Landbouw. Heniengd Mienws. jl ambtenaren, op wie deze wet sloeg, tot 1905 tijd zou wot den gelaten om te kiezen tusscben hun ambt en bun herberg. Maar de ambtenaren-herbergieis hebben geen lust in deze keus zij vragen, na daartoe de noodige handteekeningen te hebben verzameld, oen volksstemming over een voorstel tot intrekking der wet en tot opheffing van het verhol een herberg te houden voor alle categorieën van ambte naren. Betoogd wordt, dat een dergelijk verbod voor Tburgausche verhoudingen niet past, dat daarvoor de bezoldiging van de ambtenaren veel te laag is. Wanneer men ambtmannen, vredesrechters, nota rissen, kadasterambtenaren, secretarissen, enz. niet hun herberg wil laten, zou men op het platteland geen flinke ambtenaren meer kunnen krijgen. De kantonnale regeering heeft te kennen gegeven, dat ze over het vraagstuk niet anders denkt dan in 1900. Maar het is zeer wel mogelijk, dat de kantonnale raad zal adviseeren tot aanneming van het voorstel. Want de Tburgausche kanton nale raad telt onder zijn leden vele ambte naren, die thuis naast hun ambtsbureau ook een «Wirlsstube* hebben, Het Thurgausche volk zal binnen vier maanden over deze quaestie te beslissen krijgen. TURKIJE. Natsjewits, de Bulgaarsche agent te Konstantlnopel, heeft Donderdag de Porte kennis gegeven, dat er weer een klasse der reserve van 5000 man naar huis ge zonden is, zoodat er nog slechts één ouder de wapenen is. De Sultan beett zijner zijds een iradee uitgevaaidigd, waai bij de Turkscbe ilawee-troepen (reserve tweede klasse) ontslagen werden. En uit M ice- donië wordt gemeld dat de opstandelingen- aanvoerders ook aan 't demobiliseeren zijn gegaan. Zij zemlen hun aanhangers ook naar huis. Mooier oplossing is baast niet denkbaar Intusschen vertrouwen de mogendheden niet te hard op den ijver der Porte om voortgang te maken met de hervormingen in Macedonië. De dezer dagen vermelde nota van de Oostenrijkscbe en Russische regeeringen aan de Port6 behelst vier punten, die daar blijk van geven. Dezo zijn Toevoeging van een Russischen en Oostenrijksch-Hongaarschen adjunct aan den inspecteur-generaal van Macedonië benoeming van militaire deskundigen der groote Mogeüdheden, die met de grootere Turkscbe troepenafdeeliDgen zullen mee gaan om verdere buitensporigheden tegen te gaan benoeming vau een gemengde, uit vertegenwoordigers van alle Euro- „eeu ontevredenheid doen ontstaan, „die voor mij niet laDg verborgen kon „blijven. Tot mijne schade, gelijk „later is gebleken - neb ik daarop niet „genoeg acbt geslagen toen op eens de „lang gereedgemaakte mijn sprong en men „mij algemeen om vermindering van werk uren en vermeerdering van loon vroeg „Ik beb dien eiscb afgeslagen, en „de gezellen staakteD den arbeid - Nog „bad ik geen vermoeden ud Eisberg, tot- „dat bij 14 dagen later plotseling verdwe nen was met prijsgeving van één week loon en terzelfder tijd de bewuste werk „lieden met «hangende pootjes* terugkwa- „men, Egger als de oorzaak der grève „aanduidende. Blijkbaar had deze van „hunne aanstaande terugkeer kennis ge dragen en zicb daarom lafhartig ver wijderd." „Uit dit een en ander nu neem ik vnj- „héid U voor den bewusten Egger ten „ernstigste te waarschuwen," enz. Deze brief, gevoegd bjj hetgeen hij van Jan had gehoord, ten aanzien van Egger's invloed in diens kosthuis, had mijnheer Nooi huijs m genoopt de gangen van zijo drukker gedurende enkele dagen nauwkeu rig na te gaan. Hy bemerkte daardoor dat Egger al mooi op weg was hem de zelfde onaangenaamheden als aaD zijn' vorigen patroon te berokkenen en dus meende hij om daarvan bevrijd te blijven piot heler to kunuen doen, dan hom oen- peesche Mogendheden gevormde commis sie wederopbouwen van de verwoeste kerken en dorpen en repatiiatie der ge vluchte Bulgaren. De Mogendheden, die aan dit gezamen lijk optreden mededoen, geveD de Porte een bepaalden termijn om deze hunne onherroepelijke eischen aan te nemeD. Dit laatste is niet overbodig, want de Porte heeft zich gehaast om een roos kleurig schilderij van baar ijver en ernst ten aanzien van Macedonië op te hangen, zoodra zij hoorde wat er voor haar voor een missive id aantocht was. Zij hoopte blijkbaar daardoor de aanbieding van 'ooven omschreven oischen nog te voorkomen, op zijn minst de overtuiging te vestigen dat die aanbieding eigenlijk overbodig was, om