No. 63. Woensdag li November 1903. 19" Jaar<». EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, F. DIELEMAN, AXEL. Itnitenland. FIJ 1 liI.ËT0N. Dit Blad verschgnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad verten tiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. duitschland. De Tsaar heeft, na zijn bezoek te Wiesbaden, aan baron Von Richthoven, den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de orde van Alexander-Nefski, en aan den ouderstaatssecretaris von Mübl- berg het grootkruis van de Anna-orde ver leend. Verder hebben nog een aantal generaals en waardigheidsbekleders Rus sische ridderorden gekregen. Men meldt dat de conferentie over ver verzekering van slachtvee die te Berlijn is gehouden, tot geen praktische uitkom sten heeft geleid. Niet alleen de Zuid- duitsche regeeringen namen een weige rende houding aan, maat ook de Noord- duitsche konden het niet eens worden over de voornaamste bepalingen. De Keizer is, nadat hjj in Oost-Pruisen op de jacht tot zijn heupen in een moe ras was gezakt, bizoudere aandacht gaan wijden aan de moerassen in die provincie. Volgens de Nat.-Ztg. heeft de Keizer zich nader laten inlichten over het broek land aldaar, en kan men nu verwachten dat hij de regeering voorstellen totdioog- making van alle drassige plaatsen zal laten doen. De bewoners van de provin cie hebben dus alle reden, om het vluch tend hert dat de Keizer nazat, dankbaar te wezen. Dr. Otto Schmidt te Keulen beweert, dat hij er in geslaagd is de microbe van kanker af te zonderen en steriliseeren en dat hjj een serum heeft vervaardigd dat in 29 gevallen succes heeft gehad Niettemin hoopte bij nog op zijne cnbe achaamdheid, om ongedeerd uit M. weg te komen, zoo mogelijk, zelfs het gesprek met Frits te vermijden. Hier echter mis rekende hij zich. Hij dacnt niet dat er nog een was, die wel zorgen zou dat hij niet ongemerkt vertrekken kon Jan junior namelijk, en zoo hij er al aan dacht, dan schatte hij toch Jan's invloed te gering Op eens schrikte hij uit zijne overden kingen op, beseffende, dat het vóór alle dingen zaak was, niets te doen blijken van de onrust, welke zich innerlijk van hem had meester gemaakt. De last zijner herinneringen als met geweld van zich atscbuddende, zei hij op een' toon, dien hij te vergeefsch zoo zorgeloos mogelijk wilde doen scbjjnen „Dat schpen belangrijke dingen te zijn die Flits mij te vertellen heeft." „Ik maak me over hem ongerust antwoordde Weiman, „als bij zich maar niet door zijn drift laat overheeischen „Och wat," hernam Egger achteloos, „deuken we daar niet aan laten we liever ovei iets anders praten Ha, daar schiet me juist iets te binnen, ik heb er al dik wijls naar willen vragen/' *En dat is?« vroeg Weiman. ENGELAND. Te Darenth in Kent is Donderdag de 26e wedstrijd in het ploegen gehouden. Van 's morgens negen tot 's middags een woelde het kouter van 118 ploegen door den grond om. Ieder had een halve are voor zijn rekening, en de rechters letten op de zuiverheid, de gelijkheid en de diepte der voren Buiten mededinging waren twee ploegen, die een naburigen akker hadden uitgekozen om al dien ploegers met hun paarden te toonen wat de motor vermag. Er waren daar twee motoren van verschillend samenstel en die ploeg den het land om even keurig als de ouderW6tsche ploegen, en veel sneller. SPANJE. Een anarchist heeft te Barcelona onder bedreiging van het huis in de lucht te laten vliegen, van den rentmeester van markies de Castelvell 10,000 peseta's ge- eischt. De rentmeester heeft de politie gewaarschuwd en deze hoopt den misda diger op het spoor te