No. 77. Vrijdag 1 Januari 1904. 19e Jaarar. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. OlELEMAA, TERUGBLIK. AXELSCHE C01I14NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A li ONNEME N T S PR IJ per 3 Maanden 50 centtranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 1 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In plaats van ons te verdiepen in wijs- geerige bespiegelingen, waartoe de wisse ling des jaars zoo licht aanleiding geeft, willen we liever aan de hand der geschie denis hier in 't kort releveeren wat het oude jaar ons gaf. Daarbij ligt het niet op onzen weg een opsomming te geven van allerlei kleinigheden, daarvoor is onze ruimte te beperkt en we liepen tevens gevaar al te veel van het geduld onzer lezers te vergen. Alleen het voornaamste willen we aanstippen En dan moet het eerste, wat hier in dit overzicht een plaats vinde, een eere- saluut zijn, een hoffelijke, eerbiedige groet aan den man, die door zijn energie, zijn groote bekwaamheid en zijn taaie vol harding een einde maakte aan den strijd, die reeds meer dan dertig jaren een zwarte bladzijde innam in elke geschie denis van Nederland. Ons vaderland en Indië hebben, het voorbeeld der Koningin volgend den luite nant generaal Van Heutsz hulde gebracht en de Gouverneur-Generaal sloeg de juiste snaren aan, toen hjj ic zjjn schitterende redevoering op 31 Augustus, bij het over handigen van het Grootkruis der Militaire Willemsorde aan Generaal Van Heutsz. uitsprak wat elk Nederlander gevoelen moet. Panglima Polem en de Pretendent Sultan gevangen genomen, de hoofden van het verzet onschadelijk gemaakt en de tegenstand der Atjehers gebroken. We gelooven wel, date zulks na een strijd van dertig jaren wel een blijde mare mag genoemd worden Want al werd die blijde mare nog dien zelfden dag vergald door het oerichu, dat een patrouille der onzen in hinderlaag gevallen en de kapitein Van der Hoeven gesneuveld was, toch kon dit treurige leit niet het gevoel wegnemen, dat 1903 door den moed en het beleid van Generaal Van Heutsz ons gebracht had, het breken van bet verzet in Atjeh. wat het einde van den langen strijd, het begin der pacificatie beteekent Maar waar wij juichen kunnen over l i dit begin der pacificatie in Indië, daar moeten wij er hier op wijzen, dat in ons vaderland de strijd tusschen werkgevers en werknemers, tusschen kapitaal en arbeid, feller dan ooit gestreden is en dat er bij ons wei van eon overwinning, maar 'niet van een pacificatie kan gesproken worden. In dit opzicht is het jaar dat achter ons ligt zeer merkwaardig geweest. Voor het eerst toch heeft de arbeidersorgani satie, die zich nu hier, dan daar, door gedeeltelijke werkstakingen deed gelden ge, oogd een algemeene werkstakin- 4- 3te doen ontstaan. Een staking van de dok en veemarbeiders werd de oorzaakhet solidariteitsbeginsel dat aan werklieden in andere takken van bedrijf verbood het werk te doen, door de stakers niet ver richt. bracht eensklaps een ontzettende uitbreiding der staking te weeg. Toen toch door weiklieden der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij wagons gelost moesten worden voor de veeman bestemd, werd dit geweigerd het ontslag der weigeraars bracht nieuwe weigering van anderen voort, en op den 31 en Ja nuari was Amsterdam plotseling geboycot door ,het spoorwegpersoneel. Geen trein vertrok, geen trein kwam aan. De hoofd stad, de hartader van het land was van elke gemeenschap met de buitenwereld afgesneden Spoedig breidde de staking zich uit tot Haarlem. Rotterdam en Den Haag. Zoo plotseling was de staking gekomen, dat- iedereen de handen ver keerd stonden. Het bestuur der Hol landsche Spoorweg-Maatschappij, inziende dat de toestand onhoudbaar was. had een onderhoud met den Minister van Water staat en kondigde op 1 Februari reeds aan, dat goederen voor de veemen be stemd. niet behoefden gelost te worden. Het „besmette" goed. zooals