Binnenland. Er werden Peru's aangetroffen, I vermengd met fijngemalen schoenleder, die weinig stikstof bevatten dewijl daar in toch zeker 7°/0 stikstof, 9°/0 phosphor- zuur en 2°/0 kali moet worden aangetrof fen Chili's werden onderzocht die 15°/0 H M. de Koningin-Moeder, vergezeld van Jonkvrouw Van de Poll en ridder Pauw van Wieldrecht, kwam Zaterdag morgen met de nachtboot „Koningin Ra- I oplosbaar phosphorzuur moesten bevatten gentes" te Vlissingen aan. De bij B.Ms. I terwyi slechts 10, 9 of 8°/0 aanwezig vertrek naar Engeland genoemde autori- I waren. Nu is het koopen alleen op ana teiten waren ook nu aanwezig. I lyse nog niet altijd zeker, daar er ver De directeur van de Stoomvaarr Maat I schillende soorten van phosphorzuur, enz schappij Zeelandde heer I. H. de Mees- I zijn en dus de handelaar volkomen ge ter, die.de reis had meegemaakt, geleid- 1 dekt zou zijn, wanneer hij maar zorgde, de H M., die tijdens den overtocht in 't I dat het bepaalde aantal percenten van geheel geen last had gehad van het vrij I zekere bestanddeelen in zijn geleverde ongunstige weder, naar de koninklijke meststof aanwezig waren En om nu te wachtkamer en vervolgens naar den trein die om 5.44 weei vertrok, begeleid door hoofdambtenaren van de Exploitaiie-Maat- scbappy. Ook nu waren de overdekte gang aaD de aanlegplaats, loopers, electriscb licht, enz. aangebracht. Het terrein was, als vroeger, door de politie afgezet. Bij aankomst te 's Gravenhage werd H. M. verwelkomd door deD Engelschen gezant en de legatie. Landbouw. Zaterdag trad alhier in het hötel „Het Gulden Vlies" voor een vrij talrijk pu bliek op dr. D. J. Hissink, le scueikun- dige aan het proefstation te Goes, om te spreken over de strekking der aanbe stedingsvoorwaarden en het doel der ge zamenlijke aansluiting tot de commissie, werkzaam in 't belang van den coöpera tieven aankoop van kunstmeststoffen en krachtvoedermiddelen. De heerJ. J. de Feijter. voorzitter van het comité tot aankoop van kunstmest stoffen te Kijkuit stelde den spreker aan de vergadering voor en gaf hem daarna het woord. De heer Hissink begon met er op te weten of de in de aanbestedingsvoor waarden omschreven stoffen aanwezig zijn neemt men zijn toevlucht tot een Rijksproefstarion. Het scheikundig on derzoek aan een proefstation, al is het betrekkelijk goedkoop, zou toch te duur worden voor een persoon, daarom is het wenschelijk dat er vereenigingen zijn, die gezamenlijk groote partijen koopen, waardoor het onderzoek natuurlijk veel minder kost, omdat het door velen ge dragen wordt. En dat het onderzoek aan de proef stations wezenlijk goedkoop is, wordt wel bewezen door het feit. dat de 5 proefstations aan het Rijk kosten onge veer 130 000 terwijl de inkomsten be dragen ongeveer f 30.000. Het Rijk past dus jaarlijks ongeveer een ton bij. De vroeger algemeen in gebruik zijnde aanbestedingsvoorwaarden hadden twee gebreken, nl dat ze te streng waren voor de handelaars en dat ze den land bouwer geen voldoende zekerheid gaven. Op het Landhuishoudkundig Congres 1899 te Breda gehouden, heeft dr Swaving, directeur van het proefstation te Goes voor het eerst de eenheid in de aanbestedingsvoorwaarden onder de aan dacht gebracht. Den 19 April 1900 werd zaak in eene vergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschap pij van Landbouw te Middelbarg behan aan de algemeehe voorwaarden, vervat in formulier A2. In het ressort van het proefstation te Maastricht, dat is Oostelijk Noord-Brabant en Limburg is deze wijze van handelen reeds ingevoerd, terwijl het plan bestaat ook voor Wageningen. Groningen en