No. 70. Zaterdag 5 December 1003. 19e Jaai'i» - Nieuw»- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEMAA, Rechtszaken. 'S AXELSCHE COLHAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B e i, b 1 70 cent. Afzonderl. nuram. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpb tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. HET GEBEURDE TE WALSOOR DEV. Voor bovengenoemde rechtbank werd Dinsdag behandeld de zaak tegen P. W. oud 24 jaar, P. S. oud 40 jaar en Tb. S. oud 38 jaar, allen visschers, geboren en wonende te Boucboute (België), thans in hechtenis in hel huis v.fl bewaring te Middelburg. Aan hun werd te laste gelegd dat zij in den avond van den lOen October, om streeks half elf, te Walsoorden, in en bjj de herberg van J. F. Andriessen, met vereenigde krachten, met andere onbe kend gebleven personen, door geweld op zettelijk den brigadier der koninklijke matéchaussees J. Geleijnse en den mare chaussee A. van der Linde gedwongen hebben na te laten het constateeren van overtreding der gemeenteverordening op bet sluiten der heibergen door de in die herbeig aanwezige bezoekers. Zij deden dit in de herberg, toen boven genoemde brigadier zich gereed maakte de namen der bezoekers in zijn opschrijf boekje op te teekenen, na gezegd te heb ben, dat bi) hen moest bekeuren eu dat niemand weg mocht voor dat hij de namen dei bezoekers bad opgeteekend en nadat bovengenoemde marechaussee zich voor de deur had geplaatst. De le beklaagde heett toen meerge- noemden brigadier een stomp tegen de borst en een vuistslag in bet aangezicht gegeven de 2e beklaagde bracht meerge noemden marechaussee een of meer du wen toe, waarna alle bezoekers de hei berg uitgedrongen zijn en de 3e beklaag de heeft, buiten de herberg, meergenoem- den brigadier, die inmiddels op den grond was geworpen en door eenige persoueb vastgehouden werd, getrapt en geslagen en diens revolver met geweld uit de hand gerukt, waardoor alle bezoekers ontvlucht zijn. De drie beklaagden hebben althans met veieenigde krachten, met andere onbekend gebleven personen, zich door bet plegen van voormelde handelingen met gowejl verzet tegen genoemden brigadier en ge- noemden maiéchaussee, die. in dienfet zijnde, genoemde herberg waren binnen getreden, daar het sluitingsuur der her bergen reeds overschreden was, en zich daarin nog verscheidene bozoekeis bevon den, teneinde tegen den herbergier en de bezoekers procesverbaal op te maken ter zake van overtreding der gemeenteveror dening op het sluiten der herbergen. Als verdediger van den tweeden be klaagde trad op dhr. mr. M. Jacq de Witt Hamer, advocaat te Middelburg, ter- wijl aan de twee andere beklaagden ambts halve als verdediger was toegevoegd dhr. mr. J. F. van Deinse, advocaat te Mid delburg. Van wege bet openbaar ministerie wa ren in deze zaak drie getuigen gedagvaard. De zitting werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. Na voorlezing van bet bevel van ver- i wjjzing en van het amotseedig proces- L verbaal van den brigadier der marechaus- Alvorens werd door den verdediger van den tweeden beklaagde medegedeeld, dat door hem twee getuigen a décharge waren voorgeroepen. De eerste getuige J. Geleiinse, briga dier der koninklijke marechaussee, ver klaarde bp den inhoud van zijn proces- vei baal te blijven. Daarin werd geconstateerd, dat de ge tuige in den bewustec avond le kwart over tien gekomen was bij de herberg van Andriesse, om de daar aanwezigen te verbaliseeren, wgl de veroidening der gemeente Hontenisse als sluitingsuur 10 uur aangeeft. Toén getuige in do herberg was en aanstalten maakte om de namen der aan- aanwezigen, een 12tal personen, in zijn