No. 01. Woensdag 4 November 11)03. !9e Jaarg* EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De rechtbank te Dresden heett zekeren Rasp, een koopman aldaar, een algemeen gevreesd automobilist, tot de voorbeeldi ge strat van vier Tmaanden gevangenis straf veroordeeld, wegeDS het roekeloos ver oorzaken van een ongeluk. Rasp was met vervaarlijk getoeter op een groep fietsers ingestoven, zonder in bot minst zijn vaart in te houden, zoodat een wiel- rijdster met fiets en al gegrepen en tegen een telephooDpaal op was geslingerd. De dame had anderhalve maand noodig om van hare wond te genezen, en zal ook nog een actie wegens ochadevergoeding instel len, Jaar haar eene voet nog niet goed te gebruiken is. De kilometers-verslinder had de onbeschoftheid, toen men hem acbternariep, dat de dame gewond was, met zijn lichtelijk beschadigde machine voort te puffen, onder den uitroep»Ach wat, zij vergoedt mij de schade aao mijne machine toch niet!" FRANKRIJK. Het bloedige tooneel bij de Arbeids beurs te Parijs, begon Donderdagavond om half vijf. De ontruiming der Beurs ging kalm in zijn werk, behoudens wat geschreeuw en meer dergelijke manifes taties. Om half vijl werd er echter plot seling uit het gebouw een flescb geslin gerd naar de buiten staande politie, waar door een agent ernstig werd verwond. Toen werd bevel gegeven ruim bian te maken. Maar nauwelijks waren de be reden gardes muuicipales begonnen aan Het thans beerschende stilzwijgen dreigde voor de vrouwen pijnlijk te worden Wei man zelf was te zeer in gedachten V6r zonken om het op te merken. Zij durfden den timmerman in zijn overdenkingen niet storen. Met spanning luisterden ze dus, toen in de stille straat stappen weerklon ken, of 't niet Jan en Egger konden zijn en onbewimpelde vreugde teekeude zich op haar gelaat, toen eenige oogenblikken later de deur werd opengedaan, en de verwachten op den drempel zichtbaar werdeD, ten bewijze dat de vrouwen zich niet hadden vergist. Dit binnentreden wekte den timmerman op. Ook zijn ge laat helderde op toen hij de aange'romenen en daardoor Egger in de eerste plaats op- mei kte; en de handdruk tusscben deze twee gewisseld was minstens even har telijk als die tusschen Jan en zijn vader Weiüige oogenblikken daarna waren allen op hunne gewone plaatsen - rond de rafel gezeten. Blijkbaar had Wei man hierop gewacht om tot zijn kost ganger eene vraag te richten, welke hem op ae lippen branddewant nauwelijks had deze zijn voeten behagelijk onder de tafel uitgestiekt, of zijn kostbaas wendde ïicb tot bem, en vroeg de tenuitvoerlegging van dit bevel of er werden uit het gebouw nog een tiental gevulde flesschen geworpen, volgens som mige berichten gevuld met zwavelzuur, maar die niemand verwonddeD, naar 't schijnt. Gelijk men weet, was de politie don toestand spoedig meester en kon zij nadat eenige tientallen gewonde betoogers en politieagenten weggebracht waren, de ontruiming hervatten. De secretaris van den raad van beheer der Arbeidsbeurs, burger Laporte, werd gevangen genomen en naar de kazerne van het Chateau d'Eau geleid. Om kwart over vijf moesten nog oen vjjftig jonge lui, die kwamen betoogen tegen de ver huurkantoren, in de rue Turbigo verstrooid worden. Veiligheidshalve werden de ver huurkantoren in het le en het 2e arron dissement, waar zij zeer taliijk voorkomen scherp bewaakt door de politie. De Arbeidsbeurs werd na de botsing door een paar commissarissen van politie op alle verdiepingen doorzocht. Er wer den bij dezen rondgang nog verscheidene personen verwijderd, maar zij, die konden