Binnenland. Dokter J. v d. CALSEIJDE, ticineii£<i Mieuws. op touw was gez^r. De kardinaal gat dpn paus en de Italiaansche politie kennis van dit bericht. Sedert wordt bet Vaticaan op last der Italiaansche regeering scherp bewaakt en te Genua vooral nauwkeurig toezicht op reizigers van overzee uitge oefend, maar, gelijk gezegd, de politie ge looft niet aan de juistheid van het bericht. PREDIKBEURTEN TE AXEL H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen a. s. Dinsdag de reis naar Italië maken over Bazel en na drie we ken verblijf naar Nederland terugkeeren, zoodat de koninklijke familie tegen 23 April terugverwacht kan worden. AXEL, 1 April 1904. De uitslag der gehouden toelatings-en overgangs-examen der Rijksnormaallessen te Axel is als volgt Toegelaten tot de 2e klasse A. P. Nee- teson tot de le klasse H. Casten mi lier, P. B. van Eerden burg, P. J. Eijke, A. C. de Pauw, A. Sarneel, A. L. C. de Theije en Maria A. P. Herrijgers. Tot de voorbereidingsklasse 2e afdee ling Philomena P. J. Bouwmans en L. Kint; tot de le afdeeling P. Bakker, J. M. de Cooker, H. Duijm, C. E. van den Eeckhout, A. P. Geerards, A. L. D Jans sen, J. F. Kaan, P. C. Maelsaeke, Alina C. M. Karstel, Elizabeth A. Lansen, Aaltje M. S. de Meijer en Magdalena M. Waelput. Overgegaan zijn van de 3e naar de 4e klasse A. van Es, A. J. Pauw, P. M. G. de Rijk, A. B. Schelleman, H. Steppe, C. A. de Theije, J. de Vries, Suzanna Bierlé, Carolina Knijff, Sophia Rijnberg, Elizabetli Visser en Charlotte Vrielink. Van de 2e naar de 3e klasse M. Cas- tenmiller en Angelique Waelput. Van de le naar de 2e klasse A. J. Steppe, C. Stoffels en J. C. P. Verplanke. Verder zijn overgegaan van de voor bereidingsklasse, van de le naar de 2e afdeeling E. G. van der Bent, J. Odink, Alida Karstel en Palmyre de Theije. Hedenmorgen mocht de landbouwer Verbraeken te Koewacht ontwaren, dat een rund van hem des nachts was mede genomen. De eigenaar is er op uit om den dief op een der markten te Gent en Dendermonde te snappen, doch de heeren zullen wel andere plekken weten, waar ze 't beest aan den man kunnen brengen. Eenzelfde diefstalgeval deed zich ver leden week ook te Koewacht voor, doch onderweg weigerde de gestolen koe verder met de dieven mee te loopen en moesten ze haar in den steek laten, zoodat ze 's morgens weer terugkwam, vreeselijk mishandeld door messteken, 't Is wreed Dat de naastenliefde nog volstrekt de wereld niet uit is, ondervond dezer dagen zoo schrijft men aan de M. Cl. een inwoner van St. Jansteen, die reeds geruimen tijd ongesteld was. Terwijl hij terwille van een zekere zaak in Den Haag was, om voor een regeeringslichaam te verschijnen, trok zijn ziekelijk uiterlijk de aandacht van iemand met wien hij in aanraking kwam. Een paar dagen later toch ontving hij uit de hofstad van een onbekende, die zich X IJ Z teekent, 25 gulden voor ver sterkend voedsel, en weer een paar (ia- gen, zeker na ingewonnen informatiën, het verblijdend bericht, dat hij op kosten van denzelfden onbekende naar een long lijdersgesticht kan gaan, totdat hij is hersteld. Zondag 3 April 1904. (le Paaschdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nabetrachting. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 nre Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk P. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds R. van de Kamp. maandag 4 April 1904. (2e Paaschdag.) Ned. Herv. Keik. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B Voorm 9 ure Ds, R. van de Kamp. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Seus- en Ourziek teil, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddag-s te Sint Nicolaas Waas) no 43 Statiestraat no. 43 Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten - Twee 12-jarige knapen zouden aan den Alkmaarder Steiger te Amsterdam 2 plaatskaartjes koopen waarvoor zij een gulden in betaling gaven. Een politie agent die daar toevallig was. kwam dit verdacht voor en toen hij hun vroeg waarom ze naar Alkmaar wilden gaan gaven ze tegenstrijdige antwoorden, zoo dat hij de jongens meenam naar de naast- bijzijnde politiepost Hiei gekomen wer den zij in het bezit gevonden de een van 180,31 de ander van 49,96 aan geld, dat zij r.aar hun verklaring uit de woning van den vader van een hunner hadden meegenomen - Aan de negen afgevaardigden van Arasterdam ter Tweede Kamer zijn verzon den de lijsten, voorzien van een 70.000- tal handteekeningen van personen die protest teekenden tegen het ingediende drankwetsontwerp. Het aantal handteekeDingen van ge heel Nederland bedraagt tweehonderdvijftig duizend. - Te Delft geraakte een 