JOZEF IE MEEÜW. \o. 81. Zaterdag 16 Januari 19041. 19e Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad. voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEU 1L L E T 0 S. Binnenland. AXIÏLSCIII5 C0U1UNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B blo ik 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A dvertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlglt tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. De koning is Dinsdag van Londen naar Sandringham vertrokken, waar de konin gin en andere leden der koninkljjke familie zich reeds bevonden. Maar vooi hij op reis ging bracht de koning andermaal een hertogelijk bezoekom twee uur liet bij zich naar Portland-square rgden, waar hij lunchte bij de hertogin van Manchester, geboien Miss Consuelo van der Bilt. Om kwart na vier vertrok de kening uaar Sandringham. Maandag komt hij in Londen terug om den 22sten in het mausoleum te Windsor den plecbtigen dienst ter her denking van koningin Victoria's sterfdag bij te wonen. Er gaat tegenwoordig nagenoeg geen dag voorbij ot de Engelscbe bladen be vatten betzij het veislag van een of meer processen tegen moordenaars, betzij een verhaal van een nieuwen moord. Een bijzondere tragische misdaad is Dinsdag nacht te Dundee gepleegd. Men had daar in een huis in Todbarn-lane een familie feestje gehad en zou omstreeks één uur uit elkaar gaan. Een der feestvierenden, een zekere Alexander Philips, werd, toen bij zijn pijp aanstak, door zijn moeder een opmerking gemaakt. Als antwoord trok de man zijn zakmes en stootte dit de oude vrouw in den bals. Het slacht offer zonk hevig bloedend neer en was onmidd. ilijk dood. De moeder moorder is gehuwd en heeft 13 kinderen. Een zeldzaam geval kwam Maandag voor den politierechter in Staffordshire. Een mijnwerker stond daar terec it wegens Hij stond op, zette zich aan de piano en begon het voorspel zijner lievelingsme lodie, en de predikantsvrouw en de jonge landbouwer zongen met geoefende stem het duet uit Titus: Lasz Clüch, lasz Schmerz uns theilen. Het was als een trouwe handdruk, een zalig omhelzeD, terwijl de beide stemmen Bamenklonken iü de ware melodie. Reeds onder het zingen was het dikwijls alsof men het geknal van een zweep voor het huis hoordemen sloeg er echter geen acht op of dacht, dat het verbeelding moest zijn Nu het gezang geëindigd was hoorde men snel en luid knallen van een zweepde predikants vrouw opende het raam en riep in de duisternis »Is daar iemand »Ja zeker,antwoordde een grove stem. De predikantsvrouw sloot ijlings net raam, want een ijskoude luchtstroom drong naar binnen en de wangen der zangeres gloeiden. De jonge landbouwer wilde nader zien wie hat wasmaar zijn zorgzame zuster hield hem terug, omiat hij ook verhit was. Zij stuurde de meid naar beneden bn klaagde onderwijl dat misschien baar man nog hedeu in zulk een'uacht rustverstoring. Dat is ook in Engeland niets bizonders. Maar uit het getuigenis van den politieagent kwam de zonderlinge oorzaak van het wangedrag van beklaagde aan 't licht. Hij was verliefd geworden op de vrouw van een ander en de vrouw beantwoordde de teedere gevoelens. De bedrogen echtgenoot, waarschijnlijk geen kans ziende een andere oplossing te vin den, besloot zijn viouw voor 9 aan den minnaar over te doen. De koop werd besloten, het geld betaald en de vrouw zou teu sloPe naar deD nieuwen eigenaar trokken, Maai toen kreeg de verkooper spijt van den koop en hield de verkochte vast De minnaar ti achtte zich daarop met geweld vau zijn koopje meester te maken. Maar toen kwam de politie tusscbenbeiden, eo de rechter maakte keDnis met het achtenswaardige drietal. SPANJE. Alle schouwburgen van M idrid daveren dezer