No. 102. Woensdag 30 Maar I 1004. 19e Jaaiy Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwse h-Vlaa li <i ren F. DIELEMAN, Bnitenland. Land houw. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IV 00ST-AZIË. De Westminster Gazette acht het noo- dig, de aandacht van Engelsche lezers ook eens te vestigen op het standpunt van Rusland in den oorlog. Volgens alle oorlogscoriespondenten in Japan, zoo schrijft de W. G. in een hoofd artikel, zijn de Japanners volstrekt over- tuigd dat zij ten slotte de overhand zullen hebben. Maar afschoon de lezers van de Engelsche bladen dat zoo niet vprnemen de Russen, van hun kant, vertrouwen even vast hetzelfde. De overtuiging van i de Russen in dat opzicht is juist de zelfde i als die van de Engelschen na den eersten tegeoslag in Zuid-Afrika. Eerst was bet denkbeeld van een oorlog met Japan de Russen volstrekt niet sympathiek Maar toen Japan, tot ongeveinsde verba zing van de meeste Russen, zijn tegen- I stander durfde tarten, en voorwaarden stelde die, naar de Russische moening, niet zonder vernedering aanvaard konden worden toen het den oorlog doordieef en de Russische regeering onvoorbereid bleek, toen sloeg de publieke opinie in Rusland met één slag om Wij (Engelschen) kennen dergelijke wijzigingen van meening en wij zullen verstandig doen als wj aan nemen dat ze denzelfdec loop volgen in Rusland, als 't geval was in Engeland gedurende de jaren 1899 en 1900, en dat ook in dit geval verbittering tegen vreemde natiën die met leedvermaak over Russische nederlagen spreken, ermee moet samen gaan. Gelukkig is er in de laatste weken verbetering gekomen in de verstandhou ding tusschen Engeland en Rusland, maar nog slechts een paar weken geleden ver zekerde men te Petersburg met innige overtuiging, dat de Engelschen de bewer kers waren van al het kwaad, en dat Engeland, hoe het dat mocht ontkennen, in 't geheim Japan hielp door de Japan- sch6 schepen te begeleiden er. aan die schepen een operatie-basis te verschaffen. Allerlei maatregelen van weerwraak wer den toen voorgesteld, en wij onthullen - zegt de W. G. geen geheim als wij zeggen dat er oogenblikken geweest zijn waarop de verhouding tusschen de beide mogendheden er leelijk uitzag en hoogst gevaarlijk voor wie op de hoogte was van de feiten. Het Engelsche blad spoort zijn lezers aan, bij de beoordeeling van den toestand vooral meer rekening te houden mat de Russische opvattingen. Van het oorlogsterrein. Volgens inlichtingen, door de Russische Iregeering ontvangen, zouden er thans on geveer 70.000 Japanners in Korea ont scheept zijneen divisie, ter sternte van 14,000 mao, staat, naar generaal Misjtsjens- ko meldt, reeds ce Aadzjoe. Deze opgaven ikomen wel overeen met de berichten van iandere zijde, volgens welke de ontsche ping van drie divisiën Japansche troepen nagenoeg voltooid zou ztjo. De ontscheping geschiedt nu te Tsji- Dampo. Tsjemralpo schijnt door ie trans portschepen verlaten te zijn. Tegenover tiet bericht van «enige digeu gdal»n. Volgens hetwelk da Japanners reeds bazig waren, de linie Pingjang-Gensan, dwars over Korea op zijn smalst, tol een onneem bare stelling te maken, waarop zij latei veilig zouden kunnen terugtrekken, staan nu berichten uit Petersburg, meldende dat er op den weg tusschen Gensan en Ping- jang geen Japansche troepen gevonden worden, aangezien het in't gebergte thans ondragelijk koud is. Natuurlijk kan het toch wel juist z\jn, dat de Japanners zoo spoedig als het weer het toelaat, dezen weg in staat van verdediging zullen brengen. Inlichtingen, te Peteisbuig ontvangen, wijzen er overigens op, dat het Japansche veldtochtplan een andere phase intreedt en er voorhands geen troepen massa's meer in Korea geland zullen worden. Mee verwacht ook al sedert het uitbreken der vijandelijkheden dat, zoodra de noordkust van de Korea-baai en van de Golf van Liao-tong