l\ieu wj a ars- Advertentien o. 76. Woensdag 30 December 1603. 10 Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad IX voor Zeeuwse h-Vlaandere ik F. 1)1 EL EM AN, AXEL. Uuitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentien worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het Nieuwjaarsnum- aer, dat Vrijdagmorgen I Januari zal verschijnen, kunnen irorden opgenomen a 25 cents, het getal 10 regels niet te boven gaande, welke worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagnamiddag 31 Dec 4 uur. De Uitgever. \Kerstgeschenk van Hare Majesteit de Ko ningin aan Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden Aan Het Paard van 25 December 1903 schrijft men Op 24 December werden als Kerst geschenk door H. M. de Koningin aan K. H. den Pri-s der Nederlanden aan- loden een dekhengst en 3 drachtige merriën van het zware Belgische ras Zooals bekend is, bestaat sedert eenige jaren in het park van het Paleis Het Loo eene boerderij, waar o m 14 werk paarden zijn gestald, die ^ebiuikt worden voor de terreinen, die in de nabijheid in exploitatie zijn, bij het onderhoud dei- wegen, enz. - Tot hiertoe werden enkele der zwaarste paarden, die van den Ko ningsstal op reform werden gesteld, ge bruikt als werkpaarden. Dit vooijaar kocht Z K. H, de Prins der Nederlanden voor dit doel bij den heer Meulenbergh te Herzogenrath tRijn provincie) 2 drachtige Belgische merriën - Wetende dat ZK.H. zeer tevreden was met deze paarden, besloot Hare Ma jesteit Hoogstderzelver Koninklijken Ge maal te verrassen met een Kerstgeschenk bestaande uit enkele beste Belgische mer riën en een dekhengst Toen op de paar- dententoocstelling, in September jl in Haag gehouden, bleek, dat ook in ODze zuidel^ke provinciën paarden gefokt werden van het gewensebte type, gaf Hare Majesteit aan den heer Loudon Ja germeester van Hare Majesteit in de pro viucie Gelderland), onder wiens beheer de bedoelde boerderij staat, de order tot aaukoop van 1 dekhengst en 3 d achtige merriën van - zuiver Belgisch type, zoo mogelijk aan te koopen in Zeeland of andeis in België zelf Na ingewonnen informatiën werd met toestemming van Hare Majesteit de hulp ingeroepen van den heer Al- Govaert te Westdorpe (Zeeuwsch-Vlaanderen) Beter gids kon de heer Loudon zeker niet heb ben de heer Al. Govaert toch heeft te recht den naam van den besten kenner te zijn van het Belgische paard in geheel Zeeland, zoowel wat de kwaliteit als wat de handelswaarde betreftzijne absolute betrouwbaarheid maakte hem reeds sedert jaren den aangewezen man ais jurylid zoowel voor de rijks- als voorde premie keuringen ook op de tentoonstellingen in Den Haag trad hij als keurmeester op. 1 angezien het gescheDk eene verrassing moest blijven, werd de bestemming der paarden geheel geheim gehouden zij heet ten bestemd te zijn voor eene boerderij niet ver van Deventer De bedoeling was te trachten in Zeeland beste mer riën en een dekhengst te koopen, die men toch van de hand wilde doen, en vol strekt niet om die paarden uit de hand te breken, die de eigenaars eigenlijk niet voor hunne fokkerij konden missen - Aangenomen werd dat men alleen nog in Zeeuwsch-Vlaandeien kon slagen om paarden van zuiver type te vinden. Nadat de heer Govaert Zeeuwsch Viaan- deren en het aangrenzend deel van Bel gië voldoende had verkend, trok de heer Loudon de vorige week er 4 dagen met hem op uit Gelukkig bleek het. dat de meeste beste merriën niet te koop waren, toch slaagde men erin 2 drachtige mer- lien te verkrijgen Bij Ph van Dixhoorn te Axel werd nog te vergeefs ƒ900 ge boden voor een 31/2-jarige roodschimmel- merrie uit België ingevoerd, terwijl zijn Haagsche premiemerrie Liza zeer goed passend was voor dit doel, maar