Binnenland. Gemengd Nieuws. desniettegenstaande slaagde zekere De- ming, een halve gek, er weer in. den presi dent te naderen en hem een brief in de hand te stoppen. De inhoud van dien brief was vermakelijker stood een on feiJ- bare kuur in voor strottenbootdsaandoe ningen, welke de president uitgenoodigd werd aan keizer Wilhelm mede te deelen DemiDg heeft, naar thans bekend wordt, reeds in den afgaloopeo zomer opschud ding veroorzaakt, door opgewonden rede voeringen te houden tegen Morgan en Carnegie, toen die naar Euiopa scheep gingen. Hulde aan de Koningin-Moeder. De hoofdcommissie tot het brengen van een bijzondere hulde aan H. M de KoDingin-Moeder ter gelegenheid dat het in Jan. a s. 25 jareD geleden zal zijn. dat H M. ais Koningin der Nederlanden haar intocht deed hier te lande is thans Voorzitter ervan is jhr. Van der Wijk, oud-gouverneur van Nederland'sch Indië, terwijl o- a ook de heer mr Roest com missaris der Koningin in Zeeland, daarin zitting heelt. De hoofdcommissie is overtuigd, dat de meest welkome hulde, welke het Ne- deilandsche volk bij deze gelegenheid aan de Koningin-Moeder zou kunnen aanbieden het bijeenbrengen van een flinke bijdrage voor haar stichting „Oranje Nassau's oord" zou zijn Welk bedrag aan het Emma- fonds tot tegemoetkoming in de verpleeg- kosten en welk bedrag aan de stichting zelve zou ten deel vallen, zou ter beslis sing van H M. worden gelaten. Ten einde hiervooi de gelden bijeen te brengen wordt aanbevolen in iedere ge meente een plaatselijke commissie te organiseeren, die de middelen zal beramen om het beoogde doel te bereiken Aan die plaatselijke commissie wordt geheel overgelaten om te beslissen omtrent de wijze, waarop gelden zullen worden bijeengebrachthetzij door inzameling van giften, hetzij door uitvoeringen van ver schillenden aard met geldelijke opbreng sten, hetzij langs andere wegen Behoudens viering van den algemeenen herdenkdag op den 22en Januari a s. door te vlaggen als anderszins, wordt ook aan de plaatselijke commissie overgelaten, om het tijdstip te bepalen waarop de te beramen middelen zullen worden uitge voerd mits voor 1 Mei 1904. AXEL, 1 December 1903. Op uitnoodiging van de anti-revolutionaire kiesvereeniging trad alhier in de chris telijke school 1.1. Vrijdag opdeweleerw heer ds. Van Lummel van Delft, ten einde eene lezing te houden over ffOns Ministerie. Voor een aandachtig luisterend publiek Weiman dezelfde eischen stelt, komt bij bij mij niet in aanmerking. Laat menu alléén 1 »U woudt me spreken, meestermerkte bier Fiits aan. »Ja, van Kampen,* was het antwoord »dat wilde ik ook maar ik ben er thans niet voor gestemd. Ook is er geen haast bij »Als dat zoo is, wensch ik u goeden nacht »Dag Frits, genoegelijken Zondag Frits verliet het kantoor, na ook Jacob vaarwel te hebben gezegd, die nog bij zijn patroon bleef. Wij zullen niet langer op bet kaDtoor vertoeven, maar liever Frits vergezellen, als hij zich naar Weiman woning begeeft, om het aanaezegde gesprek met Egger te doen plaats hebbeD. Toen Frits bij den timmerman binnen trad, vond hij tot zijo groote verwonde ring niet alleen het gansche gezin, maar ook den beer Noprbuisen aanwezig. Do laatste was met Jan meegekomen om Eggei's weekloon te brengen en tevens den ouden Weiman zijne voornemens om trent diens zoon mede te deelen. Wordt vervolgd zette spreker in eene boeiende rede, bei der en duidelijk uiteen Wat een chris telijk ministerie is en bewees door fei ten, wat dit ministerie reeds heeft ge daan en nog hoopte te doen. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. In de Donderdag te Ter Neuzen ge houden zitting van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een schre ven van den minister van binnenlandsche zaken, houdende bericht dat er volgens hem en zijn collega van waterstaat geen termen bestaan tot vernietiging van het besluit van burg. en weth waarbij werd beslist, dat de heer L. J. van der Moer voor het hebben eener bewaarplaats van gazoline vergunning moest vragen over eenkomstig de hinderwet. Van den minister van binnenlandsche zaken was nog een bericht ingekomen een door Ged. Staten ter vernietiging voorgedragen besluit waarbij verboden was, zonder vergunning van den burge meester. in het openbaar met gedrukte of geschreven stukken te roepen of te schreeuwen, het koopen enz luidkeels aan te bevelen of door middel van een reclamebord de aandacht daarop te ves- ;en. De minister berichtte dat ook z. i. de vergunning door burg. en weth. behoort te worden verleenddat het luidkeels roepen wel degelijk de orde kan versto ren en daarom de Raad daartegen bepa