IcSl JOZEF IN DE SNEEUW. Ao. 88. Woensdag 10 Februari 1904. 19e «laarg. a Nieuws- eu Advertentieblad ÓÓJ voor Zee u wscli - V7 laa ml eren, F. DIELËM AA, Itiiitenlanri. FEÜILLETOA. COURANT Dit Blad verschynt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. A d vertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIË Na eenige lange en kriebelige verga deringen beeft de Kamer Vrijdag de be grooting van onderwijs aangenomen met. 74 teyen 15 stemmen en 3onthoudinge Van links heeft de regeering menig hard woord moeten hooren over do bevoorrech ting die aan de katholieke beginselen ten deel valt in de openbare school. De libe raal progessist Crombez deelde b.v. mede, dat de hoofdinspecteur te Charleroi zelt in een officieel verslag had bevestigd, dat de onderwijzers de kinderen beginselen van confessioneels moraal moesten inprenten. Deze spreker las een catechismus voor, waarin de kinderen tot ongehoorzaaraneid jegens hun ouders worden opgestookt. Dit is een catechismus, te Gent gediukt in 1878. In een andere catechismus, van 1897, worden de mysteriën der incarnatie zoo verteld, dat het boekje mij gevaarlijk voorkomt om aan jonge meisjes te laten lezen. Deze uitlatingen van Crombez verwek ten natuurlijk gebrul bij de leden der rechterzijde. Maar Crombez ging door over de geestelijkheid. In mijn arrondis sement - Doornik worden in de scho len boekjes g bruikt met meer dan dwaze verhaaltjes. Verhaaltjes als dezeeen man verwijt zijn vrouw dat ze ontrouw is. Hij weigert het kind te erkennen dat zij ter weield brengt, maar door tusschen- komst van den Heiligen Antonius, draait het kindje het hoofd naar den man en zegt: Dit is myn vader!* Door dat wonder worden de beide echtgenooten weer verzoend. ,0) Haspel moest wachten, tot alle vrouwen I hare vaten gevuld hadden hij wachtte I gaarne en was nog zoo goedhartig, alle I een handje te helpen. Juist toen hjj ook I zijn vat volgeschept had, kwam Martina I terug zij hielpen nu elkander weerkeerig I opzetten en gingen een goed eind met I eikander, want Haspel moest het huis van I Martina voorbij naar het zijne. Onderweg I gaf hem Martina bericht dat de pre- I dikact dien nacht bij de Rottmans- I vrouw gehaald en nog niet terug was. I Zij kon zich niet onthouden, hare hoop te I uiten dat de predikant misschien het har- I de bart verteederd zou hebben maar Has- I pel zeide>Geloof dat nietEer zal I de wolf die hier nu in den omtrek rond- I loopt, in mijn kamer komen, en zich door J mij laten vastbinden als mijne geit, eer de Rottmansvrouw toegeeft. Ik heb u I immers alles verteld, hoe het gegaan is, toen ik vóór acht dagen a n Adam nieuwe I laarzen bracht, ik heb het toen alles af- I gesproken, bi] komt van daag zeer zeker. I Maar ik geloof zeli, zoo als men vertelt, I dat gij van hem afziet. Martina antwoordde niet, maar voor de deur van haar huis bleef zij staan en zeide J »Kyk, daar komt de predikant t'huis.* Crombez eindig le znn rede met hulde te brengen aan Waldeck-Rousseau, die zulk een vruchtbare wet in het lezen had geroepen, en bij noopte, dat Frank rijk nog lang een man als Combes aan het hoofd van den ministerraad zou hebben. Later op den dag is het hoe langer boe minder zaakrijk geworden. Van links naai rechts wordt met hatelijkheden ge smeten tot er gestemd woidt en om 6 uur het gezelschap verhit naar huis gaat. DU1TSCHLAND. Vrijdag is de Kioonpiins, terwijl hij zijn compagnie naar de kazei ne terugbracht, met zijn paard gevallen Hij steeg ech ter dadelijk weder in het zadel en reed de kazerne binnen. Volgens bericht heeft da kroonprins zich volstrekt niet bezeerd. Bij de laatste hofjacht achter het nieuwe paleis, waaraan de Keizer en de Kroon prins