Bnitenland. Landbouw. Een Bemestingsproef. DUITSCHLAND. Vioeger was Singer voorzitter van de commissie voor het reglement van orde. Thaps is daartoe echter, op voorstel van het centrum, een liberaal benoemd. Later bood het Seniorenkouvent Singer bet voor zitterschap aan over de Rectmungscoin- mission, maar daarvoor bedankte hij met de opmerking dat de sociaal-democratische partij vroeger in eerstgenoemde commissie het voorzitterschap had bekleed. De meerderheid schijnt er hare ziünen op gezet te hebben de sociaal-democraten geheel in den ban te doen. Het lpkt echter geen verstandige politiek, een partij die met 80 man op een na de sterkste van den Rijksdag is, aldus in den hoek te duwen en baar de rol van verdrukte onschuld toe te bedeelen. FRANKRIJK. De commissie van onderzoek van het dossier-Humbert hoeft Vrijdag den heer Poncet gehoord. Poncet vertelde, dat Gustave Humbert inderttfd gezegd zou hebben tot geruststelling voor de schuld eischers van Tbérèse, dat de &uccessie rechten, verschuldigd van den boedel van wijlen den nooit bestaan hebbenden erf later Crawford, betaald waren, Meer dan een »raen zegtc schjjnt deze getuigenis van Poncet niet te beteekenen. Men moet met krachtige argumenten komen als men zulke zware beschuldigingen wil staande houden. Het heeft nu te veel van een achteraf opgezet verhaal. Over die successierechten van de Crawfords is men achteraf gaan praten, toen de brand kast leeg gevonden was. Men vroeg toen hoe is bet mogelgk, dat de regeering daar niet mee op de hoogte was, er had sue cessie betaald moeten zijn van die erfenis van 100 millioen. Maar vioeger, 20 jaar geleden, dacht geen mensch aan de suc cessie! echten. Was Gustave toen de medeplichtige van Thérèse geweest dan zou hjj toch niet verstandig hebben gedaan de aandacht te vestigen op die successie rechten. Een ongeloovige zou nadere op heldering hebbeD kunnen zoeken en be vindeo, dat ei van de successierechten nooit sprake was geweest. Men is het er nu weer niet over eens, of de order tot het maken van een besluit van gratieverleening voor Bruguière wel door Boulanger geteokend is geweest. Het is Bormier geweest die de order heeft ge- teekend, zegt de een. Anderen weer zeggen, dat Boulanger zijn handteekening wel degelijk beeft gezet, maar dal die is uitgekrast. We zouden hier dus voor 66n nienwe valschheid in geschrifte staan en daar het een stuk van het Framche ministerie van oorlog geldt kunnen wij die lezing niet onwaarschijnlijk achten Waarom zou men aan het Franscbe mi nisterie van oorlog geen stukken ver valscben Vidal lucht zijn boosheid in de bladen over de huiszoeking, waaraan Cros hem heeft blootgesteld. Een nader onderzoek naar stukken die de getuigenis van den dwazen Cros zouden moeten staven is eveneens op niets uit geloopen. De gezant Constants denkt er over oin een klacht wegens Dster in te dienen jegens d6n onbezonnen getuige, Thérèse en Frédéric moeten 28 Januar e. k. voor den -rechter verschijnen om tweede instantie te verantwoorden, dai zij den bankier Cattani een woekeraar hebben genoemd. ENGELAND. De brand in 't paleis te Sandringham is niet, gelijk de Daily Mail eerst meldde in de kamer boven, maar onder de slaap kamer van de koningin uitgebroken. Het was dan ook de vloer van deze slaap kamer die instortte. De schade schij met eenige ponden af te loopen. Ernstiger is een brand, die Vrijdag het huis van Erie Drax te Wye vooi hef grootste deel vei woest heeft, want Dra had daar een scbilderijenverzameling, die