den zelfmoord gedreven beeft en hoe zij 't doen kon zonder het voor baar ouders en vrienden eenigszins te verklaren of ook maar eenig afscheid van hen te nemen, zal wel altijd verborgen blijven Dat zij zelfmoord heeft gepleegd, leidt men uitsluitend af uit het getuigenis van den scheikundige, die eene kleine hoeveel heid morfine in de overblijfselen van het lijk gevonden heeften men neemt aan, dat er meer gevonden zouden zijn, als er niet van het lijk al zooveel vergaan of door ongedierte verteerd was. De vraag isheeft zij wel zooveel genomen, dat zij er van sterven moest Als doktores was zjj natuurlijk met de kracht van het middel bekend. Uit het getuigenis van haar vader is moeilijk af te leiden, dat zwakke herse nen of neiging tot zelfmoord in de famiiie zit. Er is een dochter op het oogenblik in een sanatorium, maar dat was, zeide de vader, als voorzorgsmaatregel, opdat zij niet aldoor, gelijk thuis, over het ver dwijnen van haar zuster zou hooren pra ten en geen kranten lezen. Het geval had haar natuurlijk zeer aangegrepen. Verder was een nicht van den vader dertig jaar geleden krankzinnig geworden, en had een neef zich slecht gedragen, was zijn betrekking er door kwjjt geraakt en had toen zelfmoord gepleegd En zoo is het einde gekomen aan een dramatische geschiedenis, die in de geheele wereld groote ontroering heeft verwekt. Maar hel raadsel van dezeD dood is niet opgelost. Landbouw. Een bijvoegsel tot de (St. Ctbevat een taat van de gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland, voorgeko men gedurende de maand October 1903. Daaraan is de volgende opave ontleend (de cijfers tusschen haakjes duiden bet aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam): kwade droes en huid worm bij de eenhoevige dieren 2 (2) schurft bij de eenhoevige dieren en de scharen 114 (11), rotkreupel bij schapen 76 (7), vlekziekte bij varkens 181 (121), miltvuur bij alle vee 33 (26) In de provincie Zeeland kwamen voor 16 (13) gevallen van vlekziekte bij varkens AXEL, 17 November 1903. Met ingang van 1 Dec. e. k. is de heer C. L. C. de Witte, stationschef alhier, als zoodanig verplaats naar Clinge en in zijn plaats benoemd de heer K. L. van Daele chef aan het station Kijkuit alhier, wiens plaats nu zal worden vervuld door den heer Th. de Witte thans onder-station chef te Willebroeck Te Yenlö slaagden Vrijdag voor de vrije-en ordeoefeningen der gymnastiek A. B. Plasschart te Sas van Gent en M E. Waelput te Zuiddorpe, leerlingen der Rijksnormaalschool, alhier. Zaterdag slaagde de heer L. B. A. Rol ff onderwijzer alhier. Vrijdagnamiddag waren in den Ferdinanduspolder onder de gemeete Koe wacht twee Belgische stroopers aan het jagen. De Rijksveldwachter trok er op uit en had liet geluk een der stroopers te vatten. Deze verweerde zich echter zoo hevig dat de politieman hem moest loslaten, zoodat de beide heeren vrij wa ren. Zaterdagochtend kwamen dezelfde personen voorhij de woning van den veldwachter en begonnen hem uit te schelden en te dreigen. De veldwachter nam zijn geweer en zette de stroopers na, geholpen door twee marechaussees, die daar juist aankwamen. Het gelukte evenwel niet de mannen in handen te krijgen, daar ze nog tijdig over de grens wisten te komen. - Zaterdag wist zekere 19-jarige C. F. van Amsterdam, hofmeester op het schip „Guido,, zich meester te maken van het op dat schip voorradige geld, waarmee hij vluchtte. Daar hij echter op den Zeeuwschen bodem niet zoo goed thuis was, had hij een verkeerden koers geno men, zoodat hij te Hoek terecht kwam, waar hij den weg naar 't station vroeg. Hierop ging hij naar Sluiskil, doch daar ontmoetten hem twee marechauesee's uit Sas van Gent, die met het gebeurde in kennis gesteld, reeds een onderzoek in stelden. De jongen wist echter te ont snappen, maar liep ook weer in 't net. Hij werd gearresteerd door een agent. Bij onderzoek bleek hij nog op een wei nig geld na in 't bezit van het vermiste, dat een aardig sommetje behelsde. De heer L. Boone, predikant bij de Oud Gereformeerde gemeente, te Ter Neuzen, is beroepen bij die gemeente te St. Philipsland. De heer G. A. van der Hooft, cand. te Ter Neuzen, heeft een beroep ontvan naar de Ned. Herv, gemeente te Domburg. De heer P. de Bruijne, te Ter Neu zen, is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot onderwijzer aan de christe lijke school te Nijkerkerveen. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot het predikambt toe gelaten de heeren G. Nuis Mzn., te Groningen en J. N. van Druten te Rijs- burg. