Woensdag 18 November 1903. 19e Jaarg. "EEN FAMILIETAFEREEL Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Iluitenland. F E CI li L E T 0 iV COIIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. BELGIË Overeenkomstig een voorstel van den socialist Van der Velde, beeft de Kamer Vrijdagmiddag besloten het socialistische Kamerlid Hubin, uit Hoei, uit de gevan genis te ontslaan. Hubin was tijdens het parlementaire reces veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, wegens in breuk op de vrijheid van arbeid bij een werk staking van werklieden in steengioeven. DU1TSCHLAND. Bij de verkiezingen voor den Pruisi- scben Landdag hebben de nationaal-libe- ralen wel de meeste z\jde gesponnen. Hun zuivere winst bedraagt 9 zetels, ten koste van haast alle andere partijen. Ter wijl de conservatieven zich vrijwel op bun oude sterkte gehandhaafd hebben, verliezen de vrije conservatieven, de partij van de groote fabrikanten, 6 zetels. Deze geleidelijke achteruitgang van de vrije conservatieve partij 's ook bij de verkie zingen voor den Rijksdag waar te nemen Het stemmenaantal van de socialisten heeft vooral de beleekenis gehad van een eerste waarschuwing tegen de eerst volgende vei kiezingen, waarbij zij bun eerste overwinningen hopen te behalen. Voornamenlijk te Berlijn is uitgekomen dat de socialisten ook gaandeweg in Prui sen een stem in het kapittel zullen krij gen. Zoo hebben in het derde Berlijnsche kiesdistrict de vrijzinnigen en de sociaal democraten bijna evenveel stemmen uit gebracht, terwijl de conservatieven welis waar steik in de minderheid blijven, maar Bjj dezen onverwachten, rechistreek- schen aanval keek Egger vieemd op, Hij begon in te zien, dat Jan uit een ander vaatje ging tappen, en misschien kwam er wel eene instinctmatige gedachte aan voorzichtigheid bij hem op, Het was aan zijn antwoord te merken, dat hij tijd wilde winnen althans, ofschoon Jan's woorden zoo klaai als de dag waren vroeg hjj niettemin »Hoe meen-je dat?* Thans was de beurt aan Jan om vreemd op te zien. Desniettegenstaande ging hij voort »Als een zaak wezenlijk goed is, dan behoeft ?ij niet onder allerlei voorwendsels verborgen te blijven, en dan worden or ook niet zoovele pogingen gedaan, om voorstanders voor haar te winnen. Goede waar behoeft geen aanprijzing.* »Prijs ik mijne denkbeelden dan a in vroeg Egger om toch iets te zeggen. »De meeningen,* ging Jan met kiim- mecder drift voort, »de meeningen, welke door jou eü die eenstemmig met je den ken, worden voorgestaan, zijn voor een voudige lieden niet makkelijk te ontdekken onder de schoonschijnende drogredenen, waarmede ze woiden bekleed toch bjj de. verkiezing van de afgevaar digden door de Wahlmanner den doorslag geven. Natuurlijk hebben de sociaal democraten zich vooral in de derde kiezers klasse doen gelden. Maar ia het even- genoemde derde district kozen ook nog een derde gedeelte van de tweede klasse en ongeveer 6 procent van de eerste klasse sociaal-democratische Wahlmanner. Ook in het vierde district heeft de tweede klasse 60 socialisten gekozen. Het succes van sociaal-democraten in de tweede klasse is wel hoofdzakelijk te danken aan de uitstekende tucht in hun geledeien, ten gevolge waarvan hun opkomst veel trou wer was dan die van andere partijen Bij de verkiezingen voor den Landdag brengt men in het openbaar zijn stem uitwie op een socialist stemt, verklaart daarmee dus openlijk met het program van de partij in te stemmen. De andere partijen kunnen dus ditmaal het succes vau de soci's niet verkleinen, dooi de gissing te opperen dat vele malcontanten, om hun ontevredenheid of wrevel te uiten, op sociaal democraten