de stakers het noemden, zou blijven staan totdat de veemdirecties met hunne arbeiders tot een vergelijk waren gekomen Diep was de indruk, dien deze plotse linge staking had teweeggebracht. De organisatie van het spoorwegpersoneel bleek een macht te zijn waarmede men rekening moest houden. Hat was, naar men in Regeeringskiingen meende, on houdbaar dat zulk een organisatie op een woord van de leiders, in staat zou zijn het geheele verkeer van het land te stremmen. Veel werd er gesproken over de oor zaken van 4ezen toestand en het bleek, dit er bij de Spoorwegmaatschappijen reden van ontevredenheid waren die er toe hadden medegaweikt om de staking van het spoorwegpersoneel zoo plotseling en zoo algemeen te maken. Maar algemeen was tevens de over tuiging dat er dringend maatregelen noo- dig waren om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. De Regee ring riep tegen 10 Februari twee lichtingen van de infanterie en de genietroepen onder de wapens En tevens werd een complex van wetsvoorstellen in gereed heid gebracht, die op 25 Februari bij de Kamers worden ingediend bij monde van den minister president Dr. Kuyper. Daarin werd voorgesteldDe oprichting eener militaire spoorweg-brigade het ins'ellen eener enquête naar de toestanden bij het spoorwegwezen en naar de rechtspositie en de dienstvoorwaarden van het perso neeleu een wijziging van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het stiken voor het spoorweg personeel strafbaar werd gesteld. Het is duidelijk dat zulke voorstellen evenveel afkeuring ondervonden aan de eene zijde, als toejuiching aan de andere, Een geweldige beweging ontstond tegen de aanneming dezer voorstellen door de Kamers onder de arbeiders, en in een vergadering van de hoofdbesturen der Nederlandsche Vakbonden, de vrije Sofia- listen en do Soc. Dem Arbeiderspartij werd besloten een Comité van Verweer in te stellen, dat een krachtige agititie voeren zou ter handhiving van de vrijheid der arbeiders Lmgztmerh.nd werd de overtuiging verkregen, door de besprekingen in de pers zoowel als door het afdeulingsversl ig der Kamers, dit de drie wetsontwerpen der Regeering, zij het ook eenigszins ge wijzigd. wel zouden worden aangenomen. Eri tegelijk kwam in arbeiderskringen het denkbeeld op van een algemeene staking, een denkbeeld, dat zelfs door een der leiderde oraanen van de arbeiderspartij als een „gevaarlijk avontuur" werd af geraden De voorbereiding van de openbare be handeling der Regeeringsvoorstellen werd op de gewone wijze en uiterlijk kalm voortgezet. De Regeering had in de Me morie van Antwoord enkele wijzigingen gebracht in hiar voorstellen, die als even zoovele verzachtingen aan te merken zijn Den 2en April waren de openbare beraad- shgingen begonnen en in den avond van 5 April werd een nieuwe algemeene werk staking van het spoorwegpersoneel over het heele land geprochmeerd, Ditmial lud de Regeering echter haar maatregelen kunnen nemen. De stations en de lijnen werden door militaire afdeelingen bezet. De verschillende bonden en vereenLingen van goedgezinde spoorweg werklieden waren in den morgen van 6 April op hun post en het merkwaardig verschijnsel deed zich thans voor, dat op 6 April het spoorwegverkeer niet stilstond, en dit het internationale verkeer, zjj het ook met eenige vertraging, geregeld kon worden voortgezet. Was in Amsterdam het aantal stakers vrij groot, buiten de hoofdstid bleef een groot deel van het personeel aan het werk, M iand ig 6 April had een buitengewone zittiug van den ministerraad plaats en in den midd ig van dien dag werd een con ferentie gehouden tusschen den minister president en de voorzitters der beide kamers. Dinsdag 7 April vertrok de Koningin van Apeldoorn naar 's Graven- hage De beh mdeling der wetsontwerpen in de Tweede Kamer werd voortgezet, De minister van justitie zig in hetgeen nu gebeurd was een bewijs van de noodza kelijkheid