13 jarig meisje, dat schrikte van eenige vechtende bon- deD, te - water. Het kind werd spoedig geréd doch is aan de wonden, die het bij het redden bekwam, overleden huis gaaD, maar wjj hebben niemand noodig om het d9 anderen at te raden. Niemand uit den hoop verwijderde zich. Haspel giDg bij den predikant naar bin nen en verzocht heul om de stormklok te mogen luiden De predüant was over hetgeen hij van Jozef hoorde, diep getrof fen, maar het luiden der stormklok zeide hij niet te mogen toestaan; het was een nutteloos alarm, dat de gemeenten in de buuit maar schrik aan zou jagen eri ze zou weei houden, om als er eens iais van belang gebeurde, te komen helpen. »Hel is intusschen braaf van ulieder,, en hei vei heugt mij, dat zoo velen Jozef willen opzoeken,* zeide hij. Wordt vervolgd) Domme ontkentenis Een 14-jarige knaap stond deze week voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Hij had met een anderen jon;en in de Rustenburger straat geloopen, en deze had van een uitstalÜDg buiten een winkel hangende een pakje grijze katoenen broeken weg genomen, waarua hij ze aan zijn mak ker overhandigde, en beiden het op een loopen zetten. Een slager had evenwel den diefstal gezien en achtervolgde de knapen de grootste kon octloopen, doch de kleinste, de terechtstaande beklaagde vlucntte het Waaigat in - - een doodloo- pende slop - en werd door den slager gepakt. Hij zeide wel„laat me maar loopen, het goed hebt je immers weer terug", doch het diefje werd niettemin naar de politie geleid. Beklaagde ontkende voor de rechtbank alleseen groote jongen had plotseling, toen hij door de straat liep, een pak broeken voor zijn voeten geworpen hij had dit opgeraapt, en toen was hij voor den dief aangezien. De slager bleef als getuige geheel bij zijn voor den rechter eommiss is afgelegde verklariugeene juffrouw herkende den beklaagde perti nent als den jongen, die het pak droeg tusschen jas en lijf. terwijl hij hard weg liep, en de dochter dier juffrouw legde ook al een verzwarende verklaring af. Toch bleef de deugniet ontkennen hals starrig ontkennen. Het O. M. noemde de houding van dezen jeugdigen beklaagde dom. Had hij gehandeld zooals jongens van zijn jaren in den regel plegen te doen, en een gulle bekentenis afgelegd, dan zou het O. M. den knaap, van wien niet bekend was, dat hij meer diefstallen had gepleegd niet vervolgd hebben. Nu hij steeds ont kend had, en zelfs een verhaal opdischte waarvan liet leugenachtige volkomen was gebleken, had beklaagde klaarblijkelijk gehandeld met oordeel des onderscheids, en gerequireerd werd eeno maand ge vangenisstraf. De president trachtte nog een oogen blik den jongen door gemoedelijke toe spraak tot eene (bekent:nis te brengen, doch het hielp niet. Over 14 dagen bij de uitspraak zal de jongen wei berouw van zijn aangenomen houding hebben dan zal - zooals het O M. had opge merkt - het berouw te laat zyn Bij een twist tusschen twee bloeders te Utrecht ontving de oudste met een mes nen steeü in zijn b-en. De wond was op zich zeil niet gevaarlijk, maai er kwam in feet ie bij en da gekwetste, 24 jaar oud overleed. De andere broeder is nog geen 18 jaar oud. Het „U. D." meldt: Een troop militairen trok Zondagnacht te Ulrecht onder groot rumoer naar de kazerne in de Kroeselaan. Een politie agent. die hou op deze oDhebbelyke han delwijze attent maakte, werd uitge scbreeuwd en op scheldwoorden onthaald. Herhaaldelijk spoord- deze hen nog aan om zich fatsoenlijk en ordelijk te gedragen doch even zoovele malen was de uitwer king van zijn woorden op de jeugdigeen verhitte gemoederen nihil. Eindelijk het nuttelooze hiervan inziende, besloot deze agent, de rustverstoorders naar de kazerne te volgen en aldaar de namen van de belhamels op te eischen. Dit weid ten uitvoer gebracht. Doch nauwelijks had hij den kommandant der kazernewacht daaromtrent eenige vragen gedaan, of een aantal militairen kwamen met ontbloote wapens het gebouw weder uitstuiven en takelden den ijverigen politiedienaar daar mede op geduchte wijze toe. Deze trachtte aanvankelijk aan Jen onverwacbteo aan val te ontkomen, doch toen hem door zijn belagers daartoe de gelegenheid ontnomen werd, trok hij zijn geladen revolver en loste daarmede, voor dat iemand het ver moedde, ter bescherming van persoonlijke veiligheid een schot, dat een soldaat in het rechterdijbeen trof. Als verschrikte hazen vloog vervolgens de heele bende uit elkaar en de kazerne binnen met achterlating van den gewonden kameraad, die kermende op den giond lag. De ser geant van de wacht, die zich zonderling genoeg tijdens de schermutseling terug getrokken had, kwam