Landbouw. Waarom Melkonderzoek gewenscht is (lemengri \ienws. met stok en vuistslagen terug- guwiMQvJii De balustrade bezweek over een lengte van een meter of acht, waar door een 40 tot 50 studenten naar bene den vielen. Allen kwamen er zonder ernstige kwetsuren af. Een 25-tal studenten zyn overigens Vrijdag verwond, vier ervan vrij ernstig. Een Tsjech trok zijn mes en werd ter stond in hechtenis genomen verder zijn er nog dertien, meest Tsjechen, gearres teerd. Enkele Italiaansche studenten doen met de Tsjechen mee, maar de groote massa der Italianen houdt zich onzijdig. Te Praag is het Donderdag woest toe gegaan. De Tsjechen hebben het daar gemunt op den nieuwen Duitschen schouw burg, waar Jozef Kainz optrad. Politie beschermde het gebouw In het König- ücbe Weinbergbe-district hadden opstoot jes plaats, welke leken op die van 1897, Een nieuw paar Siameesche twee lingen is in het comitaat Borsod in Hon garije geboren. In het St. Elizabeths- gasthuis te Miskolcz is dezer dagen een tweelingpaar meisjes gebracht, dat aan 't onderlijf is samengegroeid. De ouders hebben verzocht om, evenals te Parijs met de bekende Radica en Dodica van Barnum Bailey is geschied, de meisjes te scheiden. De directeur-geneesheer dr. Singer heeft de ouders verteld, dat d6ze operatie een van beide kinderen bet leven moet kosten. Over deze moeilyke keuze zijn de ouders bet nog niet eens geworden. Beide kinderen zijn overigens gezond en sterk. Wijl de hoeveelheid en het vetgehalte der melk bij koeien zoozeer uiteen kun nen loopen is het gewenscht, zoo zeiden we, te weten, hoeveel en hoe vette melk elke melkkoe gedurende haar melkperiode geeft. Het onderzoek naar de hoeveelheid melk is eenvoudig genoeg. Natuurlijk, het kost eenige moeite, maar daartegen mag iemand, die zijn voordeel beoogt, niet te spoedig opzienzonder moeite komt niemand door de wereld en een boer allerminst. We kunnen de hoeveel heid melk bepalen door wegen of door meten. Wegen is altijd iets nauwkeuri ger, maai meten is voor de praktijk on getwijfeld wel voldoende. Bij de één zal wegen, bij den ander meten beter in zijn kraam te pas komen, al naar 't hem het gemakkelijkst valt. Wie in het bezit is van eene bascule, kan deze allicht zóó plaatsen, dat de melk. als het ware in 't voorbijgaan, even gewogen wordt. Veel tijd is voor 't wegen niet noodig natuur lijk moet men rekening houden met het gewicht van den emmer. Dit spreekt wel vanzelf, maar dit neemt niet weg, dat ons een geval meegedeeld werd, waarbij men het gewicht van den emmer voor gewicht aan melk liet doorgaan. Het eenvoudigste middel om de melk te meten is een meetemmer. In dezen emmer melkt men de koe uit en weet dus zonder verderen omslag de hoeveel heid melk. In den handel kan men meet- emmers bekomen gewoonlijk zijn deze voorzien van een drijver, waarop een in graden verdeelde steel zit. Op dien steel kan meD dan bet aantal liters aflezen. Wellicht zou als meetemmer ook een ge wone emmer, waarop aan de binnenzijde met stieepjes het aantal liters is aange geven, dienst kunnen doen. Zulk een emmer zou daD alleen voor dit doel moe ten gebezigd worden en bi] het noodza kelijke schoonmaken een beetje voorzich tig te behandelen zijn. opdat de aandui dingen niet te spoedig uitslijten. Hoe dikwijls moet men nu de melk van een koe wegen of meten Natuur lijk niet alle dagen dat zou te veel werk geven. Wie het elke week doet krijgt ongetwijfeld een goeden kijk op de hoe veelheid melk van elk zijner koeien. Maar om de 14 dagen kan het ook nog