JOZEF 1:1EE SNEEUW. So. 87. Zaterdag 0 Februari 1904. e «iaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zee uwseh - Vlaanderen. F. D1ELEMAN, AXEL. Itnitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naax plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. DUITSCHLAND. Te Metz zoekt men al een half jaar lang tevergeefs naar den verrader, die de band geleend heeft bij den dielstal van twee gevulde projectielen, een granaat kartets en een granaat, uit de vesting Kronprinz. Er zijn tal van militairen en burgers in hechtenis genomen en weer losgelaten. Zooveel is alleen zeker, dat de projectielen over de grens zijn gevoerd. Eigenlijk hechten de elkander bespie dende mogendheden toch een overdreven waarde aan de kennis van eikaars munitie. [Goede schietvoorraad is over de geheele wereld te koop, en bij schietproeven heeft men volop gelegenheid om de deugdelijk heid van velschillende soorten ocderling te vergelijken. In een oorlog blijft de geoefendheid van de artillerie in het be dienen van de stukken en het richten toch maar hoofdzaak. In Duitsch Zuidwest-Afrika is weer he vig gevochten. Bjj uitvallen uit Okahand- ja zijn, volgens een ambtelijk telegram uit SwakopmonJ, tot 21 Januari 3 Duit- sobers gesneuveld. Den 27sten hebben de Herero's met een groote strijdmacht Omaroeroe aangevallen. De aanval werd afgeslagen. Uit Oijimbingwe is geen be richt gekomen, w.aarschijnlgk wordt ook die plaats b legerd. Daar de regens ver minderd zijn, is men begonnen den spoor ten Oosten van Karibib te herstellen. Een verbetering in den algemeenen toestand valt dus niet waar te nemen. Intusscben kan nu elk oogenblik het be richt verwacht worden dat de eerste ver- V. De lucht is betrokken Martina bleef den ganschen nacht zoo rusteloos alsof zij het bemerkte, dat op denzelfden tijd een braaf hart hare gansche levensgeschiedenis weder in het leven ge roepen had. Zij was zoo vol ongeduld, d it telkens wilde opspringen, en de warell Ingaan, om baar leven te veranleren. Alsof het in haar macht stoud om dat ten uitvoer te brengen. De hanen kraai den steeds luider en hier en daar hoorde men eene koe loeien, en een hond blaf- j. Het moest weldra dag zijn. Martina stond op en maakte de kachel aanvervolgens stak zg nog een vurn aan den haard aan. De moi gensoep moet van daag bijzonder goed gekookt worden, want de naaister Leegart komt al vroeg Jozef krijgt een nieuw buis, Op de tafel lag nog de lei waar de kleine Jozef gis teren avond een reusachtig grooten mm op geteekend heeft, ontzettend om aan te zien, en toch heeft het kind gezegd: Dat is mijn vader.» Het was Martina vreemd te moede toen zij nu de figuur op de lei uitwreef. Kon zij het ook m aar liitwisschen, wat zij bet kiud van zijn sterkingen uit Duitschlaud te Swakop mond zijn aangekomen. FRANKRIJK. Te Neuvilly, een stadje van een kleine 3000 inwoners in het Noorderdepartement heeft een troep werkstakers een stadje in brand gestoken, het huis van den beer Bancquard-Cayez. De aanleiding tot deze wandaad, naar de Temps mededeelt, is deze. Een nichtje van bovengenoemd heer is eigenares van een weverij. Nu had zij besloten baar fabriek op 1 Januari te sluiten. De werk lieden hebben bierovei wiaak willen nemen, en daar ze meenden, dat oom B de verantwoordelijke intellectueels dader was, hebben ze het huis van de nicht koud gelaten, maar dat van baren oom in brand gestoken. De onder prefect en de officier van justitie zijn met een esca- dron paardevolk te Neuvilly aangekomen. President Loubet heeft 3000 kronen aan de Noordsche regeering gegeven voor de slachtoffers van den brand te Aalesuna. RUSLAND De crisis in Oost-Aziè De dagbladcorrespondenten, de politieke tinnegieters