niet in aanmerking kon komen, omdat het niet zeker is. dat zij drachtig is. Na veel heen en weer reizen in België werd te Ath een 21/2-jarige hengst aangekocht, van zeer goed model en van goede af stamming en nadat men ook den vader en de moeder had gezien en eindelijk nog voor zeer hoogen prijs nabij Waere- gem een prachtige 31/2-jarige merrie, waar van reeds in Januari een veulen wordt verwachtop dezen kleinen stal vond men enkele der beste hengsten en mer riën uit België /.oowei de aangekoch te hengst als de laatste merrie zijn meer malen in België bekroond. De verkooper der merrie verzocht de voorkeur om voor lOOü frs het veulen te mogen koopen, zoodra het 4 maanden oud was en een hengstveulen mocht zijn. Op 22 December werden de 4 p iarden geladen te Sas van Gent en maakten de reis onder toezicht van 2 zoons van de Weduwe Daelman te Westdorpe, die een der beste stallen (zoo niet den besten) van Belgische paarden in Zeeland heeft en daarmede op de Haagsche tentoon stelling met 5 inzendingen de hoogste onderscheidingen heeft verkregen. Te Rosendaal uitgeladen, vertrokken de Gebr. Daelman op 23 December des middags met de paarden naar Den Haag en geleidden de paarden, die tot hunne groote verbazing 'de stal van hare Maje steit de Koningin bleek te zijn. - Den volgenden morgen om 6 uur waren zij al in de weer om de paarden keurig op te poetsen, toilet te maken, staarten en manen te vlechten met linten van de nationale kleuren, enz en even voor half tien stond het Belgisch viertal in vol ornaat gereed op het binnenplein der Kouingsstalleu, Klokslag half tien kwam Hare Majesteit de Koningin met Zijne Koninklijke Hoogheid op het binnenplein de prins was blijkbaar zeer aangenaam verrast door het vorstelijk geschenk. De paarden vielen blijkbaar zeer in den smaak van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheidze werden eerst stilstaande bewonderd en daarna in stap en in draf gemonsterd door de Daelmans. die door de vorstelijke personen met enkele vrien delijke woorden werden toegesproken. Zeker zal ook voor deze twee jeugdige fokkers dit uitstapje naar de residentie tot de aangenaamste souvenirs van hun leven blijven behooren. In den namiddag vertrokken de paar den naar hunne bestemming, de boerde rijen op Het Loo Op hoogen prijs zal het zeker gesteld worden, dat Hare Majesteit eerst getracht heeft deze fokpaarden in eigen land te koopen en den heer Loudon door een Nederlander heeft doen voorlichten. Ook zal elk Nederlandsch paardenfok ker volgaarne aan Zijne Koninklijke Hoog heid het meest mogelijk succes toewen- schen met zijne pas opgerichte stoeterij. Mocht Zijne Koninklijke Hoogheid kun nen besluiten de andere werkpaarden der boerderij door goede Belgische merrien te doen vervangen, dan zouden die 12 a 13 merrien blijvend nut kunnen stich ten in onze zuidelijke provinciën, waar men de zware koudbloed-pa arden fokt. Daar toch is nog zeer veel behoefte aan goede fokmerrien. Wanneer dus liter de goede merrieveulens te koop werden gesteld voor p irticulieren en het Rijk de goede hengstveulens aankocht tot opvoe ding in het rijkshengstendepoi te Bergen op Zoom. dm zouden beide prrtijen daar bij zeer geb^t kunnen zijn Nabij Het Loo zijn geene goede weiden voor opvoeding van jonge porden, zood thet goede uitfokken der piarden aldaai be zwaarlijk zal gom: het voornemen be sta ,t de merrien met veulen n ;ar goede weiden lmgs den IJsel te zenden. A a ngekocht werden ie Van Jules Picron te Ath: Saras- sint, hengst, geboren 1901. 1 60 M. V Mouchon, M. Stirling, goudvos met witte manen en sturt, druipkol en sneb, ge fokt, door jFlorimont du chateau te Qué vaucamps. 