ijsvrij is, Japansche troepen aan land gezet zuilen worden op de zuidzust van Mantsjoerije. Tnans wordt alweer beweerd dat h9t Japansche legerbestuur zijn plan in zoover gewijzigd heeft, dat een punt aan de westkust der golf van Liao-tong, dus nog in eigenlijk China, voor zulk een landing uitgekozen zou worden, hetzij Tsjin-wang-tao, hetzij Tiëo kian- tsjeng, een ander punt dicht bij den spoor weg van Tiëntsin naar Hsin-ming-ting. Maar het eerste is zeker niet waarschijn lijk de Japanners zullen de onzijdigheid van eigenlijk China niet schenden, en in dien zij een landing bij Nioe-tsjwang on uitvoerbaar achten wel een punt van de kust uitkiezen buiten den Grooten Muur, tusschen Sjan hai-kwan en Kintsjou, wel ke streeu. ook door de Russen nog tot Mantsjoerye gerekend wordt. Een nieuwe brander aanval. Ambtelijke Russische telegrammen mel den dat in den nacht van Zaterdag op Zondag jl., de Japanners opnieuw doende zijn geweest, om den uilgang van de ha ven van Port Arthur met branders te verstoppen. Het is hun echter ditmaal evenmin gelukt als den eersten keer. Zij kwamen met vier groote koopvaardijboo- ten en zes torpedoboolen opdagen. De schepen werden bijtijds door de Russen opgemerkt. Er werd op geschoten en zoo liepen de schepen op den grond naast het vaarwater. Nadat de Japansche torpedo booten afgetrokken waren, verscheen 's morgens om zes uur een Japansch es kader aan den horizon. Admiraal Makarof stoomde ze meteen Rus sisch eskader tegemoet, en begon te vuren met de kanonnen, maar weldra hiel! hg met schieten op, daar de Japanners in zuidoostelijke richting de wijk namen. Nu de Russische vloot grootendeals hare vrijheid van beweging terug heeft gekregen, nu zij op verkenning uitvaart, kortom de vroeger geleden schade op be wonderenswaardige wijze beeft hersteld, en in admiraal Makarof blijkbaar een vlootvoogd met durf en initiatief heeft gekregen, zou er de Japanners alles aan gelegen zijn, de „kmk op de flescb te plaatsen" ea de Russische schepen opnieuw tot tijdelijke werkeloosheid te veroordee- leu. Als straks een Japansche transport- vloot op wig gaat, on troepen op Liao- tong of in zuidelijk Mantsjoerije te ont schepen, kan haar van de Russische vloot te Port Arthur groot gevaar dreigen. De tweede mislukking van den branderaao- val is dus een leelijke streep door de re kening van de Japanners. Zoolang de Russische vloot onder dekking van de forten opereert, zal admiraal Togo ver moedelijk ook geen beslissing op korten afstand van de haven zoeken. Het ziet er voorhands niet naar uit, dat de Japansche vloot voor Port Arthur sterk genoeg is, om de Russische vloot een nieuwen slag toe te brengen. Dit is ook in het Japansche parlement erkend. Vandaar dat de Japanners listen te baat nemen als de aanvallen met branders. Zoolang die echter, door de waakzaam heid en slagvaardigheid van de Rassen verijdeld worden, kan men bij Port Arthur geen belangrijke beslissingen verwachten. RUSLAND. Te Irkoetsk is onder ballingen die on tevreden waren over de strenge maatre gelen van den gouverneur-generaal graaf Koetaissof een muiterij uitgebroken. Hon derd man verschansten zich in een huis en ODtvingen de troepen en politie met geweervuur. In den laten avon 1 werd het „fort" bestormd, wat de aanvallers op twee dooden kwam te staan. Bij bet Pruisisch-Russische grensdorp Wyazanow zijn v(jf Poolsche veldarbeidei s, lie zondei pas ter sluiks de grens over wilden steken, in de rivier de Prosna ver drenken. Drie vrouwen, die hetzelfde wilden doen, werden door grenssoldaten doodgeschoten, leiwijl 80 andere veldar- beiders in hechtenis zijn genomen. (Slot). Proefveld No 19 op middelmatig zwareti kleigrond. Proefnemer dhr. Aiph. de Be- leir te Axel. Doeleen variëteitsproef met suikerbieten. Het geheele proefveld, groot 40 ate, werd verdeeld in 8 perceelen en ieder perceel werd bezaaid met