Biunenland. Het jubileum der Koningin-Moeder Gemengd Nieuws. Zal bezig houden. Daarentegen wordt van verschillende zijden de vraag geopperd, ot het niet dienstig zou zijn. het Rus sisch-Japansche geschil aan het scheids gerecht in den Haag te onderwerpen. Inderdaad zegt een bepaling van de Haagsche akte dat een bemiddelingsvoor stel nooit als een onvriendelijke daad mag beschouwd worden. Toch zal een dei gelijk voorstel slechts dan welkom zijn, als de betrokken mogendheden van hun kant gaarne bereid zijn. het geschil op deze wijze te beslechten. Deze opvatting schijnt nu althans bij Japan te overwegen want uit verschillende bronnen die blijkbaar geïnfluenceerd worden door de Japansche diplomatie, wordt bekend gemaakt dat Japan elke poging tot bemiddeling zou afwijzen. Zoodoende zou bij voorbaat de mogelijkheid van een toepassing van de Haagsche conventie op het Russisch- Japansche conflict uitgesloten zijn Geheel daargelaten, of zulke pogingen tot ver zoening, niet tot verwikkeling en verei- gering van den geheelen toestand kunnen bijdragen, schijnen de betrekkingen tus schen Japan en Rusland thans van dien aard te zijn geworden dat, er alle kans is dat beide staten zich ook zonder vreemde hulp over de omschrijving van hun be langen in Oost-Azië zouden kunnen vei staan. In elk geval is deze kans thans grooter dan over twee weken." Uit alle streken komen berichten van huldebetoon aan H M. de Koningin Moeder op Vrijdag 22 Januari jl Laten we beknoptheidshave slechts mei den wat voorviel in onze naaste omgeving en in die van H. M. Ook alhier zag men van de openbare en vele particuliere gebouwen de vader- landsche driekleur met oranjewimpel Te 's Gravenhage begon de beweging reeds Donderdagavond en Hare Majesteit Koningin Wilbelmina heeit er blijkbaar prys op gesteld de rij der huldebetuigin gen aan haar moeder zelve te openen Ten paleize had in de groote balzaal daarna. Zjj was een braaf, net kind Toen zij voor baar aanneming kwam leeren, veegde zij met de uiterste zorg vuldigheid de schoenen aan den bezem at en drong er bij de anderen op aan dat zij dit ook zouden doen, om den trap en de kamer niet vu,l te maken en zij en Daar kameraden wilden het niet aan een ander overlaten om voor de bevestiging de gebeele kerk schoon te raakeu. Ik heb nooit iets schooners gezien, dan toen zjj voor het altaar stond, - zij was bo ven de jaren ontwikkeld, - de vroomheid lag als een glans op haar gezicht. Zij kwam djkwijis bij ons aan huis. Mijn man had bijzonder schik in hel kind en vertelde mij eens, den dag na de beves iging, hoe hij Mart.na op het land ont moet en zij gezegd had, het was haai nu alsof zij van huis was weggezonder,. Zij werd ook weldra weggezonden. Zij was zestien jaar oud toen zij bij den wilden Rottmau in dienst trad. De Rottmann geeft goed loon, en dat moet hij doen, want niemand houdt het langer dan een jaar bij zijne vrouw uit. Martina even wel bleef daar twee jaren Plotseling werd de predikantsvrouw in haie vertelling gestoord; een wonderlijk' geluid liet zich in het dorp liooren. Wat is dat vroeg Eiuard. »Dat is de troep ezels uit den heidumo leD. De rijweg naar den molen is veel om, maar de ezels dragen korec en meel Dat smalle voetpad bergop en berg af. Ik had nog iets aan Toni door den knecht willen laten zeggen maar nu is het te laat Eeist op hei haalde uithoodignig van haar broeder ging de piediKar.lsvrouw met haie vertelling voort. Wordt vervolgd). een galamaaltijd plaats, aangericht voor 80 genoodigden H. M. de Koningin-Moeder zat aan tafel tusschen de Koningin en den Prins. De Koninklijke Militaire Kapel bracht tijdens het diner nummers ten gehoore, waaronder het Waldeck Pyrmondtsche volkslied Aan het dessert verhief H M de Ko ningin zich van haar zetel en bracht den volgenden heildronk uit »Lieve Moeder, „Wij gevoelen Ons gedrongen als Uwe kinderen U van ganscher harte geluk te wenschen met het heuglijke feest, dat U viert. Ik bec overtuigd, dat Ik de tolk ben van al de aanwezigen maar zeker niet minder van Mijn geheele volk waar ik U toewensch dat God U immer moge zegenen en voor Ons en voor het vader land lange jaren spare. „Voor een kwart eeuw betrad U voor het eerst het grondgebied van den Staat, waarin U Uw verder leven zoudt door brengen. Ik wil nier niet in herinnering brengen het vele dat U in dit tijdperk doorleefde. Wij weten allen dat het 25 jaren van zegen waren voor het Neder- landsche volk. Wij weten hoe U steeds wist iD dagen van vreugde U te verblijden met de blijden en in da^en van smart mede te lijden met de treurenden. »Het was toenmaals de hand van Mijn