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald dat de zittingen van den mili tieraad zullen worden gehouden te Oost burg den 24sten Dec. a. s. voor de ge meenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren en te Hulst op 29 Dec. a. s. voor de ge meenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. »Meer dan dat,< was het antwoord »ik voeg mijn dringend verzoek bij dat van Flits, dat Eggei niet'heenga alvoiens een onderhoud met ons te hebben gehad Wederzijdsche ophelderingen zijn noodza kelijk geworden; en vader,ging hij ern stiger voort, „ik hoop van harte dat u dan de cogen zullen opengaan »Houd op met die mallepraat,* zei Wel man op strengen toon, »ik heb je r lang genoeg op een onpassenden toon ver gund te spreken Jan zweeg. Onderwijl werden de ge wone toebereidselen gemaakt voor het avondeten. Nog éénmaal zou Jan zich heden avond moeten ergeren dat Was toen Egger spak Wordt, vervolgd.) (üemengd Xietiws. Het Hbld van Antw. geeft een uitvo rig verslag omtrent bet voorgevallene met den Belgischen loods J. van Hemelryck die te Vlissingen dood werd gevondeo Volgens do lezing van dat blad keerde de man, na zijn avondeten gebruikt te hebben, terug naar de loodsensocieleit omdat bij nog den zelfden nacht een schip naar Antwerpen moest brengen Toen ontmoette hij een vrouw, die bij de lood sen goed bekend is, wijl ze vroeger als dienstbode heeft gewoond in een herberg recht over de sociëteit. Deze vrouw was in gezelschap van een weduwe, by wie zij inwoonde. De vroegere dienstbode klaagde haren nood aan den Joods en zeide hem. dat ze veel armoede leed. Waarschijnlijk om te zien of dit waar is, is de loods met de vrouwen medegegaan naar hare woning in de Lange Noordstraat. Deze woning was zeer vuil en werd door 2 gezinnen bewoond. Nauwelijks was van H. binnen, of hij werd door een beroerte getroffen, viel op den grond en gaf geen teeken van leven meer. De beide vrouwen moeten daardoor zeer verschrikt, zijn geweest. Zy dachten niet anders dan dat hij dood was. Dit had haar zoo bevreesd gemaakt, dat zij naar Middelburg vluchtten, denkende, dat de politie haar van moord zou verdenken, De bovenbewoner, die den vo'zend" dag van de veidwijuing vm v. H. had gehoord, herinnerde zich den vorigen avond rumoer heneden gehoord te hebben en stelde, toer. hij 's avonds eenig gekreun gehoord had, er den volgenden dag de po litie mede in kennis, die het buis binnen ging en deD loods bewusteloos op den grond vond liggen. Hij werd toen naar bet gasthuis vervoerd waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, den geest gaf. De politie ging op zoek naai de heide vrouwen en arresteerde deze. Na verhoor werden ze weer in vrijheid gesteld, doch ze blijven nog onder bewaking. Vau diefstal van geld was in geen ge val sprake. Binnen ruim een jaar zou Van Hemel ryck 50 jaar bij het loodswezen in dienst zijn geweest. In het „Vad". van heden wordt ook dit bericht weer tegengesproken, en be weerd, dat de vrouwen zich wel degelijk aan rooverij hebben schuldig gemaakt. In een nhuwbetimmerd bovenhuis te Grooiogen is een bastaard-keeshond 25 dazen zonder eten of driDken opgeslo ten geweest. Bij toeval werd bet dier aldaar gevonden door een behanger, die daar moest werken. Het aime dier zag er natuurlijk zeer vermagerd en verwilderd uit, doch men hoopt hem door goede verzorging in hei leven te houden. Een kleine schatgraver. Men schrijft uit Bolsward aan de Leeuw. Grt. Een kleine kleuter van ruiin 5 jaar vond, terwijl tay in de nabijheid der ouderlijke woning bij de Nijlanderzyl bezig was in een ouden, afgekuotteB, hollen boomstam te wroeteD, een verzameling blikjes die er erg vuil uitzagen, maar hem toch zeer geschikt als speelgoed voorkwamen Fluks werd de buit in dn pet geledigd en toog hij ermee naar zyn moeder, die hem echter gelastte, dien vuilen rommel weg te werpen. De kleiDe »beuker« had daariD echter weinig lust en zou er mee naar 't»stali* om ze te reinigen. Doch voor hij daartoe overging nam moeder toch eerst eens een kjjkje, en nu kwam ze tot de ontdekking, dat het toch iets anders was dan vuile blikjes, want stonden koppen en stempels op en bij nader onderzoek bleek, dat het echte Nederlandsche munten waren en wel gul dons en kwartjes. Spoedig werd nu de »vuile rommel* gereinigd en geteld en zie het was een schat tot eeD bedrag van twee en dertig en een halven gulden Hoe die in dien hollen boomstam geko men was? Men vermoedt, dat de muu ten daar verstopt waren door een ai bei der, die ongeveer zes jaren geleden over leden, daar vioeger woonde en wel meer om na-.r het scbijDt voor hem overwegen de redenen, de eigenaardige gewoonte had iets voor zijn vrouw te verbergen. De schat kwam goed te pas; 'tjonge tje maakt