i u L GEMEENTERAAD. JOZEF IN DE SNEEUW. No. 83. Zaterdag 23 Januari I904. 19e Jaarg. II Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen, F. DIELEMAN, AXEL. F E C 1L L E T 0 N. Uuitenland. m CÖLU4MT. Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlflk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 26sten Januari 1904, des voormiddags ten 93/4 ure, ten Raad huize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling Ingekomen Stukken 2. Wijzigen Gemeentebegrooting 1904 3. Aanbieding rekening Algem. Burg Armbestuur over 1903 4 Intrekking besluit herbenoeming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim 5. Benoemen lid Commissie tot wering van Schoolverzuim. 6. Voorstel om adhaesie te betuigen aan een adres der afdeeling Hulst van de M. t. b v. L. en Veeteelt tot afschaffing tollen 7. Voorstel tot het verleenen eener gratificatie aan den veldwachter 8. Verzoekschrift van G. W. de Jonge om eene billijke verhooging voor het schoonhouden der school. 9. Verzoekschrift van Mej. Cath de Koeijer om herziening van haren aanslag in den hoofdelijken omslag. 10. Vaststellen kohier Schoolgelden. Axel, den 22 Januari 1904. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL Het is niet uit te maken, of de geest drift waarmede de zuster spiak, of die, waarmede de broeder toehoorde grooter was, even weinig als het uit te maken Is of voor een goed hart het aanschouwen van een groot geluk of het bezit daarvan jrooter is. En er is toch een geluk, dat niemand in eigendom toebehoort, maar allen, die het kunnen gevoeleo, en dat is de erkentenis van een rein hart en de fde tot hem die het bezit. »Ik weet waar- hij nu is,« ging de pre- likantsvrouw voort en staarde als of zij vooi zich zag; »nu is hij aan daG jrooten hagebeuk, en nu rijden zij den ïarzeneck om, daar waait het altijd boos. fikkei u maar goed in. Ik geloot dat de woeste Rottinansvrouw nog wel tam tuit krijgen ik geloof het; gij kunt alles •o ik geloof dat gij Adam nog met Mar tina zult trouwen en dan blijven wij toch ïeaer gaarne hier. De broeder waagde het muwelijks, naar terwijl zij zoo in verrukking staarde, aan 8 spreken. Eindelijk vroeg hij: »Wie s dan toch die wilde Rottm ansvrouw en Wam en Martina?* Wel, zet u hier neer, dan zal ik het u 'ertellen. Ik zou toch buitendien geen rust faden, ik weet, dat Otto onder dak is.* S - a Wij, Nederlanders, zijn een bedacht zaam volk en heel niet scheutig met onze genegenheid Wij laten ons niet gemak kelijk gaan wij geven ons niet spoedig en niet licht. Maar bovenalwij geven ons alleen aan hen, van wie wij weten, dat zij zich wederkeerig geven aan ons. Hierin ligt het geheim van Koningin Emma's populariteit. Zij kwam, prinses van vreemden bloede en van vreemden tongval, nu vijfentwintig jaar geleden, hier in het land en waarschijnlijk leek het niet. dat in de geschiedenis onzer dynastie en van ons land voor de jeug dige Duitsche Vorstin een rol van be- teekenis zou zijn weggelegd. Kroonprins Alexander immers leefde nog Maar de laatste Prins van Oranje kwam te sterven, nadat ook kort na het tweede huwelijk des Konings, Prins Hendrik overleden was En zoo werd Koningin Emma's dochter Prinses van Oranje eerst. Koningin der Nederlanden daarna. Dat schiep voor de moeder een dubbel zware een dubbel verantwoordelijke taak Want al stond een Raad van Voogdij na Koning Willem's dood der Koningin- Moeder, al stonden verantwoordelijke Mi nisters der Koningin Regentes terzijde, daar rijzen moeilijkheden voor elke op voedster, die met geen Raad van Voog dij te bespreken zijo. daar zijn oogenblik- ken in het leven van iederen Vorst hij heete Koning of Regent waarop III De wilde Rottmansfamilie. »Er zijn nog wilde menscben, ware duivels, daar boven op de bergen. Van die wilde Rottmannen was veel ie ver tellen.