dierbaren Vader, die U binnenleidde in Zijn land en op dit oogenblik staat ons allen zeker Zijn beeld voor den geest. Zijn nagedachtenis leeft in de eerste plaats in Mijn hart in dankbare herinne ring voort. »Ik stel U allen voor m6t Mij in te stemmen in den heildronk op het geluk en het welzijn van de Koningin-Moeder." Onnoodig te zeggen, dat deze toost aller instemming verwierf en met geest drift gedronken werd. Aan de Koningin-Moeder werd aan haar paleis in het Voorhont eene sere nade met muziek en fakkellicht gebracht. Koningin Emma kwam op het balcon en werd door het zingen vau het Wilhel mus en een lang aangehouden hoerage roep gehuldigd. De commissie voor de serenade trad daarop het paleis binnen en bood de Jubilares een" hulde adres aan. Om kwart ovei negen kwamen de Ko ningin en de Prins de grootsche betoo ging bijwonen en stonden, toen de Konin gin-Moeder de hulde des volks in ont vangst nam, aan hare zijde. De eerevoorzitter der commissie, de burgemeester der residentie, hield een toespraak waarop de Koningin-Moeder met een door aandoening aangegrepen stem haar dank betuigde. Het adres van hulde dat bij de toe spraak d >r den eerevoorzittei aan de Koningin-M >eder overhandigd werd was gecalligtaplieerd op een hoofdblad van perkament papier, en onderleekend door de leden der regeliogscommissie. Het is versieid met een gedecoreerd Fries of hoofd met de wapens van Oranje.Nassau en Waldeck-Pyimont in kleuren endaar onder is geteekend een stadsgezicht, als pen symbool van de Residentie. De tekst is geteekend over twee kolommen, die van elkander gescheiden worden door een breeden palmtak, in het midden waarvan de Haagsche ooievaar op een goud schild. De bijbladen, vier in getal, bevatten de handteekening van de leden der commissie, omsloten door een georna- menteerden rand, waartusscben zijn de ftrestdatums en de Koninklijke attributen als scepter, kroon, wapens enz. De oorkonde is geborgen in een koker van gebatikt perkament met ivoren tus- schenstukken. Op het deksel prijkt het Haagsche wapen en de bovenste cylinder is ver sierd mei de wapens in de kleuren van H. M. van groote massa's brieven en telegram men van gelukwenscbmg en sympathie, vele vergezeld van reusachtige en keuri- bloerastukken. Donderdag waren de huldebetuigingen reeds begonnen van li chamen en autoriteiten. Op het diner ten Hove ontving H. M de gelukwenschen van den Ministerraad van de Rekenkamer en van den Raad van State bij monde van de Presidenten en den vice-president van die collegiën. Ook de presidenten van de Eerste en Tweede Kamer hebben namens de Staten Generaal aan H. M de gelukwenschen aangeboden. Bij de aanbieding van het adres van den Haagschen Gemeenteraad, hetwelk vervat was in een rood fluweelen koker heeft de burgemeester de Vorstin toege sproken. In antwoord hieiop heeft de Koningin Mdeder gezegd, dat zij zeer gehecht was aan Den Haag, waar zij een gioot gedeel te van Haar leven doorbracht. H. M onderhield zich ook met de de putatie over de uitbreiding en verande ringen, die de stad in de joogste 25 jaren heeft ondergaan. Daarna stelde H. M de vereeniging Oost en West in de gelegenheid tot het aanbieden van het album met verschillen de teekeningen en handteekoningen van personen van beteekenis, waarbij gevoegd was een groote portefeuille m6t gebatik- len omslag, origineels teeneningen bevat tende. De aanbieding van dit kunstwet-' geschiedde bij monde van mevrouw van Zujjlen. De Koningin heeft zich ook met haar ondbi'houden, vond het geschenk zeer fraai en hoopte het later meer rustiger te kunnen bezichtigen. Vei volgen* werd ODtvangeu de heer De Struve. die als deken van het corps diplomatique Hare Majesteit de geluk wenschen kwam overbrengen van corps Nog heeft H. M. in ontvangst genomen de felicitaliën van de dames en heeien van Haar huis. Namens het personeel van het Het Loo werd aan H. M Koningin Emma een fraaie bloemcorbeille aangeboden. Verschillende vreemde Vorsten en Voi stinnen hebben aan H. M de Koningin Moeder hun gelukwenschen aangeboden met haar feest H.K.H. de Prinses von Wied, Prinses der Nederlander, zond bij hare felicitatie tevens een gift van 1000 voor het Sa natorium Oranje Nassau's oord. bij Er beerschte Vrijdag in en om het Paleis in het Vooihout een groote bed rij vigheid, alleen reeds door de bezorgin; met bestemming voor Koningin Emma dat H. M. de Koningin-Moeder heeft gelegenheid van Haar jubilé van bijna alle collegiën van Gedeputeerde Staten, van de Commissarissen dei Koningin, van de gemeentebesturen, van besturen van vele Rijksinstellingen en van een groot aantal particuliere