lingen kan maken, maar dat de orde niet kan worden veistoord door reclamebor den, zoodat het verbod tegen het daar mee loopen behoort te worden geschrapt. De door den minister aangewezen wij zigingen zijn in de verordering aange bracht. Naar aanleiding van een ingekomen adres werd besloten eene op de paarden- en veemarkt behaalde premie die niet op den bepaalden tijd was. afgehaald, als nog uit te keeren In beginsel werd goedgekeurd de even- tueele overname van het aan 's rijkswa terstaat behoorend deel der De Jonge straat Verder werd tegen 1 Febr. eervol ont slag verleend als onderwijzer aan school C aan den heer C. F. Kohier en met 1 Jan aan mej. J. J. Scheele als onderwij zeres aan school B Gunstig werd beschikt op een ver zoek van het Dames-comité om voor een ten bate van het ziekenhuis, te houden verloting en tentoonstelling een lokaal op het stadhuis te gebruiken. Na breedvoerige discussie werd afwij zend beschikt op een verzoek tot wijzi ging der verordening op het keuren van visch Verschillende ledeü vonden het wel be zwarend dat men, al is het ook maar een zoodje ter waarde van 25 cent of nog minder daarvoor 10 cents keurloon moet betalenvelen gaan bij werkloos heid hengelen om de go vangen visch te verkoopen. Een voorstel tot wijziging dezer bepaling werd evenwel aangekon digd. Tot leden van het burgerlijk armbest werden herbenoemd de heeren P. van Slrieu en R J Scheele Voorts werd een nieuwe verordening op de brandweer vastgesteld die in hoofd zaak met de oude overeenkomt, doch waarin de verschillende later gemaakte wijzigingen zijn opgenomen. Een voorstel nu ook den commissaris sen en braÉ#meesters schadeloosstelling toe te kennen voor het bijwonen van vergaderingen en oefeningen werd ver worpen Ten slotte werd door den heer Dees aangedrongen op een betere verzekering der veiligheid voor het rijtuigverkeer m de nabijheid der kanaalwerken. (M.Ct) r Tot onderwijzeres aan de bijz. chr. school te Nieuwdorp fs tijdelijk benoemd mej. J. J. de Jonge van Ter Neuzer Bij koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Hulst F. J. L. M. van Waesber ghe, burgemeester der gemeente Hulst. - Tegen 1 December is aan den kom mies 3e klasse H. R. J. Claeijs te Koe wacht, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Met ingang van 1 Dec. a. s. is nog tot kommies 4e klasse bij 's Rijks direc te belastingen, invoerrechten en accijn zen aangesteld Ed. de Guchtenaere te Koewacht, die tot standplaats krijgt Noord beek. (L.) Bij den< landbouwer Al. d. H. te Koewacht dorp (Moerbeke) zijn Zaterdag nacht uit zijn schuur ontvreemd 150 K. G. meel. De toegang tot het erf is gelegen vlak naast de woning. Om niet gehoord te worden, hebben de dieven een gat gemaakt in de heg. Het een met het ander zal den daders wel duur te staan komen, want tot hun ontdekking zal het zeker wel komen, daar de bestolene in allerijl naar St. Ni- colaas reed om een waarzegster te aadplegen die de daders zoowat aanwij zen moest. En dat zal ze wel gedaan hebbenM. Ct. - De St. Crt bevat ook de statuten der boerenleenbank te Boschkapelle, die zich ten doel stelt ter verbetering van het landbouwbedrijf: a aan vertrouwba re medeleden geld voor te schietenb aan iedereen gelegenheid té geven om beschikbaar geld veilig te beleggen en c een fonds te vormen. Te Hengstdijk is een boerenleen bank opgericht. 40 personen traden toe, die tot bestuursleden kozen de heeren L. Kerkhaert, Jos. Staes en L. van Kroo- nenburg. Deze heeren kozen de eerste twee genoemden respectievelijk tot voor zitter en ondervoorzitter. Later zal worden overgegaeEn tot het kiezen van een kassier en een Raad van Toezicht. Door ingelanden van den Kruispol der, gemeente Hontenisse, is tot Ontvan ger-Griffier benoemd de heer P. J. van Brabaud, secretaris dier gemeente. Te Philippine werd Vrijdagavond de molenaar L. C. door een zwaar be laden wagen overreden, waarbij zijn been gebroken werd. Men meldt uit Rotterdam Vrijdagmorgen werd te Feyenoord de brandweer gealarmeerd voor een brand in het stoomschip »Caledonia«, van de firma W. H. Muller Co., liggende aan de Bostonloods in de Rijnhaven N/Z. Reeds dadelijk bij aankomst der brand weer ging het gerucht dat zich nog men schen in het vooronder bevonden, docb redding was onmogelijk, aaDgezien de vlammen door het voorruim sloegen. De »Caledonia«, komeode van Aberdeen was Donderdagmiddag omstreeks 3 uur gearriveerd en was geladen met ijzeren staven, terwijl zich daarboven op bevon deD 52 ijzeren trunks en 25 bouten vaten met benzine gevuld. Deze gevaarlijke lading was reeds 's avonds geheel gelost en de vaten waren op den wal