zijn. ITALIË. De Petit Bleu bevat een bericht, dat wij niet zonder eenig voorbehoud durven overnemen, maar aan den anderen kant na hetgeen er sedert den brand op het Vaticaan geschreven is, ook niet heele- maal onwaarschijnlijk klinkt. De Petit Bleu toch verzekert, dat Gioliti tengevolge van dien brand het Vaticaan er aan her innerd dat de Paus de apostolische pa leizen slechts in gebruik heeft krachtens de waarborgenwet en dat de Italiaanscbe regeering niet van plan is zijn recht van toezicht op de letterkundige en kunst schatten in het paleis der Pausen prgs te geven. »Hoo is het toch met jè verzoek om loonsverhoogiog afgeloopen Weet je wel, dat je nu zoowat een maand geleden daar schrikkelijk tegen opzag »Ja dat deed hij eu dat doet hij, geloof ik, nog,* sprak hier vrouw Weiman. Waarom hij 't niet doen wil, begrijp ik niet, ofscboou het aan den anderen kant nu niet meer noodig was Waarom niet?* vroeg Egger. Wel, je kostgeld voorzag in de be hoef te »Zoo, dat zal dan bij mijn vertrek op houden,* viel de ander haar in de rede. »Hoor-je wel, vader,* sprak dn vrouw tot haren echtgenoot, »als Egger vertrekt mis ik vijf gulden en nu zal ik nog min der dan vroeger met je weekgeld rond komen 1* »Jelui laten me niet aan 't woord ko men,* sprak nu Weiman, »anders had ik je verteld, dat ik er niet tegen opzag om loonsverhoogiog te vragen. Alleenlijk is er één ding, waarmee ik waarschijnlijk verlegen zou staan. Als mijn baas me eens vroeg: »Waarom woü-je loonsver hoogiog,* wat zou ik dan moeten ant woorden >Wel, dat is duidelijk genoeg,» meende Egger. »Heo-je toch zelf niet erkend, dat het leven van Jen werkman een kruisweg is van 't begin tot 't end Waar anderen, de bazen, zich baden in weelde en gemak, daar moeten wij hard wei keu, ou waarvoor? voor een paar Deze duidelijke en nog nimmer ontvan gen boodschap moet groote ontioering hebben verwekt op het Vaticaan. De congregaties der kardinalen zijn in allerijl door Pius X bijeengeroepen en heb ben besloten om zich ten sterkste tegen den eisch der Italiaanscbe regeering te verzetten. Zoo noodig zullen zij een be roep doen op diplomatieke tusschenkomst van de bij het Vaticaan vertegenwoordigde volken. RUSLAND. Vertegenwoordigers van uit hun land verbannen Finnen hebben beproefd te Darmstad een audiëntie bij den Tsaar te krijgen om hem een memorie te overhan digen, waarin de ondei teekenaars de po; litiek der tegenwoordige Russische regee ring tegenover Finland in 't licbt stellen en de beweringen van von Plebwe, in zijn vroeger besproken antwoord op den open brief van W. T. Stead, kenscbetsen als berustend op avereoblsche uitleg der wetten en verdraaiing van feiten De audiëntie weid niet verleend, maar de memorie heet in ontvangst te zijn ge nomen. TURKIJE. Volgens een bericht uit Koustautinopel houdt bet antwoord van de Porte op het hervormingsvoorstel van Oostenrijk en Rusland nog de mededeeling in, dat in de commissie, belast met de hervorming der gendarmerie, behalve twee Turksche generaals ook nog zitten de Duitsche in specteurs Auler Paja en Ruedigh pasja. Op het oogenblik is de commissie in Mo nastic Oorspronkelijk was ze bestemd, om den krijgsraad, die de uitspatting der elleudige guldens De patroons worden dik en vet van ons zweeter. als we niet meer kunnen, dan mogen we big zgn, wanneer we bij een medelijdenden schoon zoon of op zijn hoogst in een gasthuis worden opgenomen »Ei steekt waaiheid in je woorden Egger,» merkte Weiman aan, toen de spieker ophield. D it kan ik niet ontkennen,* verzekerde ook de vrouw »Eu wal zeg jij er van, Jan vroeg ze vervolgens