en de artikelschrijvers van beroep raken zoo langzamerhand uitgeput over de crisis in Oost-Azië, nu deze maar door bljjft smeulen, zonder dat men het vuur ziet. Als stemmingsberieht geven wij echter het volgende telegram van den Petersbuigschen correspondent van de New York Herald weer omdat hij in den laatsten tijd in meer officieuzen reuk is komen te staan. »Er is niets geruststellends in den vader verteld had, nog gisteren avond bij net inslapen, en hem beloofd had. dat de vader van daag zou komen dat is het, ja, daarom heeft het kind van nacht drie maal geroepen is net nog geen dag Toen Martina met het vat onder den arm le deur opende, kwam haar een hevige, ijskoude wind te geinoetzij haal de den looden doek nauwer aan waarin zij hoofd en hals gewikkeld had en gin naar de bron. De dag is koud, de fontein is toegevro- ren alleen de waterput bij de kerk heeft nog vlietend water. Eene groote schaar van meisjes en vrouwen staat rondom de leuning van de put. en als er een bij net overgieten water uit ha ir emmer stort, ontstaat er groot rumoer, want het water bevriest dadelijk, en men kan op het ijs nauwelijks meer staan. De morgenzon slaat even een blik in het dal, maar het moet haar daar niet bevallen, want zij verbergt zich snel weder achter de wolken. De weilanden en akkers schitteren helder in de mogenrgpdat is een treurig ga- zicht, want alles bevriest zonder hot be schuttende sneeuwdek Alleen op de ber gen liggen dikke sneeuwlagen. »G ildank, gil zult zien, de wolken brengen van dug sneeuw, zoo als het behoort »Het zou het land g >ed doen; het is toch jammer, zoo geel als alles wordt.» Wij hebben op kermis nog altjj 1 sneeuw gehad en op uieuwjaar sledevaart,» zoo toestand», zoo seint hij. Japan is gelijk een blad opmerkt, zeer ver gegaan op den weg. die naar oorlog leidt Het is zeer snel voortgegaan in de zes laatste maanden en is nu aan bet einde aange komen. Zijn potsierlijke dwaasheid, om Rusland waarborgen te vragen voor Chinas ondeelbaarheid zal een zeer koel antwoord uitlokken. Dit is het juist wat de meerderheid van de berichtgevers uit het oog verliezeü en waaraan Japan krachtig moet vast houden, Ma r Rusland kan in dezen niet toegeven. Terwijl vreedzame gevoelens van Parijs en Berlijn uit weerklank vin den bij de diplomaten wier plicht het is, om vrede te roepen aangezien oorlog de mislukking van nun roeping beteekent is er hier overvloed van zekere en feitelijke aanwijzingen van bet tegendeel. Maandag liepen aan de Beurs de zaken in het honderd. De vier procents-Russen daalden weereen halven punt. De zaken- menschen gelooven dat de oorlog onver mijdelijk is Het Nowoje Wremja verklaart nog dat de berichten van Reuter, volgens welke de grootvorst Alexis een raadsvergadering had belegd om over de aangelegenbeden vao bet Verre Oosten te handelen onjuist zijn, daar die zaken geheel in handen van Alexejef berusten.» Aldus de correspondent van de Herald. Gelijk altijd, is er aan den anderen kant get>n gebrek aan verzekeringen over de verre strekking van Rusland's concessies en de buitengewone vredelievendheid van den Tsaar. Als er oorlog komt, is bet alleen Japan's schuld. Daar dergelijke stemmiug-makerij geregeld vooraf pleegt te gaan aan da afzending van een Rus snapte men over en weer aan de bron. De woorden der sprekenden speelden als kleine wolkjes om baar mond. »Is bet waar,» vro9g eene oude vrouw aan de naderende Martina, »is het waar dat de predikant van nacnt bij uwe schoon moeder gehaald is?» »Ik geloof, dat uw schoonvader den boom die Vincent, verpletterd heeft, gaarne tot planken zou verzagen ec een kist voor zijn huisduivel daarvan maken.» »En het zou goed zijn als zij aftrok: dan