Kostbare stukken heet te bevatten. De schilderijen zijn echter behouden gebleven RUSLAND. De correspondent van de Köln Ztg. seint uit Petersburg De Russische regeering heeft de voor stellen van Japan nog niet beantwoord. Het antwoord is op zijn vioegst binnen twee tot drie dagen te verwacbteD. Of schoon een telegram uit Petersburg aan de Associated Press meldde dat men daar geloofde, dat de vrede tusschen Japan en Rusland verzekerd zijn, moet men dit be richt alleen cum grano salis opvatten. Wolingelichte Russische kringen willen weten dat zekere eischen van Japan in vorm waarin die in de Japansche voorstellen zijn neergelegd, voor Rusland niet goed zijn aan te nemen, men hoopt, aan Itussischen kant echter vandaag of morgen dienaangaande nog tot een over eenstemming met Japan te zullen gera ken, zoodat dan een antwoord van de Russische regeering, dat, het acute oor logsgevaar terzij stelt, gelijk gezegd, binnen twee of drie dagen kaD volgen. Een andere vraag die hier veel ter sprake komt, i3 deze, of de Japansche regeering sterk geDoeg zal zijn, iD weerwil van de groote tegemoetkoming die de Russische regeering bewezen heeft en van de stel lige bedoeling, om van haar kant het uit breken van den oorlog te vei mijden, om tegenover den drang van het Japansche volk naar eene beslissing door de wapens een tegenstand te bieden die den vrede voor langen tijd kan verzekeren en de volkshartochten bedaren. De Parijsche correspondent van de Daily Mail beweert dat het Russische antwoord Japan op het volgende neerkomt Rusknd stemt toe in de onzijaigverkla- ring van noordelijk Korea voornamelijk met het doel om de beweging van hare troepen van Port Arthur naar Wladiwo stok te vorgemakkelijken, terwijl het ten aanzien van het zuidelijke gedeelte van dat schiereiland feitelijk Japan's eischen inwilligt. Een moeilijkheid blijft echter nog ue kwestie van de open deur in Mantsjoerije, ten aanzien waarvan Japan formeele verzekeringen van Rusland ver langt, nader omschreven in een tractaat Dezer dagen zjjn uit Petersburg jnge nieurs, teekenaars, technici en dokters naar Perzië op reis gegaan, die daar noodig zijn bij den aanleg van den Russiscben heirweg van de grens over Marand tot Tabris. Het werk neemt onverwijld aan vang en zal van Trabis uit geleid worden Het Nowoje Wremja verneemt uit Wla diwostok dat de spoorweg tunoels tusschen Grodekowo, Pogroenitsjnaja en Cbarbin door troepeD bewaakt worden, om eeo ver nieling van den spoor door Chineesche dynamietbommen te voorkomen. SPANJE. Twee boschwachters van Casa de Campo Diaz en Garicia zijn in hechtenis genomen en een derde heeft op het koninklijk goed zelfmoord gepleegd. Welk verband er bestaat tusschen deze feiten en het onge lukkige schot, dat eenige dagen geleden viel en dat aanleiding gaf tot velerlei ge tuchten, wordt niet vermeld. Na dit voorval zal een eenvoudig démenti wel niet meer voldoende zijn om het publiek te verhinderen aan een mislukten aanslag op het leven des Konings te denken. Mceht deze lezing vau hel geval onjuist zijn, wat is er dan wel waar omtrent deze geschiedenis PORTUGAL. Vrijdagmorgen heeft koning Carios zijn gast rondgeleid door Lissabon. Alpbon sus heeft het artilleriamuseura gezien, de kazerne van het 5e regiment jagers en het Sint-Georges-kasteel, waar men een prachtig gezicht op de stad heeft. Het dejeuner gebruikte Alphonsus in het Spaan- sche gezantschapshotel. Na het dejeuner receptie van de Spaansche kolonie te LissaboD. meene