Hoorn het stelsel in te voeren, zoodat wanneer over het geheele land naar een zeker model zal aanbesteed worden, de handelaars niet oeter zullen weten of het behoort zoo. Nu doet zich de vraag voorWaarom zjjn nog niet alle landbouwvereenigingen in het ressort Goes aangesloten bij ce commissie? Het antwoord daarop is, dat er omtrent deze commissie nog wel eeuig misverstand heeischt. De commissie dient om voor de landbou wers de aanbestedingsvoorwaarden vast te stellen, die aanvullen en wijzigen kan de vereeniging zelf Eenmaal per jaar komt de commissie bijeen om te bespreken welke wijzigingen in de voorwaarden moeten gebracht worden, wil dus een landbouwvereeniging invloed uitoefenen op de vaststelling van die voorwaarden, dan moet zij lid worden. Komt er verschil voor tusschen hande laar en vereeniging, wat moet dan ge daan worden Natuurlijk is de beste manier dat ze trachten ééns te worden. In het geval dat zulks niet plaats heeft en derhalve kans bestaat op een proces geeft formu lier A2 uitkomst, er staat daarom in, dat alle verschillen welke bij aanbestedingen mochten ontstaan, door de commissie van arbitrage worden opgelost. De land bouwvereeniging wijst alsdan een lid uit haar district aan, de handelaar zendt ook zijn vertegenwoordiger, komen nu deze beide personen niet tot overeenstem ming, dan wordt de directeur van het proefstation als 3en persoon daaraan toe gevoegd. Alsdan is de beslissing spoe wijzen hoe nuttig het is, bij den aan- koop van meststoffen en voedermiddelen I 22 Augstus van dat jaar kwa dezelve aan een proefstation scheikundig meQ te q06S een 40-tal afgevaardigden te doen onderzoeken, daar de ondervin ding geleerd heeft, dat er in deze arti kelen verbazend geknoeid wordt. In het jaar 1902 is een enquête inge steld naar de hoedanigheid der voeder middelen. Van de 142 monsters bleken er 65 dat is 45°/0 niet aan de eischen te voldoen. Ze waren vermengd met koffiedoppen. cacaoschillen, rijstdo pen, opveegsel van tarwemeel en dergelijke waardelooze bestanddeelen. Met de meststoffen in het al niet beter er zulke menschen zijn, werpt een scha duw over de aarde eD maakt dat niemand van ganscher harte vroolijk wordt. Zoo zat de predikantsvrouw aaD het raam te peinzen. Zy verjoeg echter spoe dig alle nevelen en in hare ziel werd het klaar als de heldere morgen van een eindeloozeu feestdag. Zij stond op ging als een goede geest stil door het huis rond. De aanstaande feestdagen, en daarbij de gedachte dat zij haar broei bij zich had, wierpen zulk een glans var. vreugde op haar gelaat, dat zij alles toe lachteja. terwijl zij voor haar biöeder, dien zij hongerig van de jacht terugver wachtte, een goed ontbijt klaar zette, lachte zij de bam, de boter en de eieren, toe, als of zij ze danken moest, dat zij de goede eigenschap hadden de mecscben te voeden eD kracbr. te geven. De spijzen kunnen niet met iemand praten, maar de meid, die wel bemerkt heeft dat de predikantsvrouw gaarne van haar broe der hoort spreken, zegt »Mijnheer Eduard is een prachtig mooi mensch. Toon hij gisteren avond kwam dacht ik dat het de prins was, die den vorigen winter hier door geredeu is, om op de jacht te gaan.