Vereenigmgen van weten schap, kunst enz. betuigingen van hulde en sympathie ontvangen door middel van adressen en telegrammen. Het aantal der laatste bedraagt wel ruim 500. Aan alle deze autoriteiten, instellingen en belangstellenden is reeds namens H. M dank betuigd. - H. M, de Koningio-Moedei heeft een bijdrage van 50 doen toekomen aan de presidente van het dames-comité, onderafd. van het Christelijk Comité tot steun ten behoeve der werkloozen te Amsterdam - H. M de Koningin-Moeder heeft aan de algemene Armenvergadering te 's-Gra venhage doen toekomen een bedrag van 1500 om aan de armen van verschil lende aangesloten armbesturen een feest ^ave te doen uitreiken bij gelegenheid der te vieren herinneringsdagen. Dr. Kuyper's reis" in België. In de Memorie van Antwoord van den minister van buiteulandsche zaken op het voorloopig verslag der Eerste Kamer komt op de gedane en vroeger gemelde vraag het volgende voor: »Nopens de reis van den minister van binnenlandsche zaken kan worden mede gedeeld, dat de Koning van België den heer Kuyper in November 11. door den toenmaligen Belgischen gezant tot een persoonlijk bezoek aan het Hof te Brus sel deed uitnoodigen. aan welke vereeren- de uitnoodiging onlangs gevolg werd gegeven. |Er was noch kon sprake zyn van een stap dezerzijds en alzoo evenmin an eenig politiek doel." AXEL, *26 Januari 1904. Vrijdagavond werd ten huize van den heer J. Groothaert de jaarfttjksche alge- meene vergadering gehouden van hono- aire- en werkende leden van de muziek- ereeniging /Axel's Werkmanskring', j Met een hartelijk welkom opende de voor zitter, de heer P. Cornelisse de vergade- ing. Cit het verslag van den Penning meester, den heer C. de Putter, bleek dat de uitgaven over 1903 bedroegen 196,47' en de inkomsten ƒ156,30, zoodat er een te kort was van f 40,171 Daar men echter in 1902 sloot met een batig saldo van f 69.755, was er nu, na aftrek van het tekort nog in kas/ 29,58. Hierna was aan de orde de benoeming van een nieuwen directeurDaar het gebleken was, dat de tegenwoordige di- ecteur, de heer J. E. Blansaart wegens te drukke werkzaamheden de repetities niet geregeld kon leiden, besloot men hem te bedanken en een nieuwen direc teur te benoemeu. De heer D. 't Gilde, die naar die betrekking reeds bad gesol liciteerd, werd als directeur benoemd. Niets meer te behandelen zijnde, sloot de voorz. de vergadering met den wensch dat, als de repetities meer geregeld zou den worden gehouden, de werkende leden deze ook met meer ijver zouden bijwo nen. Uit de kas bleek volgens hem wel, dat er toch nog wel een tweede muziek gezelschap kan bestaan. Het aantal ho noraire leden bedroeg 81 en dat der wer kende 14. - De alhier gehouden collecte voor de stichtingen Oranje Nassau-oord en het Emm a-Fonds, heeft opgebracht 90,68. Tot ouderwijzer aan de o. 1. school te Woudrichem (N.-Br.) is benoemd dhr. G. Goossen te Zaamslag. - Te Clinge is Zaterdag bij candi- daatstelling tot lid van den raad geko zen verklaard de heer Ch. L. de Cocq. De Belgische Maatschappij van buurtspoorwegen, die het uitsluitend recht heeft, tot bet aanleggen van tramwegen heeft van dat recht afstand gedaan aan liet comité Wittouck, voor wat betreft het Belgisch gedeelte van de tramlijn Houtenisse—Selzaete. Houden nu èn gemeente- èn polderbesturen hun woord gestand, dan kan men volgens den bericht gever van de Midd. Cf. den aanleg van deze gewichtige verbindingslijn a/ls ver zekerd beschouwen. Uit Aken wordt aan de >Lim. Koer.» gemeld 't Is barbaarsch zooais 't 'nier en in den omtrek in deD laatsten tyd naar toe gaat. Een afgrijselijke wandaad beeft du weer de gemoederen in geheel Aken in rep en roer gebracht. Woendagmorgen nl. te half 8 heeft in den restaurant van de brouwerij op den Maischieisteenweg der weduwe Lütigens de brouwer Engelshoven deze weduwe vermooid en daarna zicbzelven door ver scheidene revolverschoten van kant ge maakt. EQgelshoven had reeds sedert den dood van den meer dan een jaar geleden gestorven h ouwer Lüttgeus de leiding d r brouwerjj op zich genomen en de er bij behooreude herberg beheerd. In dien tijd had hij reeds meermalon de weduwe het voorstel gedaan met hem in 't buwelyk te treden en meende met zekerheid te mogen verwachten dat zjj eindelijk zou toestemmen. In de gnpisseerde week evenwel ver klaarde de weduwe bem zeer beslist dat zij van teu huwelijk met hom absoluut mets wilde weten- Toen Engelslioven haar niettegenstaande deze verklaring telkens toch met huwelijksvoor waaiden bleef las tig vallen, ontslo-g zij hein uit zijn be-

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2