k No. 04. Zaterdag 14 November 1903. !9e Jaarg. EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch-Vlaandereti. F. DIELEMAfl, Bnitenland. FEUILLETON. - AXELSCHE COWUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DU1TSCHLAND. Opmerkelijk is, na de laatste verkoeling in de Duitsch-Engelscbe betrekkingen, die haar voornaamste bevestiging vond in het uitblijven van een tegenbezoek van koning Eduard aan keizer Wilhelm, dat zoowel de burgerlijke als de nationale beleefdheid vereischte, opmerkelijk is na dat alles de toon van hartelijke deelneming in de Engelscbe pers met bet goedaardige po- liepje aan keizer Wilhelm's stembanden. Wij zouden ons hard moeten vergissen, als die belangstelling niet van politieken aard was, te meer daar zelfs de anders sterk anti-Duilscbe Globe (die door een Duitsch blad eens, naar baar rose papier, de rosefarbener Scbmurzlink is genoemd) met bet sympathetiscbe koor instemt. Zelfs de Engelscbe opperrechter, Lord Alverstone, heeft gisteren bij de ontvangst van den Lord Mayor van Londen in bet gerechtsgebouw, op de operatie van den Keizer gezinspeeld, door te zeggen dat hij zich genoopt gevoelde, uiting te geven aan de dankbaarheid die bij gevoelde, over bet bericht dat de toestand van den monarch, die zoo nauw met bet Engelscbe konings huis verbonden is, gunstig was. Brengt men hier nog bet feit in vel band dat de Duitsche Keizer kort na de operatie een lang en bartelijk telegram van gelukwenscb heeft gezonden aan ko ning Eduard op diens verjaardag, en dat het gerucnt over een aanstaand bezoek van den Engelscben koning te Berlijn nog niec galogenstiaft is, dan is er inderdaad ■een merkbare vei betering waar te nemen in de betrekkingen tusschen beide hoven. »Zou je niet wat duidelijker kunnen spreken Jan vroeg hier de oude Wei man, die er niemendal van begrepen had. »Och vader 't komt hierop neêrvol gens Eggei's zienswijze zouden allen, die nu nog werklui zijn, in den voor en tegen spoed der patioons moeten deelen zoodat er met ronde woorden eigenlijk geen pa troons en geen ondergeschikten zouden zjjn »En nu vraag ik nog eens noem-je dat onbillijk sprak thans Egger. »'l Is niet alleen onbillijk,* hernam Jan met vuur, »het is onrechtvaaidig, en bovendien onmogelijkVooreerst, zou-je daarmoê de opvolgers van de patroons te kort doen «Opvolgers van patroons zijn zijne kin deren niet waar vroeg Egger. »Meestal, jaklonk 'tantwooid. Welnu, ging Egger, voort, «wat voor verdienste hebben die kinderen, dat ze eigenaars worden van soms uitgebreide bezittingen? Wat hebben ze er voor gedaan? kennen ze dikwijls wel eens het vak, lat ze heeten uit te oefenen »Dat is, helaas! diswijls waar,* aut- woordde Jan, »maar dat neemt niet weg, dat het erfrecht een ding is, op goed Zou Engeland soms ingezien hebben, dat het aan Frankiijk's vriendschap weinig heeft, zoolang dat land aan den leiband van Rusland looptdat Italiö, in weerwil van alles, derde is in het Drievoudig Ver bond en dat liet, gegeven de weinige betrouwbaarheid van deze twee vrienden, niet geradeu is, zich blijvend van Duitsch- land te vervreemden Achteraf wordt bekend dat de keelaan doening van keizer Wilhelm ook de oorzaak is geweest, dat bij de samenkomsten te Wiesbaden en Darmstadt geen toosten zijn gewisseld. Voor de operatie, met name Vrijdag, moet ten hove groote ontsteltenis geheerscht hebben, ook de Keizerin was in de laatste dagen ernstig bezorgd en terneergeslagen geweest, maar is nu weer goedsmoeds. Dadeljjk na de operatie kwamen honderden telegrammen van vreemde hoven aan, met verzoek om in lichtingen. De belangstelling, die het geval ook in het