een suikerbie* teu variëteit. Het proefveld werd bemest met 600 KG. Cbili-salpeter, 600 KG supei phosphaat en 400 KG ammoniak-superphosphaat per Hectare. Het Cüili-salpeter werd als overbemes ting in twee keer gegeveu. De viuchtopvolging van het perceel, waarop het proefveld gelegen was. is ge weest 1897 haver, 1898 erwten, 1899 tarwe, 1900 suikerbieten, 1901 aardappe len, 1902 gerst, 1903 suikerbieten. De hiaten werden op 5 Met met het houweel ingekapt. Da rijen stonden 33 cM. van elkiar en in de rijen stonden de planten 35 cM. Alle variëteiten kwamen bijna gelijk bovon op den 23 Mdi. Evenals elders leed liet gew is veel door gemis aan warmte terwijl de vele regens den grond koud m takten. Eind October begonnen de bieten te rijpen eu op 9 Nov. weiden ze gerooid. De opbrengst aan bieten en aan suiker is niet hoog geweest. Slechts met één viriëteit is eeo opbrengst boven 40.000 KG. per hectare verkregen, al de andere variëteiten van Kampt hebban zich op dit proefveld goed gehouden. Het ge halte van Kampf B fs op dit proefveld evenals op het proefveld van de Wed. Daelman te Westdorpe te lang gebleven. Kampf A gat op dit proefveld een veel lager gehalte dan op bet zooeven genoem de proefveld. Küho en Schreiber hebben een vol doend gehalte gegeven do bietenopbrengst van Kühn is natuurlijk te laag. Over de variëteit van Heine valt niet veel goeds te zeggen, de opbrengst aan bieten en aan suiker is gering. De proefnemer con cludeert in zijn verslag >de beide varië teiten Kampf A en B, zijn ra. i. wel aan te bevelen. De variëteit Kühn is niet te verkiezen, aangezien de daarmede ver- kregen opbrengst sedert een paar jaar reeds te wenschen overlaat". Het zaad van de verschillende variëtei ten werd te Wageningen aan het Rijks- proefstation voor zaadcontróle onderzocht. De kwaliteit van bet gebruikte zaad is goed geweest. Schadelijke onzuiver heid kwam dit jaar bij enkele variëteiten in kleine hoeveelheden voor. Proefveld No. 15 op zeer lichten kleigrond. Proefnemer dhr. K. J. A. G. Baron Col- lot d'Escury. Doeleen variëteitsproef met tarwe. Het proefveld, groot 60 are, werd in drie gelijke peiceelen verdeeld, die be zaaid werden met Wilhelmina-tarwe, Bor- deaux-tarwe en Daivendaal-tarwe. Alle perceelen ontvingen een bemesting met snperphosphaat en Chili-salpeter, ter wijl de helft van het proefveld bemest werd met kaïniet. De variëteiten werden op 6 Novem ber met de machine gezaaid. Half Dec. kwamen de plantjes boven, doch ep060ig daarna werden ze door de vorst hevig geteisterd en moest een groot deel van het proefveld omgeploegd worden. De Wilhelmina-tarwe bleek het sterkste te zijnvan deze variëteit bleet ongeveer 18 are over, van de Bordeanx-tarwe slechts 7 en van de Duivendaal slecbts 12 are. Wat overbleef was echter nog dun van stand, zoodat deze proefneming als mis lukt beschouwd moet worden. Per bectare beiekend werd van de Wil helmina-tarwe nog ruim 30 HL verkre gen, van de Bordeaux-tarwe en Daiven daal-tarwe 23 HL. Een conclusie kan echter niet genomen worden. In 1904 zal deze proefneraiog herhaald worden. Proefveld No. 13 op middelmatig zwaren kleigrond. Proefnemer de heer Ch. Pau wels te Sas van Gent. Doeleen varë- teitsproef met aardappelen. Het geheele proefveld, groot 30 are, werd verdeeld in 5 perceelen, die ieder met éon aardappel-variëteit bepoot wer den. Hel proefveld werd bemest met 300 KG ammoniak-superphosphaat (7X9). De toevoegiog van deze meststof is ge schied bij het poten in de pootgaten. De vijf verbouwde variëteiten waren 1 Ei- genheimer, 2 Paul Krüger, 3 Bravo, 4 Pnmi en 5 Bont-Blauwen. Het poten had plaats op 3L Maart en 1 April bij tamelijk goed wear. D3 rijen stonden 55 cM van elkaar. Bij Eigen- gei raer, Bravo, Prima en Bont-Blauwen stonden de planten 50 cM. in de rij, bij Paul Kruger stonden zij 54 cM.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1