« De meid veegde zich daarbij het gezicht met ba.ir voor schoot af, om zich ooi; mooi te maken. »Ik ben maai blij, dat wij de gans ge slacht hebben, voegde zij er bij. en lonk te hot dier toe, dat voor het Keukenven ster hing. I Wordt vervolgd.) van Landbouwvereenigingen in Zeeland bijeen, en een week daarna werden de voorwaarden -voorloopig vastgesteld, in 1901 werden deze herzien en in 1902 werden in eene te Goes gehouden ver gadering van afgevaardigden uit Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, de thans in gebruik zijnde algemeene voorwaarden vastgesteld Die algemeene voorwaarden, ook ge noemd formulier A2, behandelen 3 zaken nl. de monsterneming en verpakking onderzoek en heronderzoek en spe.iDg, korting, vergoeding en weigering. De monsters moeten ten getale van i genomen worden in tegenwoordigheid van twee getuigen. V-oor de doelmatigste verpakking en verzegeling werd een model getoond terwijl ook de vergadering een paar voei Melden van slechte verpakking en verzegeling te zieD kreeg. Een van de beide monsters wordt naar Goes gezonden Levert het onderzoek aldaar een resultaat op in strijd met de voorwaarden, dan wordt een heronder zoek noodig. Het tweede monster wordt alsdan gezonden naar den voorzittel van het college van directeuren te Hoorn, die het opzendt naar een der andere proef stations. De beide uitkomsten worden dan vergeleken en daarvan het gemid delde genomen. Bevat Chili in plaats van 14 maar 13°/0, dan is ze vervalscht Levert de hande laar in plaats van 15l/2 slechts 9°/0, dan wordt hem in plaats van 10 of 11 gul den, slechts uitbetaald 4 of 5 gulden. Bij levering van vervalschte Peru, die echt moest zijn, wordt direct 25% afge trokken Formulier Aa bevat de bijzondere voor waarden zooals de bepaling van tijd en plaats van levering, afrekening, enz. Het inschrijvingsbiljet formulier B, is zoo eenvoudig mogelijk. Bij inschrijving voor Superphosohaat b.v. vult de hande laar het biljet in en plaatst zijn hand teekeningr, waarbij hij uitdrukkelijk ver klaart zich te vei plichten tot het voldoen der afgevaardigden ten laste der vereeni gingen, doch dit kan evenmin bezwaar opleveren. Tot nog toe was de directeur van het proefstation te Goes voorzitter der commissie 'eze zou thans echter advi- seerend lid worden en de voorzitter en secretaris penningmeester gekozen uiten door de leden. Einde Mei zal in Goes de vergadering van afgevaardigden uit Zeeland en Westelijk Noord-Brabant gehouden wor den. Wanneer dus door de nog niet aangesloten vereenigingen besloten werd in April of begin Mei eene vergadering te honden, dan konden zij zich nog bij tijds opgeven. De heer Hissink besloot met den wensch dat het hem gelukt mocht zijn, een goed inzicht van de zaak te hebben gegeven en herinnerde tevens er aan dat ook hier eendracht macht maakt. De heer J. J. de Feijter vroeg thans of iemand inlichtingen verlangde of iets had te vragen, waarop door den heer J. P. Scheele van Ter Neuzen werd gevraagd of het onverschillig is welke twee getui gen bij het monsteinemen aanwezig zijn. Hierop werd geantwoord, dat het voldoen de is wanneer de monsters in tegenwoor digheid van twee getuigen genomen wor den wie die getuigen zijn doet niets ter zake. Daar niemand verder het woord ver langde, nam de heer J J de Feijter nog maals het woord, zich ten allen tijde be reid verklarende om met de vereenigin gen die nog niet aangesloten zijn corres pondentie over de zaak te voeren. Daarna dankte hij den heer Hissink voor zijn rede, de pers voor de eer van hare tegenwoordigheid en het pub iek voor de getoonde belangstelling De vergadering werd daarop gesloten en de aanwezige bestuursleden van land bouwvereenigingen werdeD in de gelegen- ^CVUOgu. n-jouuu 10 kjwx0---0 dig genomen, daar er dan dadelijk een I heid gesteld met den heer Hissink nader meerderheid gevonden is. Deze oplossing is ongetwijfeld de beste daar een proces, zelfs al wint men het, toch geldelijke offers kost. Algemeene aansluiting bij de commis sie heeft ook dit vóór, dat bij het indie nen van verzoekschriften, het vragen naar inlichtingen enz. enz. meer invloed wordt uitgeoefend door een combinatie van bv 150 vereenigiügen, dan door zulk een vereeniging alleen Een viertal wenen geleden is een ver gadering gehouden te Goes van landbouw vereenigingen in Zuid Beveland. Daar is voorloopig beslóten toe te treden, maar omdat dit district zoo groot is zou men het willen splitsen in twee onder distric ten. In westelijk Noord-Brabant is de zaak in orde. Daar heeft men 6 kringen die respectievelijk 7. 