JOZEF IIMÏEUW. \o. 80. Woensdag 13 Januari 11)04. 19e Jaarg. N i e ii w s- e n Advertentieblad voor Zee u wsch -Vlaanderen. F. DIELEM AA, FEUILLETON. AXELSC courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Buitenhuid. JAPAN. De crisis in Oost-Azië. Het publiek vaart op dit oogenblik iD betzellde schuitje als Rusland, volgens Hajasji's apodictische uitspiaak het moet wachten - althans een dag of wat, mis schien langer. Er komen nu niet allebu geen ot weimg berichten meer, maar ook aan beschouwingen komt een eind, wan neer ze slechts kunnen gaan over het zelfde onderwerp, van den mooien en den leelijken kant bekeken. 't Is niet goed na te gaan, wat de reden is, maar sedert Vrijdag overheert bepaal delijk de optimistische stemming. Toch wordt Ruslaud's autwoord geheim gehou den. Wat ervan bekend gemaakt is door de dagbladcorrespondenten zou anders eer strekken tot versterking van het pessimis tische standpunt dan het tegendeelmaar deze geruchten missen wellicht eiken grond, ze zijn misschien niets anders dan de echo van praatjes. Gelijk Hajasji zeide niemand buiten de ingewijden kent zelfs de strekking van Rusland's antwoord. En evenmin zijn de berichten over het uit zeilen van de Russische vloot uit Port Arthur te vertrouwen, gelijk wij Vrijdag middag reeds aanduiden. De Press Asso ciation verzekert nu dat noch by hei Rus sische, noch bij het Japansche gezantschap te Londen eemge bevestiging ontvangen is van dat gerucht. Onwaarschijnlijk is het vertiek van de oorlogsschepen op zich zelf geenszins, maar niets wijst ei op, dat ze uitgezonden worden met het doel om dadelijk slag le leveren. Vermoedelijk ötaan zoowel 't opwachten vau de uit En zoo dikwijls Martina aan het opzien door dien beuk dacht, was het haar, alsof die zonnestiaal altyd scheen en nooit kon wegsterven. Alsof bij een eed wilde doen, vatte Adam de hand van Martina en zeide: »Dien boom laat ik staan, die mag niet omge hakt worden. Boom, kom op de biuilofft Oi neen, blijf maar staan, gij zult vroolijke muziek hooien als er bruiloft gevierd wordt. Martina, geef mij wat ten ge schenke. Hebt gij niets wat gij mij geven kuot Ik ben arm en heb niets.* »Ik zie iets dat ik wel zou willen heb ben. Schenkt gy bet mij »Ja wat het ook zij, wat gij ook wilt. »Kjjk, daar op uw borst, drar is uw naam ingezet, scheur er dat stuk uit en geef het mij >Het hart scheur ik uit het lijf en geef het u.« Zij keerde zich af, scheurde uit het hemd het stuk waar haar naam was ingezet, en gaf het hem. »Ik geef u niets,* zeide hij, »kijk maar rond, zoo ver gij ziet, alles is het uwe.* Deze herinnering hoe rijk Adam was en boe arm Martina, zou haar bedroefd Wladiwostok komende oorlogsschepen, als het opzoeken en in 't oog houden van het Japansche smaldeel in den lastbrief van den Russischen vlootvoogd. Gelijk gezegd, vao verschillende zijden komen nu meer geruststellende verzeke ringen Uit Parjjs in de eerste plaats, dan is er een zeer beslist luidend telegram uit New York, waarvan alleen jammer is, dat de afkomst Diet vaststaat. Hoe men in Duitschland oordeelt over den stand vaD de kwestie, is Zaterdagnacht uitvoerig ver meld. Te Weenen is 't al evenzoo. De correspondent van de N. R. Crt. aldaar scbrjjft „In weerwil van alle oorlogsgeruoht blijft men op de Ballplatz aan het behoud vau den vrede in Oost-Azië gelooven. W 1 acht men den toestand zeer ernstig maar men gelooft dat de oorlogszuchtige maat regelen van Japan dienen om den tegen stander, die op het oogenblik ter zee zoo veel zwakker is, in toom te houden. Als men weet hoe de Russische politiek de kunst vei staat van „reculer pour mieux sautet", en daarmede vooral in Azië veel tot stand gebracht heeft, dan is het laug niet ondeukbaar, dat admiraal Alexejef