JOZEF IN DE SNEEUW. !9e Jaarg, No. 91. Zaterdag 20 Februari 1901. - Nieuws- en Advertentieblad a oor Zee ii wscli- Vlaanderen. F. DIELEMAft, AXEL. Inenting en Herinenting. BEKENDMAKING. toelating van Kinderen F E 01 li L E T 01\. Buitenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per poet 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Kostelooze BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat op 25 Februari, 3 en 10 Maart 1904, telkens des voormiddags van 9 tot 10 uren, ten raadhuize alhier, aan een ieder gelegen heid zal worden gegeven tot kostelooze Inenting en Herinenting. Axel, den 19 Februari 1904. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A VAN VESSEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat op Don derdag den 17 Maart 1904, des voormid dags te 9 uren, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven tot op de Openbare Lagere School, alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen die geboren zijn in 1898. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, den 19 Februari, 1904. Burgemeester en Wethoud.ers van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. 13) VII. Bij Schilder-David. »0 jéliet is Leegarthad de kleine Jozef geroepen, en de grootvader gaf hem daarvoor een duchtige oorvijg. De knaap schreide, de grootvader knord9, en de moedei schreide en knorde te gelijk, want de grootvader kon niet velen, dat zij den knaap met zoete woordjes tot zwijgen bracht, en Leegart zeide op een wjjzen toon, maar zij praatte wel wat door den neus: »Dat is toch verschrikkelijk, dat ik zoo ontvangen word Ik moest maar dadelijk weder oinkeeren als ik bijgeloo- vig was. Maar om godswil geen b(jg«loof 1 Dat is het verschrikkelijkste wat men op de weield hebben kan dan plagen de menschen zich met dingen die volstrekt niet bestaan, en men heeft al genoeg te stellen met dingen die werkelijk bestaan. Neen, ik blijf. Goede morgen, Jozef! zeg eens zoet goede morge Zoo, zoo geef mij de band.* De jongen heeft van nacht niet geslapen en weet niet wat hij praat, t zocht Martina tot zijn verontschul diging in te brengen. »Er is geen verontschuldiging noodig. daar wordt verder niets van gepraat,* DE OORLOG I\ 00ST-4/JË. Men vraagt zich nog altijd af. wat de Japansche vloot, doet, na de voordeelen die zij nu reeds een week geleden bij Port Art bur en Tsjemoelpo behaald heeft, en van welk deel van het oorlogsten ein men 't eerst nader nieuws zal vernemen. Meo verwachtte dit uit de straat van Korea, (Brougnlon-slraat), waar elk oogen- blik een treffen te verwachten scheen tusschen de Japansche vloot en het Rus sische smaldeel uit Wladiwostok. Thans komt het bericht nog slechts met voorbehoud dat dit Russische eskader, na zich tusschen Jezzo en Nippon ver toond te hebben, te Wladiwostok terug gekeerd is. Dit klopt wel met de om standigheid dat Alexejef Dinsdag een te legram ontving van den commandant van dat smaldeel, en 't is mogelijk dat de Russische schepen het forceeren der straat van Korea niet aandurfden. Thans seint ook Alexejef dat de Ja panners bij Port Arthur drie schepen verloren hebben. De Russiscbe landvoogd zal dat ook wel maar bij geruchten ver nomen hebben, en met 't oog op de vroe gere mededeelingen over het gevecht blijft het onaannemelijk. Da omstandigheid dit Alexejef naar het nooiden vertrokken is en zijn hoofd kwartier te Moekden gevestigd heeft, geeft te denken. Al hebban de Japanners misschien nog met beproefd, op Liao-tong te landen, de mogelijkheid bestaat zeer zeker, dat vandaag of morgen da vei bin ding met Port Arthur