Landbouw. Gemengd Nieuws. Door de landbouwvereer.iging te Zaam- slag is dit jaar 843,000 KG kunstmest voor de leden aangekocht. Het aantal leden steeg van 83 tot 89 De inkom sten der vereeniging bedroegen 55981,84 de uitgaven /"55655,22s; alzoo goed slot f 326,61'. De beide aftredende bestuursleden, de heeren Jac, Verpoorte en D. Dekker Jr., werden herkozen Het aantal Kg. suikerbieten, gedu rende deze campagne door de Coöp. fa briek te Sas van Gent verwerkt bedraagt ruim 30 millioen Kg tegen ruim 40mil- lioen in het vorige jaar Daar het aan taal gecontracteerde HA. even groot was. blijkt dus dat de verbouw niet is mee gevallen M Ct. Veeuitvoer naar België In de maand November zijn uit Nederland langs het grensstation Esschen naar het bhitenland verzonden 312 stuks fok vee en 3760 duizend stuks slachtvee, ter aangegeven waarde van 670 duizenn francs AXEL, 8 December 190: Zondag 11. traden alhier in het hötel »Willem lil* van den heer L'Ecluse Mahu voor eeD goed bezette zaal als sprekers op de Weleerw Heer Buysrogge, kapelaan te St Jansteen en de WelEd, Heer H. A. van Dais am, notaris te Hulst Het doel der bijeenkomst was zoo mo gelijk te geraken tot het stichten van eeue afdeeling van den Christelijken Boerenbond Genoemde Heeren hadden op zich ge nomen het doel en het nut, dezer ver eeniging nader toe te lichten en mochten de voldoening smaken, dat na hunne duidelijke uiteenzetting 21 personen zich als lid lieten inschrijven De Weleerw. Heer E Ongenae, kape laan alhier leidde met een opwekkend woord beide sprekers bij het publiek in en dankte na afloop beide Heeren voor hun belangeloos optreden en het publiek voor de trouwe opkomst Voor de, in den zomer van 1904 te Middelburg te houden Zeeuwsche ten toonstelling van nijverheid is reeds een groot aantal inzendingen toegezegd Met het oog op nog hangende aanvra gen tot inzending en om sommigen Da latigen nog gelegenheid te geven van hunne deelneming te doen blijken, is bet tijdstip voor aanmelding tot deelname tot 15 Dec. verlengd. De heer G. A. van der Hooft, theol cand. te Ter Neuzen, heeft het beroep naar de Ned Herv. gemeente te Dom burg aangenomen en voor het beroep naar die gemeente te Maasland bedankt De heer J. van der Stel, buitenge woon opzichter aan de nieuwe sluis te Ter Neuzen, is met ingang van 1 Jan a. s. benoemd tot teekenaar bij de bouw politie te Utrecht. Gisteren is te Ter Neuzen in den hoogen ouderdom van 94 jaren overleden de heer S. Mielen, ridder van het Meta len Kruis eerelid der seherpschuttersver- eeniging „Voor Vaderland en Koning Met hem daalt ook in die gemeente de laatste strijder der jaren '30 ten grave. Nog steeds herinnerde de grijsaard die tijden en de dagen door hem in de citadel te Antwerpen doorgebracht En bij Oran jefeesten zou er al veel in den weg moe Ben-je al lang aan 't vertellen vroeg deze hem. „Neen, pas begonnen," klonk 't antwoord »maar ik wil je „Neen, ga dan maar voort,* stuitte hem Jacob. »Ik ben nog al bevattelijk weet je en dus zal ik het begin wel raden »Als dit zoo is, dan ga ik voort; ik heb niet voel meer te zeggeD,* en Frits vervolgde. Wordt vervolgd. ten gekomen zijn, om den lang krassen oude, prijkende met zijn eereteeken. terug te houden daaraan mee te doen Steeds werd hem dan ook een eereplaats inge ruimd. (ï7- N J Met ingang van 15 dezer is H. Hofstee, gepasporteerd maréchaussee te Rotterdam, benoemd tot kommies 4e kl. bij 's Rijks belastingen, wien als stand plaats is aangewezen de gemeente Koe wacht. Tijdelijk woidt hij gedetacheerd te Sint Jansteen. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is aan den heer P F Fruijtier te Hontenisse eervol ontslag verleend als lid der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigen dommen in het schattingsdistrict Goes In zijne plaats werd benoemd de heer C. van Esbroeck te Hengstdijk Op verzoek is eervol ontslag ver leend aan den heer P F Fruijtier te Hontenisse, als bestuurslid van het wa terschap Stoppeldijk. Bij de Donderdag te Hulst gehou den verkiezing var. candidaten voor een lid van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren mr Van Alphen, Pohl man en De Deckere. De voordracht voor hoofd der school te Sluiskil bestaat uit de heeren W A de Blaeij. Retrenchement, J. Risseeuw, Ellewoutsdijk en J. van Houte, Tholen Op eene vergadering van aandeel houders der staalfabriek te Ter Neuzen, die Vrijdag te Brussel werd gehouden, is besloten over te gaan tot liquidatie der vennootschap. BLOEDVERGIFTIGING. In no. 9 van De Natuur heeft de heer dr. K, C. Rjjkens daarover eenige wenken gegeven, waaraan het volgende ontleend is. De eerste zorg bij een verwonding, al is zü ook nog zoo klein, moet hierin be staan, de wonde zooveel mogelijk te laten uitbloeden, omdat door de bloeding infectiekiemen, die ingediongen mochten zijn, werktu.gelijk worden verwijderd Het is daarom verkeerd, de wonde on middellijk met een geheel afsluitende stof, zooals kleefpleisters, te bedekken; men stelt hierdoor de bacteriën juist in de gelegenheid zich onder het verband welig te ontwikkelen. In plaats van mef car bolzuur, zooals vroeger gebruikelijk, dat wegens zijc sterk prikkelende eigenschap pen minder geschikt is, wordt de wonde zoo spoedig mogelijk zorgvuldig met een oplossing van sublimaat (kwikchlorid) 1 op 1000 ontsmet. Geschiedt deze ont smettiug nagenoeg onmiddellijk n verwonding, dan bestaat alle kans, dat de besme t ng wordt voorkomen ook indien levende kiemen in de wonde geraakt zijn. In elk geval wordt daardoor het gevaar zoo gering mogelijk gemaakt. Het sublimaat komt thans als ontsmet tingsmiddel in den vorm van pastilles met keukenzout gemengd in den hand 1 voordeze pastilles laten zich gemakkelijk bewaren en voor het gebruik in water oplossen. Het eenig bezwaar is, dat zij als hevig werkend vergif, niet te zorgvul dig Duiten bet bereik van onbevoegden, en vooral van kinderen, gehouden kunnen worden, hetgeen trouwens ook met tal van chemicaliën, die dooi' fotografen dage iijks gebruikt worden, het geval is. Is zichtbaar vuil in de wonde gedron gen, dan wordt deze met gekookt water en eenige zeep voorzichtig afgewasscben nadat te voren de omgeving gereinigd is, Kleine deeltjes, zooals zand, huutsplinter tjes worden zooveel mogelijk verwijderd. Daarop volgt de ontsmetting met subli maatoplossiDg. Is geen sublimaat bij de band, dan wordt de wonde enkel met gekookt water, of bij sterke verontieini ging mat water en zeep voorzichtig uit- -gewasschen. Insecten«teken worden gepenseeld met een oplossing van jodium en alcohol (jood- tinktuui) of bü gebreke daarvan met eau de cologne of ammoniak-oplosslng inge wreven. Diepe steekwonden met een fijn instru ment, waarvan men zeker Wbet, dat het besmet is, worden bet best door een in snijding verwijd, teneinde de wond te laten uitbloeden, en ze ook in de diepte te kunnen ontsmetten. Is de bloediüg tot staan