Landbouw. Rechtszaken. hooid der veiligheidspolitie hal bezig te houden, over de Duitsche grens gezet. Hunne gezellen bebbeD hen zeker willen wreken en hunnen aanslag doen samen vallen met den verjaardag der Commune. Het onderzoek zal moeilijk zijn. Men heeft enkel zeer vage sporen aan de po litie kunnen meedeeien. Inwoners der rue St. Walbui ge zeggen dat zij tusschen half 2 en 2 uie twee jonge mannen de straat zagen uitloopen zij Hebben ze zooveel mogelijk beschreven en dat is al wat de magistraten tot nu toe weten. Er waren in 't geheel 9 slachtoffers ernstig gewond. DE OORLOG IX OOST-AZIË. Er is bericht ontvangen, dat de reden waarom Wladiwostok in gebreke bleef te antwoorden op den aanval der Japan ners hierin lag, dat op de batterijen geen kanonnen waren, Sedert dien zijn er dag 'en nacht ploegen aan 't werk om de kanonnen in positie te brengen. De Linjewitsj batterij werd door het bombar dement vernield. De Russische verliezen waren gering, omdat de batterijen ver laten waren. Te Wladiwostok bestaat dezelfde toestand als te Port Arthur. De voorraad levensmiddelen raakt gedaan. De bevolking verkeert in doodelijke viees. Het ijs wordt als de eenige werkelijke beschermeling beschouwd. Aan het verslag van de Landbouw- proefvelden in Zeeland over 1903, uitge bracht door den heer I. G. J. Kakebeeke Rijkslandbouwleeraar voor Zeeland, is het volgende ontleend Het jaar 1903 is voor de proefvelden in mijn ambtsgebied een weinig gunstig jaar geweest. Het weer liet voortdurend te wenschen over en was daardoor oorzaak dat de verkregen resultaten minder gun stig zijn dan in andere jaren. Reeds in het najaar van 1902 werd door den vroeg ingevallen strengen vorst een der tarwe- proefvelden vernield. Het meest hebben de suikerbieten geleden en in geen jaren zijn zulke lage opbrengsten op de proef velden verkregen als dit jaar. De blad- groei der bieten was over het geheel buitengewoon sterk, doch de wortelgroei daarentegen zeer zwak. De vroeg ge rooide bieten hadden bovendien een laag gehalte, de later gerooide waren in dit opzicht beter. Evenals in 1902 zijn dit jaar op een viertal proefvelden enkele bekende tarwe- variëteiten verbouwd. De Wilhelmina- tarwe heeft ook weer nu de overwinning op een tweetal velden behaald. Een eind oordeel over de kwaliteit kon nog niet uitgesproken worden. De kooplieden be- Schilder-David ging weg en vroeg huis aan huis Daar Jozef. Niemand wist het hem te zeggen. Eindelijk keerde hij naar huis terugde jongen is zeker in dien tusschentijd t'huis gekomen dacht by. „Waar is Jozef dan toch vroeg hem Martina, toen hij het voorhuis weder bin nentrad, dat voor keuken diende. „Hij zal wel dadelijk komen," zeide de grootvader, maar liep het geheele huis door en zocht overal. Hij riep op de vlie ring Jozefs naam en hij schrikte haast van zijn eigen stem in de ledige ruimte hjj zocht achter kasten, waar zich wel geen mensch verschuilen kon, zelfs achter het huis, aan den waterval opende hij de overdekte kalkgroeve en dacht er niet aan dat die toegevroren was en n emand er in kon vallen, en juist toen hij in huis terugkwam, ontmoette hij Haspel, die een paar nieuwe laarzen voor Jozef brachtdezen vertrouwde bij in het ge heim dat hij zocht, en dat hij bang was, dat het kind iets mogt overkomen zijn hij wist niet wat, maar hij was er bang voor. »Hebt gij dan al bjj Horenblazer gezien? Ik hoor hem juist blazen en mooi ook. en Jozef is zeker by hem. Daai zgn de laarzen, ik zal bem gaan halen. {Wordt vervolgd.) wereü. dat deze variëteit, evenals