afgesneden werd zeide Leegart en legde hare scharen met de groote en de kleine oogen, benevens een kleine schaar, naaigerei en een wasje, met het piookkussen, waarin een zware baksteen gewikkeld was, op de tafel. Hiermede had zjj bezit genomen van hol buis, en zij legeerde het als van een vas ten troon, want zij stond den geheelen dag niet weer op. Voor zij ging zitten, liep zij echter naar de slaapkamer en kwam met een rok minder terug, want zij was niöt dan zeer netjes gekleed op straat te zien, maar zij wilde naar goede rok niet bederveD. Zij trok toen zij wedei binnen kwam de tafel naar baar zin, ging zitten, en Martina schoot de voetbank onder haar voeten. En nu gaf Leegart hare bevelen kort en duidelijk»Martiaa, heette het nu, »breng het eten binnen.* Martina bracht de haverbrel 6D zette die op tatel. Jozef bad hardop en koos uit zijne gebeden deze keer het kortste: Heer, geef spijs en drank aan alle arme kinderen op aaide. Amen. De knaap had zijne tranen afgeveegd; bjj zat tusschen grootvader en grootmoeder en na het gebed was bet siil aan tafel. Ieder schepte met zijn lepel uit de pan, en er ontston 1 volstrekt geen verschil over de grensscheiding. In de kamer was alles wel armoedig en bekrompen maar toch zindelijk. Recht tegenovei den groolen ouden stoel was een koperen spijker in den muur geslagen daar had eens bet getuigschrift der beves en dan zou de Russische stadhouder in den val ziften. Bovendien zal bij in Moek den beter den toestand in Mantsjoerye kunnen overzien. De geruchten over Ja pansche landingsplaonen in de buurt van Nioe-tsjwang houden aan, al worden ze vaak tegengesproken Hoewel de beschou wingen over de vermoedelijke veldtocbts- plannen beiderzijds natuurlijk niet veel om 't lijf hebben, scbjjnt toch een tele gram van den correspondent der Lokal- anzeiger uit Tokio vermeldenswaard. Het pltn der Japanners zou volgens dezen berichtgever zijn, vooreerst de voornaam ste Russische vloot door een reeks van waarnemingsposten ter zee, tusschen T&ji- foe en Tsjemoelpo, te dwingen binnen de golf van Petsjili te blijven, en intus schen Korea door twee legers te laten overstroomen. Een derde Jrpanscne leger zon gereed staan, op een gunstig oogen- blik ten oosten van Port Arthur op de Ma tsjoerscbe kust te landen en den op- marsch der twee andere naar de Jaloe te ondersteunen door een flankbeweging. Maai d6 bijzonderheden over de troepen bewegingen, die slechts 's nachts plaats hebben, worden streng geheimgehouden Er heerschte. zoo zegt de correspondent, vastberadenneid in Japan, miar ook een al te groot vertrouweu op de overwinning. Het hoofdkwartier is nu te Kioto geves tigd. De Japansche manschappen makeü een goeden indruk, de paarden zien er daarentegen jammerlijk uit. Als tegenhanger van het bovenstaande zjj een telegram vermeld van Reuter's berichtgever te Jin-kou Hij zegt. dat men daar (te Nioe-tsjwang) zeer onder den indruk is van het bericht, dat Japan tiging van Martina gehangen nu is de spijker ledig, en nooit wordt er iets aan gehangen. Martina keek niet gaarne dien kant uit, en David had streDg bevolen, dat men er den spijker niet moest uithalen. Het hoofd des buizes, Schilder-David, is eeu man van gevorderde j reü, het is b6m echter niet aan te zien hoe oud hij mag zijn. Hij heeft dik, sneeuwwit, kortafgeknipt haar, en vaD de slapen rond om het gezicht loopt een sneeuwwitte, wat vlokkige baard. Het gezicht heeft evenwel nog iets jeugdig frisch ten minste de diep blauwe oogen die met zwarte wenkbrauwen er vieemd in staan. De vrouw van Schilder-David is eveneens bene