gekomen, dan bedekt men de wond met verbandgaas, dat met een 3 pCt. oplossing van booi- zuur gedrenkt is. Men houdt dit verband, dat een of meermalen daags verwisseld wordt, door herhaald opgieten van boor- zuuroplossiDg zooveel mogelijk vochtig, waardoor de wonde gedreineerd blijft, en de afscheidingsproducten zich niet kunnen ophoopen. Het is niet doelmatig het vochtig verband gedurende de eerste dagen met de oen of andere luchtdichte stof, zooals gewaste taf- of gutta perctia-papier, at te sluiten, omdat het verband daD warm wordt, hetgeen de omwikkeling der mikroben bevordert. Is de wonde reeds in ontsteking over gegaan, dan valt de behandeling geheel op chirurgisch gebied, en moet men zijn toevlucht Demen tot een geneesheer. De lustiqe Vagebonden. Men had ze in voor-arrest gezet in het grensplaatsje Bocholt om ze naar Munster te zenden waar ze zes maanden gevangenisstraf moesten ondergaan. Daar hadden ze na tuurlijk niet veel zin iu en ze verzonnen listig plan. Toen de veldwachter hun 's middags eten kwam brengen, hiel den ze zich eerst rustig, maakten een praatje met den man en toen deze heel gemoedelijk bij hen stond, grepen ze hem onverwacht den sleutel uit de hand, duw den hem in een hoek en wisten ze de deur uit te komen. Zoo zat nu de veldwachter achter slot en grendel want de deur werd aan den bui tenkant beboorljjk gesloteD en waien onze vagebonden vrij. Een van hen is de arbeider T. uit Didam. Ze hadden al eens meer streken uitgehaald. Men meldt uit Zevenaar aan de Arnh Ct.« Dondeidagochtend toen de treiD 426 te 9-42 alhier aankwam, werd bekend dat ongeveer tusschen de stations Bab- bericht en hier een jongetje uit een der 3e kl.-coupé's was gevallen. Bij aankomst werd terstond een onderzoek ingesteld en bleek, dat het kind reeds was opge nomen bij eeD der wisselwachters oogenscbijnlijk, behalve eenige kleine ver wondingen, geen letsel had bekomen Zoodra men onderweg het ongeval had bemerkt, trok men tot tweemaal toe op verschillende plaatsen aan den noodrem doch deze weigerde te werken hiervan is door de marechaussee te dezer plaatse procesverbaal opgemaakter zal een on derzoek worden ingesteld, daar volgens beweren der ïeizigers geen voldoend druk op de Westinghouse-rem aanwezig was. De man, die in den avood van 19 September te Maastricht, in koelen bloede en zonder eenige aanleiding, een persoon met een mes op straat doodstak, is volgens deskundigen, die hem in een gesticht voor krankzinnigen, waarin hij geplaatst werd observeerden, ontoerekenbaar geacht. - Beiden waren te Brussel. Beiden kwamen ze uil het dorp Noordwolde (Fr de plaats van li ten meubelen. Hij - de 29-jarige G. K. - was knecht en vette voor zijn patroon in Brussel met rieten stoelen door België. Met paard en kar trok hij van dorp tot dorp om de Belgen gemakkelijk tn doen zitten in de luie stoelen of stoeltjes. Het paard, de kar, de stoelen, alles was van den patrooD. In de omgeving van St. Nicolaas werd de knecht oneerlijk. Hij maaktejkar, paard en stoelen ie gelde, hield het geld voor zich en trok weer naar zijn Hei math Lang bleef hij niet vrij, maar spoedig zat hij te Heerenveen in preventieve hechtenis. Hij bekende paard enz verkocht hebben, maar ook, dat bij't geld dadelijk kwijt geweest was. Enfin, dat deed minder tot het feit af. Vrijdag zou K. terecht staan, zijn pa. troon te Brussel en een Belg waren als etuigen gedagvaard. De Rechtbank wachttede Belgische