n i c\ U 1J13 Li II U Yersïag over den Landbouw. No. 66. Zaterdag "21 November 1663. 19( Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli -V Inand rn F. DIELEMAN, COIHANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der Gemeente Axel, breDgt op verzoek van den Directeur- Generaal. Chef van de afdeeling Landbouw aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ter keunis van de land bouwende bevolking, dat gedurende de maand December langs de buizen gege vens zullen worden verzameld voor de samenstelling van het landbouwverslag. Het is voor de afdeeling Landbouw, waar zij wettelijke maatregelen ter be vordering van Landbouw, Veehouderij en Tuinbouw moet voorbereiden of waar zij pogingen moet doen den afzet van de producten dier takken van bedrijf in het buitenland te behouden of uit te breiden, van het hoogste belang voldoende kennis te hebben van den werkelijken toestand in de velschillende deel n des lands. Deze kennis moet zjj voor eeo groot deel putten uit bovengenoemde gege.ens. Het is met het oog daarop, dat tot allen, wie het aangaat, het dringend ver zoek wordt gericht, zoo getrouw en vol ledig mogelijk de gevraagde opgaven te verstrekken. Axel, den 18den November 1908. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. (tuiten land. FKAVKIUIK. De regeering is reeds aan het werk gegaan om het beloofde wetsontwerp voor te bereiden strekkende tot het verbod van onderwijzen aan de congregatiën, die thans nog gemachtigd zijn onderwijs te geven. De minister-president heeft de prefecten aangeschreven om inlichtingen aangaande den stand van het congrega- tieonderwys in hun departement. Ongeveer 3500 kloosterscholen, 1500 jongens- en 2000 meisjesscholen zouden door de nieuwe wet getroftm worden. ENGELAND. Er is geen twijfel aan of de geestdrift, waarmede men in Engeland het Italiaan sche koningspaar welkom beet is echt. De Engelschen houden van Italië. Sedert onheugelijke tijden overstroomen jaarlijks de Engelsche reizigers in hun duizenden het land van kunst en warmte. Misschien meer nog dan in Duitschland vinden de oude Italiaansche schilders in Ëngeiand hun bewonderaars, Ruskin heeft aan die vereering nieuwe kracht gegeven. Nog altijd bebooit ook in Engeiand het Ital aanscb tot de vreemde laleo, die men met voorkeur beoefent. Ea in de politiek is Engeland herhaaldelijk en in den laat sten tijd bijna onafgebroken de vriend van Italië geweest. In jaren, dat Enge iaud vereenzaamd onder de staten stond, was Italië nog zijn bondgenoot. Tegen over de wassende macht van Frankrijk m de Middellandsche Zee ec op Afrika's Noordkust was Engeland voor Italië ook een welkome bondgenoot. Gelijk Engeland, dat met Gilbraltar. Malta. Cypi us, Egypte schier een Middellandscbe-Zoemogendaeid dag heeten, bij Italië's vloot steun zocht tegen het vijandige Frankrijk. Nu is ook Frankrijk's houding tegenover Engeland veranderd, maar het bondgenootschap met Italië is nog versterkt. En hoezeer En geland een tijd gepocht hoeft op ziin prachtige vereenzaming*, het voelt zich nu welbehagelijk met de oude en nieuwe vrienden. De hulp, die Italië Engeland in Somaliland verleend heeft en nog verleent, heeft Engeland nog meer aan Italië verplicht, al lijken er achter de schermen kleine moeilijkheden gerezen te zijn, nu Engeland zijn belofte niet gehou den heeft of niet heeft kunnen houden om Itaiiaansch Somaliland voor de aan vallen van den Mollah te vrijwaren. Be grijpelijk dus om al deze redenen, dat het EngeLche volk met blydschap zijn hooge gasten begroet. De bladen hebben alle hoofdartikelen vol hartelijke woorden voor bet Italiaansche volk en zijn vorsten huis. En koning Eduard beeft met zjjn regeering de ontvangst zoo luisterrijk mo gelijk gemaakt. Met een klein smal deel kruisers werd de Victorie en Albert, aan boord