groote slanke gestalte, maar van haar gezicht kan men weinig zien. Zij heeft altijd het geheele gezicht met doeken omwonden, en als zij spreekt merkt msn aan haar geluid, dat het met moeite wordt voortgebracht, en dat zij zich zelve niet hoort. De naaister Leegart is eene fijne, bleeke bijna voorname verschoning, reeds op jaren maar meo ontdekt nog altijd bij baar de sporen van voormalige schoonheidzij draagt altjjd lient en fijn goed. Het jak van zwart laken is alleen boven aan den bals toegehaald van daar af vry en open, vertoont het een breed, sneeuwwit borst kleed. Wie het niet weet merkt het nauwelijks, dat zg somtijds een suaifje neemt; men ziel baar doos nooit, en zg voornemens is, nog een onbepaaldi n tijd te wachten alvorens troepen naar Mants- joerije te' zenden. Het zou de Russische belangen aldaar een onherstelbaren slag willen toebrengen door de heerschappij ter zee te verkrijgen en te behouden. Uit Sjanghai werd gemeld dat vol gens berichten uit Nagasaki, van 12 dezer, de mobilisatie van het Japansche leger stelselmatig in haar werk is gegaan. Het aantal soldaten dat klaar staat voor de krijgsverrichtingen, zonder dat de ver dediging van het land verzwakt wordt, wordt geraamd op 300,000 man. De troe pen begeven zich, in alle stilte, 's nachts naar de plaatsen van verscheping: Sascho, Koere, Modzji en Jokosoeka. Alle gewone treinen zijn verplicht hun lichten te dooven zoodra zij in de nabijheid komen van treinen met troepen. Een nieuw bewijs hoe geheimzinnig de Japannerste werk gaan! De Japanners hebben 800 ton steen kool buitgemaakt op het Rozen-eiland in de haven van Tsjemoelpo, waar de Rus sen een opslagplaats hadden. Het telegraaf-agentschap te S1. Pe tersburg verneemt uit Port ArthurNa het gevecht bij Port Arthur trok zich het Japansche eskader met verlies van drie schepen terug Daar het Zuiden, naar Tsje moelpo. In Gensan worden tegen de 60,000 man samengetrokken, die bestemd zijn Mantsjoeiije binnen te rukken. Voort durend komen troepen aan. Onze mobi lisatie gaat voortreffelijk. In de vesting Port Arthur is de staat van beleg afge kondigd. Generaal Stoessei, de bevelheb ber, heeft een geruststellende kennisgevmg aan de bevolkiDg uitgevaardigd. doet het zoo snel en sierlijk, dat zij nauwe lijks met de viDgers den fijn besneden neus aanraakt. Van den kleinen Jozef zou men niet denkeD, dat bij voor weinige weken eerst zes jaren oud geworden ismen schat hem licht drie jareD ouder, Een sterke en zwaar gebouwde, wilde blonde kroes kop, waarbij echter de donkere oogen met zware wenkbrauwen het zgn de oogen der moeder - zonderling afsteken. De kleine Jozef is bet eigenlijke middelpunt van het huis, en men merkt het reeds daaraan, dat zijn malle welkomstgroet haast alles in de war had gestuurd. Men zweeg geruimen tijd bij het eten. Leegart vertelde eindelijk dat de predi- Kant dien nacht bij de Rottmansvrouw gehaald was. Wij praten hier niet van de Rottmans vrouw,* zeide Schilder-David, en wierp daarbij een beleekenisvollen blik op Lee gart en vervolgens op Jozef. Men siond van tafel op. Leegart nam Jozef de maat voor een buis, teekende met krijt de lijnen op het groene man chester, en knipte met haar groote schaar met dat eigenaardige, op de tafel naknor- rende, geluid het goed voor het buis. »Gij moet van daag t'huis blijven, de molen is toegevroreD,* zeide Sshildei-Da vid tegen Jozef en ging naar zijne werk plaats. Deze bevond zich op een zolder der lager gelegen zaagmolen in een kleine algescboten mimte. Hier stond een draai-

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1