herstellen. Eerst moet nog de tweedracht in eigen midden zich leggen. En dan zullen zij toonen, dat zij er ook nog zijn. Generaal Botha heeft eenigen t\jd geleden nog aan de Engelsche regeering te verstaan gegeven, dat het kroonkolomebestuur voorshands maar blijven moest. De term\jn dien hij toen noemde, is nu wel verstreken, maar het zou ons verwonderen, als hij en de andere voormannen der Boeren den tijd voor een beweging ten gunste van zelfstandig bestuur reeds gekomen achtten. De droogte en de ziekte onder paarden en vee hebben de Boeren nog meer achter uitgezet, dan men indertijd kon voorzien. Nog wat geduld dus. Laten de Engelscben intusschen maar hun gang gaan. President Kruger heeft Maandag, ver gezeld van dr. Heymans en zijn secie taris een bezoek gebracht aan president Steyu in zijn villa te Cannes. Het on derhoud duurde, naar de „Independence meldt, een uur. 's Avonds is president Kruger weer naar Menton teruggekeerd President Steyn moet goed vooruitgaan Binnenland. - Thans is het programma saamgesteld der derde Zeeuwsche Nijverheidstentoon stelling. die van 1 Juli tot 15 Augustus 1904 te Middelburg zal gehouden worden. Het eere-comité zal bestaan uit de heeren H. P. den Bouwmeester, eere voorzitter, P J. Siegers, lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland te Vlissingen, Herman Snijders, voorzitter van het depar tement Middelburg der „Maatschappij van Nijverheid", A. A. Bekaar, voorzitter der Yereeniging tot oprichting en instand houding der Ambachtschool, J. I' van Dunné en Jos van Raalte, directeur der maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Het uitvoerend comité bestaat uit de bestuursleden van de vereenigiug „Uit het volk - Voor het volk" met afgevaardig den der vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, van het depar tement Middelburg, der „Maatschappij van Nijverheid" en van „Handelsbelangc Als inzendingen worden uitsluitend toe gelaten a. Artikelen die geheel of althans voor het grootste gedeelte in Zeeland zijn ver vaardigd of bewerkt b. modellen, plans, kaarten en teeke ningen, die betrekking hebben op of af beeldingen geven, van in Zeeland bestaan de of bestaan hebbende gebouwen gronden en dergelijke, of in Zeeland gebouwde schepen of vervaardigde werktuigen. Inzending van artikelen, buiten Zeeland vervaardigd, kunnen worden toegelaten naar beoordeeling van bet bestuur. De inzending moet geschieden tusschen 15 Mei en 10 Juni 1904 Het comité zal een juiy uitnoodigen om de verschillende inzendingen te beoor- deelen en bekroningen toe te kennen. Bij de beoordeeling zal bijzonderlijk •worden gelet op a. eigen vinding b. eigen fabrikaatc. doelmatigheid d. soliditeit, netheid van bewerking en artistieke uit voering; e. billijken verkoopsprijs. De bekroningen zullen bestaan in di ploma's, verguld, zilveren of bronzen medailles. De bedoelde medailles zullen tegen bil lijken prijs door de zorgen van het comité beschikbaar zijn. Zeer spoedig na 1 December 1903 be slist het comité, met het oog op de ge noegzaamheid der gedane aanvragen tot inzending of andere mogelijke omstandig heden, of de tentoonstelling door gaat MCt) Landbouw. Wat is Cultura-korenbeits? Eenigen tijd geleden wezen we er in dit blad op, dat de z. g. n Cultura-So dakalk enorm veel minder waarde had voor den boer, dan deze er voor betalen moest. Diezelfde »cultura< brengt ook in den handel een stof, die dient om zaaigraan van brandsporen te ontsmetten. Deze stof heet »Cultura-Korenbeitsc. In het lijdschrift voor Plantenziekten deelt Prof. Dr. Ritzema Bos thans mede, dat dit preparaat voor 't grootste deel bestaat uit zwavellever. (Hepar Sulfuris) 1 KG. van deze stof kost ongeveer 50 centde boer moet echter ƒ3,50 betalen. Nu is het een feit, dat zwavellever een werk zaam middel is tegen brandsporen. Even wel, het kan onmogelijk waar zyn, dat alle in het prospectus van Cult. Korenb. genoemde plantenziekten er mee kunnen bestreden worden. Hoofdzaak is echter, dat het veel te duur is. Wie het middel wil gebruiken, schaffe eenvoudig zwavel lever aan. Aanraden kunnen we dit echter ook niet. Het gewone smetpoe- der (kopervitriool) is minstens even goed en, althans bij eenige hoeveelheid aange schaft, goedkooper. Laat ieder dus op passen vooral dit jaar leent er zich niet toe, om zijn geld voor niemendal uit te geven Men schrijft uit Sas van Gent aan de M. Ct. Het mag voldoende bekend geacht wor den, dat de beetwortelopbrengst dit jaar al heel veel te wenschen overlaat. Een onmiddellijk gevolg daarvan is, dat de campagne aan de hier bestaande suiker fabrieken niet lang zal duren. De suiker fabriek Sas van Gent haalt misschien maar even December, terwijl de