deelnamen, is luitenant-generaal v. Boddien bij ongeluk door een ladling schroot getroffen. Er is ontsteking bij de won den gekomen, zoodat de toestand van den officier ernstig is. Uit de berichten die nu geleidelijk uit Zuidwest-Afrika ontvangen worden, blijkt a.o dat zich onder de slachtoffirs van den opstand der legatieiaad Höpner (van de koloniale afdeeling) en de landbouwdes kundige Watermryer bevinden. Beiden werden den 14en Januari te Waterberg door de opstandelingen vermoord. De opstand der Herero's is van Water berg uitgegaan, en overal op den I2en Januari begonnen. De verspreid wonende boeren die gered zijn, moesten al hun vee en andere eigendommen in den steek laten, en de opstandelingen plunderden Aan de overzijde, want het huis van Maitina lag over de beek, reed juist een open slede langzaam over den straatweg. Een man, diep in een pels gehuld, de pelsmuts ver over het gezicht getrokken zat naast den voerman, die smakelijk rookte en nu met de zweep Martina groette. Het was een knecht van Rottmanshoeve zy kende hem Zij dankte hem met de hand en ging in huis, Haspel ging ook naar buis. Toen Martina de deur wilde toedoen, riep eene vrouwenstem; »Laatopen;ik moet er ook in.< »Goede morgen, LeegartHet is goed dat gij zoo vroeg komt,* zeide Martina, en de naaister, die, in weerwil van den winter op pautoffels met hooge hakken ging, hielp het vat afnemen, waarvoor M ii tina haar zeer bedankte. Dat doet Leegart niet voor iedereen men mag er zich iets op laten voorstaan, als zij iemand ergens mede helpt wat niet tot de u laiery behoorthet is al mooi genoeg, dat zij nog tegen kermis een dag by iemand komr, want zij is zeer gezien by alle vrouwen in den omtrek, en waar zij komt om te werken, is zij een bijzonder gevierde persoon. Dat kon men ook nu zien aan de wijze waarop Maitina de kamerdeur wijd opendeed om haar in te laten hier werd haar echter een slechte welkomst, bereid, want de kleine Jozef riep >0 jé, het is Leegart.* en verwoestten alles. Waarschynlyk heeft het nooidelijk deel der kolonie vee! min der van den opstand te lijden gehad dan het zuidelijke. Men vreest dat de Here ro's, ais zij zich door een tuchtigings- eipeditie bedreigd zien, over de grens naar het woeste gebied van Betsjoeana- land zullen trekken. JAPAN. De crisis in Oost-Azit. De oorlogstoebereidselen zijn beiderzijds het laatste stadium ingetreden. De Engel- sche correspondenten te Tokio, Port-Arthur enz. hebben al sedert eenige dagen met zooveel vuur betoogd dat de toestand niet erger kan worden dan bjj is, dat zelfs deze ongeluks-profeten buit6n adem zjjn. Hun telegrammen dat is een troost kunnen niet onrustbarender worden dan ze reeds zyn. Intusscben komen de inlichtingen, gis singen, of hoe men 't noemen wil, uit verschillende bronnen aangaande den in houd van de Russische nota vrijwel op hetzelfde neer, en bet is bijoa niet aan te nemen dat de nota aanmerkelijk an ders zal uitvallen, dan voorspeld woidt. De meesten achten het zeker, dat de Rus sische regeering Japan's vooinaamsten eisch erkenning van China's souvereini- teit over Mantsjoerije, botweg zal afwij zen. Anderen denken dat men er te Petersburg de voorkeur aan gevrn zal, over Mantsjoerije in 't geheel niet te spre ken. Maar indien de stemming In Japan ook maar bij benadering van dien aard is als ze voorgesteld wordt, maakt dat niet veel uit. In het eene zoowel als in 't andere geval kan de Japansche VI. Hoe een dorpspredikant 's nachts uitgehaald wordt. De predikantsvrouw stond reeds lang aan het raam en keek door de ruiten slechts uit het eene hoekraam kon men de streek overzien, het uitzicht der andere ramen weid belemmerd door den spitsen gevel eener schuur die een