zakboekje op te schrijven, werd hij gemo lesteerd door een paar der beklaagden, die vervolgens afgingen op den marechaus see Van der Linde, aan de deur gepos teerd, en dezen een duw gaven. Daarna hebben de bezoekers zicb naar buiten begeven, waar getuige door ver schillende personen geschopt en geslagen werd en aan de hand, waarin hij zijn sabel bad, verwond en ook aan bet hoofd zoodat het bloed bem langs het gelaat liep. Hij kon niet zien, wie hem mishandel den. want zijn mantel was hem over bet boofd geworpen. Hij heeft eindelijk om zich te verweren, zijn revolver getrokken en een paar schoten gelost. Daardoor vri] gekomen, is hij met Van der Liode en den burgemeester gegaan naar de haven, waar di personen, die in de herberg waren geweest, met hun visscbersschuitjes lagen. Eenige dier personen, die door den ge tuige waren hei kend, werden door hem in airest genomen en in bewaring gesteld. Door hem zijn later op den weg tus- schen de herberg en de haven een paar klommen gevonden en een pet, terwijl door hem met Van der Linde in een der vaartuigen ook is gevonden de sabel van den getuige, die bem was ontrukt Nadat bij de schoteu hao gelost, is aan getuige zijn revolver ontnomen. Toen getuige naar de herberg ging, was zijn revolver met vijl patronen ge ladentoen deze teruggevonden werd, zaten er nog twee patronen op. De eerste beklaagde erkende dat hg in de herberg aan g6tuige een stomp en een slag heeft gegeven. Buiten de her berg heett hij niets gedaan. De tweede beklaagde ontkende dat hij aan den marechaussee Van der Linde een duw zou gegeven hebben, wat door den getuige was verklaard. Hg is wel naar de deur gegaan om de herberg te vei laten. De getuige hield pertinent vol dat deze beklaagde den marechaussee een duw had gegeven. De derde beklaagde erkende buiten de herberg van getuige de revolver te heb ben afgenomen. De heer mr. Van Deinse vroeg aan ge tuige ot hij, de heiberg binnenkomende, gezien beeft, hoe laat de klok daar aan wees. Deze antwoordde ontkennend. der Linde in de herberg zijn sabel heeft getrokken en naar beklaagde W. beeft geslagen. De getuige verklaarde dat niet gezien te hebben. De tweede getuige, de marechaussee A. van der Linde, verklaarde in denzelf den geest als de brigadier. Hij verzekerde verder, dat door een der bezoekers, toen de marechaussees binnen kwamen, gezegd was dat de klok stilstond en zij niet wisten, hoe laat bet was. Deze getuige heeft gehoord, dat de 2e tweede beklaagde, toeD de marechaussees binnenkwamen, opstond en zeide »wij gaan weg.c De brigadier zeide toen, dat er niemand weg mocht gaan, waarop de tweede be klaagde Van der Linde, die voor de deur was geposteerd, op zijde duwde. Het gelukte beklaagde echter niet de deur open te krijgen of buiten te komen. Deze getuige heeft vei dei gezien dat de eerste beklaagde den brigadier eeo stomp en een klap gaf. Eindelijk hebben verschillende personen getuige achteruit geduwd en zijn zij, na de deur geopend te hebben, naar buiten gevlucht. Getuige en de brigadier zijn de perso- Den gevolgd. Buiten is de brigadier door een paar personen aangevallen en op den grond geworpen. Getuige zelf werd ook vastgegrepen en mishandeld. Wie dat deden, kon bij niet met zekerheid verklaren. Tijdens hij op den grond lag, heeft hij hooren schieten en later heeft bii gezien dat een persoon tegen den grond lag. Toen de schoten gevallen waren, hoorr de getuige den brigadier roepen »Van der Linde schiet er op H(j is echter toen losgelaten. Hij heeft verder gezien dat de beklaag de W. met de sabel van den brigadier is weggeloopen. Getuige is eenigzins aan het hoofd ver wond eu beeft gezien dat ook de briga dier verwondingen had bekomen. De beklaagde W. erkende, terwijl hij op den brigadier lag, de stbel van hem te hebben aigeaomen, maar niet om die te behouden. Hij gaf ook toe in de herberg den briga dier een stomp en een klap gegeven te hebben. Getuige verklaaide nog dat W. in de heiberg zou gezegd hebben Hier wordt niet geverbaliseerd.