waarvan de koning en de koningin van Italië het Kanaal overgestoken zijn, van Cherbourg afgehaald. Een vloot van torpedojageis voer hen uit Portsmouth tegemoet en een vloot van oorlogsbodems, klein en groot, in volle vlaggentooi, be groette hen met kanongebulder en het juichen van- de bemanning bij Spithead. Maandag stond te Londen voor den City-magistraat een weduwe van 45 jaar terecht wegens diefstal. Zij naaide voor een kleerenmagazjjn, en van die zaak had zij zeven jongensvesten en drie hesreves- ten in den lommerd gebracht. Zij bekende schuld. Maar zij leed honger, zeide zij. Het waren dan ook loonen, die zij kreeg Vijitien cents voor het naaien van een jas. En dan had zij nog een meisje te betalen, die baar hielp persen. Zoo was zij tot diefstal gekomen. Overigens waren de getuigen zeer gunstig voor haar. En de goede rechter liet baar vrij uitgaan RUSLAND. Het vechtpartijtje tusschen Japansche sjouweilui en Russische marine matrozen in Tsjemoelpo doet bet Now. Wremja de nog al kinderlijke gevolgtrekking ma ken, dat dus zes-en-twintig Russen het met driehonderd Japaneezen kunnen klaar spelen. En met kleur en geur wordt het heldenfeit verteld, hoe de zes-en-twintig ongewapende matrozen, die aan den wal aan het passagieren waien geweest, door driehonderd dronken dokwerkers werden aangevallen, allen gewapend met bjjlen en sabels, waarvan de Russen er een heela menigte als krijgsbuit meebrachten aan boord van hun kanonneerboot, Het gebeur de meent het Now. Wremja voorts, be wijst alweer hoe weinig de Europeanen zich kunnen verlaten op 't gele ras. Deti volgenden dag toch bleef de beweging voort duren oudei de Japaneezen en. waarschijn lijk uit wraak over de nederlaag die dé Russen hun menschen had toegebracht, bidreigden zij niet alieen de Russische ingezetenen, maar ook de andere Euro peanen in da vreemtelingen wijken. De Japansche autoriteiten kondea het volk niet in bedwang houden. IumiddeL heef t sla Ihiular Aloxejef reeds du nooiige stappen gedaan, om voldoening te krijgen, en ter bescherming van de vreemdelingen heeft hij uit Port Arthur schepen afge- zonden. MACEDONIË. De correspondent van de Times te Mo- nastir seintHilmi pasja heeft mij bij zich laten komen om, met zijn gewone mededeelzaamheid, mij de laatste berich ten mede te deelen over den toestand in Macedonië. Hij verzekert dat in dit wilajet slechts zestien kerken verbrand zijn. Maar - zegt de correspondent aangezien ieder dorp haar eigen kerk heeft, moeten vijf van de twee-en-twintig bouwvallen die ik m9t eigen oogen gezien heb, bergen van puin geweest zyc die ongélooflijk veel op afgebrande kerken geleken. Hilmi zeide nog, dat de overneid haar best deed om de boeren te overreden, naar hun dorpen terug to gaan, en dat overal landbouwwerktuigen en zaaigranen werden uitgedeeld. Het eerste is waar schijnlijk juist, wat het tweede betreft, dat moet dan in 't geheim gebeuren, zegt de coriespondent. Overal is het nu rustig, voegde Hilifli er bij, de christenen ver- keeren niet langer in gevaar en de »Febru- ari-bervoimingen* worden alle toegepast. Men heeft al de wapens opgeêischt en verzameld, die maar te vinden waren. De correspondent maakt hierbij nog de opmerking dat de priester en de twee Bulgaren, die te Kastoiia vermoord zijn, dan zeker vermomde Turken waren, wat wel maar b oei zelden zal voorkomen. Binnenkort denkt de correspondent naar het district Demir-Hassar te vertrekken, waar het, volgens Hilmi pasja, even rustig is als overal elders. ZUID AFRIKA Men weet, dat duizenden Boeren uit armoede als stratenmakers dienst doen, waarvoor bet Engelsche bestuur 5 sh daags betaalt Einde September namen veertig hunner, die aan den weg van Ventersdorp naar Potchefstroom weikten, een aanbod aan om tegen hetzelfde loor\ te Veertienstroom aan een nieuwen spoot