No. 02. Zaterdag 7 November 1903. !9e Jaarg. EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laan deren. F. DIELEM AN, AXEL. Buitenland. F E 11L li E T 01\. T AXELSCHE COLRAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdaffavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Brlgiï 70 cent, Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND Naai bet heet besloten de Alfaristen een halt jaar geleden, dat vier leiders van de Hentsjakisten uit den weg geruimd zou den worden. Dit kwam uit doordat het plan bij vergissing meegedeeld werd aan een groep Armeniëis te Miltord in de Vereenigde Staten, die zich van de Alfa- risten afgescheiden en zich bi] de Hents jakisten gevoegd had. Die vier vogelvrij verklaarden vertoefden in Amerika, in Zwitserland, in Engeland en in Rusland. In Juli werd te Boston Peter Goerekian (of Koeregian), redacteur van Jong Arme nië, op straat door vier kogels in den rug getroffen in October werd Nazarbek te Clarens in Zwitserland met een mes in den rug gestoken Sagoeni is te Lon den vermoord. Hoewel gewaarschuwd hebben zjj die aanslagen niet kunnen ont gaan. De vierde man is op 't oogenblik te Londen, ter bijwoning van de vergade ring der Hentsjakisten. Van den moordenaar van Sagoeni nog geen spoor. Uit Boston wordt gemeld, dat Goerekian, die de politie aangeboden had inlichtingen te geven in verband met den moord op Sagoeni, een helsch werk tuig thuis heeft gekregeo. SPANJE. De liberalen zijn het ton slotte met elkaar eens geworden hoe de hoofdman van de partij gekozen zal worden. Dö tegenwoordige liberale senatoren en kamer leden in vereeniging met alle oud Cortes- leden van de partij zullen samen 15 No- 12) VI. Zoo goedkoop zou Egg<'r er evenwel he den niet afgekomen Frits was niet in eene stemming, om het voordeel, dat bij op zijn tegenstander kennelijk behaald had, zoo maar te laten glippen Bovendien had bij zeer goed opgemerkt dat Jan hem meermalen gewenkt bad, als wilde hü nem aanmoedigen voort te gaan. Ook was hij door dezen volkomen bekend gemaakt met het eerloos karakter van don kost ganger; en Frits was juist de man om Egger diens handelwijze in zijne laatste betrekking zonder omwegen te verwijten. Zoo hielp liet dan Egger niet of bij zich al tot den ouden Weiman wendde want vóór dat hij den mond kou open doen werd hij vei rast door Frit's vraag: »Waar denk-je nu je kunsteü te gaan vertoonen, Egger Zelden sprak Frits hem bij zijn naam aan; deed hg het, dan was er gewoonlijk „onweer aan de lucht." Langzaam keerde zich E«tger om, en wierp op den vrager een blik zoo verplet terend mogelijk, zonder andere uitwerking dan een schaterend gelach. ♦Kereltje, wat kijk-je me kwaadaardig vember voor een hoofdman stemmen. Als er iemand uit do stembus komt. die twee derden van de stemmen op zich heeft kunnen verzamelen, dan zal de vergade ring overgaan tot het kiezen van een commissie van vijf, en deze vijf zullen dan den hoofdman aanwijzen De partij van Canalejas neemt aan al deze bande- lingeu geen deel. Over het algemeen acht men de kansen van Montero Rios het grootst. Dat een chef, die met zooveel bezwaren uit den hoop te voorschijn ge haald is, werkelijk een persoon van sterk overwegenden invloed in de liberale partij zal zijn, laat zich niet denken. Daartoe is meer noodig dan tweederden van de stemmen of de gunst eener commissie. Nog een andere stemming is aanstaande, en wel 8 Novemberde verkiezing voor de gemeenteraden door het geheele land. Zondag zijn de stembureau's verkozen. De gemeenteraadsverkiezingen zullen in de groote steden een feilen kamp te aan schouwen geven tusschen de candidaten der republikeinsche en die der konings gezinde partijen. Reeds