deel uit van een arbeidersgezin dat dertien kinderen telt en fluks zijn de »vuile blikies* dan ook omgezet in eeui gen wintervoorraad van brandstof en aaid appelen. De moeder is, gedachtig aan het: »onder dezen pot zit nog een pot» nog eens gaan zoeken, maar er was niets meer te vinden. De drank Te Nijmegen is zekei P. v. d. Br., oud 45 jaar, landbouwer die nogal veel misbruik van sterken drank maakte, 's avonds in benevelden toestand uit een kroeg komende van de Waalkade in de Waal geioopen en verdronken. Zij lijk is nog niet opgevischt. Het verbaal als zou *e Weesp de werkman Ter L- door zijn medearbeiders gedwongen zyn zooveel jenever te drinken dat hij gestikt is, moet niet geheel juist zyn Thans wordt ten minste gemold dat bij vrijwillig zooveel gedronken heelt Intusscben wordt door de politie een on derzoek ingesteld en is proces-verbaal op gemaakt tegen den tapper. Vad. Te Tjuchem (gem. Slochteren, Gion is ir. den nacht van Vrijdag op Zaterdag de boerderij van den heer M. Nieuwold afgebrand. De brand is ontstaan in een hijschuur, waarin stroopnkknn waren g borgnn. Am tdusschen viel niet ie (len ken, wijl men te Tjuchem een brandspuit alleen bij name kent. Alles wat, zich In de schuren bevond, is vei brand, met uit- zondeiing van slechts éen koe. Alles was verzekerd Het ergsie i* echter, dat de vrouw van den heer Nieuwold van schrik plotseling overleed. Zy was sedert enkele lagen ongesteld en men had haar, toen de brand werd ontdekt, naar een naburige behuizing ovprgebiacht. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Vrijdag 13 November 1903. Voorzitter de heer mr. A J Roest, commissaiis der Koningin. Tegenwoordig 38 leden en de griffier. Afwezig de heeren De Smidt, Van der Have, Van Rompu en Dieleman, allen met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd Door den voorzitter wordt medegedeeld dat door de afdeelingen tot voorzitter en ondervoorzitters zijn benoemd van de eerste de heeren Heijse en Hen- nequin. vaD de tweede de heeren Lucasse en Kakebeeke en van de derde de heeren Fruytier en Daarna is aan de orde de benoeming van een lid van Gedeputeerde Staten, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. J. M van Waesberghe Janssens. De voorzitter noodigt de heeren Van Dam, Vader van 'sGravenpolder, Lucasse en IJsebaert uit het stembureau te vormen. Ingeleverd worden 38 stembriefjes. Gekozen wordt de heer P. F. Fruijtier met 36 stemmen, 2 briefjes zijn blanco. De voorzitter vraagt of de heer Frui tier de benoeming aanneemt. Deze verklaart zich daartoe bereid. Hij is zeer erkentelijk voor de wjjze waarop hij is gekozen, en dat zal hem een spoor slag te meer zijn om de belangen te be hartigen, die hem wo den toevertrouwd. De voorzitter ontbindt het stembureau onder dankbetuiging. Alsnu komen ter tafel de voorstellen van het Gedeputeerd college met de al- gemeene verslagen der afdeelingen, die achtéreenvolgens behandeld worden. Gedeputeerde Staten stellen voor af wijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Vereeniging Ver- eeniqde Handwerkslieden te Ter Neuzeu, om een subsidie van 160 voor hare afdeeling voor vakonderwijs. In een der afdeelingen wordt dooréén lid de opmerking gemaakt dat, waar in het geheele voormalige Öe district geen enkele school voor vakonderwijs bestaat het wel aanbeveling zou verdienen deze vereeniging te steunen, om daar zulk een school ir. het leven te roepen zijnde Neuzen daar de voornaamste gemeente Hierop werd door een lid opgemerkt, dat er wel kans bestaat, dat het gemeen tebestuur van Neuzen deze zaak zal steu nen, mits het program van onderwijs meer wordt uitgebreid. Tan opzichte van den wagendienst tus schen Hansweert en Vlake stellen Ged. Staten voor het subsidie aan Smit V, Diepeveen en Van der Bent te verhoogen van ten hoogste ƒ11 500 tot ten hoog ste 13.100. In een afdeeling meende een lid, dat in den regel voldoende plaats in den wagen was om alle reizigers op te nemen. Plaatsgebrek, wanneer dit voorkwam, ontstond volgens dit lid meestal door het opnemen van personen, die niet als rei zigers voor de boot of het spoor konden worden beschouwd hij achtte het dan ook onnoodig en te kostbaar een tweeden wagen gefegeld te laten loopen en stelde voor het aangevraagd subsidie te er- mindereu tot j 800 onder verplichting slechts tweemaal per dag een bijwagen te laten rijden en wel op de boot, die om 8 50 u. van Walsoorden ve trekt en op de laatste treinen, die verbinding ge ven met het vijfde distrikt Zes leden vereenigdeu zich met dit voorstel, terwyl drie leden uitbreiding der vei voorgelegen-

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2