der voorgestelde wetten, wat door de socialistische sprekers werd be streden. Toen het bleek dat de spoorwegstaking niet het verwachte resultaat opleverde, begon het Comité van Verweer voor andere bedrijven eveneens de werkstaking te procl imeeren en wel het eerst voor de b .kkers- Maar deze staking vond nog minder instemming dan die der spoor weg-arbeiders De werkgevers op scheepvaartgebied besloten op 8 April een uitsluiting te procl imeeren, w lardoor het aantal werke- loozen met eenige duizenden werd ver meerderd de Nederlandsche fabriek ven werktuigen en spoorwegmaterieel volgde dit voorbeeld. Het Comité van Verweer kondigde op 8 April de algemeene werkstaking voor alle aangesloten vakbonden af. Doch deze ifkondiging hid met het ve> wachtegevolg. Slechts een klein gedeelte v.n de aan gesloten ve eenigingen st lakten, En bovendien begon in de bedrijven waarin gestuikt werd, vooral in het spoorweg bedrijf, het weik weder opgenomen te wo; den. Wel legde in Amsteidim in enkele gemeente-bedrijven een deel der arbeiders het werk nedet, en kon in de gasfabrieken slechts met een beperkt personeel worden gewerkt maar over het geheel ondervond de burgerij slechts weinig hinder van de algemeene staking. Den 9 April werden de drie Regee- ringsontwerpen in de Tweede Kamer met groote mee'de'heid aangenomen; den 11 April geschiedde dat eenstemmig en bijna zonder debat ook in de Eerste Kamer. En denzelfden avond stonden zij in het Staatsblad, bekrachtigd door de Koningin Maar voor het zoover was, had het Comité van Verweer de staking opge heven. In den nacht van 9 op 10 April weid dit besluit bekend gemaakt tot groote verbittering van de stakers, die zelfs het comité beschuldigden hen te hebben verraden De gevolgen dezer staking deden zich nog lang gevoelen. Wat de organisaties na de Januari-staking hadden gewonnen, werd verloren na de April-staking. Da directies der transport-maatschappijen hie ven de uitsluiting eerst op, nadat zij een geheel nieuw arbaids-contract hadden ont worpen. De spoorweg-maatschappijen en vele groote industrieelen weigerden de aanleggers der staking weder in dienst te nemen. En toen in September eenige arbeidsters in de fabriek van de firma Spanjaard te Borne een goed gemotiveerd verzoek tot de directie richtten, werd dit beantwoord met een weigering en met het stopzetten van de fabriek, een maat regel, die in het geheele land groote ver ontwaardiging verwekte, en die dan ook spoedig werd ingetrokken. Een klein naspel van de stakings-ge; schiedenis kwam nog in September bij de behandeling van het Adres van Ant woord op de Troonrede in de Tweede Kamer voor. In de Troonrede werd de staking een misdadig opzet* genoemd, wat aanleiding gaf tot een heftig debat tusschen den minister-piesideot en den heer Troelstra, over het begrip dat aan deze woorden ten gróndslag lag. Hat Parlement heeft in dit jaar het verlies te betreuren gehad van den afge vaardigde Dr. Schaapman, dan dichter, schrijver en redenaar, die te Rome over leed het ministerie verloor door den dood den minister van koloniën Jhr. van Asch van Wijck en den minister van marine, sshout-bjj-nacht Kruijs. En een enkel woord van herinnering moeten wij bren gen aan Nicolaas Beets, den grooten Hil debrand, die te Utrecht overleden is. Ook mogen wij_ niet onvermeld laten het verlies dat het Gadeputeeid College onzer provincie heeft getroffen door het overig- den van den heer L. J. M. van Waes- berghe Janssens. Ziedaar 'oogeveer het voornaamste her inoerd, Wat 1903 over ons land heelt gebracht en meer het algemeen belang raakt. Omtrent veel zaken zou nog heel wat te zeggen zijn, doch zulks zou ons te ver voeren. Sluiten wij dus met den wenscb. dat bet -jaar 1904 voor ons vader land in 't algemeen en voor onze streek in 't bijzonder een jaar moge zijn van rij keu zegeu en ongekenden voorspoed.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1