- Zuid-Atrika. Landbouw. Dokter J. v d. CALSEIJDE, Rechtszaken. HM de Koningin-Moeder is voor nemens reeds den 5en Februari a s naar Engeland te vertrekken ter bijwoning van de huwelijksfeesten van Hertogin Alice van Albany H M., die te Vlissingen op een der mailbooten van de Maatschappij „Zeeland" aan boord zal gaan begeeft zich aller eerst naar Claremont, de verblijfplaats van haar zuster. H K H. de Hertogin- Weduwe van Albany bij wie zij eenige dagen zal doorbrengen Tegen den dag der huwelijksvoltrek king zal H. M in het Koninklijk kasteel te Windsor logeeren als gasi van den Koning en de Koningin van Groot-Brit- tanië en Ierland De St. Crt. bevat de wet tot intrek king van muntbiljetten. Daarbij wordt bepaald dat geen munt biljetten meer worden uitgegeven en dat zij hebben opgehouden wettig betaal middel te zijn. Tot 1 April 1909 zal de gelegenheid tot inwisseling der muntbiljetten open staan bij de betaalmeesterskantoren, als mede bij de Nederiandsche Bank te Am sterdam, bij hare bijbank en bij hare agentschappen en correspondent-schappen der eerste klasse De inwisseling zal, ter keuzo van den houder, geschieden tegen specie of tegen bankbiljetten De muntbiljetten zullen nog tot 1 Oc tober 1905 bij alle betalingen aan rijks kassen tot hun nominaal bedrag worden aangenomen. I)r. kuyper in België. Dinsdag is minister Kuyper te Gent geweest. Hij kwam er te 1.45 aan en werd aan den trein atgehaald door den voorzitter vap de Vlaamsche academie Daarna werd de heer Kuyper naar de vergaderzaal der academie geleid, waar hem een geheel vertrouwelijke ontvangst werd bereid. Van de academie leden was slechts een klein aantal tegenwoordig en het gesprek van dr. Kuyper met hen liep uitsluitend over de belangen van de Neder landsche letterkunde. Woensdag bood de minister van justitie den Nederlaudschen premier een diner aan De berichten over het al of niet gaan van dr. Kuyper naar St. Petersburg spreken elkaar tegen. De Haagscbe briefschrijver van De Tijd meldt omtrent de Belgische reis van den premier het volgende: „Waarschijnlijk is de Congoleesche quaestie wel het minst bij de zaak be trokken. Men weet dat Koning Leopold, om steun te vinden tegenover Engelands zucht tot inmenging in den Congostaat verschillende bezoeken heeft afgelegd O. a is hij met dit doel herhaaldelijk te Parijs en laatst te Weenen geweest, doch zonder veel succes. Hij moet dus wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat groote honden elkaar niet bijten, en hij van de Mogendheden, die België's neutraliteit waarborgen, maar weinig heeft te hopen Wat natuurlijker dan dat hij thans naar een toenadering uitziet met hetaangren zend Nederland, als koloniale mogendheid evenzeer als België aan verrassingen bloot gesteld Men kan zich alleen verwonderen dat het niet veel eerder is geschied, en dat tegenover de talrijke bondgenootschap pen Nederland en België niet reeds lang het hunne hebben gesteld. Een tolunie hoe moeilijk deze tot stand moge zijn te brengen, moet en kan de eerste stap zijn en ligt voor de hand, daar België en Nederland elkaar bijna op elk gebied aan vullen. Zulk een tolunie heeft het groote voordeel dat zij in baide lauden populair zal wezen. Er zijn in Nederland zeker lieden, die de voorkeur geven aan een aaneensluiting bij Duitschland, en in Bel gië, vooral onder de Waalsche anti-cleri calen, die zich als broeders van de Fran schen beschouwen, maar zij zyu in de beide landen een kleine minderheid. Het gros der Nederlanders en der Belgen zijn diep overtuigd van de waarheid van het woord, dat het met groote heeren slecht kersen eten is, wijl zij met de pitten gooien. Over 't algemeen is men dan ook hier met deze reis van den premier ingenomen, veel meer dan met die welke hij vroeger haar Berlijn maakte. Men hoopt van harte, dat er nu eens spoedig een ontmoeting zal volgen tusschen Ko ning Leopold en onze Koningin. Na alle bezoeken, vroeger reeds afgelegd, ligt zq als voor de hand. De oude veten zijn de wereld uit na de ontmoeting, die vroe ger tusschen Koning Willem III en Koning Leopold plaats had. Maar dit alles is slechts raden Wat er eigenlijk te Brussel wordu besproken en voorbereid zullen wij voorloopig wel niet vernemen Ik betwijfel slechts zeer of de Eerste Kamer ei bij de bespreking vaD de Staatsbegrooting naar zal vragen. De heer Fransen van de Putte had het misschien in zijn tijd gedaan, maar de tegenwoordige leden zijn kalmer gestemd De Brusselsche berichtgever van het Handbl van Antw schrijft Ik geloof niet dat ooit een vreemd staatsman hartelijker is ontvangen, meer gezocht werd in onze officieele wereld dan bet