'I Landbouw. Dokter J. y. d. CALSEIJDE Het gemeentebestuur wan Colon heeft zich nu formeel bij den nieuwen toestand neergelegd. De Dixie, een Amerikaanscbe kruiser is te Colon aangekomen. Het departement van marine te Washington heeft bericht ontvangen dat de Marblehead, Concord, Wyoming en Nero, van het smaldeel van den Grooten Oceaan, zoo snel mogelijk uit Acapulco naar Panama vertrokken zijn. Volgens de New York Herald heeft president Roosevelt besloten, de kwestie der erkenning van Panama's onafhanke lijkheid aan het Congres over te laten. Een telegram van den correspondent der Kölniscbe Zeitung en andere berichten zijn daarmede in stiijd: deze berichtgevers voegen er zelfs bij dat Beauprê het erken- nings-besluit aan de regeering te Bogota moet mededeelen en dat de vice consul te Panama de voorloopigo regeering der Pepublica del Istmo ermee in kenr.is moet stellen. Men bedenke dat de New York Herald tot dusver het Panarr.a-plan be streden beeft ten gunste van het Nicara gua-plan Overigens is de erkenning van de nieuwe republiek in beginsel, zoo niet in den vorm, thans leeds een feit. De Columbiaansche regeering heeft, ge lijk te verwachten was, in krachtige be woordingen verzet aangeteekend tegen de aanmoediging, door de Vereenigde Staten aan de opstandelingen in Panama verleend en tegen de erkenning van een voorloopige regeering aldaar. Columbië vraagt kort en goed de eerbiediging van haar souve- reiniteit, op grond van de bestaande ver dragen. SANTO DOMINGO Uit Port-au-Piince werd eergisteren aan de Kölnische Zeitung geseind dat de op stand in de Dominikaansche republiek voortduurt en dat men bang is voor ernstige onlusten, waarby lijf en goed van de vreem delingen in gevaar gebracht kunnen worden Hoofdbestuiirsvcrgiulering van Donderdag 5 November 1903, Slot. Sprekende over de behandeling van het vee in verband met de zuivelbereiding wees de heer Swaving er op dat die behandeling in Zeeland wel wat te wen schen overlaatzoo bijv werkt het laat in de wei loopen slechtdat doen evenzeer de slechte stallingen, het drinken van ijskoud water in den winter en dergelijke. De qualiteit van de boter zou beter worden indien men meer zorg aan het melkvee besteedde, zooals o. a. in Brabant. Ik zei, als-je het bewijs wilt hebben, dat de werklui het niet zoo héél kwaad heb ben als je je voorstelt, kijk dan des Zon dags eens langs 's Heeren straten, of liever nog in de kroegen. Waarvan bestaan die? Van werklui; en 'igaat ze allen goed! En wat je vertelt van meer loon denk-je in einst dat de werkmansstand hiermede gebaat zou zijn De prijzen. „Ik weet wat-je zeggen wilt," viel Egger hem in de rede „Als de Ioonen hooger woiden, dan stijgen de levensmid delen tevens, hè Daar heb-je gelijk in Maar loonsverhooging verlangen wij ook niet!" „Wij, wij," zei Jan gevat, „wie bedoel je daai mêe »Wel, allen die met mjj eenstemmig denken,» hernam Egger, den stoot behen dig ontwijkende. »Maar wist-je dal wel mannetje, dat we geen loonsverhooging verlangen >Ja, je verlangt aandeel in de winst, hernam Jan. «Juist,* zei Egger. die zoetjes aan begon te merken, dat hjj zijn man gevonden had »En is dat onbillijk?* »'tls niet alleen onbillijk,* gaf Jan ten antwoord »'t is ook dwaas. 01 denk je, dat de patroons altoos winst trekken uit hunne ondernemingen of bedrijven «Altoosneen altoos niet; maar* »Och kom 1 maak je toch in Godsnaam geen verkeerd denkbeeld van de zooge naamde winst. Ik hou het er voor, De heer Eoert stelde in het licht dat in deze provincie weinig fabrieksboter voor uitvoer wordt geproduceerd. Hij achtte het vroeger opstallen van het vee niet zoo dringend noodigwel bij het bijvoeren in tijden dat het voeder gering is. Over deze zaak voerden verschillende leden het woord. Er werd beweerd dat de dieien vooial ei door lijden dat zij in het najaar te laat in den avond in de wei blijven. Aanbeveling verdient het ook om, indien dan de diei en op stal komen, nog iets bij te voederen Ook werd de meening uitgesproken dat de stallen in Zeeland beter zijn in gericht dan die in Noord-Brabant Weersproken weid dat het nadeelig wei kt da koeien te laat in het najaar in de wei te laten loopen In dit jaar was er bijv in genoemd seizoen meer eten in de wei dan in een vioeger Aanbevolen weid ook het dekken van het vee, zooals dat algemeen in Holland gebeurt. Over dit punt werd door verschillende heeren het woord gevoerd Mededeeling werd gedaan van eene kennisgeving van eene vergadering der „Hollandsche Maatschappij van Land bouw", ter bespreking van maatregelen om den goeden naam van Goudsche en Edam mer kaas te