aactoonen, dat ze aan bun gewonen ar beid waren, konden blijveu. Om half zes was alles afgeloopen en rukte een groot deel der politie in. De schade in het gebouw der arbeids beurs is slechts gering. In de groote ver gaderzaal zijn de banken onderste boven geworpen bij de binnenkomst der politie; overigens bepaalt de schade zich tot een aantal gebroken ruiten. Behalve Laporte is ook gevangengenomen Bousquet, secretaris-generaal van het bak- kerij-syndic, tegen wien een instructie is geopend wegens aansporing tot moord en »Zeg ons toch eens, Egger, welke de reden van je overhaast vertrek is Het scheen den timmerman onmogelijk over iets anders te spreken dan Egger's vertrek; hij was er geheel van vervuld. Ook Egger was deze vraag niet on welkom zij tocb schonk bem da gelegen heid naar hartelust de handelingen zijns patroons en van alle patroons in 't alge meen te gispen. Hij zette zich in pos tuur op eene wijze, die genoegzaam te kennen gaf, hoe geheel hij thans „op zijn paai dj e" was, eu gaf daarna ten ant- wooid „Eigenlijk had ik er niet op gerekend zoo spoedig te moeten vertrekken maar ik heb alweer ondervonden dat or op patroons niet voel staat te maken is." „Hoe dat?" vroeg Weiman, wiens nieuwsgierigheid door dit antwoord nog meer werd geprikkeld. »üat zal ik je in korte woorden ver tellen^ hernam Eggeren nu deelde hjj het gezin mede, dat hem aanvankelijk was aangezegd, na verloop van veertien dagen te moeten vertrekkenmaar de heer Noorhuijsen gelijk wij reeds we ten, hem heden had bekend gemaakt dat reeds op aanstaanden Zaterdag, dus morgen, zijn ontslag bepaald was. »Zie-je, dat heet nu fatsueu voegde hij er bij, »eerst waarschuwt men je veer tien dagen van te voren, en vervolgens jaagt men je op een fatsoenlijke manier Weg plundering. Aanleiding tot dezo vervol ging heeft gegeven een manifest, dat aar, den uitgang van de Arbeidsbeur« werd verspreid. Van de agenten zijn er drie ernstig ge wond van de arbeiders vier, voor wier leven men vreest, die allen bajonetsteken hebben gekregen. Twee hunner zijn eerst 16 jaar, de beide anderen 18 eu 21. Alles te zamen genomen zijn 70 arbei ders en 60 agenten gewond. Er zijn ook ongeveer zestig personen in hechtenis ge nomen. 's Avonds werd dit getal nog vergroot tengevolge van de weigering van enkele lieden om door te loopen. Om half elf was alles doodstil in de buurt van de Arbeidsbeurs. Thérèse en Frederic Humbert, die beiden in de gevangenis te Fresnes zitten hebben door bomiddeling van bloedver wanten en advocaten heftige gedachten- wisselingen. Frédéric wil van de behan deling van hun zaak in hooger beroep afzien, omdat bij er geen heil van ver wacht. Thérèse verklaart daartegen geen duim breed te zullen wijken, ofschoon zij weet dat de zoon van Regnier, van Dur ban uit, alles voor onwaar beeft verklaard wat Tberese over de betrekkingen van diens vader tot de familie Daurignac be- weeid heeft. Theresa's voornaamste hoop is gevestigd op de, van nationalistische zijde, voorgestelde benoeming van een parlementaire commissie tot onderzoek van de »kleine papieren* die bij de be handeling van de zaak voor het bof van assizen niet zijn voorgelezen. ENGELAND Er is een vermoeden, dat de moorde- Hij verzweeg wijselijk, dat door zijn onbeschaamd gedrag deze io andere geval len niet veischooubare handelwijze den patroon volkomen gerechtvaardigd was. Deze mededeeling van den kostganger deed opnieuw een diep stilzwijgen ont staan. Geen wonder! Weiman was óók werkman, en als zoodanig zeer gesteld op een fatsoenlijke behandeling. 