hebben gestemd. Opmerkelijk is nog dat uit vele distric ten gemeld wordt, dat de sociaal-demo craten bij de herstemmingen veelal de conservatieven gesteund hebben, of zich van stemming onthielden, zoo b.v. te Spandau, waar de sociaal-democraten den conservatief zelfs de overwinning hebben bezorgd tegenover Ds. Naumaun, die met dr. Barth niet op heeft gehouden, zij het ook vruchteloos, een bondgenootschap van de vryzinnigen met de socialisten te bepleiten De winst die de nationaal-liberaien be haald hebben, is grootendeels te danken »Zoo, je duilt heel wat te zeggen,* meende Egger, maar de bewijzen, daarop komt het aan, jonge geleerde Op het hooren van dit woord, lachten allen, uitgezonderd Weiman en zijn zood. Leentje en de ovengen scheiaen het gesprek vrij vervelend te vinden het was dau ook werkelijk al over den gewonen »boteiliamtijd.« »Zonder zich aan net gelach te storen, ging Jan voort »Als je een bewijs verlangt, dan zal ik je dat geveo. Je spraakt daareven van het ieveu eens werkmans, als van een »kruisweg.« Dit is een der gelief koosde stellingen van jou party (want dat jij tot een beruchte party behoort, zul-je wel niet ontkennen.)* »Dat heb ik nooit gedaaD,* zei Egger op koelen toon. De ander vervolgde »Die voorstelling dan van een kruisweg, dat is, een leven van allerlei ontbering en ellende, ontleend je weet wel waaraan, dient om de ontevredenheid onder de ge kozen slachtoffers, - zoo noem ik de argeloozen, op te wekken. Van liever lede worden de werklui morrendehen wordt voorgehouden, dat zij slaven zijn, wier eigen wil ondergeschikt is aan dien des patroons dat zij recht hebben op een deel der winst, welke zij den werkgever aanbrengen dat ze hunne krachten, hunüe gezondheid ten offer brengen aan de heb zucht vau iiuunu meerderen, en dat men aan hun samengaan met vrijzinnigen in districten, waar vroeger conservatieven en liberalen elkander de hand reikten. Dat bondgenootschap heeft hv. goede vruch ten gedragen te Elberfeld, Halle, Lieg- nitz, Lennep, Frankfort a/d Oder, enz. De Keizer beeft Donderdagmiddag lan gen tijd alleen gewerkt. Ook Vrijdag schijnt hij zich niet buiten vertoond te hebben. In particuliere gesprekken te Bonn heeft prins Heinrich, den broer van den Keizer, gezegd dat de Keizer niets ge vaarlijks had. »Als het tegendeel het geval was, zou de Keizer met zijn open karakter dit aan het volk hebben laten weten.* Prof. Orth was van plan geweest, als hij vergunning hand kunnen krijgen, in het Berlijnsche geneeskundige genootschap te spreken over de aandoening van den Keizer. Prof. Orth heeft echter deze ver gunning niet kunnen krijgen. ENGELAND. Fellowes, als junior lord van do schat kist lid van het ministerie, schijnt geen protectionist te wezen. In een brief aan zijn kiezers noemt hij 't voor zijn land bouwende vrienden onraadzaam zich voor alsnog voor of tegen Chamberlain te ver klaren, aangezien deze zich nauwelijks over de gevolgen van zijn stelsel voor den landbouw uitgelaten heeft. Maar alvast geeft Fellowes rle boeren het volgende ter overdenkingZal de winst, bij pro tectie, voor den landbouwer grooter zijn dan het verlies, veroorzaakt door duurder fabrikaten en veevoedsel Hoe zullen de boeren meer dan een tijdelijke verhooging hen ten laatste medelijdend gunt, wat zjj recht hebben, te eischen 1* »En is dat alles niet waar vroeg Egger. »Neen, en nogmaals neen,* riep Jan met vuur, »er ligt daaraan waarheid teu grondslag, maar de inkleeding dier waar beid is onjuist, is verderfelijk. Maar laat mij voortgaan. Waarom wordt door jou partij die ontevredenheid opgewekt Om dat deze partij daarmede haar voordeel beoogt, in 't geheim de onzalige vruchten plukt van hare bemoeiingen, omdat, ze in één woord, heerschen wil, en ged icb tig is aan 't woord »waar tweedracht is valt het gemakkelijk te heerschen,* Diegenen, welke jij mijn partij noemt, zijn met minder tevreden ze verlangen niet te heerschen zei Egger. Wat willen zij dan?