2e Van Modeste van den Heerde te Vive Sainte Bavon (St Bivon Vijve in het Vlaamschi bij Waeregem Jeanne de Lau nelle, merrie, geboren 1899, 1,60 M.. bruin V Loup G trou, M Charlotte de Ltunelle. gefokt door den eigenaar. 3e Van de Wed Daelman te Westdorpe Fortuna. merrie, geboren 1897.1.62, goud vos. met kol en siiebje, V. Hercule, M. Poes, fokker de ei gen a ros 4e Van Henri Govaert te Westdorpe Berthamerrie, geboren 1898 1.61, bruin met kol V Godfroy, M. Belgische mer rie, fokker de eigenaar. FRANKRIJK. De werkstaking van de bakkers te Parijs heoft weinig te betoekenen. Het is geen wonder dat er in de stad niet veel van wordt gemerkt. Was men uitgegaan naar de buurten, waai men standjes kon ver wacbteu dan zou men ook niet veel bij zonders hebben gezien. Hier en daai een kleine vechtpartij, een slag met een stok een stoel, een woeste staker met veel moeite naar de wacht gezeuld, bakkers de ruiten ingeslagen en door ageDten van booze indringers verlost. Zoo de heele stad door. Ook veel kelners, jongens soms nog maar, zijn onder de bevolking van de arrestantenlocalen. De officieele woordvoerders voor de stakers spreken van 3000 broodbakkers die niet werken, maar van b rzenbakkers hoort men dat er nog geen 200 knechten zijn weggebleven. We zullen ons over die getallen niet op winden, maar de bewegiog is mislukt, dat blijkt nu voldoende. MONACO. Monaco maakt alle mogendheden be schaamd. Het is waarlijk groot in dat gene waarin een kleine staat groot kan zijn. Hel vorstendom heeft besloten zijn leger af te schaffen. Het is een voorbeeld dat navolging verdient. Tot verontschul diging voor de mogendheden, die voorals nog bezwaar maken tegen dezen maat- _jl, diene, dat het leger van Monaco niet meei dan 75 manschappen telde. RUSLAND. Verschillende Joodscbe landbouwkun digen zijn dezör dagen te Kisjinef aange komen als afgevaardigden van de Joodscbe bevolking in velschillende plattelands streken in het gouvernement Bessarabië om met de hoofden der Joodsche te Kisjinef te beraadslagen over een plan tot emi- giatie uit Rusland, volgens hetwelk vier groepen Joodscbe landbouwers, ieder hon derd gezinnen sterk, uit Rusland naar de Argentjjnsche republiek of Canada zouden verhuizen. Wordt hun plan in beginsel aangenomen dan willen da ontwerpers zich in verbinding stellen met de regee ringen vaG genoemde twee landen om groote stukken gronds te krijgen voor de vestiging van zelfbesturende Joodscbe kolonies. Men zal voorts trachten van de Joodscbe kolonisalie-vereeniging stoffe lijke hulp te verkrijgen voor de reis en de installatie der landverhuizers. De afgevaardigden schatten het aantal Joden van beiderlei kunne in Bessarabië, die bereid zijn Rusland te verlaten, op 4000. De meest6n hunner zijn in de kracht huns levens, gezeten, flink en kundig in landbouwzaken. Men denkt, dat de datum van vertrek der emigranten in April a.s. zal vallen. Wanneer een aantal invloedrijke Joden te Kisjinef zich met het plan vereenigen kunnen en tot de tenuitvoei legging willen helpen, dm zullen de afgevaardigden ter stond eenigen hunner naar Argentinië, Canada, St. Petersburg en Parijs zenden. Heeft deze zending succes, dan zal onver wijld begonnen worden aan de uitvoering van aat plan. Vele adspirant-landver huizers zijn intusschen al zoover gegaan van hun zaken te regelen en een tijdelijk 7erblijt te kiezen in plaatsen ten platte- lande in Bessarabië en Poóolië. Men schat dat de emigranten met den verkoop hunner goederen een millioen roebels aan con tanten zullen krijgen. TURKIJE. De Sultan beeft definitief geweigerd toe te stemmen in de benoeming van een generaal van een der groote mogendheden lot opperbevelhebber der gendarmerie in Macedonië. Abdoel Hamid moet voorga.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1