hebben de re publikeinen te Madiid van 't voorjaar bij de verkiezingen voor de Kamer op 6 van de 8 zetels, die er door de hoofdstad te bezetten wareD, beslag gelegd. Ook in andere groote steden is toen gebleken dat de republikeinen over aanzienlijke minderheden te beschikken haddeu. Hun tegenstanders te Madrid zijn er inmiddels in geslaagd in de stembureau's vijf zetels .'hii de zes machtig te worden. Moiayta heeft Maandag hierover gesproken in de Kamer. Hij beschuldigde de rege9iing, dat deze geknoeid had b(j het vormen der stembureau's. aan i« riep Frits, en op nieuw barstte bij in lachen uit. waarmede, ditmaal allen instemden. Ten laatste plooide ook Egger's mond zich tot een grijrzenden lach. »Lach raaar,« riep hij, »maar bedenk, wie 't laatst lacnt, lacht 't best.» Eenige oogenblïkkan heerschle er stil zwijgen. Wellicht verwondert het iemand onder mijne lezers, dat Weiman, ot althans zijne vrouw Frits niet verhinderde tot den kostganger woorden te richten, die zoo duidelijk de verachting te kennen gaven, welke hij jegens Egger voedde. De reden ligt voor de hand. Noch Wei man, noch zijn vrouw begrepen iets van den woordentwist tusschen Frits en Egger; en bovendien wisten beideD dat door be middeling van een of andere zijde het kwaad erger in stede van minder zou worden. „Je hebt me nog geen antwoord op mijn vraag gegeven, Eggei," begon Frits weer. „Daarop ben ik ook niet van plan te antwoorden," gaf de kostganger bepaald ten antwoord. „Maar veroorloof mg nu op mijne beurt een vraag. Ik ga reeds overmorgen M. verlaten evenwel zou ik vóór ik wegging, wel willen weten, waar mede ik de verachting, bijna zou ik zeg gen den haat verdiend beo, die je ten mijnen opzichte reeds van den eersten dag onzer kennismaking aan den dag hebt gelegd." Die vraag was stellig Egger zette met ITALIË. De brand op bet Vaticaan brak Zondag avond omstreeks 10 uur uit in de biblio theek en wel Id de kamer van pater Erla, deD bibliothecaris. Een voorbijgan ger zag van bet plein van St. Pieter den brand en waarschuwde de wacht der Zwitsers aan de bronzen poort. In een oogwenk was bet gausche Vaticaan op de been. Gendarmes, palalijnsche gardes, geestelijken, bedienden, alles liep door elkaar, en trachtte het gevaar te bezwe ren. maar men kwam spoedig tot de er kenning, dat de bluschraiddelen van bet Vaticaan ontoereikend zouden zijn. Pater Erla was een der eersten geweest, die met een paar kostbare manuscripten onder den arm uit zijn slaapkamer zich io veiligheid had gesteld. Merry del Val snelde naar den Paus en vroeg dezen verlof de Italiaan.scbe brandweer telefo nisch ta hulp te roepen, waartegen Pius X geeo bezwaar bad. Van vier posten tegelijk rukte de brandweer aan en zij werkte even beslist als voorzichtig ten einde bet vuur spoedig meester te wor den en tocb geen waterschade toe te brengen aan de geheime archieven, waar handschriften van onschatbare waarde zijn geborgen. Zoodra de brandweer binnen het Va ticaan was kwamen ook de autoriteiten opdagen, te weten do burgemeester, prins Colonna, de quaestor, de prefect, commis- rarRsen van politie en een groot aantal stedelijke politieagenten, kortom bet kri oelde er van vertegenwoordigers van bet Italiaansche Rome, hoog en laag. Een officier vau den grooten staf, die in uni form was, bleef alleen aan den ingaDg een laatsten slag alles op 'tspel. Frits waa plotseling ernstig gewordeD. Hjj keek Jan aan, die nader bij de tafel schoof, en hem toeknikte en sprak toen op langzaraen toon tot den kost ganger „Eisberg, moet ik alles zeggen Allen keken Frits aan de tooD zijner stem kwam hun vieemd voor. Ook cp Egger maakten deze weinige woorden een diepen indruk. Met bliksemsnelheid dooi liep hij de rei zijner herinneringen, doch naar 'tscbeen spoedig gerustgesteld, antwoordde hij bijna oumiddelijk „Zeg ai wat je weetik verlang niets liever Fiits keek den kostganger geruimeD tijd strak in de grijze oogen. Weder maakte dit aanstaren een plotselingen indruk op hem. Op eeDS scheen hem een licht op te gaan. Tot over deooren blozende, keek hi] wederkeerig Frits vast in de oogen. 