handhaven. Van het dag. bestuur van het „Ned Rundvee Stamboek" is een verzoek inge komen om ook cursussen te openen tot vermeerdering van de kennis van rund veefokkerij. De voorzitter deelde mede dat het dag bestuur inwilliging daarvan nietgewenscht acht. De subsidies, die de Maatschappij ontvangt, zijn uitsluitend gegeven voor de paardenfokkerrij en vroeger is nooit van samenwerking tusschen het «Rund vee Stamboek* en de Maatschappij ge blekeu. Door den zuivelconsulent werden daarna eenige mededeelingen gedaan omtrent het onderzoek van voederstoffen. Hij gaf een bijzondere wijze van con tröle in overweging. De heer Swaving geloofde niet dat die hier van eenig nut zou wezen. Vooral bij controle van voederstoffen bij arbeiders, die kleine partijtjes betrek ken, zou het ontzaglijk moeilijk zijn om de vervalschers te treffen. Bq groote partijen is dit geen bezwaar maar bij kleine partijtjes zal het niet gaan Beter ware het dat de groote land bouwers, wier knechts varkens hebben zelf het voeder aankoopen en dat overdoen aan hunne arbeiders. en dat staat ook in de laatste aflevering van mijn tijdschrift, dat vele patroons dikwijls in -er schade dan winst hebben* »Hé, boe houden ze zich dan staande, zeg?* vroeg Egger. «Doordien ze een afzonderlek fonds hebben, uit vroegere winst bespaard, waar door ze in minder voordeelige tijd hunne zaken aan den gang houden en kunnen blijven, die ze zijn. Dit is te weinig be kend, De wereld merkt van dit reserve fonds niets; en daaiom irorat zij tot de onderstelling, dat de ondei nemer, patroon of werkgever altoos maar winst heeft en niets dan winst.* Egger was een oogenblik in de war Jan, dit opmerkende, ging voor te spreken «Nu zul-je zeggen, dat de werklui zoowel deelen moesten in verlies als in winst? is 'tniet? «Zeker,* hernam Egger, «dat zou niet meer dan billijk zijn Natuurlijk, niet meer dan billyk vervolgde Jan, hierbij Eggors spreektoon nabootsende: «De werklui zouden dan boekhouden moeten leeren. natuurlijk En ze zouden met vreugde in den zak tasten wanneei van ben dekking van onderlinge schade werd geëiscbt, - na tuurlijk, tevens, - natuurlijk een volmaakte, nooit g stoorde harmonie tusschen patroon en knecht, ik wil zeggen, tusschen evongelijken heerschen Z0U 1* Wordt vervolgd.) De contröle. zooals de heer Eoert die bedoelt achtte de heer Swaving, vooral in den beginne, niet mogelijk. Na eenige discussie vond de vergade ring goed, dat dhr. Koert in de voorjaars vergadering daaromtrent een nieuw voor stel deed. Na eenigen tijd pauze werd de verga dering heropend en door het dag best dank gebracht aan de afdeelingen voor de ingezonden rapporten, die blijk gaven van de werkzaamheid dier afdeelingen. Verder werden mededeelingen gedaan van verschillenden aard. Aan het bezwaar omtrent het open stellen van het Belgische douanenkantoor te Clinge is tegemoetgekomen. Door het dag best. werd voorgesteld om een adres van adhesie op te zenden aan het adres van het «Nederl Land- bouwcomité* betrekkelijk de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen. De voorz. besprak daarbij het aanhangige wetsontwerp tot herziening der opbrengst. In velerlei opzicht zal het gewenscht zijn op te komen tegen aanslag van de schuren, daar die een noodzakelijke be hoefte zijn voor het landbouwbedrijf, waar ook in het bijzonder op gedrukt wordt door het «Nederl. landbouwcomité* De heer Fruijtier stelde ook het onbil lijke in het licht van het voorgestelde wetsontwerp en achtte het wenschelijk dat men zich aansloot bij bovengenoemd adres om te trachten vriistelling van land- bouwschuren te verkrijgen. Hierna werd besloten adhesie te betui gen aan het adres van genoemd comité Van de afdeeling Hulst is een verzoek schrift ingekomen om een betere stapel plaats voor suikerpeeën langs het kanaal Gent-Ter Neuzen, welk verzoek gedeel telijk is ingewilligd. Verder is door Ged. Staten van Zeeland advies gevraagd omtrent het verleenen van een subsidie voor den aanleg van 8 proeftuintjes bij landbouwwinter-cur sussen. Het dag. best. heeft dit verzoek zeer ondersteund en wellicht wordt het ook wel ingewilligd Aan het einde der vergadering, besprak, bij de rondvraag, de heer Boogaert de verplichte stierenkeuring. die in den loop der debatten was aangeroerd. Hij zou die een ramp achten voor den landbouw, wat de voorzitter verklaarde hem uit het hart te z\jn gegrepen. Dezelfde spreker vroeg of het niet op den weg van deze vergadering zou liggen om eens te onderzoeken of er iets te doen is tegen het rijden met automobielen Hij wees erop dat vooral Belgen daar mede de wegen onveilig