5. 10, 9, 11 en 6 vereenigingen tellen, dus bijna 50. Formulier A2 zal binnenkort in Tholen worden aangenomen, op Schouwen-Dui veland zijn de meeste vereenigingen aan gesloten, op Walcheren alle. Zeeuwsch Vlaanderen Weste ijk deel binnenkort, in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen Axel Kiik- uit A en B, Ter Neuzen en Zaamslag. In het begin van Februari is te Hulst eene vergadering gehouden, waariq de heer J. J. de Feijter, alhier tot afgevaar digde werd benoemd en de heer W.Die- leman Petrusz alhier tot zijn plaatsver vanger. Eind Mei zal te Goes eene ver gadering worden gehouden, waarin de zaak definitief zal worden behandeld. Een concept reglement is reeds vastge steld. De financieels bozwareD om tot de commissie toe te treden zijn bijna nihil. De algemeene Secretaris der Zeeuw sche Maatschappij vau Landbouw, de heer Vorsterman van üyen, heeft belangeloos op zich genomen de verzending der con vocatiebiljetten en dergelijken doch ver langt natuurlijk vergoeding voor onkos ten vun drukwerk en frankeering. Op een desbetreffende vraag antwoordde ZEd. dat met, 25 'sjaars de kosten wel kun nen gedekt woiden. Dit zou dus over 12 districten verdeeld ruim f 2 per dis trict bedragen, een nietig bedrag voor heel oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Na- tuuilijk koinen de reis- en verblijfkosten kennis te maken. AXEL, 23 Februari 1904. Met ingang van 1 Maart 1904 is be noemd tot brievenbesteller alhier J. F. de Jonge te Teteringen. Bij kon. besluit is aan A. A. Be' kaar, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, in de 11e directie, te Middelburg, en aan J. Nelemans, inge nieur van den Rijkswaterstaat le kl., te Ter Neuzen, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van offi cier respectievelijk ridder der Leopold* ovde, hun door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. -In een bijvoegsel tot de St-Crt. van 20 Febr. zijn opgenomen de statuten van de Coöperatieve Boerenleenbank te Hulst. PREDIKBEURTEN TE AXEL. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1904. Biddag voor den Oogst. Gereformeerde KerKen. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk P. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds R. van de Kamp. (iemeiigd Nieuws. Te Hilvarenbeek, is het er op vas tenavond duchtig toegegaan. Het begon toen de heibergen moesten sluiteD, waar op de marechaussees en veldwachters werden uitgescholden en uitgefloten. Het 1 volk, dat tot 6en twee honderd vijftigtal was aangegroeidnam een dreigende 1 houding aan. In verschillende huizen werden miten ingeworpen en de lichten uitgedraaid. Te mlldernacnt werd er door de mare chaussee en politie, die te zamen uit zeven man bestond, met de bajonet op de I geweren er op iDgeslagen en werd meoig- j een gewond. De brigadier-commandant werd hevig verwoud aan hei hoofd, wel licht door een steen. Thans is alles rus tig Het onderzoek is ïd vollen gaDg. De vermoedelyke daders zijn zwaar ge- boeid naar Iloi logonbosch gcb.acht.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2