de Bor deaux en de Duivendaaltarwe, minder bakwaarde heeft dan de Essex-tarwe en de prijs is dientengevolge ook lager In boeverre die bewering juist is, moet door proeven uitgemaakt worden en zeker valt het toe te juichen, dat in 1904 door den directeur van het proefstation voor Zaad- contröle. te Wageningen uitgebreide proe ven in deze richting genomen zullen wor den. Veel opbrengende tarwe-variëteiten, die echter weinig bakwaarde bezitten, brengen den boer niet verder. Evenals vroegere jaren zijn ook weer in 1903 enkele (7) schooltuintjes ten be hoeve der wintercursussen aangelegd Voor 1904 is door het Rijk en de Pro vincie voor dit doel een extrabijdrage van 100 toegezegd en zullen daarvoor 8 schooltuintjes aangelegd worden. Verschillende proeven zijn dit jaar weer genomen, waaronder vergelijkende proe. ven met aardappel-, suikerbieten- en tar. we-variëteiten Bemestingproeven op sui. kerbieten, uien, aardappelen, hooiland enz_ Proet velden ten behoeve der wintercursussen in Zeeland Sedert het vorig jaar is het aantal van deze proefvelden, of zoo men wil school tuintjes, weder met eén vermeerderd het getal bedraagt thans zeven. Uit den aard der zaak gelijken volgende verslagen in veel op vroeger uitgebrachte. Daarom kan ik zeker volstaan met een beknopt uittreksel uit de verslagen, zoo als deze door de hoofden van cursussen, die het voorrecht hebben, een proefveld te bezitten, zijn uitgebracht. Proefveld te Koewacht. Dit proefveld, gelegen ongeveer iO mi nuten gaans van het gehucht St. Andries' was 30 Gentsche roeden, ongeveer 4 A groot, en bestond uit lichten kleigrond. Een deel ter grootte van Lm 2/3 A droeg 50 gewassen in hoofdzaak van de fam. der kruis-, vlinder- en schermbloe- mingen. Op de veel grootere rest werden 7 haver-, 12 aardappel en 19 mangel wortel variëteiten geteeld. De aardappels moesten wegens de natte weersgesteldheid voor de tweede maal worden gepoot. Zoo komt het, dat van de Geldersche kralen bijna niets en van de Fortuna's in 't geheel niets geoogst is. Het proefveld werd op de Zondagmid dagen in de 3 zomermaanden door velen bezocht. Vooral de haver en de mangel- wortels stonden er piachtig bij. De leerlingen, die den cursus in het voorjaar hadden verlaten, woonden op het proefveld driemaal een les in de bijzondere plantenteelt bg. Proefveld te Westdorpe. Gezaaid werden 9 wintertarwe-varië teiten en 3 gerst-variëteiten. De gerst ging gedurende den winter verloren. Op den niervan bloot gekomen grond werden drie verscheidenheden haver gezaaid. De WillnLuina-tarwe vroor totaal uiten werd duo: zesrijige gerst vervangen. Verder droeg het proefveldhennep, erwten, 7 variëteiten aardappels, 2 var. suikerbieten, komkommers, witte en brui ne boonen. De Duivendaaltarwe en dorougeinver sable kwamen het best door den winter. De Belgische haver won het van de Canadasche, die door hef stengelaaltje werd aangetast en van de zwarte. Van de aardappelsBravo, Prima en Van Hecke, deed de laatste het't best, terwijl de Prima het minst was in de opbrengst en kwaliteit Aan verschillende gewassen heeft de herhaalde en dikwijls langdurige regen veel schade gedaan Het proefveld blijft de aandacht trekken ook van volwassenen. Wordt vervolgd AXEL, 22 Maart 1904. - Zondag is te Hulst een 6-jarig knaapje dat aan het kerkhek speelde, door het hek dat afbrak, zoodanig ge troffen, dat het terstond overleed. Het kind wachtte op zijn ouders die in de kerk waren met een broertje dat zijn eerste communie deed. Door den Bisschop van Breda zijn benoemd tot pastoor-deken te Prinsen- hage de heer P. F. Flooren, thans te Hulst; tot pastoor te Hulst de heerJ. B. F. Brouwers, thans te Hoofdplaat, en tot pastoor te Hoofdplaat de heer A. Vissen berg. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid is te Koe wacht bericht ontvangen, dat bij koninklijk besluit aan de coöperatieve Boerenleen bank aldaar over het loopende jaar eene rijks-subsidie is verleend van 175 gulden. Een bijvoegsel tot de St. Ct. bevat de statuten der coöperatieve boerenleen bank te Graauw. STOOMTRAMWEG HILST—WALZOORDEX. Het verslag is verschenen overhel eerste boekjaar 15 Dec. 1902 tot uit Dec, 1903 van de naamlooze vennootschap stoom tramweg Hulst— Walzoorden, gevestigd te Hulst, welk verslag zal worden uitgebracht op de jaariijbscke algemeens vergadering van aandeelhouders den 7 April te houden. In die vergadering zal moeten worden voorzien in twee vacatures in den raad van bestuur, de eerste ontstaan door het overlijden van deD heer L. J. M. van Waes- berghe Janssens en de andere door de periodieke aftreding van den heer V. Lam quet. Uit het verslag blijH het volgende: De concessie tot het aanleggen en ex- ploiteeron van de stoomtram van Hulst naar Walsoorden, destijds aan den heer Alb. Vandenbroeck door Ged. Staten van Zeeland verleend, ging over op de naam looze vennootschap, alsmede de aan die concessie verbonden subsidiën ad 5000, van de provincie Zeeland gedurende 20 jaren en 2500, van gemeente en pol ders gedurende 10 jaren. Ook het renteloos vooi schot van den staat ƒ950.70, ging van den heer Van denbroeck op de maatschappij over. Het kapbaal d :r maatschappij bestaat uit 180 000 waarvan ƒ30.000 in vol gestorte aandeeien aan toonderen ƒ150.000 in opnaam staande aandeeien, waarop tot heden 80% 120.000 is gestort ge worden. Zooals vooizien werd bij de statuten, werd eene obhgatieleening gesloten, groot 100.000 a 4% rente 's jaars, aflosbaar volgens het bij de statuten gevoegde af lossingsplan Op 31 Dec. waren bij de ouderneming vast werkzaam 1 stationchef, 2 conduc teurs, 2 machinisten, 2 stokers. 1 besteller, benevens het noodige personeel voor onder houd van weg en werken. Het per&oneel was tot tevredenheid der directie werkzaam. Het rollend materieel bestaat uit 3 locomotieven, 6 personenrijtuigen, 2 post wagens, 3 gesloten goederenwagens, 18 open en 2 platte dito. Door het boven verwachting groot rei zigersverkeer werden in den loop van 1903 nog 2 personenrijtuigen, in bovengenoemd cijfei begrepen besteld en geleverd. De totale aanlegkosten overschrijden zeer belangrjik de raming en daarvoor werd tot 31 Dec. betaald, met inbegrip van 6794 voor de nog gekochte 2 per sonenrijtuigen. waarvan de kosten door jaarlijksche afschrijvingen van bet voor- deelig saldo der exploitatie zullen gedelgd worden, de som van ƒ353,827,416, ter wijl nog eenige eindafiekeningen met de aannemers en anderen moeten plaats heb ben, wordende dit bedrag geschat op 13.172,59», zoodat heel de aanleg ge schat wordt op 370 000. De hooge prijzen van het rollend ma tenëel, het uitvoeren van niet voorziene kunstwerken, de boogere aanlegkosten 7an de aarden baan, zoomede het leggen van sporen en wissels en den aankoop van gebouwen en terreinen langs der. weg, deels niet voorzien, deels een ge volg van eischen omtrent dön aanleg, gesteld door de provincie, waien hiervan oorzaak. Een aangevraagde onteigeningswet zal worden ingetrokken, daar deze, doordat met bijna alle eigenaren van benoodigde perceeien tot ovei eenstemming is geko men, niet meer noodig wordt