buitenland heeft gewekt, is trouwens buitengewoon geweest. B -halve de En- gelsche pers, staat ook de Russische en Oostenrijkscne pers vol sympathieke arti kelen voor den Keizer. Zelfs de Parijsche Temps verzekert hem van het medegevoel van de Fransche natie. De grondtoon van de meeste beschouwingen is dat keizer Wilhelm een steunpilaar des vredes en dit het dus een geluk voor Europa is, als hem niets ernstigs boven het hoofd hangt. ENGELAND. De Engelsche bladen melden de verlo ving van prinses Alice van Albany, gelijk men weet een nicht van onze Koningin, recht gegrondvest en onmogelijk omver te gooien, Er zou maar één middel op zijn, en dat middel is gelukkig, totaal onmogelijk »Ik ken dat middel ook,* bracht Egger hiertegen in, »maar ik verklaar het voor mogelijk, voor uitvoerbaar. Eens zal de tijd aanbreken, dat het in praktijk wordt gebracht. Het is: gelpmaking van alle bezittingen ieder evenveel »Ieder even weinig zou juister zjjn,* merkte Jan lachend aan, Egger ging voort; «Bjj de schepping der wereld had ieder even »Houd op,t riep Jan schaterend uit, »houd op, of ik stik. Zeg me eens, hoevele menscben waren er toen wel En weer volgde een uitbundig gelach. Egger beet zich op de tong hij gevoelde dat hij zich bespottelijk had gemaakt. Ouder dit gesprek hadden de overige huisgenooten zitten kijken, alsof ze het in Keulen haddeu hooren donderen ze begre pen er niets van. Weiman echter, die er het zijne van wilde hebben, vroeg Wat bedoel-jelui toch met die gelijk making van de bezittingen «Och vader,* antwoordde hem zijn zoon, »ei Destaateen vereeniging van menseden, die ontevreden met hun lol zijn, en aller lei zotte denkbeelden koesteren, waarvan één is, dat zo alle bezittingen onder alle menscben willen verdoelen, zoodat er dus met prins Alexander van Teek. De prin ses is twintig, de prins dertig. Prins Alexander, de jongste broer van de prinses van Wales, is kapitein bjj het 7de regi ment huzaren. Hjj heeft dienst gedaan in de oorlogen met de Matabilen en de Boeren, waarin hg de Distinguished Ser vice Order ontving. SPANJE. De onlusten bjj de gemeenteraadsver kiezingen in Spanje blijken achteraf toch wel ernstiger geweest te zijn dan de eerste, misschien gecensureerde berichten deden vei moeden. Te Santander verzetten de onruststokers zich openlgk tegen de politie. Met de wapens in de hand bestormden zij de winkels, wierpen barricaden op, begoten de deuren van de Passionistenkerk met petroleum, om er vervolgens den brand in te steken. De vlammen werden met moeite gedoofd. Behalve een kind werJ ook een man doodgeschoten, ver scheidene anderen werden gewond. Daar de regeering vreesde dat het bjj de begra fenis van het kind tot nieuwe demonstraties zou komen, kondigde zjj den staat van beleg af voor Santander. Volgens de laatste opgaven, zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen 4009 konings gezinder 975 republikeinen, 80Cariisten en 61 socialisten gekozen. OOSTENRIJK. Wat plassen onder verstandig beheer een voordeelig vischwater zijn, blijkt uit de massa's visch, gevangen bij het leeg- visschen van de groote plassen bij Budweis in Bohemen, toebehoorende aan prins Schwarzenberg. In deze vijvers groot 1200 Joch werd noch rijken, noch armen meer zouden zijn. »Dat viud-ik een heel mooi denkbeeld, meende vader Weiman. »Maar vader, hoe kunt ge nu zoo spre ken, het is immers te dwaas om er veel woorden over vuil te maken. Gelooft ge dan in vollen ernst, dat alle rijken hun juiote bezitting goedschiks zouden opgeven, schaliën »Dan zouden ze er toe gedwongen dienen te worden,* antwoordde Weiman met een heel wijs gezicht. «Nu