weg te werken. Daar gekomen verna^ men zij van den ingenieur, dat het aan-, bod, wat het loon betrot, eeu vergissing was. Zij zouden naar hun arbeid betaal wordea. Het verzet van de Boeren baatte niet. Na een paar dagen bemerkten zij, dat er met hard werken uiteilijk 3 sh, daags verdiend kou worden. Het gevolg was, dat 25 staakten, maar 15 zetten door. Na een week 7an 9 uur werkeij daags kreeg ieder 16 sh. 3 pence, waar van nog 6 sh. voor kost werd afgeiroc ken bleef 10.3 Da kost, uit den regeer riogswinkel le koopen, bestoud uit 6 Eng1, pond blikkenvleescb. omstreeks 3 pon) meel, J/2 pond koffie en 1 pond suiker'. J. v. d. Voer, die ju de Volksstem mep de stukken dit verhaai waar miakl, be sluit aldus: »Het komt mij voor dij ons nieuwe goevernement de reeds totaa verarmde bJeren thaus tot slaven wil vernederen, want het is reeds duidelykj dat de blanke menschen voor een minder bedrag moeten werken als een Kaffir, tenminste hetlooa van een Kaffer bedraagt dikwijls vau psi. 3 tot pst. 4 per maan) met goede kost ZU da toestand zoo bliiven, dat een wit man voor een bedrag van 2 s. 9 d per dag 9 uren in de biau- donde zon hard moet werken, dan weet ik niet wat er van onze leeds verarmde menschen zal teiecht komen.* Binnenland. Bij Koninklijk besluit is tot vice-presi dent van den Raad van State fin de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Jhr. Mr. Schorer) benoemd Jhr Mr P. J. van Swinderen, commis saris der Koningin in de provincie Drenthe, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Bij Koninklijk besluit is aan Mr. B, Ermerins op zffn verzoek, eervol ont slag verleend als substituut-griffier bij den Hoogen Raad der Nederlanden Bij kon besluit is benoemd tot commissaris van de Nederlandsche regee ring behalve wat betreft de afdeeling Schoone Kunsten bij de internationale tentoonstelling, welke in 1904 te St. Louis (Staat Missouri, Vereenigde Staten van Noord-Amerika) zal worden gehouden, de heer G. H. ten Broek vice-consul der Nederlanden aldaar. Bij de Dinsdag jl plaats gehad hebbende verkiezing vau een lid der Eerste kamer, noodig wegens de benoeming van den heer Sickenga toe kantonrechter te Leeuwarden, is deze herkozen met -30 st. Een stem was uitgebracht op den heer J. Hepkema te Heerenveen en een briefje was blanco. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter vooiziening tegen hin derlijke of schadelijke waterverontrei niging. Met deze waterverontreiniging wordt bedoeld elke verontieiniging, diehetzij een water tot gebruik voor huishoudelijke of iudustrieele doeleindeu of als drinkwa ter voor vee ongeschikt maakthetzij een water in een voor den. visohstand scliadeljjkiiu toestand brengt hetzij' oen water in zoodauigea toestand u/engt, dal het- een hindeilijk of voor de gezondheid schadelijk luchtbederf veroorzaakt. Het aangeboden wetsontwerp, zegt de Reg. in haar toelichting, sluit zich in zijn hoofdtrekken aan bij hei ontwerp opge nomen in het verslag der Staatscommis sie, ingesteld in 97, tot voorbereiding van maatregelen tegen verontreining dei- openbare wateren. Eenstemmig was die Staatscommissie van meening. dat hanr onderzoekingen de noodzakelijkheid en de uitvoerbaarheid van wettelijke maatre gelen tót beteugeling van waterveron:. reiniging aantoont. Genoemd verslag d I 29 Juni 1901 geeft eeu overzicht van do hier te iande voorkomende gevallen van waterverontreinigingtoont aan dat. do verontreiniging door het afvalwater uit steden en dorpen als toenemende kun worden beschouwd door de vermeerd - ring der bevolking en door het verrijz n aldaa van fabrieken van vi'o.'gèr on go kenden omvang, die op enkele punt "i massa's vuil opleveren, welke den ga schen afval der vroegere bevolking in schadelijken invloed overtreffen.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1