thans weder te voorschijn met eenige zijner mannetjes Geadsisteerd door den politieagent werd daarop de gewo- de de kazerne binnen gedragen en later in den nacht naai het militair hospitaal VT70-rd. Nader verneemt het «U. D.» uit g06de bron nog het volgende De „troep militairen" bestond uit 4 man, gevolgd door 5, later door 2 poli tieagenten. Van uitstuiven uit do kazerne door een troep militairen met ontbloote wapens is geen sprake. Bos en zijn kornuiten zijn de beide politieagenten zonder hulp van anderen te lijf gegaan, omdat zij de poort van de kazerne binnenkwamen, wat hun nijdig maakte. Van het „vluchten als verschrikte ha zen" is geen woord waar evenmiD van het »achterlaten van den gewonden kameraad, die kermend op den grond lag.". Bos is integendeel naar de ch.imbree ge gaan en beweerde Dog wel te kunnen dansen. De sergeant van de wacht is ijlings naar de wacht teruggeloopen om hulp te halen, want hij was alleen. Bos werd dus niet de kazerne binnen gedragen. doch is later door de zorg van den adjudant-officier per brancard naar bet hospitaal gebracht. De zaak is thans in onderzoek. Voor een paar maanden trouwden te Drachten een paar menschen. die het zeker in hun kort huwelijksleven niet al te best met elkaar hebben kunoen vinden. Althans in de «Drachtser Courant" stond eerst een advertentie van den man aldas luidende ■Ondergeteekende waarschuwt een ieder aan zijn vrouw, Antje Hiemstra, niets te borgen of te leenen, daar zulks niet door hem zal worden .terugbetaald, want zij is bij hem weggekropen. (w. g.) Klaas Bouma". In een volgend nummer vond men de volgende ad ertentie van de vrouw! »S!a dit niet overOp het lage schrij ven van Klaas Broekje kom ik even terug. Ik stoor er mij niet veel aan, want ik kom by geen mensch te leenen of te i. Hij leende van mtf gold ora kleeren te koopdb. Zoo'n man moet adverleeren hij heeft mjj weggestuurd, (w. gAntje H. Hiemstra." Door een politieagent zijn aan de Da Ruijteikade te Amsterdam aangehou den twee 12-jarige knapen, die aan de Alkmaaider boot kaarijes hadden gekocht en daarvoor een gulden in betaling gaven, hetgeen den agent verdacht voorkwam. Op zijn vraag waai om zij naar Alkmaar gingen waren de knapen tegenstrijdig in hun antwoorden. Bij fouilleering werd op hen bevonden ondeischeidenlijk 18U en 49, welk geld naar zij mededeelden uit de woning van den vader van een hunner was weggenomen. -- Te Maastricht zjjn gevankelijk bin nengebracht drie personen uit Munster- geleen, verdacht van zware mishandeling gepleegd op R. Wevers, brikkenbakker aldaar. De vei wonde, die een snede in het onderlijf heeft bekomen, zoodat de ingewanden naar buiten kwamen, is in het gesticht Calvariënberg opgenomen, waar hij door de justitie is gehoord. Men schrijft uit Valkenswaard aan »Het Volk* Zaterdagmorgen omstreeks balfacht werd op den tweeden overweg, richting Achel een met paard bespannen kar aan gereden door de voor Achel komende losse locomotief. De kar werd nagenoeg aan splinters geslagen, terwijl het paard da strengen verbrak en op hol sloeg. De bestuurder van het voertuig werd tegen den grond geslingerd en is Zaterdagmid dag aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. De oorzaak is het openstaan der afsluitboomen. Daarmede was belast een wacbteres, gehuwd en in zeer zwan- geren toestand zich bevindende. Volgens bekomen inlichtingen werd deze vrouw even voor dat zij de boomen sluiten wilde dooi weeën overvallen, waardoor ze be zwijmde. Zou hier niets te doen zijn voor een commissie van onderzoek Mag een spoorwegdirectie vrouwen in derge- lijken toestand voor 25 centen per dag □og blootstellen aan gevangenisstraf? In de laatste dagen wordt aan het strand te Scheveningen niet zonder succes een hier nieuwe vischmethode toegepast, door opgeschoten jo gens en zeelieden, die wegens het stilliggen van zoovele bommen tot aan de haringvisscherjj zonder werk zijn. Zij plaatsen namelp zes lijnen in zee, door hen wordt het beugen ge noemd. Op kleine afstanden van elkander worden een menigte vischhtakjes aan de lijn vastgehecht en met aas voorzien in zee gebracht. Voor aas gebruiken zij gar nalen en een sooit mossel die tegenwoordig veelvuldig aan het strand in de gewone witte schelpen wordt gevonden. Vooral op dat laatste aas schijnt de visch verzot te zijn. Sommige zeelieden vangen in eeu paar uren tijd van 50 tot 80 vischjes, voor het meerendeei bot, doch ook wel paling en bolk. Eeu halt uur nadat z\j de lijn in zee hebben gebracht wordt die opgehaald en het gebeurt dan wel, dat aan ieder haakje een vischje zit.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2