* Vertel op >Het zijn groote onbehouwen menschen, en zij zijn er wat trotsch op dat men vele gedachten terug ongehoorde dingen van hen vertelt, en daar zij rjjk zijn, kunnen zij nog altijd zulke dingen uit voeren. De vader vaa den tege.iwoordi- gen Rottm an, bij wiens vrouw Otto nu geroepeG is, moet zulk een kracht in zijn stem gehad hebben dat eens een jager wien hij toeschreeuwde, ruggelings op den grond viel Zij hoofdvermaak bestond daarin, om in de herbergen, waar hij ge gaten had, da tinnei borden als kogels op te rollen. De tegen woordiga R ittmans- boer moet al dansende "altijd een dozijn vau die zware ijzeren wiggen waarmede men het hout klooft in de lange rokzak ken gehad hebben, opdat alles voor hem zou moeten wijken en hij ruimte genoeg zou hebben om dinsan. Dansen, dit was ook zij o grontsi mst vier en twin tig uien zon Ier ophielen, dat was voor hem een kleinigheid, en in da pausen werd er onoph >u ieiijK gedronken, bet eene pint voor, bet andere na. Om echter te weten, beeveel hij gedronken en te betalen had, draaide mj iederen keer een knoop van zija roode vest en ten laatste geen ministerieele verantwoordelijkheid raad kan schaffen. De nobele Vrouw, die heden den dag herdenkt harer eerste inkomste binnen de residentie, heeft stellig die moeilijk heden ook gevoeld en zal ze niet hebben onderschat. Zij ook zal oogenblikken hebben doorgebracht, die lang schenen van opgetaste bezwaren; en geen lucht hartigheid voorzeker rekende hier bezwa ren gering. Want wat er doordrong buiten de muren der paleizen van de wijze, waar op Koningin Wilhelminais grootgebracht; van de opvatting die Koningin Emma huldigde van de plichten aan het Regent schap verknochtdat heeft het wat zwaar tillende Nederlandsche volk gerustgesteld Het was bezorgd voor zijn jong, teer Koningskind, maar het wist 't in veilige hoedehet stelde prjjs op de constitu tionele traditie onder Willem III zoo zuiver bewaard, maar het heeft onder het Regentschap geen oogwenk van ongerust heid gekend. En toen den 30sten Augustus van het jaar 1898 Koningin Emma als Regentes haar afscheid nam met den historischen wensch of toch het Nederlandsche volk groot mocht zijn in alles waarin ook een klein volk groot kan zijn, toen heb ben wij allen gaarne uit dien mond die aans ioring ter harte genomen. Want de Moeder-Koningin had recht zoo te spreken. Zij. de vreemdelinge, die Nederlandsche geworden was in haar hart als niemand onzer het beter is, die gevat heeft wat soort banden in deze nieuwe tijden Vorst en Volk kunnen samenbinden, banden van toewijding, banden van hartelijke van zijn rok af en losie ze dan ten laat ste bij den waard weder in. Da oude met de steike stem verbiedt hem eens om bij een bruiloft daarboven in Wengern den dag over te blijven, hij moest een weide daar beneden in Otterswanger dal afmaaien. Strenge tucht onder elkander hebben de Rottmannen altijd gehouden. De gehoorzame zoon volgt dus het bevel op hij daast den ganseden nacht als eea dolle des morgens komt de oude met de sterke stem op de weide eu hoort muziek. Wat is dat? Daai maait er een ea die ziet er zoo wonderlijk uit. Hij treedt nader. Het is ln orde, de zoon miait zoo als