opgesla gen. Bjj het lossen werd bemeikt dat een der ijzeren trunks nagenoeg ledig was en lag het dus voor de band dat de innoud benziue ten gevolge van een lek door het schip geloopen was. De werk lieden W6rden daarom aangemaand de grootste voorzichtigheid in acht te nemen en er Diet met vuur bij te komen. Vrijdagmorgen 7,15 uur, toen een ploeg werkiieden van 9 man in het voorruim werkzaam was, ontstond plotseling b.and in het vooronder. Vier werklieden konden nog ongedeerd do vlucht nemen drie an deren bekwamen ernstige brandwonden doch de twee anderen G. Roodhoist en B. Reyers werden zoodanig door de vlam men omgaven dat vluchten voor hen on mogelijk was. Onmiddellijk bij aankomst van de braüd weer werden de drijvende stoomspuiten Havendienst II en RtjnhaveD, spuit 40 en eenige slangen op de waterleiding in werking gesteld. Daar behalve de ijzeren staven de lading grootendeels gelost was, was er weinig brandbare voonaad, zoodat, de brand in drie kwartier tijds gebluscbt was. Toen gelukte bet de brandweer io het vooronder at te dalen en vond men de twee ongelukkige werklieden. Roodhorst en Reyers in onkenbaren toestand terug. De kleederen waren totaal van het lijf gebrand en de lichamen lagen ineenge schrompeld op de ijzeren staven. De lijken werden omhoog geheschen en naar de begraafplaats Crooswijk over gebracht. De drie verwonden waren inmiddels op het politiebureau aan de Nassaukade verbonden. Ten 9 uur bon de brandweer inrukken. - Te Zaandam brak Z'terdagnacht brand uit in de bakkerjj van den heer Van Vliet. Door het tijdig optreden van de brandweer werd het vuur spoe dig bedwongen en bleef het bij een bin nenbrand. Als oorzaak wordt genoemd een lek in den oven. Het vuut in dr-n oven was den vorigen avond gedoofd, zoo dat het waarschijnlijk reeds gedurende Jen nacht heett gesmeuld. Alles is tegen brandschade' verzekeid. - In den vroegen ochtend van Zondag 22 November ontdekte men aan boord van hot stoomschip »Drammen«, van Drammen naar Amsterdam, op ongeveer 54 gr. Noorderbreedte, een schoener met het noodsignaal in top. Daar het vlie gend stormweer was, en sneeuw en hagel buien het uitzicht beletten, kon men, zoo meldt het »Hbld.«, met hat in nood ver- keerende schip geen gemeenschap krijgen; men besloot evenwel toch in de nabijheid te blijven Het bleek te zijn de Zweed- scbe schoener »Beata«, van Sunderland op weg naar IJstad, en geladen met kolen. Het schip werd door de woedende gol ven als het ware op en neer geworpen; later zag men, dat de bemanning een groot bord op de verschansing had beves tigd. waarop de woorden stonden geschre ven »Sloepen verbrijzeld*. In den na middag van den volgenden dag werd be sloten eeD poging tot redding te wagen. De Drammen* stoomde aan loefzijde langs de schoener, de boot werd uitgezet en bemand met stuuimaD, bootsman en 2 der passagiers, doch het was te eenen- male onmogelijk den schoener te naderen, de zee stond te hoog, zoodat men onver- richterzake moest terugkeeren. Daarop poogde men de boot met touwen en ljjnen te laten afzakken, opdat de bemanning van de schoener zich zelf zou trachten te redden. Doch plotseling zonk de schoe ner naar de diepteslechts vier man grepen touwen en boeien en konden door de »Beata« worden opgehaald, de vier andere opvarenden verdronken. De Dram men* zette daarop baar reis vooit.* Omtrent de verduistering, waarvan de kantoorknecht K. aan het postkantoor te Amsterdam verdacht wordt, deelt het »N. v. N nog mede De verdachte was ordonnans van den directeur en geDOOt afs zoodanig groot vortrouwen. Reeds weken lang werd naar deu dief van verschillende geldswaarden gezocht, maar, hoewel zijn signalement overeen kwam mat dat van den persoon, dien de politie zoent, viel op hem aanvankelijk niet het minste vermoeden. Bovendien heeft K. het onderzoek zéér bemoeilijkt door- zich een ander voorkomen te geven. Hij was kort geleden ziek geweest en waarschijnlijk, omdat bij toen reeds bang was voor ontdekking, had bij zjjn grooten zwarten baaid af laleu scheren, zoodat hij, toen hg wedei in di rr.st kwam. schier niet herkend werd. Toch mocht het ten slotte den rechercheur H. Brouwei geluk ken hem aan te houden als den vermoe- delijken dader. Hij bekende zijn misdrijf volkomen en zit thans in voorloopige hechtenis. Ten bewijze dat K. sedeit lang misbruik maakte van het in hem gestelde vertrou wen, dier.e, d t hij zich reeds in het be tfin van hel vorige jaar heeft schuldig gemaakt o. a aan diefstal van een paar gouden ringoD, ontvreemd uit poststukken. Eigenaai dig mag bet genoemd worden

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2