Dokter J. v, d. CA SEIJDE, Rechtszaken. Zou reiken. Dit voorstel verklaarde Japan voor onaannemelijk, omdat Rusland daar door vasten voet in Korea zou krijgen, en de daaruit voortspruitende onzijdigheid van bijkans een derde deel des lands ten bate van Rusland zou komen. De onaf hankelijkheid van Korea zou er ten ern stigste door bedreigd worden en dit zou i.,nn nm/lnt Wat Japan nooit kunnen toegeven, omdat bet I levering gegund. Én van 40.000 Kilogram Chili-Salpeter, waarvoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Scheele, Ter Neuzen, voor 11,78, J. J. van Arenthals, Walsoorden, voor ƒ11,73 en Kostense, Kruiningen, voor ƒ11,43. Alles per 100 K.G. Aan de laagste inschrijvers werd de Korea beschouwt als een vooruitgeschoven bolwerk voor zijn eigen onafnankeiijkbeid, en dit land daarom vrij moet blijven. Daarenboven is Japan op grond van ver dragen met China in het ger.ot van bij zondere rechten eo privilegiën in Mants- joerye, wier vervulling het niet van de toestemming van een derde kan afhanke lijk maken. Het opnieuw bezetten van Moekden en de voortdurende bezetting van Antoeng op den Cbineeschen oever van de Jaloerivier - meent Japan - kan slechts ten doel hebben om China ta ver hinderen, hare belofte om een stad en twee havens in Mantsjoerije voor het ver keer te openen na te komen. Daarenboven Met ingang van 1 Februari a. s. wordt de brievenbesteller A. C. de Jonge van hier verplaatst naar het postkantoor te Vlissingen. De heer C. J. Bakker, onderwijzer te Bruinisse, staat No. 1 op de voordracht onderwijzer bij de openbare lagere school 1 te Amsterdam. Hedenmorgen had de heer Ysebaert, gemeente-secretaris te Koewacht, het on geluk door de gladheid op zijn erf uit te glijden, met het noodlottig gevolg, dat de man zijn been brak. Ds. L. Boone, predikant bij de Geref. waren de onderhandelidgen van Japan, de gemeente te Ter Neuzen, heeft het be- Vereenigde Staten en Engeland met China om de Jaloe voor het verkeer geopend te krijgen, op het punt van te slagen, toen Rusland door de bezetting van de haven van Jangwanpo daarvoor een stokje stak. Deze en nog andere dingen doen, volgens Japan, du de vrees ontstaan dat als men zich daartegen niet verzet, groot deel van de kust aan de Gele Zee en Mantsjoerije voor den handel en het verkeer zullen gesloten worden. roep naar St. Philipsland aangenomen Zuiddorpe. Woensdag jl. had alhier de jaarlijksche algemeens vergadering plaats de onderlinge varkensverzekering Helpt Elkander* Uit het verslag om trent den toestand der vereeniging bleek dat de ontvangsten gedurende het afge loopen jaar hadden bedragen 41,50 aan vrijwillige bijdragen der 27 donateurs en 68,50 aan contributie der 31 gewone leden, dat is te zamen f 110. terwyl de T iqai gezamenlijke uitgaven bedroegen 25 885 AXEL, 8 Januari 1904. zoodat er een batig slot bleef van 84 115 De loop der bevolking in deze gemeente I waarvau 52 op de Rijkspostspaarbank geplaatst is Ter vervanging van den heer B C- Puij laert, die zijn benoeming tot Onder-Voor zitter niet aangenomen had, werd met over 1903, is als volgt Geboren 102 m., 70 vr., totaal 172. In de gemeente vestigden zieh 78 m. 74 vr., totaal 152 Overleden zijn 35 m., 39 vr., totaal 74, Vertrokken zijn 92 m., 81 vr., totaal 173, mann. vr. totaal Bevolking 31 Dec. 1902 2255 2250 4505 31 1903 2308 2274 4582 Alzoo vermeerderd met 53 24 77 Er werden 36 huwelijken voltrokken op éen na algemeene stemmen als zoo danig gekozen de heer Th. Onghenae Aan de beurt van aftreding als bestuurs leden waren de heeren P. Verhoeven en D. van de Velde, die beiden met alge meene stemmen herkozen werden. De uitkeeringssom werd voor 1904 we Vertrokken zijn 52 m., 42 vr., totaal 94. Alzoo vermeerderd met 5 m. mann. vr. totaal. Bevolking 31 Dec. 1902 1085 1038 2123 31 1903 1090 1038 2128 Levenloos werden geboren 2. Voltrokken huwelijken 15. Onder de geboorten bevinden zich 6 tweelingen. Uitsluitelijk raadplegingen voor lieel-, Neus- en Oorziek ten den Maandna: en Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) do 43 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) do 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag S ecialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv, Kerk. Zondag IO Januari 1904. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Bediening v. h. H. Avondmaal Nam. 2 urs Ds. J. B T. Hngenholtz Dankzegging. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Tholen, van Zaamslag. Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Ds. R. van de Kamp. Ds. R. van de Kamp, Voorm. 