't Was een vreemd schouw spel die twee mannen elkander zwijgend aanstarende, als zochten ze elkandei in de ziel te lezen. De btjzittenden begre pen er niets van alleen gevoelden ze, dat er iets gewichtigs op til was. Daar ging onverwacht de voordeur open en een krachtige stem iiep „Hola 1" Met één sprong was Jan bij de deui, opende die en stond tegenovei een man die dringend verzocht Fi its even te mogen spreken. Gemelijk, en tevens nieuwsgie rig voldeed Frits aan 't verzoek en ging staan, meenende dat zijn plaats niet bin nen de muren van het Vaticaan was. Het was overigens een merkwaardig too- neelbrandweermannen, priesters, pause lijke en gemeentelijke rustbewaarders, Vaticaansche en wereldlijke autoriteiten alles naast elkaar in de weer om aan net blusschingswerk te helpen. Prins Colonna kreeg in zijn jjver een volle straal in zijn gëzicht uit een gesprongen waterslang. Naar men zeide, wilde de Paus zelf ook naar den brand komen, maar hield zijD omgeving hem daarvan terug. Tijd noch plaats waren dan ook erg geschikt voor een ontmoeting van het hoofd der kerk eu de vertegenwoordigers van bet wereld lijk Rome. Te middernacht was men den brand meester. Op dat uur meldde zich aan het Vaticaan aan markies Nicolini, onder staatssecretaris van openbare werken, die daar zijn collega van het departement vaD binnenlandsche zaken vond. Vergezeld van Vaticaansche waardigheidsbekleders gingen beiden de verwoesting in oogen- schouw nemen. De schade is overigens nogal mee gevallen. Er is geeu boek of manuscript verbrandalleen de kamers van pater Erla zijn erg gehavend en bet dak der bibliotheek is op dit punt ingestort, ver liezen die hersteld kunnen wordeD. De Romeinscbe pers legt er deD nadruk op dat de hulp der ItaliaaDscbe regeering bij bet blusschen van den brand op het Vaticaan door de Vaticaansche autoritei ten is ingeroepen. Die hulp werd overi gens gaarne verleend, al ware het maar geweest om de onvergetelijke historische en kunstschatten te helpen redden. De met den man even buiten de kamer. Kort daarna kwam hij terug en deelde bet gezin mede dat er t'huis iemand was, die hem noodzakelijk moest sprekpn. Daarop wendde bij zicb tot Egger en vroeg hem op haastigen toon „Heb je eergevoel in je ljjf?" De aangesprokene keek Frits toornig aan en zei daarop „Wat denk-je wel van me?" „Nu als dat zoo is," hernam Frits, „beloof me dan, dat je in geen geval zult vertrekken, alvorens met mij, in tegen woordigheid van je kostbaas en van Jan een gespiek te hebben gebad „Ik beloof het jeverzekerde Egger, „Goed," hervatte trits, »ik wil je op de proef stellen maar vertrouwen doe ik je geen zierOp dreigenden toon, waarop Frits dien avond al eens gespro ken had. Egger was in gedachten ver zonken. Nochtans voelde hij als bij iDStinct, dat Jao's oogen strak op hem gericht waren. Die jougeD wist meer van bem, dan bem liet wasEn hoe kon hij dat weten Niet anders dan van den heer NoorhuLjsenEn deze Ongetwijfeld was ook hij gewaarschuwdZoo zag Egger zich dan rondom door een net van bespieders omgeven, dat zich simentrok, naarmate de dag van zijn vertrek naderde. Voor de eerste maal kwam de wenscb in ham op veilig uit M. weg te zijn ver trokken. Wordt vervolgd.}

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1