coöperatieve hoogstens tot Kerstdag zal di aaien. Heel anders is het echter in Frankrijk Daar moet de bietencultuur aanmerkelijk beter zijn geslaagd dan hier te lande. Voor eenige dagen is hier namelijk een persoon geweest, om volk voor de Fan- sche suikerfabrieken aan te werven. Daar komt men in de suikerindustrie veel ar beiders te kort, terwijl, naar die persoon ons verzekerde, het geenszins verwonde ring zal baren, wanneer de campagne in de Fransche fabrieken tot Februari zal duren. Er zijn een aantal arbeiders mee getrokken. Ze verdienen er een goed loon, ontvangen bovendien nog een aan zienlijke premie, maar logementen zijn duur, slecht en onzindelijk, zooals een Hollander dat niet kent. Het aantal sollicitanten voor de be trekking van directeur van den Provin cialen 1 Stoombootdienst op de Wester Schelde is bereids boven de 40 geklommen Wanneer de benoeming zal plaats heb ben is nog niet vastgesteld. Men meldt uit Vlissingen Het ongunstige weer van dezen zomer heeft geen nadeeligen invloed gehad op het reizigersverkeer met de mailbooten der Maatschappij „Zeeland". Immers, gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar werden vervoerd 91.230 personen, tegenover 91.130 in hetzelfde tijdvak in 1902. Hierbij moet nog in aanmerking genomen worden dat in laatstgenoemd jaar wegens de Engelsche kroningsfeesten en de tentoonstelling te Dusseldorf vele extra-reizigers werden vervoerd. Middeburii, 13 Nov. In de lieden ge houden zitting van de Prov. Staten is tot lid van Ged. Staten vacature Van Waesberghe Janssen s benoemd de heer P. F. Fruijtier met 36 stemmen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 15 Sovemlier 1903 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij, Nam. 2 ure Ds. N. P. Liitoog. Kerk P. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Zitting van 13 November 1903 J F. K., 20 jaar oud, timmerman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen hechtenis. A. K., 37 jaar oud, beurtschipper te Sas van Gent, is wegens beschadiging veroordeeld tot t boete of 5 dagen hechtenis. p J. W. v. A., 21 jaar oud, arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. P. J. M., 20 jaar oud, schippersknecht te Ier Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot ds 1 !- AXEL, 13 November 1903 Gisteren arriveerde alhier, komende van Terneuzen, een troep Zigeuners, welke in de Oude Stad hunne tent hebben opge slagen. De menschen hebben natuurlijk veel bekijks, vooral om de vreemde wijze waarop zij hun potje koken en hun verdere bezigheden verrichten. Jammer dat de straatjeugd het hen wat lastig maakt. Of zij een voorstelling of zoo iets zullen geven weten wij niet. Wel hebben ze naar een geschikt lokaal uitgezien, maar tot nu toe schijnen ze nog niet geriefd te zijn. Naar wij vernemen zullen de vreemde gasten a. s. Maandag onze stad verlaten. Volgens zeggen van sommigen moeten ze uit Roemenië afkomstig zijn, en zich reeds eenigen tijd in de omstreken van Utrecht hebben opgehouden. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school te Sluiskil hebben zich 9 sollicitanten aangemeld waarvan éen zich bereids heeft terugge trokken. Voor de betrekking van onder wijzer met verplichte hoofdacte aan die school, heeft zich een sollicitant aange meld. I Door den heer C. F. Kohier, waar nemend hoofd der openbare school C te Ter Neuzen en mej. W. Scheele, onder- I wijzeres aan school B aldaar, is eervol ontslag aangevraagd, Het drama, 10 October, te Walzoor den afgespeeld, waarbij een visscher werd doodgeschoten, zal Dinsdag 1 December voor de rechtbank te Middelburg worder behandeld. Tegen dien dag zijn de getuigen ge dagvaard. Zooals de vorige week is gemeld, wor den een drietal visschers uit Bouchaute, thans in hechtenis, vervolgd wegens ge- I welddadig verzet en mishandeling van een marechaussee* en een brigadier van dat corps. R"- i^euïcu, io - f5 boete of 5 dagen hechteais. (iemengd Nieuws. Een eenvoudig middel. Het is gebleken dat de Sunlight-zeep bestanddeeleu bevat, die geneeskupdige kracht bezitten bij het doeD genezen van wonden en zweren. Deze algemeen bekende en gebruikte zeep zal daardoor nog meer populair worden, daar is geen twijfel aan. Heeft men zich verwond, ot heelt men een zweertje dat pijn doet, dan neme men warm Sunlight-zeepsop, goed straf, als het bloeden heeft opgehouden, wordt de wond of de zwoer eenigen tijd in het zeepsop gehouden, de pijn gaat dan bijna onmiddellijk over en men kan verder de wond zonder er als 't ware naar om te kijken laten genezen, terwijl de zweer spoedig tot rijpheid Komt. Bij meer ern stige gevallen kan men de bewerking een paar malen daags herhalen. Het middel is eenvoudig en licht te