9 ure Nam. 2 are Arrondisscments-Rechtbank te Middelburg als: tusschen jongemans en jongedoch- I der bepaald op 35 cent per K Gterwijl ters 34; tusschen weduwnaar en jonge- dochter 1tusschen weduwnaar en we duwe 1 Een tweeling geboorte, waarvan 1 m. en 1 vr. Onder de 9 als levenloos aangegeven kinderen, waren 6 m. en 3 vr. Gisteren hadden op het ijs der groote kreek alhier de gewone wedstrijden plaats uitgeschreven door de IJsclub. Aan die wedstrijden werd deelgenomen door 54 personen. De prijzen bestonden enkel uit steenkolen, waaraan in dezen tijd van De er van heden tot en met 30 April a s gelegenheid zal gegeven worden, om tegen betaling van 1 entree lid van „Helpt Elkander* te worden. De Secretaris der vereeniging zette de beteekenis van sommige artikels van het reglement, waarvan gebleken was. dat ze niet of verkeerd begrepen, waren, vrii duidelijk uiteen eu drukte den leden vooral op het hart, dat ze bij aankoop van een nieuw varken niet mogen na laten hem dadelijk hiervan kennis te ge' ven want zoolang het varken niet aan gegeven is kan de vereeniging bij moge het jaar de meeste behoefte bestaat. hoogste prijs was 250 kilogram en de lijk_ overlijden geen uitkeering doen laagste 100 kilogram steenkolenzooals altijd kreeg ieder een prijs, zoodat nie mand onvoldaan huiswaarts moest keeren „Concordia" speelde nu en dan een stukje om het zaakje op te luisteren. Ondanks de barre koude was er veel volk op het ijs. Het feestje is bij tijds afgeloopen want 's avonds om- een uur of elf regende het er dapper op los. Gisterenavond werd ten huize van A. Mattelé de jaarlijksche vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfaren-gezelschap „Concordia". Als naar gewoonte was de vergadering niet druk bezocht. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Er was over het afgeloopen jaar ontvangen 372,97» en uitgegeven 274.996, zoodat het goed slot bedraagt 97.98. De aftredende be stuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen Donderdag had alhier in „'s Lands Welvaren" bij W. Dieleman van wege de Maatschappij „Vooruitgang is ons Stre ven" de aanbesteding plaats van 260,000 Kilogram Superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Weijkman Schippers, Breskens, voor 3,24, P. J. Scheele, Ter Neuzen, voor 3,14, D. J. Oggel, Axel, voor 3,13 en J. J. van Arenthals, Walsoorden voor 3,129,w Een voorstel om een bedrag van 16 uit de kas beschikbaar te stellen, om in het aansta mde voorjaar de varkens van die leden welke hiertegen geen bezwaar hebben, tegen de vlekziekte te laten in spuiten, werd met een klein verschil in stemmen verworpen Een beter onthaal viel ten deel aan het voorstel, om het reglement aan te vullen met de bepaliug, dat te beginnen met 1 Januari 1905 behalve op de Rijks postspaarbank ook gelden der vereeniging geplaatst mogen worden op de Spaarbank van den Boerenbond Overslag. De loop der bevolking in 1903 was Geboren 6 m., 10 vr., totaal 16. In de gemeente vestigden zich 24 m. 13 vr., totaal 37. Overleden zijn 5 in., 3 vr., totaal 8 Vertrokken zijn 27 m., 19 vr., totaal 46, Alzoo verminderd met 1 persoon mann. vv. totaal Bevolking 31 Dec. 1902 262 216 478 31 1903 260 217 477 Voltrokken huwelijken 6. Liaauw. De loop der bevolking 1903 was -. Geboren' 48 m., 39 vr., totaal 87. In de gemeente vestigden zich 36 m. 30 vr., totaal 66. Overleden zijn 27 m., 27 vr., totaal 54, MEINEED Voor bovengenoemde rechtbank stond Dinsdag 1.1. terecht J. de B., 28 jaar, veldar beider, geboren te Cliuge (België) en wo nende te St. Jansteen. Hem werd ten laste gelegd dat hij deD 6den Novembei, ter terechtzitting dezer rechtbank als getuige gehoord in een straf zaak tegen A. C. Lockefeer, oud 20 jaar grossier te St. Jansteen, beklaagd van mishandeling mondeling, persoonlijk, op zettelijk ten gunste van bovengememden beklaagde een valscbe verklaring onder heeft afgelegd, door, in stiijd met waarh ,-id, tegen beter weten in, de navolgende verklaring onder eede af te leggen »de beklaagde, ik en nog een dei de persoon, een zekere De Maat, kwa meD in den avond van Zondag 20 Sept 11. omstreeks 10 uur uit de herberg te St. Jansteen, alwaar wij toen in de Wil belminastraat den getuige Rottier tegen kwamen. De bekla gde zeide toen maar vijand te St. Jansteen te hebben Rottiei, dit hoorende, vroeg of by daar mede hem bedoelde. Do beklaagde gat toen de band aan mij eu aan genoemden De Maat, terwijl Rot lier zeide dit nog iederen dag te kunne doen Toen heb ik wel gezien dat de be klaagde en Rottier elkander vastpakten maar ik heb den