Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Provinciale Staten van Zeeland. Italiaansche ambtenaren, politiedienaren, brandweermannen, enz. werden hartelijk en voorkomend bejegend en op last van den Paus heeft de Vaticaansche hoog- waardigheidsbekleder Puccinelli zich naar het Kapitool begeven om den burgemeester prins Colonna, den dank van Pius X over te brengen. Dat er geen kostbare zaken verloren zijn gegaan, blijkt helaas onjuist. Er zijn verbraöd een Codex Marcellianus, een zee: oude papjrus, eenige incunabelen en oude kopergravures. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend, maar aan moedwilligheid valt niet te denken, vezekert de Tribuna OOSTENRIJK-HOJIGA RIJ E In het üraniatheater te Weenen we;d Zondagavond vertoond »De vermoording van het koningspaar*. Dat wekte de ergenis op van een tachtigtal Servische studenten, die lawaai begonnen te maken onder de uitroepen »Foei 1 uitscheiden Wij laten ons vaderland en onzedappeie officieren niet beleedigen.* Het pupliek, dat te WeeneD al evenmin op de hand der koningsmoordenaars is als ergens andera, brulde »Er uit met de leven makers1* De Serviërs gingen niettemin door, totdat men dreigde handgemeen te worden. Toen bracht de politie de ver bolgen patriotten de zaal uit en nam er twaalf mee naar het bureau, waar zij na een verhoor te hebben ondergaan op vrije voeten werdeD gesteld. Donderdag werd te Middelburg onder voorzitterschap van dhr. mr. P. C J Hennequin de najaarsvergadering gehou den van de leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland Als plaats waar bet volgend jaar de algemeene vergadering en de tentoonstel ling zullen worden gehouden, werd aan gewezen de gemeente Hulst, waar men bereid is, de algemeene vergadering te ontvangen. Blijkens verslag van den alg. penning meester wordt een batig saldo verwacht van ƒ318 995. De Maatschappij telt thans 2488 leden. De begrooting voor 1904 raamt in out vang en uitgaaf 10675.291/? met f 59.19l/2 voor onvoo.ziene uitgaven. Onder de uitgaven is uitgetrokken 450 voor prijzen op de tentoonstelling te Hulst 3950 voor verbetering van het paarden ras, 2250 voor den zuivelconsulent, enz en 200 voor de kosten van een cursus in de bacteriologie, door den zuivelcon- sulen t te volgenVoor de var kensfokkerij is 250 geraamd, en de contributie werd geraamd op 2500 omdat het aantal leden is toegenomen. Na een woord van aanmoediging van den voorzitter' om het ledental uit te breiden, deelt deze mede, dat er kans bestaat, dat de subsidie van het rijk voor den zuivelconsulent tot 2500 zal worden verhoogd. Wat de varkensfokkerq betreft, wees de voorzitter er op dat het misschieq overweging zou verdienen betere beeren aan te koopen dan tot dusver gebruikt worden. Zoo zou de Maatschappij een uitstekenden beer kunnen koopen en dien kunnen stationeeren in een door loting aan te wijzen afdeeling, om dan later de goede afstammelingen over de andere afdeelingen te verdeelen In Hulst is in dien geest met succes gewerkt. Dit denkbeeld vond algemeen instem ming. Hierna werd de begrooting goedgekeurd Aan de orde was nu de benoemiug van een lid van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van den heer J. J. van Weel Met alge meene stemmen werd deze herbenoemd, waarop hij de benoeming aannam evenals die als afgevaardigde Daar het »Nederl Landbouw-Comité*, waarvoor hij ook met algemeene stemmen herbenoemd werd Hierna werd meegedeeld dat in een Woensdag gehouden vergadering regeliugscoinmissie betreffende paarden fokkerij is besloten ona aan de regeering te vragen 8 prijzen uit te loven van 2500 elk, te verdeelen over