hem bevalen is, maar hij beeft een mand op den rug en in de mand een speelman, die ba.n voortdurend moet voorspelen, ea zoo maait hij de eeue weide voor, de andere na, geheel af en dan danst nij met zijnen speelmiu op dan rug over de bergen haan naar Wangern ter bruiloft Men zegt anders spreekwoor delijk Alles kan gestolen worden alleen geen molenstteen en geen gloeiend ijzer maar da Wigge-Rottraau heeft toch eens een molensteen gestolen, ten minste zoek gem nkt. Om deu heidemolenaar een poets te bakken draait bij eans op een nacht een molensteen dan halvan berg op. De Wigge-Rottman had twee zonen. Vincent ea Adamde oudste, Vmcent, was minder sterk, mnr was kwaadaar dig als een lynx; dat bad hjj van zijne moeder, wait kwaadaardig zija de Roti- gemeende belangstelling over en weer. Oranje-Nassau's Oord is de stichting, waaraan Koningin Emma's naam niet uitcrukkelijk is verbonden, maar waar aan elk in gedachte hem vastknoopt Haar kan niets liever zijn, dan dat deze stichting Al meer beantwooad aan hare bestemming. Dat ook ons volk dit zóó begriipt de dagen op komst mogen hiervan tref fend getuigenis brengen. CHet Vaderland.) ENGELAND. In een vermaard geworden gesprek, over de grenzen, riep een der sprekers uit »Onze kranten zijn niet zoo rijk als die in Holland Maar de Engelsche kranten danDe Daily Chronicle zal van een stuivers- een halvestuiversblad worden om de groote oplaag behoorlijk te kannen aflevereo, moeten er nieuwe machines, persen, enz. komen. Dat zal, zegt het blad, ruim drie millioen gulden kosten. Sedert Maandag laten eenige Londensche ochtendbladen de Daily News, Mail en Express, misschien nog andere ieder een eigen trein naar het Westen loopen. Met een vaart van 90 of meer KM. in het uur brengen, die treinen de kranten in den vroegen morgen in het Westen van Engeland en het Zuiden van Wales. De Daily Mail zegt. dat die trein haar 324.000 's jaars kost. De eerste trein nam 200,000 nummers mee. OOSTENRIJK HONGARIJE. De scberpscbutlersvereeniging te Gieve de Livinallongo in Tirol heeft besloten nen niet, alleen ongemanieid woest. Vin- cect. moet de houthakkers geplaagd heb ben als een ware slavenhouder, Op zeke ren tjjd werd bij door een boom doodge slagen. Men zegt de vroegere predikant was er van overtuigd, dat de houthakkers het met opzet gedaan hadden. Sinds dien tijd is de Rottmansvrouw, die buitendien geen liefderijken aaid bezat, een volmaak te draak geworden, die gaarne de gansche wereld zou vergiftigen. Zij is deeenige, die mijn man grimmig haat, want zij wil dat hij iederen stervende, bj wien hij geroepen wordt, zal vragen of hij niets te biechten heeft over dan dood'van hiar Vincent. De boom waardoor Vincent doodgeslagen werd, lag lang onaangeroerd in het bosch, maar eens beval de Rott- maosvrouw dat men er de takken af zou k ippen. Zij was onvoorziens bij de hout- hikkers, om ben te bespieden en te be luisteren. Zmoet geane zekerheid ge kregen hebbeD. De Wigga-Rntman wilde den stam, die de schoonste uit den om trek wis, met het vlot den Rbijn af stu ren hij zeideeen boom is een boom en geld is geld, wat zou da boom nutte loos bederven, omfit hij Vincent gedood heeft? Maar da Rottinansvrouw dacht er anders over. Zij liet van de takken een groote stapel maken on verbrandde daarop de kleederen van den gedooide. Zoo mogen zij in de hel verbranden, die mijn Vincent omgebracht hebben schreeuw de zij er steeds bij. Zes paarden en Lieu

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1