dagen van handgeklap bg de liedjes, die de tooneelspelers ten beste geven over le benoeming van Nogaleda als aarts bisschop van Valencia, en de kranten ne men die poëzie met graagte in haar ko lommen op. Het theater-Zarguela is nu door den prefect gesloten, de acteur Vera in hechtenis genomen, maar ook al weer losgelaten. Op dia wijze tracht de regee ring bet verzet te smoren, maar de uit werking is voorloopig anders dan zij zich voorstelt. Er gaan geruchten over een ministeri- eele crisis en over een ministerie Azcarraga- Dato, dat weldra aan het bewind zou komen. RUSLAND Zoowel hel Berl Tagebl. als de Neue op weg moest. De meid kwam spoedig terug met de boodschap van de wilde Rottmansvrouw dat de heer predikant verzocht werd da delijk bij haar te komen. »Is het Adam of een knecht?» vroeg de predikant. »Een knecht »Zeg hem dat hg boven komt om iets warms te gebruiken, terwijl ik mg klaar maak.< De predikantsvrouw bad en bezwoer haar man, zich toch nu niet meer ter wille van dat booze wijf in levensgevaar te begeven, het was immers al by dag in zulk een tijd van het jaar gevaarlijk den verren weg naar Rottmanshoeve te lijden, hoeveel te meer bij nacht. »Als een dokter naar een zieke moet zonder naar weer en wind te vragen, hoe veel te meer dan,» antwoordde de predikant. Da knecht kwam ie kamer binnen.de predikant gaf hem een glas grog en vroeg: »Is het zoo erg met de Rottmansvrouw »WelZoo erg juist niet. Zij kan nog duchtig schimpen en vloeken.* Nu bezwoer de predikantsvrouw haai man nogmaals, om toch te wachten tot het dag was, zij durfde het voor God te verantwoorden, als de woeste Rottmans vrouw zonder geestelijke hulp uit de we reld ging. Maar z'y scheen toch reeds te weten dat haar tegenspraak niets, zou haten, want terwijl zij den tocht zoo dun- gend allied, deed zij wat kersenlikeur in Preie Presse maken melding van de ern stige bezorgdheid, die de Igfartsen dor Tsaritsa over haar toestand koesteren. De Keizerin heeft een abnormale temperatuur en men vreest voor een complicatie in het zieke oor. Daar de patiënte zich vóór alles voor tocht moet hoeden, is van het gewone bezoek aan de Krim in Februari op raad der dokters afgezien. JAPAN. De crisis in Oost-Azië. Wat den aliremeenen toestand betreft, lijnrecht tegenover de opvatting die uit Berlijn geseind werd en die Rusland voor stelt als bezig met het beramen van een eervollen terugtocht, staat de opvatting te Londen, waarover de correspondent van de Kölnische Zeitung het volgende meldt Met betrekking tot den stand der Oost- Aziatische kwestie heersebt hier een op merkelijke stilte Voor zooveel na te gaan is, berust de hoop op vrede, die men in handelskringen koestert, niet zoozeer op Rusland's onderstelde tegemoetkomin gen, noch op de overtuiging dat deze in casu toereikend zgn, dan wel op de mee ning dat de oorlog in alle opzichten voor Rusland zoo bedenkelijke gevolgen zou hebben, dat het op 't beslissende oogen- blik alles doen zal om het uitbreken der vgandelijkheden te verhinderen. »In de bast ingelichte diplomatieke kringen zoo gaat de correspondent voort wordt de thans heerschende stilte beschouwd als de stilte die aan den storm voorafgaat; men houdt de zoogenaamde tegemoetko mingen van Rusland nauwelijks een ern stige bespreking waard. Rusland zou ook te ver gegaan zijn om zich nu nog te een ffeschje dat met stroo omwonden was, haalde de groote schapenvacht voor den dag en het floschje in den zak. De jonge landbouwer wilde zijn zwager begeleiden, maar deze sloeg het afBlijf gij te huis eu ga spoedig naar bed,» zeide hij in de deur staande. »Ga Diet mede gij zoudt heescb worden en gg moet mg in de feestdagen nog heel wat samen voor zingen. De scboone