verschil lende jaren, Verder is besloten om indien een hengst wordt gestationeerd op Noord-Beveland, daarvoor een toelage uit te keeren Van verschillende afdeelingen is bericht ingekomen van de oprichting van cursussen in paardenkennis Door de afdeeling Zierikzee is in de vorige vergadering reeds gevraagd de aanhoudingsbijdragen voor merriën te splitsen in twee groepen, wat den leeftijd betreft Hieraan beantwoordende stelde het da- gelijksch bestuur voor een bijdrage te geven aan merriën van 3 jaar en 4 voor merriën van 4 8 jaar Omtrent het landbouw-onderwijs wordt meegedeeld dat het aantal wintercursus- sen toeneemt Voor eene commissie van toezicht op den wintercursus in landbouwkunde te St Jansteen Heikant bestond de voor dracht uit de heeren Ed van Acker. E B Plasschaert en Cam Ysebaert, en Jan F de Cock. J Cornelisse en Ch Ysebaert Het eerstgenoemde drietal werd benoemd In de commissie voor Hontenisse werd benoemd dhr P S de Jole, met wien dhr Jos Buijsrogge aanbevolen was Door de vergadering van hoofden en onderwijzers van landbouwcursussen de ondersteuning van de Maatschappij aagd om te geraken tot cursussen voor volwassenen Het dagelijksch bestuur kan echter hoe nuttig het dergelijke cursussen ook acht, niet adviseeren, om daarvoor geld toe te staan Nadat door dr Swaving verslag was overgelegd van de enquête omtrent de samenstelling van fabrieksboter in Zee- land, wees deze in het bijzonder op de behandeling van het vee, Wegens plaatsgebrek zal het verslag in het volgend nummer worden voortgezet den Notaris Dregmans te Axel krachtens art. 1223 Burgelijk wetboek de verkoop laats van een woonhuis en erf te Ter Neuzen. Koopster werd Maria de Jonge wed- Jac. de Ruijter te Ter Neuzen voor 980. AXEL, 6 November 1903. Voor een zeer talrijk opgekomen pu bliek gaf de Zangvereeniging Excelsior Donderdagavond haar eerste winteruit- voering op de bovenzaal bij den heer P. Koole. We kregen al héél spoedig den indruk, dat de vereeniging in het afge- loopen jaar goed vooruitgegaan is. De zangstukken, hoewel van zwaarder ge halte, werden zeer juist uitgevoerd vooral „Gebed in Nood" en „Lenteavond" met hun mooie solo's die uitstekend gezongen werden, verwierven veel bijval. Het is onze meening, dat, wanneer de leden den zelfden ijver blijven toonen, we met tertijd nog wel eens iets fijns zullen krijgen Ook de nummers van het programma die door de tooneelclub voor de voetlichteu werden gebracht, werden met instemmin; begroet. Het moet voor de uitvoerders een voldoening geweest zijn te bemerken dat hun spel in een ademlooze stilte werd gevolgd. En dat was geen wonderDe stukken waren zeer aardig en de rollen zoodanig verdeeld, dat elke rol goed tot zijn recht kwam, Het zou ons te ver voeren alles te gaan beschrijven. Toch kunnen we niet nalaten, zonder ook maar iets te willen afdingen op de andere num mers, te vermelden, dat de beide voor drachten „Nederland boven al" en de „Artisten-Revue" het meest bij ons in der smaak vielen. En dat scheen ook bij het publiek het geval geweest te zijn, want het laatste nummer werd o. a. met een schier eindeloos applaus begroet. Het moet dan ook gezegd worden, dat aan de uitvoering totaal niets ontbraken dat niets gespaard was om er een paar sue ces-nummers van te maken. De costu mes voor deze beide voordrachten, waar door zij nog beter tot haar recht kwamen was in éèn woord prachtig. Excelsior* gaf Donderdag het bewij dat zij noch moeite, noch kosten ontziet om haar leden en verdere belangstellen den een prettigen avond te bereiden. Moge zij zoo voortgaan Woensdag had in het Hotel „Cen-, traal" te Terneuzen ten overstaan van 4rrou(lisscnic!its-Reclitbuiik te 11 ithle liturg- Zitting van 9 November 1P03 E. B. M., 43 jaar oud, landbouwer te Boscb- kapelle is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het drama te Walsoorden. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen; le P. W., oud 24 jaar, 2e P. R., oud 40 jaar en 3e Th. S. oud 38 jaar, allen van beroep, vis- scher, geboren en wonende te Bouchaute (België) en thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat zij den lOen October 19 j3, des avonds omstreeks 10'/e nar, te Walsoor den, gemeente Hontenisse in en bij de herberg van J. E. Andriessen met vereende krachten met andere onbekend gebleven personen door geweld opzettelijk den brigadier der koninklijke, Marechaus see J. Geleijnse en den maréchauSsée van dei- Linde hebben gedwongen het constateeren van overtreding der gemeenteverordening op het slui ten der herbergen, door de in die herberg aan wezige bezoekers, na te laten, doordien in de herberg, toen bovengenoemde brigadier zich ge reedmaakte de namen der bezoekers in zijn op schrijfboekje op te teekenen, na gezegd te hebben dat hij hen rao st bekeuren en dat niemand weg mocht vóór dat hij de namen der bezoekers haa opgeteekend en nadat bovengenoemde marechaus see zich voor de deur had geplaatst, de le be klaagde meei genoemden brigadier een stomp tegen de borst en een vuistslag in het aangezicht gege ven heeft en de '2e beklaagde meergenoemden ma rechaussee een-of meer duwen toegebracht heeft waarna alle bezoekers de herberg uitgedrongen zijn en buiten de herberg de 3e beklaagde meer genoemden brigadier, welke inmiddels op den grond geworpen en door eenige persoren vastgehouden getrapt en geslagen werd, diens revolver met ge weld uit de hand gerukt heeft, waarna alle be zoekers ontvlucht zijn, althans met vereenigde krachten met andere onbekend gebleven personen zich door het plegen van voormelde handelingen met geweld hebben verzet tegen genoemden bi gadier en genoemden marechaussee, welke in dienst zijnde, genoemde herberg waren binnengetreden daar het sluitingsuur der herbergen reeds over schreden was en zich daarin nog verscheidene bezoekers bevonden, teneinde tegen den herber gier en de bezoekers proces-verbaal op te maken te rzake van overtreding der gemeente-verordening het sluiten der herbergen. Aan de beklaag den is ambtshalve als verdediger toegevoegd dhr. Mr. J F. van Peinse, advocaat te Midde burg doende blijkt. Met bet aannemen van werklieden voor de vele werken wordt nu reeds begonnen. Een uitkomst dus voor de vele arbeiders, die velleden maand wegens gebrek aan werk ontslagen moes ten woideu. Van de Amersfoorlsche kermis De laatste kermisdagen te Amersfoort waren zeer rumoerig. Verschillende vechtpar tijen hadden plaats waarvao een eindigde met een moord. Zaterdagnacht werd een 23 jarige man Gerardus Tbooft zoodanig met een mes in de borst getroffen, dat bij onmiddellijk ineenzeeg en dood was. De dader, de 18 jarige vrijwilliger C. F. Muller van het depot-escadron van het le reg. huzaren, vluchtte het kermisterrein af maar werd door een der voorbijgangers zoodanig vervolgd tot een politieagent kon worden gewaarschuwd, die hem in hech tenis nam. De verslagene werd naar het naastbij- zijnde militaire wachthuis gebracht, maar de dokter die inmiddels gehaald was kon slechts den dood constateeren. De wond is 3 cM. diep en toegebracht met een model-knipmes. De longslagadef is doorgesneden. De politie schijnt met den verslagene reeds den vorigen dag last te hebben gehad wat er vooral toe bijdraagt, dat men om trent de aanleiding tot het treurig feit niet te groote zekeibeid koestert, doch ook daaromtrent zal wel wat meer licht komen, daar de dader bekend heeft en de ver slagene nog een 3-tal vrienden bij zich had. De dadei werd Zondagavond ter beschik king der miliiairo autoriteit gesteld- Over zijn verleden wordt niets ongunstigs mede gedeeld. 