inrichting van Proefvelden. Tevens vermeldden we daarbij, dat dit jaar in onze gemeente een bemestingsproef zou ngesteld worden op suike bieten en wel door den heer Jan van Langevelde te Spui Deze proef is thans afgeloopen en we zullen zoo aanstonds den uitslag hier van meedeelen. Vóór we dit doen, eerst een kot woord over bemesting in 't al gemeen In hoofdzaak kunnen we zeggen, dat er in den grond voor een goeden plan tengroei noodig zijn Stikstof, Phosphor- zuur. Kali en Kalk. In onze streken be mest men gewoonlijk alleen met Stikstof en Phosphorzuur. (Men lette er opik spreek hier alleen over kunstmestin stal mest zitten al de vier bovengenoemde stoffen.) Stikstof zit in Chilisalpether en in Guano, Phosphorzuur in Superphos- phaat. Er zijn echter wel boeren in ons vaderland die geregeld met al de vier genoemde stoffen hun land bemesten. Waarom doen wij hei dan niet? Omdat in onze gronden gewoonlijk Kali en Kalk genoeg aanwezig is. Ik zeg gewoonlijk 9n dan bedoel ik meer bijzondere de zware kleigronden In lichten kleigroud en in zandgrond is het echter anders gesteld zulke gronden hebben dikwijls gebrek aan Kali en aan Kalk. 't Is echter niet zoo gemakkelijk te zeggen, welke gronden er wezenlijk behoefte aan hebben. Zelfs een scheikundig onderzoek kan dit niet altijd leeren en daarom we zeiden dit vroeger reeds moet men bet wel zien te weten te komen op eene andere ma nier, dat is door een bemestingsproef. Hierbij is nog iets op te merken Er zijn n. 1 planten, die meer bepaald be paald behoefte hebben aan b v. Stikstof; andere eischen meer Phosphorzuurnog andere hebben veel Kali noodig en weei andere meer Kalk Wat nu de behoefte aan Kali betreft, staan aardappelen en suikerbieten bovenaan. Deze gewassen hebben zeer groote behoefte aan Kali Zit er nu geen opneembare Kali genoeg in den grond, dan wordt de opbrengst van die planten natuurlijk kleiner, dan bij voldoende aanwezig zijn van Kali. Zelfs helpt een sterke bemesting met Stikstof en Phosphorzuur in dit geval niet of zeer weinigwant al bevat de grond van deze stoffen overvloed, als de Kali of de Kalk onvoldoende aanwezig is kan de plant eenvoudig niet normaal gezien en moet dus de oogst beneden het middelmatige blijven Uit het bovenstaande zal het, hopen we, duidelijk zijn, dat de vraag gewettigd is Éi In het verloor en voorjaar hadden we het genoegen, een en ander in dit blad to zeggen aangaande het doel en de alge Of eene Kalibemestinq op Lichten klei grond bij de teelt van suikerbieten voordeelig zou zijn. Op die vraag nu heeft men getracht door bovengenoemd proefveld eenig antwoord te krijgen. Ter verge makkeling volge hier even een schetsje van het proefveld En nu het resultaat. Perceel I bracht op 6900 KG. bieten met een suikergehalte ran 15,8*/» Perceel II 7010 RG. bieten met een suikergehalte van 15,4»/ Perceel 111 220 KG. bieten met een suikergehalte van 15,8 Dat is, per Gemet berekend Perceel I J5870 KG. Perceel II 16f23 KG. Perceel III 16606 KG. Zooals blijkt, gaf de Kali Magnesia de hoogste opbrengst en het hoogste gehalte" De Kalibemesting heeft dus ongetwij" feld geholpen. We zullen even zien en hoeveel financieel voordeel behaald werd. Deze bieten zijn verkocht per ge wicht a 10; het gehalte laten we daar om gemakshalve buiten berekening. Nog merken we op, dat de prijzen voor de Kali mest besteed zijn voor kleine hoe veelheden bij grootere partijen en bij coöperatieven aankoop zijn ze ongetwijfeld ger. Perceel II bracht per gemet meer op 16128 - 15870 25-3 KG. We hebben nu dë volgende berekening 350 KG. Kaïniet (per Gemet) a f 2,90 f 10,15. 