melodie van Mozart zal mij op weg begeleiden.» Broeder en zuster gingen evenwel me de tot voor het huis, waar de piedikant insteeg zijne vrouw wikkelde zijne voeten nog in een groote wollen deken en zeide onderwijl tegen den knecht.: Waarom hebt gij een slede genomen en geen wagen »Wij hebben bij ons hoven veel sneeuw»- »Ja, zoo zijt gij daar boven; gij denkt nooit hoe het ergens anders is en of men geradbraakt wordt op den bevroren grond. Rijd maar langzaam tot op Harzenec:. Let goed op. Otto, klim er op de Otters - wanger hoogte lievei uit. Neen. blgf lie ver zitten, gg vat anders koude. God beware u »Goede nacht!» riep da predikant nog het klonk dot uit de omhulling uitde paarden trokken, de slede reed heen, en men hoorde haar nog in de verte door het dorp hotsen en stooten. Broeder en zuster gingen in huis terug. »Ik kau u niet zeggen, hoe goed het mij doet, uw maG weder te zien en te hooren,» zeide de jonge man tot de predi- kunnen terugtrekken zoover de omstan digheden dat thans noodig maken. Overi gens hondt men zich te Londen in hoofd zaak bezig met de berekening hoeveel dagen het nog duren zal voordat de oorlog uitbreekt. Daarbij spelen in 't bijzonder de bewegingen der twe6 dooi Japan van Argentinië overgenomen kruisers een groote rol Over het tijdstip van de eerste vgandelijkheden worden veel wedding schappen aangegaan. De Japansche gezant te Sëoel moet voor gesteld hebben, een schikking t« treffen, ter vermgding van botsingen tu&schen de Japansche en de Russische wachten. De Russische gezant zou zich daarmede iuge nornen hebben verklaard. Hulde aan H. M. de KoninginMoeder H M. de Koningin Moeder, aan wie het programma van de aanstaande hulde feesten te 's-Gravenhage is aangeboden, heeft zich bereid verklaard bij te wonen de feestvoorstellingen in den Koninklijken Schouwburg op 22 en 23 Jan. a. s. de middagvoorstellingen te geven in het pa leis op den Kneuterdijk op gemelde dagen en het caroussel in de cavalerie-kazerne op Maandag 25 dezer. H M. is ook voornemens zich te be geven naar de godsdienstoefening op Zon dag 24 Jan. in de Groote Keik, waarbij de hofprediker ds. Van der Flier den kansel zal betreden en bij welke plech tigheid het koor «Excelsior» met kerkge zang optreedt. Ook H. M. de Koningin en de Prins hopen deze feestelijkheden bij te wonen. kantevrouw in de kamer, mij dunkt, hoe ouder bij wordt des te duidelgker kornt zijne scboone natuur uit, of ligt het slechts aan mij dat ik die hoe langer hoe duide lijker zie De predikantsvrouw knikte en zeide Ja gjj hebt mijn man zeker hartelgk lief, maar gij kunt u toch niet verbeeldenj welk een reine ziel, welk een heilig hart hg heeft. De menschen mogen zeggen dat bij niet kerkelijk genoeg ishij is zelf eene kerk. Men wordt vroom door hem, hy behoeft verder niets te doen, dan te genwoordig te zijn, zijn liefderijken aard te toonenzijne zachtmoedigheid, zijne onwankelbare liefde en gerechtigheid ma ken dat alle menschen, als zij hPin maar zien, goed en vroom worden en zoo is het ook in zgne pieken, daar is ieder woord ziel, alles kern, zonder schaal. Emgenlgk heeft hij het goed, met gemeenheid en luwheid komt hij niet in aanraking. De schilder Schwarzmanu hiei van daan, die eens acht dagen bij ons geweest is en gezien heelt hoe de loinpe boeien tegen hem zgn, heeft te recht van hem gezegd onze predikant kan ieder dwingen om in zijne tegenwoordigheid rechtschapen te denken. Het heelt mij vioegei dikwijls gespeteo dat zulk eeu man ond ir boeien moet doorbrengen, maar ik heb leeren in zien dat juist de hoogste beschaving, die weder eenvoudig is als de bgbel, hier op de rechte plaats is.» Wordt, veroolod).

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1