een stap achteruit doet. Maar dat het vraagstuk der opperheerschappij in Oost- Azië nog eenmaal tusschen Japau en Rus land zal moeten worden uitgevochten daaraan twijfelt hier bijna niemand." Maar het belaugnjkste nieuws komt uit Londen. Als Central News waarheid spreekt, hebben de Russische en Japansche gezant Vrijdag tegelijkertijd eeu bezoek gebracht aan het Foieign Office. De Rus siscbe gezant moet daar RuslaDd's ant woord bekend gemaakt hebben, en het hebben, als Adam hare hand niet vastge houden had, en toen had niets macht over haai dan hij alleen. Het was eene bunensporige, wnde, alles vergetende liefde, die beide had aangegre pen, en weldra kwam er droefheid en ellende. Adam was voor de eerste maal in zijn leven met een vlot de Rijn af tot naar Holland gezonden, en in den tijd zijner afwezigheid werd Martina met schimp en schande uit het huis gejaagd Dat waren de beelden van het verledene, gelukkige en treurige, zij trokken nu we der eens voor Martina in het dakkamertje voorbij Zij drukte haai gelaat in het kussen. De hanen kraaiden nu in het dorp, daar de middernacht vooibij was. »Dat is Haspels haan die zoo kraait: Haspel heeft zich immers nieuwmodische kippen aangeschaft. Hoe grof en hard kraait die hoogpootige haan neen, dan klinkt het by de onze veel vroolijker. Haspel is toch een goed menscb en tegen het kind is hij zoo zielsgoed; die meen de het goed toen hij eens zeide Martina, in mijne oogen zijl gij eene weduwvrouw, en eene brave weduwvrouw ook. Ja, maar l.eve God, mijn man leeft nog. Het doet mij leed voor u, maar ik kan niet. Neen, neen, geen gedachte Zonder rust te vinden, wacntte Martina den dag af. Dikwijls scheen zich de slaap over haar te zullen erbarmen, maar nauwe. onderhoud heeft bijna een half uur geduurd. Het ligt voor de hand, voegt Central News er bij, dat de Britscbe regeering een laatste en krachtige poging doet in bet belang van den vrede. Te Parijs wordt de mogelijkheid van arbritage weer eens opgeworpen, en, niet tegenstaande de ambtelijke vei zekeringen, dat er geen besprekingen tusschan de kabi netten te Londen en Parjjs gehouden wor den met bet oog op een vriendschappelijke tusscbenkomst in het Japanscb Russische geschil, zegt een blad uit Leeds, dat da telefoon tusscheu Londen en Parijs Vrijdag twee uren lang door de Britsche regeering beslag is genomen. Maar wat er ook voor waars iu al deze berichten moge schuilen, men m.g wel als zeker aannemen dat de Japauscha regaering, rekenin? moetende houden met da stemming onder haar volk, zich riet opnieuw met leege handen door Rusland laat afschepen. Alles bijeengenomen lijkt, voor 't geval dat inderdaad de onderhan delingen worden voortgezet, deze onder stelling het waarschijnlijkst, dat Rusland aan de Japansche eischen eenigszins tege moet is gekomen, om ten minste den schijn te redden. Het is wel mogelijk dat de Russische rogeering te keonen geeft dat het de bezetting van een of meer punten der Koreaansche kust door de Japansche troepen met als een vijandige daad zal beschouwen maar dan met eenig voorbehoud, dat iD de oogen der Russen de tegemoetkoming denkbeeldig maakt, doch waarbij Japan zich voorshands neerlegt; bijv. dat geen haveo aan de Brougbton-street bezet mag worden (met het oog op het verkeer tusscben Wladi lijks bad zij de oogen gesloten, of zij schrok weder wakkei zjj meende de stem der woeste Rottmansvrouw te hooien, haai scherp boonend gezicht te zien en zacht sprak Martina bij zich zelve: »Is het nog geen dag?