wei. Minder gemakkelijk is het voor den man van de praktijk het vetgehalte der melk te bepalen. Men doet dit op zeer ver schillende manieren. De methode, welke men tegenwoordig zeer veel volgt, is die van Gerber. Zij geschiedt voornamelijk door de melk aan middelpuntvliedende kracht te onderwerpen dit is dezelfde kracht, die de melk bij het centrifugeeren ontroomt. Een verdere omschrijving van deze manier van melkonderzoek achten wij hier echter niet op hare plaats Dit kunnen we er nog bgvoegen, dat de me tbode van Gerber een zeer goede is. Bii het onderzoek van twee monsters dei- zelfde melk kregen we steeds dezelfde uitkomsten. Tot in tiende deelen van een procent geeft zij het vetgehalte te kennen. Een bezwaar van Gerbers methode is ongetwijfeld de prijs. Deze is voor par ticulier gebruik te hoog. We zouden zoo zeggen, dat het op den weg van de ver- eeniging van oud-leerliugen van een land- bouwcursus „Excelsior" alhier ligt, om, indien de geldmiddelen zulks toelaten, een toestel van Gerber aan te koopen en dan tegen matige vergoeding melk van wie het verlangt te onderzoeken. Zoolang dit niet het geval is, wil ondergeteekende zich met dat onderzoek gaarne belasten alleen is het noodig, van te voren even met hem af te spreken, op welken dag men het monster kan brengen. Bij het nemen van een melkmonster voor het onderzoek op het vetgehalte zijn eenige dingen in acht te nemen, zonder welke het onderzoek niet het juiste beeld daarvan geeft. In de eerste plaats is het gewenscht, om de avondmelk en de mor gen melk bij elkander te doen en uit dit mengsel'een monster te nemen. In vele gevallen onderzoekt men deze wel elk apartvoor de gewone praktijk achten wij dit niet noodig Maar wel is het noodig, de melk, vóór men het monster neemt, zeer goed door elkander te roeren. Zonder dezen voorzorgmaatregel is het onderzoek werkelijk nutteloos. Het best is met een formen potlepel de melk goed door elkander te werken en dit liefst eenige minuten achtereen te doen. We weten toch allen, dat melk, ''ie eenigen tijd gestaan heeft, ontroomt, dit wil zeg gen, dat de vetdeeltjes in de melk naar boven stijgen. Van boven is de melk dan ook spoedig rijker aan vet. Hoe dikwijls men het vetgehalte van melk eener koe moet onderzoeken, kan niet zoo precies gezegd worden Som migen doen dit om de 14 dagen, sommi gen elke maand. Wij gelooven, dat dit laatste wel voldoende is. Alleen als men plotseling bij een koe een zeer hoog of een zeer laag vetgehalte vond, zou ik aanraden het eens gedurende een poos elke week te doen. We zouden ten slotte ieder, die melk koeien houdt, om er voordeel van te hebben, willen aanradenbepaal de hoe veelheid en het vetgehalte vaD de melk van eik uwer koeien. Houd de kooien, die de meeste en, zoo mogelijk de vetste melk geven, steeds aan, en doe de andere van de hand. Veel en vette melk geven zijn ook min of meer erfelijke eigenschap pen, let daarom bij het fokken op deze eigenschappen ook de stier dient in deze een goeden naam te hebben, d. w z niet in het geven van melk. maai in het afstammen uit een geslacht van goede melkgeefsters. Eindelijk willen we nog opmerken, dat ook vele melkkoopers van oordeel zijn. dat melkonderzoek wenschelijk is, maar dit ligt op den weg der „Gezondheids commissie". L. F. In Je laatste helft van de maand Fe bruari zijn langs de uitvoerkantoren van Zeeuwsch Vlaanderen naar Belgie gezon den 167 Nederlandsche melkkoeien en langs Clinge 92. Sas van Geut 17 en Sant vliet 58 AXEL, 15 Maart 1904. Heden had ten overstaan van den No taris Dregmans te Axel in het koffiehuis van P. Koole de verkoop plaats van een Woonhuis, Schuur en Erf en een Windkoremnolen en Erf, ten verzoeke van dhr. J. Luteijn alhier. Koopers werden de heeren J. Og- gel, P. Koole en P. de Bruijne allen te Axel, voor de som van f4500.