Kunt gij uw Paard krijgen.» »En wordt een tamme Rettmansvrouw.» »Ik liet de oude dood bidden. De snij der van Knuslingen weet een gebed, waar mede men iemand kan dood bidden.» »Neen, die moet zich doid vloekan.» Zoo ging het onophoudelijk vooit. Mar tina die het volle vat op het hoofd gez )t bad, zeide nu Praat niet zoo goideloos, het i» van daag kerstavond Zg ging fangziam naar huis, alsof de woorden, die nog achter haar gewisseld werden, baar tegenhielden, en zij werd warm bij de gedachte dat de kleine Jozef misschien een voorgevoel gehad hal, van wit er in de verte voorviel en daarom zoo onrustig was. Zj bal Adam voor de voeten geworpen dat hij er niet onder leed, en hij stond misschie i op hetzelfde uur h )t ernstige leeJ door, dat een mensch kan opgelegd worden wat iemand het lief ste op aarde moet zijn te zien scheiden mot loiLterüoii li do z.ol. siscb antwoord, zal men wel zoo vooi- zicbtig zijn af te wachten, wat Japan zelf heeft te zeggen over deD aard van die vermeende concessies. De »Metzer Ztg.» meldt dat de Japan- scbe regeering door haren gezant te Parjjs groote hoeveelheden scbapenvleesch t6 Metz heeft besteld en daarvoor 400.000 frcs gedeponeerd heeft bji een bankiers huis aldaar. De schapen worden geslacht naar Marseille vervoerd, om daar in stoom- booten met koelkamers naar Japan ver scheept te worden. Volgens berichten uit Petersburg is de Russische vloot in Oost-Azie thans als volgt verdeeld: te Poit Arthur liggen 7 slagschepen, 7 kruisers, 4 kanonneerboo- ten 2 torpedojagers, 12 torpelo-booten, 3 transportschepente Wladiwostok 4 groote kruisers, een transportschipte Dalni een tweede-klas kruiserte Nioe- tsjwang een kauonueerbootte Tsjemoelpo een kruiser, een kanoQneerbootin Zuid. cbiueesche wateren een kruiser, een ka nonneerboot. Op weg uit Europaeen slagschip, 2 kruisers en 11 torpedo-booten. Voor bet geval er ooi log mocht komen, zal de Cbineesche spoorwegadministratie al haar rollend materieel binnen den groo ten muur terugtrekken. De Keizer van Korea doet zijn best om erkennig van de neutraliteit van Korea op den voet als die van België en Zwitserland te verkrij gen. Niettemin beeft htf 20.000 Russische sold iteu noodig om zijn bof te beschermen. Er is een plan in de maak om Japan schadeloos te stellen voor Mandsjoerlje met groote concessies van China in andere deelen van bet Hemelsche Rijk. Het is zeker ni6t noodig op de onwaarschijnlijk- heid en ongorijmdbeid van dit berichtje nog uitdrukkelijk te wijzen. Meer waarschijnlijk lijkt ons de verze kering, dat de Russen Antoeng versterken en in de afgeloopen week 70.000 ton Kai- pingkolen naar Port-Arthur zonden. Die aan de bron gebleven waren sche nen volstrekt geen haast meer te hebben zij stonden op bunne volle vaten geleund ja verscheidene met het vat op het hoofd over Martina te spreken. Martina zou nu gaarne uaar de pastorie willen gaan.» »Zg is niet verstandig. De oude Rott- man heeft haar tweeduizend gulden, laten aanoieden, a^s zij den vader vao haar kind vrij laat. Maar zij wil niet.» »Én de oude Schilder-David wil 'took niet.» »Öoede morgen, Haspelwas het op eens, »boe maken het uw kippen? Zjn ze alle welvarend?» »ls het waar, dat uw Daan spaansch kraait? Verstaat gij dat dan?» Zoo werd het eenige mauaelgke wezen begroet, dat met eea vat naar de bron kwam Het was Haspel. Hg droeg een grijs gebreid buis, en hal een beate muts op, waaronder een gezicht dat altijd op grappen voorbereid en tot lachen gereed was, in de wereld rondkeek. Martina is er zoo even geweest; zij zal wel dadelijk terugkomen,» riep eene vrouw in het weggaan. Haspel glimlacnte dankbaar. Wordt vervolyd.)

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1