* Deze ontkende dat. De tweede beklaagde ontkende den ge tuige een duw gegeven te hebben. De marechaussee hield ecbter aan zijn verklaring vast. De heer mr. De Witt Hamer vroeg hoe getuige thaus tot de zekerheid gekomen is dat P. S. hem 't eerst geduwd heeftin het eerste proces-verbaal, dd. 11 October, heeft bij gerelateerd dat bg niet met zekerheid kon zeggen wie hem be( eerot een duw had gegeven. Deze verzekerde toen verklaard te heb ben dat hg zijn aanvallers buiten met heeft herkend, maar wel de inan die hem binnen in de herberg op zjjde duwde. Verder vroeg de verdediger van den tweeden bekl. den getuige nog eenige Getuige gaf die. Daarop werd den brigadier nogmaals gevraagd of hg tot Van der Linde beeft geroepen om te schieten. Deze gaf dal toe en zeide dat geroepen te hebben na dat hem zijn revolver was ontrukt. De derde getuige C. Heije, vrouw van J. F. Andriessen, herbergierster te Wals oorden, verklaarde dat in den avond van JO October baar herberg te 10 uur moest gestoten zgn. Zij beeft op dat uur ecbter niet geslo ten, omdat er nog menscben waren. Omstreeks kwart over tienen zgn de brigadier en de marechaussee bare her berg binnengekomen. De klok stond wel stil, maar baar man bad een horloge op zak. Er waren nog al veel bezoekers in de herberg, maar getuige weet niet of de beklaagden daar onder behoorden. De brigadier beeft baar gevraagd of zij vergunning bad om later dan tien uren open te blgven, waarop zij ontkenneod antwoordde. Toen de brigadier daarop de namen der bezoekers wilde opschrijven, zijn dezeD gaan loopeo. Van wat er verder in da herberg ge beurd is beeft getuige niets gezien. Ook wat er buiten geschied is. is haar onbekend. Later beeft zij haar deur opengemaakt eu is door deu brigadier en de marechaus see een persoon binnengedragen. De eerste getuige ter ontlasting, H. v. d. Verre, visscber te Boucbaute^ verklaarde op een vraag van den beer mr. De Witt Hamer den lOen October in de bewuste herberg geweest te zijn en de laatste be zoeker te zgn geweest. Hg heeft niet gehoord dat de brigadier beeft gezegd dat niemaud de zaal mocht vei laten. De tweede getuige a decharge J. Roete, visscber te Philippine, deelde ongeveer betzelfde mede. Hjj was ook een der laatsten die weg gingen en nam zgn weg achter door. Hij heeft gehoord dat W. en Ph. S. hebben gezegd »wij gaan naar bond.* W. heeft later den brigadier gestompt, waarop Van der Linde met zijn sabel op W. heeft geslagen. Hij beeft niet gezien dat Ph. S. Van der Linde beeft op zijde geduwd. Thans werden de beklaagden verboord. De eerste P. W., ontkende nu dat bij den brigadiei heeft booren zeggen dat, hij de herbergbezoekers bekeuren moest, wat bij vroeger wel bad eikend. Hij gal toe den brigadier in de bei,borg een duw en een slag gegeven te hebben en een slag met de sabel ontvangen te hebben van den marechaussee Van der Linde. Buiten g6komen beeft bg niet, zooals hg ook vioeger bad bekend, den brigadier vastgegrepen. Hg heeft wel gezien dat deze door anderen werd aangevat. Hij is toen tusscben beiden gekomen om zijn schipper uit bet gedrang te balen. Vroeger beeft, volgens de stukken, deze beklaagde voor den recbtor-commissaris vei klaard dat bij den brigadier heeft vast gegrepen en met anderen op den grond leworpea. Dit nam bij nu terug Hg

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1