* II Een doet wordt gestaakt en weder hervat. Op hetzelfde uui, toen het kind in het, dakkamertje oDtwaakte en zoo onrustig- bleef, brandden naast de lamp nog twee lichten in de woonkamer der pastorie, en drie menschen zaten welgemoed om de ronde tatelhet was de predikant, zijne vrouw en haar broeder, een jonge heere- boer. Het was lekker warm in de kamer in de pausen van het gesprek hoorde men soms een appel op den rand van de ka chel knetteren, dan sprak de ketel die op den rooster der kachel stond ook een woordje mede, alsof ny zeggen wilde daar is nog stof genoeg voor goede grog. De predikant, die anders niet rookte, be zat de bekwaamheid om, als er een gast kwam. mede te kunnen rookenmaar daarbij vergat hij zijn snuifdoos niet, en zoo dikwijls hij eeu snuifje nam, bood hy er ook zya zwager een aan, die dan ge regeld bedankte. De predikant beschouw de met blijkbaar welgevallen zijn zwager, en de predikantsvrouw zag ook somtyds van haar borduurwerk - het is een ge schenk voor morgen, dan is het kerstmis met oogen die van vreugde straalden wostok en Port-Arthur), of dat de Japan sche bezettingstroepen, in '1 bijzonder hun artillerie, een zekere sterkte niet mogen te boven gaan, of iets van dien aard Hel is dus denkbaar dat er werkelijk, zonder protest van Rusland's zijde, dezer dagen Japansche troepen in Korea ont scheept werden, misschien nietteFoesan of Masampo (aan de zuidkust), noch zelfs te Mokpo (aan de zuidwestkust), maar mogelijkerwijze op eeD ander punt van de kust. Op de kaart van Korea en van de aangrenzende streken kan men de ligging van deze plaatsen nagaan, in ver band met die der Japansche en Russische havens (wat deze laatste betreft, komen alleen Wladiwostok in het noorden en Port Arthur in het westen in aanmerking), voorts met de Europeesche nederzettingen te Tsjifoe, Kiaotsjou enz. en met de spoor wegen die van het Liatong schiereiland, waar de oorlogshavan Port Arthur ligt, door Mantsjoeiij6 been naar Blagowesjts- jenk en Irkoetsk leiden en verder naar Europeescb Rusland. Alle spoorwegen in dat deel van het vasteland van Azië zijn, voor zooveel ze gereed zijn, aange geven op de keart, die gelukkig nog niet als een „kaart van het oorlogsterrein'' beschouwd mag worden. De Kölnische Zeitung berekent als volgt de sterkte van de Russische troepenmacht, in Oost-Azië beschikbaar. De infanterie zal ongeveer 76,400 man tellen. Aangezien veel oud-gedienden zich in het land zelf gevestigd hebben, zjjn boveudien reservisten beschikbaarbinnen eenige weken kunnen lfl,000 man van de le reservebrigade gereed zijn. Da troepen naai haar broeder op. »Dat is braaf van u,« herbaalde de pre dikant en zijn fijn langwerpig gezicht met de fyne dunne lippen, licht blauwe oogen en bet hooge gewelfde voorhoofd kreeg eene nog sterkere uitdrukking van innige welwillendheid, als anders altijd daarop te lezen was. »Dat is braaf van u dat gjj de feestdagen voor ot;s vrjj afgevraagd hebt, maar,* voegde hij er lachend by en keek naar het geweer dat in den hoek stond, »uw jachtgeweer zal u hier niet veel opbrengen, of gij moest het geluk hebben deü wolf te treffen, die hier in den omtiek moet rondloopen.* »Ik ben Liet alleen gekomen om u te bezoeken en niet alleen om te jagen,* antwoordde de jonge landbouwer met een welklinkende aangrijpende stem, »ik moet er, lievo zwager, ook by u op aandringen, dat gij uw aanzoek om de plaats in het OJenwald moogt terugnemen en wachten lot er eene plaats in de nabijheid der hoofdstad of in de bootdstad zelve opeu komt. Oom Zettler, die nu president vau het consistorie wordt, heeft beloofd, u de eeiste opöne plaats te geveD.» »Het is niet mogelijk. Ik zou wel wenscben, vooi Lina en voor mij, dicht bij mijDe oudjrs te zijD, eu ik heb ook dikwijls een ware dorst naar goede mu ziek, maar ik deug niet voor de nieuwe rechtzinnigheid en voor het oppassen of men wel streng merkelijk predikt. Eu daar is ouder mijne ambstbroeders oen

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1