goed,* ging Jan voort, die om de waarheid te zeggen, knorrig begon te worden, en zich schrikkelijk ergerde aan zijns vaders domheid en baistarrigbeid. «Laten we aannemen dat alle bezittingen gelijkelijk werden verdeeld onder alle menschen, dan zouden er zijn, die hun geld en goed verteerden, en anderen, die er zooveel mogelijk voordeel meê deden. In dat geval zou immers het evenwicht al aaustonds verbroken zjjn Verder. Maar kom viel Jan zich zeiven gemelijk in de rede, »ik ben een dwaas om er zoovele woorden voor te verspillenhet denkbeeld is immers te gek om alleen te loopen »Hoor eens,* zei Weiman hierop, »je mag er van zeggen wat je wilt, maar ik vind die gelijke vei deeling toch een mach tig mooi denkbeeld.* «Gelukkig, dat het wel niet meer dan een denkbeeld zal blijveD 1* meende Jan. Dit gesprek begon Egger te vervelen. 4 dagen lang gevischt en werden 1000 metrische centenaar van allerlei soort ge vangen die, bjj verkoop, 160,000 kronen hebben opgebracht. Nu wordt weer nieuwe visch gepoot en deze met rust gelaten tot over 3 jaren, wanneer de groote vangst weer plaats beeft. Een interessant schouwspel, dat door vele ichtyologen werd bijgewoond. Zou daaruit niet iets voor ons land, met zjjne vele plassen te leeren zjjn ZUID-AFRIKA. De Standard verneemt uit Johannesburg een belangrijk berichtweldra zal de be weging om volledige zelfstandigheid voor Transvaal te verkrijgen, beginnen. Men mag veilig aannemen, dat die beweging dan niet van de Boeren zal uitgaan, maar van de Engelscben. Dezelfde correspon dent heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk de klachten van de Engelsche bevolking van Transvaal overgebracht. Dat was het voorspel, nu wordt het sein gegeven, dat weldra het gordijn voor het drama opgaat. Of moeten wj) zeggen voor de klucht? Die Engelscben, van Johannesburg, die zich indertijd door de kapitalisten en hun pers, werkende zoowel voor eigen belang als voor de Engelsche regeering, hebben laten opwinden tot een beweging tegen die verdorven regeering van president Kruger en nu het bewind van Milner haast in alle opzichten een achteruitgang bij vroeger vinden en reeds Daar de dagen der oude Republiek terugverlaugen 1 Thans zal zelfbestuur de leus wezen. De Boeren zjjn voor het publiek bedrijf nog niet gereed. Eerst moeten zij wat uit de armoede en hun vernielde have Hij hakte den knoop middeldoor, met de woorden »Daar zijn oonoeraeljjk veel zaken in de werold, die voor-en tegenstanders heb ben, en die nimmer tot een beslissing zijn te brengen, omdat de een voor den ander zijDe ovei tuiging niet wil opgeven. Zoo gaat het met deze zaak ook. Ik houd de denkbeelden, die ik voorsta, voor mo- g6ljjk en uitvoerbaarjij doet het tegen deel en nimmer zullen we het met el kander eens worden Tot zoover was net gevoerde gesprek zoo vreedzaam ais dit mogeljjk is tus schen menschen wier meeniugen regelrecht tegen elkandei inloopen. Niettemin ver gat Jan het geen oogenblik wat hij zich voorgenomen had, Damelijk, Egger's in vloed, ook dan, wanneer hij vertrokken zou zjja voor goed te fnuiken. Bij achtte het thans tijd om met zijne ware bedoe lingen voor den dag te komen en richtte dus andermaal 't woord tot Egger. »Dat we het nimmer eens zullen wor- dan,« zei bjj, zal wel waar zijn, Maar dan zou ik in ieder geval wenschen, ja met recht eischen, dat de meeniugen. dia gg voorstaat, en die in iedei geval ver derfelijk voor des werkmans burgerlijk en huiselijk leven zijn, niet door u onder valscbe beloften en voorstellingen werden verborgen gehouden 1* Wordt, vervolgd.)

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1