boer, om dec vroegeren predikant te plagen, juist op deze plaats gebouwd en met een buiten gewoon hoog dak voorzien had. Nu men een braven predikant had, kon men de schuur niet weer afbreken. De predikants vrouw kon echter ook uit het vrije ven ster niet ver zieg, want het was een dag, die eigenlyk maar schemering is tusscben den eenen nacht en den anderen de zon scueen slechts als een wegsmeltende geele vlek door een dichte wolk, die zich vei over den ganschen omtiek had uitgespreid. Toen de predikantsvrouw de slede reeds vlak in hare nabijheid zag, knikte zy slechts, maar opende bet raam niet, zij bleef er als vaslgewoiteld vooi staan. Zij zou gaarne naar beueden gesneld zijn om haar man welkom te heeten, maar zij wist dat alle onstuimige en openlijke uil- boe/,emingen hem tegenstonden hij bad iets kinderlijk verlegens, en hield vooral niet van een plechtige ontvangst of afscheid. De predikantsvrouw zond de meid in allerijl naar benedeu eu door op de klink diplomatie niet verder, en wat blijft er dan anders over, dan dat men naar de wapenen grijpt. Het is natuurlijk nog niet te zeggen of oorlogsonderhandelingen onmiddellijk na afwijzing van Rusiands nota zullen volgen noch van welken aard die han delingen zullen zijn. Alle gissingen dien aangaande berusten op bloote onderstel lingen. Uit Petersburg woidt aan de Kölnische Zeitung gemeld Het bericht dat Rusland's antwoord reeds Donderdagavond afgezon den werd, is onjuisttoen is slechts tele grafisch een vraag gericht tot admiraal Alexejef. Diens antwoord wordt afge wacht. De Russische pers blijft ondanks de oorlogsgeruchten, het moet gezegd worden, haar gewone kalmte bewaren, en men kan zich slechts verwonderen, hoe de ar tikelschrijvers iederen dag kolommen kun nen vullen met bespiegelingen en beschou wingen over zaken, waarvan ze net zoo veel stelligs weten als ieder lezer. En het publiek meent er toch meer van te weten dan de bladen schrijven, het heeft zijn geruchten, die, juist doordat de bla den pr niet over schrijven, omdat ze niet mogen, aan waarschijnlijkheid winnen. Zoo is het met het antwoord van Rusland aan Japan, dat het gerucht al lang kent, vóórdat de bladen er naar wagen te gis sen. Het moet, volgens 't gerucht, zóó gesteld zyn, lat Japan geen andere weg meer overblijft, dan den oorlog te begin nen, zonder dat het ook maar den schijn heeft dat Rusland het tot dien stap dwingt. aan de kamerdeur te treden opende zjj de huisdeur. Om toch iets om handen te hebben, verschikte zjj het koffigoed en het brood nog eens, hoewel het in de beste orde klaar stond zij nam de warme pantoffels op, die aan de kachel stonden, en zette ze omgekeerd wedei neerook nam zij de kbtel met kokend watei van de kachel af en schonk nog eens op. Het was lekker warm in de kamermen woont niet te vergeefs midden in de bo&schen. »Goddank. Goddank, dat ik weer t'huis ben.* Hij deed de pels af, het ging moeielyk, zijue vrouw moest een handje helpen. »-daapt Eduaid nog?* »Neec. hij is op de jacht. Ik heb hem u te gemoet gezonden. Hebt gij hem niet ontmoet »Neen.« De kamerlucht scheen den predikant te benauwd, hjj deed het raam open, siond er een poos voor eo zeide: »Hel is goed, dat gy er niet aan dacht, dat men in den ganschen omtrek op zijne hoede is voor den wolf, die hier rondlooptgij liadt u zeker verbeeldt, dat het ondier mij verslinden zou.* »Kom, ga zitten en warm u.« antwoordde de predikantsvrouw en schonk do koffie in. »Kom, laat my hbt kopje vooi u vasthouden want uw vingers zijn zoo slijt dat gi) het niet kunt vatten. Neem eerst maar een paar slokken. Wat. was het dan toch, dat gjj midden in den uacht bjj do wilJe

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1