beproeven. De drank. Een zekere Ter L te Weesp is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van den alcohol. Maandagavond met een ploeg arbeiders bezig geweest zynde een schip met steen kolen te lossen, werden in de herberg aldaar eenige borrels gedronken. Ter L. werd. daar hij volgens zjjn medearbeiders niet genoeg dronk, op den grond gelegd en bom toen een hoeveelheid in den mond gegoten, die hij tegen zijn wil moest op drinken Hem werd zooveel toegediend, dat hij m bewusteloozen toestand naar huis moest worden gebracht, waar men hem den volgenden morgen dood te bed heeft gevonden Men gist dat hfj in de jenever is gestikt. - Zaterdag Is te Maastricht door de politie in arrest genomen de Rijkstelegra fist J. L. S veidacht van verduistering van gelden aan het Rijk loebeboorende. Hij had een tekort in kas van ongeveer ƒ50.- en heeft zich tevens schuldig gemaakt aan valschbeid in geschriften De man telde bijna 30 dienstjaren, is ge- huwd en vader van verscheidene kinderen. Tegen zekeren D. te Arnhem is proces-verbaal opgemaakt wegens mishan- j deling van een tweejarig vóórkind van zijn vrouw, dat hij. volgens verklaring j van buren, zelfs eens tegen het piafoud zou hebben gegooid en in de wang gebe ten. Nu de buren de vorige week bet kind zagen geheel bont en blauw, met sporen van mishandeling op het lichaam- i pje, hebben zij er de politie mee in kennis gesteld. Een geneesheer vond bij zijn onderzoek op onderscheidene plaatsen vat, het lichaam en in het gezicht bloedingen De man zegt dat het kind uit het bed I gevallen is. In den nacht van Maandag op Dins- I dag is ingebroken in den bierkelder van G. v. d. H., gelegen bij de Loskade, te j Middelburg. Een bedrag van ongeveer i ƒ115 werd gestolen. Nadat de politie op de hoogte was gesteld van het gebeurde rezen er vermoedens tegen twee weik- lieden, W. en A., aldaar. Bij fouilleering werd bij W. ongeveer 40 gevonden. Deze bekende daarna, in vereeniging met A. den diefstal gepleegd te hebben. Bij huiszoeking bij A is de rest van net ont vreemde bedrag gevonden en in beslag j genomen. Beiden zijn thans ter beschik king vau de justitie gesteld. Nog is bij de politie te Middelburg aan- gifte gedaan dat Zondagnacht in de Lange Gortstraat iemand is aangevallen door een onbekend persoon, die hem van zijn gou den horloge en ketting beroofde Daar de politie nog geen aanwijzing m heeft i is net nog niet gelukt den dader op te j sporen. Vad. - De politie te Vlissingen heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee vrouwen die in den nacht van 5 op 6 November een persoon in bun woning hebben gelokt. De man werd ongesteld en verkeerde in bewusteloozen toestand, waarna de vrou wen hem van een gedeelte van zijn geld hebben beroofd, den man in bewusteloo zen toestand latende liggen. Eerst 2 dagen later, werd de man gevonden, nog steeds bewusteloos. Treurige toestanden. Te Opeinde bij Drachten ligt een op het droge getrokken vaartuig, waaruit 's morgens het water moet worden geschept dat er 's nachts iDvloeit en waar men zoo maar de hand door de wanden kan steken. Die „huizing" wordt bewoond door een weduwe met 4 kinderen en zij ontvangt voor die kin deren 1,50 bedeeling per week. De oudste der kindei en heeft een zeer slech te borst. De dokter heeft indertijd ge zegd dat dit meisje een zorgvuldige ver pleging beboett om niet vroegtijdig ie sterven. Een zorgvuldige behandeling en dat in een dergelijk krot. Maar dat is het ergste nog niet, Se dert Augustus kunneG de kiDderen de school niet bezoeken, omdat moeder geen kleeren voor die kinderen kan koopen.en armvoogden weigeren ze te geven. Voor een paar weken is de vrouw op aanra den vau deu wethouder nogmaals haar de armvoogden toegegaan en deze heb ben baar geantwoord, dal ze tot nieuw jaar moest wachten. De bijdragen, ontvangen door het comité te Arnemuiden, tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der be kende visscbersramp, zijn eeds gestegen tot eene som van j 22,302,42. Bij den waterschout is van H. M. de Koningin-Moeder ingekomen een gift van 150 voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte Scheveningscbe visschers. Eer, automobiellijder te Motignievsui Sambre had 15 October op den weg van Namjn naar Luik het ongeluk eeD fiets rijder te overijden, met 't gevolg dat deze bezweek. Nu is de automobiellijder, die echter in d9 ontmoeting niet de minste wonde bekwam, ook gestorven. De arme man was over het ongeluk zoo ontroerd, dat hjj er zieK van werd en onophoude lijk den verongelukte voor zich zag. Dedood heeft hem van die marteling verlost. Niet alle automobielrijders zijn zoo gevoelig.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2