geval is mot dr Kuyper eersten Minis ter van de Koningin van Holland 'tls niet de eerste maal dat hij ons land bezoekt, maar hij heeft er nooit zoo lang verbleven en hij was nooit, voor zoover ik weet, bij den Koning ter tafel geweest. Hij heeft bq de eerste ontmoeting aanstonds de sympathie gewonnen van Leopold II, die met hem lange gesprek ken voerde. Men mag veronderstellen, dat die ge sprekken geloopen hebben over politieke vraagpunten aan de dagordemaar aan gezien geen derde persoon ze bijwoonde, is er geen middel om het geheim van deze gedachtenwisseling te doordringen Daar aan het feestmal, ten paleize van Brussel gegeven de Koning een heildronk instelde aan Koningin Wilhelmina en den voorspoed van Holland, heeft het gerucht zich verspreid en crediet gevonden, dat Minister Kuyper voor zending had een bijeenkomst voor te bereiden tusschen zijn jonge Vorstin en den Koning van België Hoewel de veronderstelling in haar zelve niet onwaarschijnlijk is, komt het mij toch voor, dat zij op veel ie onbe paalde aanduidingen berust, om ze zonder voorbehoud aan te nemen De Brusselsche „Soir" schrijftWie zou gezegd hebben dat men eens 1830 biina zou betreuren Men heeft elkaar beschimpt, men heeft gevqchten Men complimenteert elkaar, men omhelst el kaar Het blad vindt het merkwaardig dat Belgische bladen, roomscher dan de paus zelf. in den Protestant Kuyper den „vertegenwoordiger van een groote idee zien. De groote idee in quaestie is ver wezenlijkt in Nederland aaneensluiting tusschen Protestanten en Roomschen Maar men twijfelt of dr. Kuyper daar voor te Brussel gekomen is. De »Soir* gelooft dat men over een tolverbond on derhandelt En dat heeft haar instemming omdat „hef behoud der kleinen, van welk ras ook, ligt in aaneensluiting.'' De Boeren-generaal J. A, van Zijl is Dinsdag te Amsterdam aaDgekomen uit Brussel, vergezeld van zqn secretaris J Noodhout Het doel van de reis, die deze gene raal door Europa maakt, is geld in te zamelen voor de Kaapsche Rebellen (van Grikwaland en Betsjoeanaland). die in grooten nood verkeeren. Het geld zal in het bijzonder strekken om de rebellen naar Duitsch Zuid-West Afrika te ver plaatsen, en hen van het noodige te voorzien om daar een nieuw bestaan te vinden De opdracht van zijn zending kreeg Van Zijl van het comité voor de rebellen en van de generaals De la Reij en Botha. Dinsdagavond trad Van Zijl als spreker op in een uitvoering van de zangver eeniging Animato te Amsterdam en heeft volgens de N. R Ct. nog eer.s uiteen gezet waarom juist de Kaapsche rebellen het nu na den oorlog zoo ellendig hebben, en zeozeer steun verdienen. Niet alleen is er niets gekomen van de alge meene amnestie, die Lord Milner bij het sluiten van den vrede in 1902 toezegde maar bovendien wordt op alle mogelijke wijzen op hen gewroken, wat ze tijdens den vrijheidskrijg voor hunne stamge- uooten in Transvaal en den Vrijstaat deden. Zoo verhaalde de generaal van twee grondeigenaars in de Kaapkolonie, die zich indertijd bij het invallende Boeren leger aansloten, Hun commando had in opdracht zooveel mogelijk groot en klein vee op te vangen en binnen het Boeren land te brengen wat gelukte. Maar nu is dat aan deze twee rebellen inge peperd Zij werden veroordeeld om per soonlijk aan de eigenaars van het vee de schade te vergoeden, en omdat ze het geld niet hadden, werden al hunne gron den verkocht- Ze zijn nu straatarm Een ander voorbeeld van rancune jegens de rebellen levert de voedingscommissie die door de nieuwe regeering werd inge steld om de van alles beroofden zoo goedkoop mogelijk aan eten te helpen Alleen aan de hongerende rebellen wordt niets verstrekt De heer Yan Zijl onder vond dit o. a- met twee meisjes, van 13 en 12 jaar. dochtertjes van een ge sneuvelden Kaapschen rebel en een in de kampen gestorven moeder. De kinderen moesten sterven of een schandelijk leven lijden Maar hoewel hij het voedsel be talen wilde, kon hij voor haar bij de voedingscommissie geen eten en geen kleeren krijgen en was hij genoodzaakt de kinderen voor de helft van den kos tenden prijs meer. in een winkel van het hoogstnoodige te voorzien Later zijn ze in eeD door de Boeren opgericht weeshuis opgenomen. En zoo is er meer. De verarmde Boe ren kunnen werk krijgen bij de gouver- nementswerken, of ze kunnen gouverne mentservtn in huur krijgen, maar voor de rebellen is er geen werk en geen land Ze zijn tot bedelen gedoemd en toch behoorden ze tot de besten van een edel en oprecht volk. dat een schoone toekomst had, en geen armoede kende Vreeselijk vooral is 't te zien. hoe de vrouwen en kinderen lijden Zij worden wel zwaar gestraft