maken en stelde in het licht dat de Belgen tegenover onzen landbouw niet zoo welwillend zijn om hun ten deze veel faciliteit te geven. De voorzitter wees erop dat Gedepu teerde Staten ten dezen opzichte strenge voo schriften gegeven hebben. Het dag. bestuur zal echter de kwestie overwegen, De heer Zuidweg besprak de wensche- lijkheid van een trambaan van Borssele naar Wolfaartsdijk en vroeg of de land bouwmaatschappij aan het tot standkomen daarvan niet zou kunnen medewerken De voorzitter meende dat dit meer op den weg liggen zou van de afdeelingen Wordt die tram echter een landbouw belang geacht, dan kan het hoofdbestuur adressen vaD de bewuste afdeelingen aan de betrokken autoriteiten sreunen. De heer Langeraad vroeg nog eenige inlichtingen omtrent de oprichting van de coöperatieve superplmsphaatfabriek. De heer Vorsterman van Oyen deelde mede dat thans ongeveer 7000 van de 10 000 aandeelen, welke noodig zijn, ge plaatst zijn. Mocht men niet komen tot het ver langde getal, wat 20 Nov. zal beslist worden, dan zal men trachten op een paar der Zoid-Hollandsche eilanden deel neming te krijgen. Liefst wil men in Zeeland blijven, maar kan men daar niet slagen, dan zal men - en waarschijnlijk met succes - op de Zuid-Hollandsche eilanden en in een deel van Noord-Bi aban t aandeel houders zoeken Door den voorzitter werden nog eenige mededeelingen gedaan omtrent een van regeeringswege te nemen proef tot bestrij ding der tuberculose onder het vee door onteigening met schadevergoeding. In den loop van den winter zal. indien het denkbeeld der regeering instemming vindt, de heer Koert in de verschillende afdeelingen hieromtrent eenige mededee lingen doen. De wenschelijkheid werd verder nog besproken dat de zuivelconsulent nu en dan de hoofdmarkten in Zeeland bezoeke, om zoodoende meer voeling te kunnen hebben, met de landbouwers in de gansche provincie, waartegen geen bezwaar bleek te bestaan. Hierna werd de vergadering gesloten. Een en ander uit dit verslag, ontleenden we aan de Midd. Ct. AXEL, 10 November 1903. Toen Vrijdagavond de laatste trein van Gent naar Terneuzen 't station Philippine had verlaten, werden de reizigers in den waggon le klasse verontrust door het geweldige schokken en slingeren van dit rijtuig. Blijkbaar was het door de een of andere oorzaak uit het spoor ge raakt. Een der passagiers, de heer Blan- kers uit Ter Neuzen begaf zich op de loopplank om het treinpersoneel te waar schuwen, spoedig daarop werd geremd en, daar de locomotief steeds voorttrok kwam het rijtuig vanzelf weer op de rails. Daar er bloed aan de wielen kleef de, stelde men een onderzoek in en nu bleek, dat een koe, die zich waarschijn lijk op de spoorbaan had te slapen gelegd den hals was afgereden. Het ongeval liep dus betrekkelijk nog goed af. De passagier die zich op de loopplank begaf verdient wel een pluimpje voor zijn cor- daat optreden. Vrijdagnacht is nabij Baarland in de Wester Schelde gezonken het scheep* je van den beurtschipper van Ter Neu zen op Bergen op Zoom C. M. de Jager. Na in Baarland nog circa 15 last beet wortelen te hebben ingeladen, bestemd voor de fabriek van Van der Linden te Bergen op Zoom, was schipper De Jager met zijn scheepje de haven uitgevaren en op stroom ten anker gekomen bij de roode tonnen. De opvarenden hadden omtrent lek kage van het scheepje nog niets bemerkt en allen waren naar de kooi gegaan. De schipper was evenwel waakzaam en bemerkte, nadat hij circa anderhalf uur geankerd lag, dat er veel water binnen kwam. Hij wekte aanstonds zijn knecht en zoontje om te beproeven door pom pen het schip drijvende te houden. Dit bleek evenwel vruchteloos, zoodat de opvarenden zich ten slotte in de roei boot moesten redden. Vrijdagmorgen te half zeven is het scheepje gezonken en zal geheel verloren zijn. Een slechte ligplaats in de haven van Baarland, is de vermoedelijke oorzaak der lekkage. Schip en lading zijn geassureerd. De opvarenden zijn Vrijdagmorgen te Ter Neuzen geland. (7.Ct.) In plaats van den heer Van den Eeckhout, die voor beide functiën had bedankt, is tot secretaris en gemeente ontvanger der gemeente Boschkapelle be noemd de heer P. R. J. Claays, thans kommies bij 's Rijksbelastingen te Koe wacht. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Boschkapelle is benoemd dhr. H. Vermandei, te Meer (Limburg). Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, vooi middags te Sint Nicolaas (Waas) no. 43 Staliestiaat no. 43. Op andere werkdagen eu Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraai no. 34. van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2