't Is een jonge man uit de buurt schap Faassen, gemeente Apeldoorn. De vermoorde moet daarentegen nogal wat op zijn kerfstok gehad hebben. - Te Echt is een kind te vondeling gelegd in da woniDg van een echtpaar, dat twee zijner kinderen door den dood verloren had. MeG scheen te weten dat het echtpaar wel een kind als het hunne zou willen aannemen. Zoo geschieddeojk PREDIKBEURTEN TE AXEL bondag 8 NTovember 1903. Ned. tL-rv. Kerk. Voorm. 9Va ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Dankzegging voor 't Gewas. Gereformeerde Kersen. Kerk A. Voorn. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij, Ds. N. P. Liitooij. Kerk B. Ds. R. van de Kamp. Ds. R. van de Kamp. Wederom een postdiefstal ondeki Men meldt uit Rotterdam aan Het Vad conducteur der posterijen alhier, die reeds geruimen tijd onder vordenking stond van diefstal van poststukken, werd gisteren door een inspecteur van politie op strai aangehouden en gefouilleerd en op hem in beslag genomen 2 bankbiljetten vaD 25 en een muntbiljet van 10, waar van hij de herkomst niet op kon geven De bankbiljetten z,.;n gemeikt Y E 4827 en B K 7394 en het muntbiljet 06948 M R Vermoedelijk zijn deze biljetten uit niet aangeteekende brieven oatvreema Inlichtingen omtrent dezi biljetten wor den verzocht door het Centraal 3ureau van politie alhier. De verdachte postducteur is na ben voorloopig verhoor wederom op vrqe voe ten gesteld. Het was bekend dat de verdachte met een betrekkelijk klein inkomen builenspo- pger uitgaven deed. Door de diiectie van de Kon. Mg »De Schelde* te Vlissingen Js besloten de tegenwoordige ketelmakerij aanmerke lijk te vergrooten, doordat de tegenwoor dige ruimte voor deze afdeeling onvol Avondzitting van Dinsdag te 7lj3 uur. Voorzitter de heer mr. A J. Roest, commissaris der Koningin Tegenwoordig 40 leden en de griffier. Afwezig de heeren De Smidt en Moer dijk de eerste is verhinderd de gansche zitting bij te wonen, de laatste alleen die van dezen avond. Omtrent het in deze zitting behandelde ontleenen wij aan de Midd Crt. De voorz. opent de najaarsvergadering in naam der Koningin. Hij wijdt daar na eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den heer Van Waes- berghe Janssens, herinnert aan den aan genamer. omgang van dat lid van het Gedeputeerd college en aan de diensten, door hem aan de provincie bewezen. Ook herdenkt de voorzitter den heer mr. J G. van Deinse, die wegens ver trek naar elders het lidmaatschap der Staten heeft neergelegd Wat hij voor de provincie deed. wordt door den voorz. in 'tkort in herinnering gebracht Daarna stelt de voorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de heeren E. B. Duraoleyn en Jos. van Waesberghe, en noudigt de heeren Hennequin, Dieleman en Fruytier tot dat onderzoek uit, Intusschen schorst hij de vergadering. Na heropening der zitting b engt de heer Hennequin namens de commissie rapport uit, strekkende tot toelating van beide in het district Hulst gekozen leden. Met dit advies vereenigt zich de ver gadering onder beraadslaging of hoofde lijke stemming. Hierna worden beide heeren door den griffier binnengeleid en leggen zij ïd han den van den vooizitter de vereischt-ê eeden af. De voorzitter wenscht de heeren geluk met het blijk van vertrouwen, hun door

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2