't Kon Diet, anders, of voor de met bet voorgevallene volkomen onbekende lieden moest de toedracht der zaak, aldus verhaald, alles behalve vleiend zijn ten opzichte van Egger's patrooD. Jan echter, die buiten Eggers weten, heden met alles volkomen bekend was geworden on dus ook wist wat door dan kostganger werd verzwegen, wilde met verschoonbare spotzucht dezen eens verlegen doen staan en vroeg hem daarom »Hab-je met die handelwijze van den patroon maar zoo goedschiks genoegen genomen doch Egger bad zijn antwoord klaar. »Ik deed het,« antwoordde de laatste, zouüer eenige hapering, »o<ndat ik reeds een andere betrekking had en bovendien boe eer hoe liever van Noorhuijsen ont slagen wilde zijn Jan keek op zijn neus 1 Zulk een onbeschaamdheid had hij niet duiven verwachten. Egger zocht dus buiten weten des patroons en terwijl hij by dezen nog in dienst was, reeds naar een andere betrekking ongetwijfeld om naar van den Armeniër Sagoeni de wijk beeft genomen op een Fransch zeilvaar- tuig, dat Maandag te Greenwich op de Theems lag en 's avonds om elf uur ver dwenen was. Te Boston is Viijdag op de Ivernia een schip dat juist uit Engeland was aan gekomen, een Armeniër met name Kri- korian in hechtenis genomeD, in verband met den moord op Sagoeni. Hij is na tuurlijk niet de misdadiger, aangezien bij Engeland al verlaten bad, toen de moord geschiedde Krikorian heett zich vao de Hintsjakisten afgescheiden en behoort tot de Alfaristen. Hy is Protestantsch pie- dikant onder de Armeniërs geweest en woonde de laatste jaren in Londen. Hij was een vijand van Sagoeni. SPANJE. Van de berichten die uit Bilbao de buitenwereld bereiken, zetten wij voorop dat er een zeer strenge censuur wordt gehouden op telegrammen. Wijst dit op zichzelf al op een ernsti- gen toestand, bet nieuws, dat doorgelaten wordt, is bovendien van dien aard, dat de strenge maatregelen door de militaire overheid getroffen alleszins verklaarbaar zijn. Al is thans de werkstaking de di recte aanleiding tot de onlusteo, de woede van het volk uit zich meest tegen de geestelijkheid. Zonder ingespannen waak zaamheid van politie, troepen en brand weer, zou het er voor de paters niet goed uitzien.- De militaire bevelhebber Hernandez Velasco houdt hoofdkwartier in den schouw buig Arriagi. De stakers hebben do^r de heele stad verspreid barricaden opge- op een mooien morgen den aftocht te blazeD. Heette dat misschien »fatsoenlljk Intusschen gaf Jan de hoop nog niet op Egger te ontmaskeren. Daartoe had hjj met behulp vaD Mijnheer Noorhuijsen's bewijsstukkeu, een plan gevormd, en hij wachtte nu nog slecnts op eea gescöikte gelegenheid om zijn vuur te openen. Trouwens, 't werd hoog tgd. Overmorgen reeds zou Egger vertrokken zijn althans, indien zijn kostvrouw bem niet uit over maat van minzaamheid nog eenige d igen kosteloos ten harent wilde houdenen dat juist was het wat Jan vreesde en wat hij üit alle macht voornemens was, tegen te gaan. Hoogst welkom moest hem daarotn de komst van zijo trouwen bondgenoot in dit geval, Frits namelijk, zijn. Gewoonlijk kwam deze lederen avond omstreeks dezen tijd en ook nu bleef bij niet uit zeker onbewust welk een verborgene vreugde zijne komst ditmaal opwekte. Hij werd, als altijd, met open arm9n ontvangen, en nam daarom dan ook zon der veel complimenten zyn vaste plaats aan ae tafel in. »Weet-je 't al werd bem aanstonds gevraagd. »Wat zou ik weten?* vioeg bij op zijne beurt met een leuk gelaat. »Dat Eggei weggaat, boe! weet je dat nog met »0hernam Frits, »is dat alles

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1