dezen. »Je hebt nog niet uitgesproken,* Egger, gaf deze ten antwoord, »ga voort en dan is 't mijn beurt „Neen, ik heb werkelijk nog niet uitge sproken," zoo vervolgde Egger. „Want als je mij dat alles, wat ik opgenoemd heb toestemt, dan zul-je me óók toestem men de gevolgtrekking, die ik er uil afleid. Immers, de patroons en in 't algemeen de rjjkeu, waarvan zijn ze rijk geworden? Van ons zweetEn zouden dan wjj geen recht hebben meer loon te vragen, te eischen, wanneer dat loon nog niet geëven- redigd is aan onzen arbeid en niet voldoet aan onze behoeften Ik begrijp waarlijk niet, hos er nog zoovelen zijn, wien de moed ontbreekt te spreken voor hun goed recht en„Nu gaat het te ver," viel hier opeens Jan in „Je praat gezonde en dwaze taal door elkaar Egger 1" „Zoo?" vroeg deze spottend. „Bewijs me dat eens?" troepen had te beoordeelen, te herzien De inspecteur-generaal Hilmi pasja en de wali's en bevelhebbers in de drie wilajets hebben pas weer strenge bevelen ontvan gen. de snelle hervormingen zooveel moge lijk te bevorderen, opdat spoedig de uit komsten blijken, en verder alle sporen en gevolgen vaD de uitspattingen der troepen en Basjibozoeks zoo spoedig mo gelijk te verhelpen en uit te wisschen Blijkbaar is de Porte er op uit' den toe stand in Macedonië aan hun oppervlak te verbeteren en hoopt zij daardoor het hervormingsplan te kunnen ontgaan. Aan de Weensche Allgemeine Zeituog, wordt uit Konstmtinopel het gerucht oven- geseiüd, dat Rusland en Oostenrijk ei over denken hun hervormingsplan met een vereenigde vlootbeweging kracht bij te zetten AMERIKA. Donderdag werd uit Colon geseind dat het stoomschip Orinoco vandaar naar Car tagena vertrokken was met de gebeele Columbiaansche strijdmacht van 463 mao kolonel ot generaal Tovar en zijn staf inbegrepen, zoodat de landengte aan de separatisten overgelaten is. Het was ook maar het wijst, om zich bij het on vermij- delijke neer te leggen. Maar zelden zal een omwenteling zoo zonder bloedvergie ten tot stand gebiacht z\jn. Da commandant van de Nashville en de spoorwegambtenaren waren tusscheu- baide gekomen en hadden van de leiders der separatisten verkregen, dat deze hun krijgsgevangenen in vrijheid zouden stel len, mits Tovar naar Columbië terug keerde. Deze voorwaarde nam Tovar aan. „Vooreerst," begon Jan, "vooreerst zou ik j6 willen vragen of je soms de laat3le aflevering van mljü tijdschrift heb ge- l0Z6D „Jou tijdschrift gat de aangesprokene ten antwoord, „ik weet niet wat dat is. Waarom vraag-je me dat „Omdat," hervatte Jan, „omdat je ge- heele betoog jrnst zoo in die aflevering gedrukt slaat. Maai dal is tot daaraan toe. Geloof nu evenwel niet, dat mijn gewoon stilzwijgen een bewijs is voor mijne instemming met je meeningen ik zal je van het tegendeel het bewijs leveren. Ten eerste tocb is je voorstel ling van het leven eeos wet kmans bepaald oojaist. Jij noemt dat leven een kruis weg van 't begin tot 't6ind. Die voorstol ling nu noemen ik en allen, die doorden ken, niets anders dan een jagen naar tee- Kening, als je dat verstaat" »Mooi zoo,* riep Egg.r lachend uit, »teekeuiog. Ga vooit. asjeblieft!* Jan ging voort »Als je 't bewijs wilt hebben dat de werklui het niet zoo kwaad hebben als jij en jou aanhang het voorstellen «Wie noem-je mijn aanhang, jonge heer?* vroeg Egger gebeld. »0!« antwoordde Jan, »meendet-ge dat ik niet wist van welke soort menscben, die hier en daar een beruchte vereeniging vormen, de denkbeelden, waarvan jij een voorstander bent, uitgaan Dat noem ik jou aanhang! Laat me nu voortgaan.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1