beklaagde geen slag aan Rottier zien geven. Ik heb niet aan den rijksveldwachter Tekelenburg enden gemeenteveldwachter De Block verklaard zooals in bun proces-verbaal staat opge teekend, dat ik zoude gezien Debberi dat de beklaagde aan Rottier met de vuist een slag in zijn aangezicht gaf en dat zij eerst daarna eikaDder hebben vastgegre pen. In deze zaak waren van wege bet open baar ministerie vier getuigen gedagvaard Als verdediger van den beklaagde trad op de heer rnr. F. C. van Deinse, advo caat te Ter Neuzen. Na voorlezing van het bevel van ver wyzing en het proces-verbaal der terecht zitting van 6 November, voor zooveel den door beklaagde toen afgelegden eed be treft, weid overgegaan tot het booren der geiuigen. De eeiste, P. Rottier, veldarbeider St. Jansteen, vei klaarde dat by 20 Sept tlleon loopeude, tegenkwam Lockefeer Do Maat en De B. Door eerstgenoeinden werd hem toen een slag in het gela; toegebracht. De beklaagde van thans stond daar bij en heeft het gebeurde kun nen zien, want het was wel avond maar niet donker. Getuige was er later bij tegenwooi dig. dat De B., toen deze door de politie werd geboord) verklaard heeft gezien te hebben dat de slag was toege bracht. Da 3., was onder den invloed van sterken drank. De beklaagde verklaarde thans, in over eenstemming met de vroeger door hem afgelegde getuigenis, niet gezien te hebben dat aan Rottier een slag is toegebracht. Ofschoon de president hem op het on waarschijnlijke daarvan wees, bleef hij bij zijoe verzekering, aanvoerende dat hy in benevelden toestand verkeerde. Wat betreft zijne voor de politie afge legde verklaring, daarvan wist by ook niets meer De tweede getuige P. de Maat, land bouwer te St. Jansteeo, verklaarde dat De B, toen de slag werd toegebracht, ongeveer vier meter was verwijderd van Lockefeer en Rottier en dat het nog al donker was. Hij wist niet of De B. ge- zien kon hebben dat de slag werd toege bracht. Deze getuige was er niet bij tegenwoor dig toen de bekl. zijn verklariDg voorde politie aflegde. De derde getuige J. Tekelenburg, rijks veldwachter te Clirige, heeft direct na het gebeurde, ter plaatse, de velschillende personen gehoord naai aanleiding van oon door Rottier gedane klacht. De bekl. heeft aan hem verklaard dat hij het toebrengen van den slag had ge zien. Hij deed dit zelfs tweemaal. Verder verklaarde getuige dat de bekl. in den bewusten avond niet was onder den invloed van alcoholal had hij wel wat gedronken. Rotti *r was er bij tegenwoordig toen De B. zijn verklaring aflegde. De beklaagde zeide niet te weten wat hij aan den getuige Tekelenburg heeft vetklaard. De getuige verklaarde nog dat Locke* feet op de openbare straat gezegd had er wel 25 voor over te hebben als de zaak goed afliep. De beklaagde heeft dit niet door Locke- feet booren zeggen maar wel door ande ren hooren vertellen. De laatste getuige P. A. de Block, ge meente-veldwachter te St. Jansteen, heeft in don bewasten avond met den Rijks veldwachter ter plaatse de vetscbilleDde personen geboord De B. beeft toen pertinent verklaard dat hij 'den slag heeft zien toobreugeo, doch met te weten waarmede d.e slag werd toegebracht. De B. was toen niet beschonken oogen- schijn lijk had hij wel wat gedronken en was hij niet normaal. Ook by heeft De B. tweemaal zyn ver klariDg hooren hei halen. Bij geruchte heeft getuige vernomen dat Lockefeer een briefje van 25 zou ten beste geven als de zaak goed afliep. Op een vraag van den verdediger hoe of als iets ten beste wordt gegeven, ge handeld worat met het geld, autwoordde getuige dat dit in de verschillende her bergen wordt verteerd. De beklaagde, alsnu gehoord, bleef er hij dat bij den slag niet heeft zien toe brengen ook bleef hij by zijn bewering met te weten wat by aan de politiebe ambten heeft verklaatd, Hij acntte bet niet onmogelijk, dat hy zoo iets gezegd heeft, als de getuigen vet zekeren, maar hy herinnerde zich et niets van. De ambtenaar van het openbaar mini sterie, de heer mi. Turk, stelde in het licht dat den beklaagde ter terechtzitting herhaaldelijk gewezen is op het verscbil tusschen zijne onder eede afgelegde ver klaring en die, aan do politie gedaan. Hij bleef er toeD bij de waarheid te spreken. Uit de thans afgblegde getuigeuverkla- r.ngen putte de ambtenaar het wettigen overtuigend bewjjs dat de beklaagde in September voor die rechtbank meineed heeft gepleegd. De ambtenaar wees op hot hoogstero- stige van het feit en toonde aan dat de beklaagde in don bewuster avoDd niet

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2