—, Zaterdag werd te Hulst door den heer J. Vogelvanger aanbesteedliet bouwen van een villa, gelegen aan den stationsweg. Hiervoor schreven het minst in de heeren C. Bleijenbergh en C. Everaard, St. Jansteen, voor 13,741, aan wie het werk gegund is. Verder schreven nog in de heeren -. J. J. Krijger, Vlissingen, 13,989 F. N. de Roij, Vlissingen 14,150 B. H. Ree ling, Hulst, 14,700J. M. van Gijsel, Hulst, 15,035 A. A. v. d. V alle, Hulst, 15,045 H. J. Keulemans, Middelburg, ƒ15,136 H. Jansen, Middelburg, 15,190; J. de Jonge, Middelburg, 15,550; G. J. Balkenstein, Terneuzen, ƒ15,950; J. v. d. Velden, Terneuzen, ƒ15,991; Jos. Bleijenberg, St.-Jansteen, f 15,996L. Raaijmakers, Wouw, 16,500; A. Goe- demond, Hansweert, 16,600, en J. C. Colsen, Hontenisse, ƒ18,680. Midd Crt Door Z. D. H. den bisschop van Breda is in plaats van wijlen den Zeer Eerw. heer A. Burm tot pastoor te Graauw benoemd de WelEerw. heer E. van Acker thans kapelaan te Hulst, en tot kapelaan te Hulst de Eerw. heer J. Joossen. Terwijl jl. Zondag dhr. P. de R., oud-wethouder der gemeente Boschkapelle huiswaarts reed, overkwam dezen een ernstig ongeval. Doordat de strengen niet in orde waren, liep het paard uit de tremen van het rijtuig, waardoor dit voorover sloeg en de R. er uit viel. Met o-ebroken schouderblad, ontwrichten arm en ernstige wonden aan het gelaat werd hij naar huis gebracht, waar spoedig ge neeskundige hulp werd verleend. Door Ged. Staten van Zeeland is aan den heer L. A. Hertogh, onderwijzer te Stoppeldijk, vergunning verleend de betrekking waar te nemen van kassier der aldaar gevestigde Coöperatieve Boe renleenbank. Uit overweging, dat hij geacht wordt onmisbaar te zijn, hetzij voor het gezin waartoe hij behoort of waarin hij is op genomen, hetzij voor dè personen in wier levensonderhoud hij voorziet, is opnieuw ontheffing van den werkelijken dienst, verleend, thans tot 1 Maart 1906, aan den militieplichtige Petrus Josephus Pau wels, te Clinge. /iUimWrpc. Op de gisteren alhier ge houden jaarmarkt waren aangevoerd 82 stuks hoornvee, 22 paarden en 17 var kens. De handel was zeer slap De uitgeloofde premieën werden toege wezen als volgt 5 voor het beste werkpaard aan Adolf Versijp5 voor het beste veulen aan Th. van de Vijver te Koewacht3 voor het beste jaarlingsveulen aan A. D'Hert 2 voor het beste jaarlingsveulen aan H. Bonte Koewacht 5 voor de schoon ste koe aan B. C. Puylaert5 voor de vetste vaars aan H. Bonte Koewacht 4 voor den vetsten os aan P. Verbiest; f 2 voor de schoonste geit aan C. L. de, Jaegher 1 voor de schoonste geit aan J. Cappaertf voor het schoonste ko nijn aan A. Lammens 0,50 voor het schoonste konijn aan A. de Block. Bij loting werden de twee prijzen van t 2,50 voor het grootste getal ter markt gebrachte runderen toegewezen aan A. Goossens en P. Verbiest. Deze 2 prijzen waren alleen voör de ingezetenen 'be schikbaar. Voor hét grootste getal ter markt ge brachte varkens 2 aan A. de Roeck te Wachtèbeke met' 17 stuks en voor het grootste getal hoornvee ter markt gebracht 4 aan A. de Guchtenaere te Koewacht. T)e personen achter wier naam geen woon plaats vermeld is, wonen te Zuiddörpe. In een bijvoegsel tot de St Ct zijn opgenomen de statuten van de coöpera tieve boerenleenbank