geacht. De exploitatie werd aangevangen op 15 December 1902. De ontvangsten der ex ploitatie bedroegen aan personenvervoer 18,507,36», goederen- en bagagevervoer 9ü25,076 postvervoer (begonnen 1 April 1903) 969,67, buitengewone ontvang sten 492,90, te zamen f 28.995,01. In het geheel werden 133 097 perso nen vervoerd, of gemidde d pl. m. 365 per dag. Tot 31 Augustus jl. waren in exploi tatie 13 K.M. en van af 1 September, doordat de aansluiting met de haven te Walsoorden tot stand kwam, 13V2 K.M. Vooral op de Maandagmai kten te Hulst was het vervoer buitengewoon druk. De exploitatiekosten beliepen ƒ17308.95» zoodat de exploitatierekening een voordee- lig saldo aanwijst van 11.686,05». De exploitatiekosten bedragen ongeveer 597/10 pCt. van de ontvangsten, uit de exploitatie verkregen. Daarbij komjn de ontvangen subsidies van gemeenten en polders ad 7500, en het saldo der rente rekening ad ƒ5281,88 zoodat het zuiver winstsaldo bedraagt 13,904,17*. Dit wordt voorgesteld als volgt te verdoelen te storten in het ver nieuwingsfonds 2902.50 voor uitgelote 28 obligatiën a 125 3500, te reservee ren voor bedrijfsbelasting 150, voor af schrijving op 2 personenrijtuigen (15% van 6794J 1019.10 voor buitengewone reserve 332,57', 4% dividend op ƒ30,000 volgestorte aandeeien 1200, 4% dividend van ƒ120,000 gestort op 150.000 aan deeien ƒ4800. Samen 13,904,17». Wordt dienovereenkomstig gehandeld, zoo zal dividend bewijs no, 1 120 be taalbaar zijn met 10 en dat der aan deeien co 120-720 met 8 per aandeel en wel per 1 Mei a. s. (M. Ct Arrondisseiuents-Reclitbank te Middelburg. In de Vrijdag gehouden zitting is de volgende zaak behandeld J. H K., geboren te Neufgraage, in Lotharingen, 32 jaar oud. koopman te Bergen op Zoom, heeft iu 1900 te Zaam- slag gouden voorwerpen gestolen en die in zijn woniDg begraven. Later heeft hij b-rouw gekregen en zichzelf bij de politie aangegeven. Het blijkt bij de ondervraging van den beklaagde', dat hij, in Zaamslae ventende een huis binnentrad, waar niemaod was. Hij nam er de voorwerpen weg, waar van hij nu spijt beeft. Beklaagde verklaart zich te hebben aan gegeven bij de politie, omdat h(j van andere diefstallen te Bergen op Zoom verdacht werd, en nu vreesde dat b(j onderzoek ook de gouden voorwerpen zouden worden gevonden. De eenige getuige, H H. Pilger, officier van gezondheid alhier, is bij beklaagde in de gevangenis geweest, omdat hij een stoel en nog een en ander kapot had geslagen, naar hij zegt in de meening dat de duivel er was. De piesident zegt den beklaagde dat hij wel beter weet. Beklaagde zegt oogenblikken te hebben dat bij niet weet wat hij doet. Hij be weert vreemde dingen gezien te hebben. De president vraagt hem, of hij, door zich zoo aan te stellen in de gevaogenis, meent zich te kunnen onttrekken aan zijn straf, Hij zegt hem dat dit niet zou helpen. De president geeft hem in over weging te bekennen dat bet een verhaal- He van hem geweest is. Beklaagde herhaalt dat het de waai- heid is, Hij heeft vroeger ook oogenblik ken gehad, dat hij zich niet meester was. Het stelen gebeurde in zoo'n oogenblik. De getuige kan niet verklaren dal de man krankzinnig is, al bestaat de moge lijkheid dat beklaagde's geestestoestand gestoord is. De ambtenaar van het O. M wijst er op dat beklaagde reeds herhaaldelijk dief stal heeft vepleegd hij is een oude be- kend^ van de ju.-diti--. Bekla gde wordt veiüiCht van vei scuillende diefstallen, waaronder die waarvoor hij nu terecht

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2