voor hunnen helden moed De oorlog kostte aan het volk slechts 430(1 mannen, maar het dooden- cijfer der vrouwen en kinderen steeg tot 22 000. En nu nog dit - het is te af schuwelijk Spr. eindigde met voor deze ellendigen de hulp en steun van allen in teroepen Dat de vrouwen en moeders van Neder lann comité's vormen, om gelden te ver zamelen, en kleeren op te halen. Alles is welkom, ook het geringste De no"d is zeer hoog. Een bijvoegsel tot. de St. Crt bevat een staat van de gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland, voorgeko men gedurende de maand December 1903 Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het getal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)kwade droes en huid worm bij de eenhoevige dieren 2 (1) schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 04 (9 rotkreupel bij schapen 127 (27), vlekziekte bij varkens 22 (14) miltvuur bij alle vee 59 (46) In Zeeland kwam slechts een geval van vlekziekte der varkens voor en wel te Tholen. AXEL, 15 Januari 1904. Het zal den 22 dezer 25 jaar geleden zqn, dat H.M. de Koningin-Moeder haar intocht hield in ons land Bij die ge legenheid wil een groot deel van het Nederiandsche volk H M, een huldeblijk aaabieden bestaande in een zoo hoog mo gelijk bedrag tot stichting van een Emma fonds hetwelk ten voordeele zou komen van Oranje Nassauoord. eene inrichting waar behoeftige teringlijders worden op genome Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie van onzen Burgemeester, waarbij ieder in de gelegenheid gesteld wordt zijn bijdrage te oiferen, voor het doel, hetwelk wij hierboven hebben uit eengezet en ook ten zeerste wenschen aan te bevelen - Aan P. van Dijken is door heeren Ged. Staten dezer provincie, op zijn daar toe gedaan verzoek, met ingang van 1 i e. k. ontslag verleend, als pachter van den tol bij Axel. Onteigening voor de uitbreiding van het station Axel van den spoorweg Mechelen Ter Neuzen. Door de toeneming van het goederen verkeer op het station Axel. is de los- en laadgelegenheid a'daar onvo doende geworden voor de behoeften tengevo'ge waarvan bij den handel gegronde k1 achten zijn gerezen. Vooral doet zich liet gebrek aan los- en laadsporen gevoelen tijdens het vervoer van aardappe en en suikerbieten, welke artike en in belangrijke hoeveelhe den van Axel per spoor worden verzonden. Teneinde aan die bezwaren tegemoet te komen, is eenh uitbreiding van het stationsemplacement ontworpen, welke in den te?enweordigen toestand verbete ring zal brengen. Voor de uitvoering van het ontwerp is onteigening noodig. waartoi in de Tweede Kamer een wetsontwerp is in gediend. N R. Ct. Te Terneuzen is Dinsdagavond ter wijl de bewoners afwezig waren ingebro ken in een keet op het terrein van d% nieu we schutssluis welke keet bewoond wordt door den opzichter van deaaunemers Me- daets en De Clercq Er wordt niets vermist. Uitsluiteiijk raadplegingen voor Reel-, \cus- en Oorziek ten, den Maandna; en Donderdag van 8 tot 11 uren voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 1? Januari 1904. Ned. Flerv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B T. Hugenholti Oereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littoofl. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. Arrondissemcnts-Reclitlmtik te Middelburg. Zitting van 12 Januari 1904. E. F. R., 36 jaar veldarbeider te St. Jansteen, is wegens diefsial veioordeeld tot 1 boete subs, 1 dag hechtenis. - Bovengenoemde Rechtbank deed Dinsdag jl. uitspraak in de veelbesproken zaak tegen A. M. J., 44 jaar, werkster, geboren te Middelburg, wonende te Vlis singen, aan wie werdt ten laste gelegd, dat zij den 6n November il. te VlissingeD, in haar woning, uit een portemonnaie van den Belgischen loods A. J. Van Hemel- rijck, met bet oogmerk van wederrech telijke toeëigoning, heeft weggenomen een bankbiljet van 100 francs, toebehoorende aan genoemden Van Hemelrijck, althans aan een ander dau aan baar. beklaagde. De loods is in de woning van deze beklaagde, in de Lange Noordstraat te Vlissingen, bewusteloos gevonden en heeft daar 3 dagen in dien toestand op den grond ge legen. Hij werd gevonden door een in specteur van politie, die hem naar bet gasthuis liet overbrengen, alwaar hij, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, den 13n November overleed. Beklaagde werd, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De mede bij deze zaak betrokken 62 jarige vrouw A. H. zoDder beroep, wo nende te Vlissingen, tegen wie. wegens heling, 3 maanden was geëischt werd, wegens diefstal en heling mede tol 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2