* vroeg Jan. »7.e hebben een edel doel. Ze willen de maatschappij hervormen, omdat die tegenwoordig op onbillijke grondslagen rust. En daartoe »En daartoe,* viel Jan in, willen zij 't erfrecht afschaffen, eigendom tot een hersenschim maken, en zoo voort. Waar lijk,* ging hij met een schamperen lach voort, »een edel doelgelukkig, dat het alleen in hunne verbeelding bestaat. Doch ik heb nog niet geheel uitgaspioken. Het onvergeeflijkste van jou partij is, dat ze anderen üe kastanjes uit het vuur laat halen en onderwijl de plaat poetst, zonder zich te bekommeren oiu den oovrede, die van prijzen voor hun voortbrengsels krij gen, waar de koloniën tot aanzienlijk grooter aanvoer geprikkeld zullen worden Hoe moeten duizenden morgens land, die in slechte tijden tot weiland zijn gemaakt, onder den ploeg teruggebracht, en hoe braakliggend land weer vruchtdragend ge maakt worden De gezworenen van den Coroner, die den dood van Miss Hickman had te onder zoeken, hebben beslist, dat zij zich met morfine om het leven heeft gebracht in een oogenblik van tijdelijke krankzinnig heid wordt er in geval van zelfmoord door de Coroner's jury nagenoeg altijd bjjgevoegd, ook in gevallen waar elk ver standig rnensch zich zelf voor krankzinnig moet houden als de gestorvene hei was, toen hij den dood zocht. Alleen als een poging tot zelfmoord mislukt wordt er, tenzij er werkelijke krankzinnigheid ge bleken is, aangenomen dat de persoon bij zijn verstand was en wordt hij, krach tens de Engelsche strafwet, wegens poging tot zelfmoord gevonnist. Er is Jan ook niet de minste aanwij zing, dat Miss Hickman's herseneD kort of lang voor haar dood eanige afwijking hebben getoond. Het eenige wat men gissen kan, maar waarover geen zeker heid is verkregeD, is dat zij opzag tegen het werk, dat haar in het gasthuis was opgedragen. Haar hart was zwak, maar zij bad er weinig last van, was overigens een toonbeeld van gezondheid, een on vermoeide wandelaarster. prijswinster in zwemwedstrijden, enz. Zij was altijd zeer opgewekt, vol belangstelling in haar vak, een voorbeeldige dochter. Wat haar tot door hun toedoen ontstaan is 1 Zou-je misschien willen ontkennen, wat ik daar zeg Egger had al lang den steek gevoeld. Niettemin ontkende hij stoutweg. Hij vermoedde wel, ofschoon bij bet niet zeker wist, dat de andar met zijne handelwijze in zijn vorige betrekkirg bekend was, en antwoorddo daarom »Ik geloof toch wel, dat ik mijne mee ningen aan anderen duidelijk mag maken en mag aanprijzen, wanneer ik van der- zelver juistheid overtuigd ben »Wel zeker,* hernam Jan, »maar er is hier van geen overtuiging sprake, 't Is zooals in de laatste aflevering van mjjn tijdschrift staat. Geen van allen, die met jou eenstemmig denken, is overtuigd van de wezenlijke waarde zijner denk beelden. Hij beoogt er alleenlijk zijn voordeel meê »Komaac,« aldus viel Weiman zijn zoon in de rede, komaan, laten we nu maar eindigen, Jij, Jao, hebt zoowel als Frits een hekel aan Egger, en dat neem ik jo heel kwalijk we zullen daarover voor zijn vertiek nog wel eens praten, en dau >Ja, dat is goed, vader,* riep Jan op verheugden toon, »Egger moet weten waarom ik aan zijn stellingen een kwaad hart toedraag. Egger zeli heb ik nooit gehaatwij moeten personen van zaken onderscheiden »Je stemt dan toe?* vroeg Wolmui.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1