253 KG. bieten a f 10 f 2,53 Financieel nadeel per Gemet f 7,62. Perceel III bracht per Gemet meer op 16606 - 15870 736 KG. Dus hebben we 90 KG. Kali Magnesia p. Gem. a f 12,75 f 11.47» 736 KG. bieten k f 10,— f 7,86» Financieel nadeel per Gemet f 4,11 We zien derhalve, dat met de Kalibe mesting geen geldelijk voordeel is behaald, integendeel, er is verloren Het is dus volgens deze proef niet aan te bevelen om op lichten kleigrond met Kali te gaan bemesten. Hierbij moeten we echter nog opmerken, dat Kali in één jaar niet uit den grond is; ook een volgend gewas kan men er nog voordeeei van hebben. In verband echter met het zeer ongun stige jaargetijde, dat ook hierop invloed kan gehad hebben en met het oog op den gulden regel, dat »éón pioef geen proef zal in het volgend jaar deze proef worden herhaald. L. F, - Een bijvoegsel tot de St. Crt. van heden bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voorgekomen gedurende de maand No vember 1903. In Zeeland kwamen voor 4 gevallen van vlekziekte der varkens, 3 (1) te Kruiningen en 1 (1) te Scherpenisse. In het rijk kwamen voor gevallen van kwade droes en huidworm bij de eenhoe vige dieren 4 (3)schurft bij de eenhoe vige dieren en de schapen 364 (57) rot- kreupel bij schapen 54 (12), vlekziekte br varkens 70 (70), miltvuur bij alle vee 47 (35). De cijfers tusschenhaakjes duiden het getal eigenaren aan. 150 K.G. Guano. II. 150 K.G. Gnano. 160 K.G. Kaïniet. III. 150 K.G. Guano. 40 KG. Kali Magnesia Het geheele proefveld was 60 Adat is ongeveer 400 roeden groot en elk per ceel dus 20 A. of ongeveer 130 roeden Zooals men ziet is op perceel I geen Kali gebrachtop perceel II was Kali in den vorm van Kaïniet en op perceel III in den vorm van Kali-Magnesia Laten we omtrent deze twee Kali-meststoffen alleen dit zeggen, dat Kaïniet ongeveer 12°/0 kali bevat en Kali - Magnesia ongeveer 50°/0 Kalivandaar natuurlijk het ver schil in de gegeven hoeveelheden. Men ziet echter gemakkelijk dat beide hoe veelheden toch evenveel Kilogrammen Kali bevatten. Verder is er nog dit ver schil, dat Kaïniet zoo vroeg mogelijk liefst reeds in 't najaar, wordt in den in den grond gebracht en de Kali-Magne sia in 't voorjaar. Er zijn twee Kalimest stoffen gekozen, om te zien of er moge lijk verschil in uitwerking zou zyn AXEL, 15 December 1903. Zaterdag sprak alhier in ffHet Gulden Vlies" de heer Vorsterman van Oyen over het nemen van aandeelen in de naamlooze vennootschap De Zeeuwsche Superphosphaatfabriek. Genoemde fa briek zal hoogstwaarschijnlijk verrijzen aan het kanaal tusschen Ter Neuzen en Sas van Gent. Beroepen bij de Geref. Kerk te Veere de heer A. Scheele, Theo', candidaat te Ter Neuzen. -= Te Ter Neuzen werd gisterenoch tend om ruim 6 ure brand ontdekt in het aldaar aan het spoor liggende Engel- sche stoomschip River Lagan". Spuit C van de gemeentelijke brandweer, als mede de motorspuit der vrijwillige brand weer rukten teii spoedigste uit en gaven in korten tijd water. Later kwamen ook de spuiten A en B, terwijl op het bran dende schip en door de //Hailing" die erbij lag water in het ruim werd gepompt- Door vereende krachten raakte men den brand in zooverre meester, dat ongeveer half 12 een groot deel der manschappen kon inrukken. Er is aan de lading jute heel wat schade door het vuur en water aangebracht. Oorzaak onbekend.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2