te Zuiddörpe. Valsclie Muntbiljetten, Het Hbld. schrijft Naar we vernemen, zijn den laatsten tijd valsche muntbiljetten in omloop. Reeds zijn er enkele bij de Ned. Bank ingehouden, die droegen het serienummer K. R. 5698 Het publiek zal dus ver standig doen, goed toe te zien bij het ontvangen van muntbiljetten van tien gulden De valsche biljetten zijn aan het volgende te onderkennen de voorkant is fraai afgewerkt, doch is veel donker der van kleur dan bij de echte biljetten het watermerk ontbreekt geheel en al. De achterkant is zeer slecht afgewerkt. Niet alleen dat het serienummer ontbreekt dat op elk echt biljet voorkomt onder de woorden tien gulden, doch tevens mist men de aan den achterkant in diamant- letters voorkomende verwijzing naar de wet van 1884. terwijl bovendien nage noeg alle harceering in de hoeknummers ontbreekt. Men houde dus bij het ont vangen van muntbiljetten met het boven staande resening, daarbij in aanmerking nemend dat de uitgever der valsche bil jetten ook evengoed andere serienummers in omloop kan hebben gebracht, - Te Zaandam brak Vrijdag brand uit in de zaagselschuur achter de bakkerij van de firma Bolding. Boven dit perceel was gevestigd de sigaren makerij van den heer C Kaan, terwijl het van achteren begrensd werd door de drukkerij van den heet Blees. De bi and woedde zoo hevig dat van zaag selschuur, bergplaats van wagens en siga- renmakenj letterlijk niets overbleef, teiwijl de drukkerij zulke belangiijke schade be liep, dat er geen denken aan is, dat er de eerste dagen gedrukt kan worden. De persen, snij- en vouwmachines, enz. stonden nagenoeg halt onder water. - Een hoogst tragische geschiedenis heeft zich afgespeeld in Watergraafsmeer. Een meisje van 26 jaar, wonende in de 2e Oosterparksuaat, zou eerstdaags in het huwelijk treden, toen plotseling haar aanstaande man stierf. Het lijk werd op de Nieuwe Oosterbegraafplaats dezer dagen ter aarde besteld. Een paar dagen later verdronk he; meisje zich in de sloot voot het kerkhof. - Een Hollandsche dame, baronesse Van M.,- werd te Parijs, toen zij mot baar echtgenoot op de Avenue des Champs Elysées wandelde, door een man aange vallen, die haar de broche en andere sie- iaden afiukte. Baron M. wist den man echter te grijpen en aan de polititie over te leveren. - Op de fabriek van ijzer- en houtbe werking van den beer Job. A. Beek te Hoorn is een droevig ongeluk gebeurd. Eer, leerlingmacbinist ward bij het ope nen van de stoomfluit door uitstoomenden damp deerlijk gewond aan gelaat en han den. De toestand van den verwonde is vrij ernstig. - Op een danscursus te Hoorn is Vrijdag een meisje van 17 jaar plotseling onwel geworden en spoedig daarop be zweken. - Te Souburg, bij Middelburg, deed zich dezer dagen, naar men aan de Ned- meldt, een eigenaardig geval voor, Een onder die gemeente wonende boer, houder van oen groot aantal kippen, zou 's och tends vroeg naar gewoonte de beesten vu-d -ren. Deze kwamen bij di6 gelegen heid altoos op het eerste geroep naar buiteo vliegen, doch dien morgen kwam er niet één te voorschijn dan na lang roepen do haan, en deze bad een briefje aau den hals hangen, waarop met pot lood geschreven stond Heeiemaal alleen. De kippen waren natuurlijk gestuleu. - Bij een bewonei van de Warmoes- straat te Amsuodam was wegens belas tingschuld door eec deurwaarder beslag gelegd op een nogal waardevollen inboedel. Al- gnwo •niijk werd de eigenaar gerech telijk als bewaarder aangesteld. Hij stoorde

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2