getuigen kwamen niet. De zitting werd geschoist tot kwart voor vijl; als de trei nen uit het Zuideu aangekomen waren. Geen getuigen. Het O M. requireerde nu bij gebrek aan bewijs vrijspraak en ontslag uit de eventieve hechtenis. De Rechtbank velde direct vonnis in dien geest. Beklaagde was vrij En waarom de patroon nu waarschijn lijk wegbleef. Hij heeft zplf nog drie maanden gevargenisstrat te goed van onze Justitie! C Tel.) De slimme reus. -- Als zijn hoog heid de reus, die zich te Amsterdam laat bewonderen voor zijn woning, rechts aan de Amstelstiaat te Amsterdam naar zijn audiëntiezaal, die er over is gelegen, gaat, net natuurlijk zwart, van de menschen op dat stukje weg, vertelt »De Tel.*, vooi niks niemendal kan je Jan zoo'n langen sladood zien, denken ze, an je schelling in den zak houden. Maar - de deur van 't reuzenverblijf wordt ge opend daar komt ie, »daar hei je Een hand wordt buiten de deur gesto ken met een groote parapluie er in, de parapluie gaat open, een dichte sluier zakt meteen omlaag en als een wandelend standbeeld, dat nog niet oDlbuld is, stapt onze Titan, in zijn nieuwmodische tent voor aller oogen verborgen; naar de Variété. Ende de kijkers hadden »eeD jas*. Verliefden. - Donderdagavond ver voegden zich aan het politiebmeau te Zwolle een jonge man en een meisje, van esp. 19 en 21 jaren. Daar zij samen maar 2 centen bezaten, verzochten zij, voorgevende broeder en zuster te zijn, em voeding en nachtverblijf. Uit een streng verhoor bleek echter, dat men bier te doen had met een verliefd paartje. Beiden weiden door de politie getrans poneerd naar Leeuwarden, waar zij tnuis behoorden. Men schrijft aan de (N. R. Ct.) B(1 N. d. G„ Nijkerkeiveen, gemeente Nijkèrk op wien onlangs in zijn woning een geweerschot gelost werd, waarvan de hagelkorrels doordrongen tot in de bod stede, waarin de familie sliep, zijn thans weer de ruiten ingeslagen. Ook nu beeft men den dader of de daders nog niet kunnen opsporen. Om aan deze aanslagen en ook aan de vele diefstallen, die in die streek her- naaldelijk plaais hebben, zoo mogelijk een einde te maken, zal er nu een gemeente veldwachter worden gestationeerd. De politie te Rotterdam is een uit gebreide dievenbende van jonge mannen van omstreeks 20-jarigen leeftijd op bet spoor gekomen. Zij bleken in nauw ver band te staan met de jassendieven aldaar van wie er reeds eenige werden gearres teerd. Ook deze nieuw ontdekte bende stal jassen, sommige met bedragen van 40 en 125 in de zakken, en rijwielen Voorloopig worden allen, die in verband staan met deze bende, en in handen van de agenten komen, op de politiebureaus opgesloten. liet aantal diefstallen te Rotterdam moet in den laatsten tijd zoo sterk toe nemen, dat er soms plaatsgebrek is voor berging der dievoD. Zaterdagavond was dit het geval op bet politiebureau in i de Witte de Witbstraat, waar alle cellen met dieven en dieveggen bezet waren. Eq toen iater in den avond de toeloop van verdachte sujetten nog giooter werd moest men hen tijdelijk in andere bewaar plaatsen opsluiten. Thans zijn de mees ten naar bet Huis van Bewaring overge bracht. - In Friesland worden in de laatste dagen zeei veel plevieren gevangen, die teogevolge van het vriezond weder of wel van de lange nachten in het Noorden, daar geen voedsel meer kunnen vinden ee derwaarts sijn getrokken. Te Leeu warden worden dagelijks pi. m. 400 stukS

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2