lat het met de invoering der hervor mingen zoo prachtig ging als men maar kon verlangen. Omtrent een nieuw soort vau aard appelen, de «moerasaardappelen van Uru guay* (Solarium Commersoni) heeft de directeur van het koloniaal instituut te Marseille eeuige belangrijke mededeelin- gen gedaan. Die aardappel heeft het voordeel, dat hij kan worden geteeld in gronden, welke anders daarvoor niet geschikt zijn, dat hf niet wordt gedeerd door voorjaarsvorst, niet licht bederft, vrij is van aardappel ziekte en van rattenaanvallen verschoond blijft. Voorts behoeven die aardappelen met telkens opnieuw gepoot te worden de wortels, welke na het rooien in den grond blijven, doen de planten opnieuw groeien. Het groen der planten, welke tot in den herfst blijven groeien, kan als veevoeder worden gebruikt, zonder schade voor de knolvruchten. Een bezwaar is voorloopig nog, dat de aardappelen een ietwat bitteren smaak hebben maar het schijnt, dat bij voort durende cultuur, waarmede meu in Frank rijk sinds eenige jaren is begonnen, dat bezwaar overwonnen en ook deze aard appelen een geschikt voedsel kunnen worden. Van Juni tot September bloeit de plant en verspreidt een jasmijnachtigen geur. (M. Ct.) De Suikerwet Tot den Minister van Financiën hebben zich met een adres gewend belangheb benden bij de vervaardiging den import en den verkoop van siroop, dat zij door een gedeelte der onlangs aangenomen suikerwet en wel bepaaldelijk door artikel le. (nl. door hetgeen daar wordt bepaald omtrent de accijnsberekening op de siroop) niet alleen ernstig in hun fabricage en hun handel zullen worden belemmerd, maar dat. hun handel door het daar be paalde mot ondergang wordt bedreigd Dat zij eerst thans tot deze ontdekking komen, wordt verklaard daaruit, dat tot voor enkele dagen de desbetreffende Rijks ambtenaren nog niet allen in staat waren voudig uit zijne dienst Je ontslaan. Dit was dan ook geschied, na een zeer heftige woordenwisseling welke den heer No.irbuijsen beter dan alle inlichtingen van anderen ten volle met Egger's onbe schaamd karakter bekend maakte. We hebber, gezien hoe mijnheer Noor- huijsen in drift opstak op 't hooreo van Egger's leugentaal. Bij kalm nadenken kwam de niet onnatuurlijke gedachte bij hem op dat zijn drukker, bij wijze van wraakneming hem nog genoeg nadeel berokkenen kon gedurende de veertien dagen, die er nog vóór zijn vertrek ver- loopen moestenen zich tegenover diens onbeschaamdheid mot verbonden achtende aan eenige welvoegelijkheids-regel, nam hij zich voor hem na voorafgegane waai schu- wing nog deze week te doen vertrekken. Dit bij hem vaststaande, riep hij Jan. gaf hem eenige orders en vertok om eenige zaken af te doen. (Wordt vervolgd.) inlichtingen te geven hoedanig de bere kening zou zijn, en in welke verhouding die tot de nu toe geldende bepalingen zou staan De tot 31 Augustus jl geldende bepalng dat siroop bij import tot aan een suiker gehalte van 50 pCt met 6 er 100 KG werd belast, is nu vervangen door den zuiverheidsfactor 68 gr en elke graad meer wordt met f 0,36 belast. Deze toestand betoogen petition arissen zal oorzaak worden, dat een voedings middel van een zeer groot deel der werk lieden en plattelandsbevolking zoo duur wordt gemaakt dat de consumtie tot zeer kleine proporties teruggebracht zal worden Goede rietsuiker siroop met een suiker gehalte van 33 pCt, 34 pCt en dus 16 pCt beneden het tot nu toe geldende maximum zou nu worden aangeslagen volgens een zuiverheidsfactor van 86 pCt, gelijk staande met een accijns van 12,48 Indien het de bedoeling der Regeering was de opbrengst van den accijns op de stroop te verhoogen, dan ware het volgens de meening van adressanten beter geweest eenvoudig het bedrag van den accijns te verhoogen Zij dringen er bij den Minister op aan, dat artikel le. zoodanig gewijzigd worde, dat zij op den ouden voet blijven impor teeren kunnen, desnoods met eenige ver hooging van accijns, opdat er tenminste vastheid van aanslag zij Zij verzoeken tevens dat met deze wijziging niet worde gewacht tot den wettelijken vastgestelden termijn van herziening, aangezien in dien tijd de handel in dit aitikel voor een groot deel reeds verloren zou zijn gegaan AXEL, 27 October 1903. Heden hebben alhier 405 kiezers van de 654 aan de stemming voor een lid van de Provinciale Staten deelgenomen. Op de gisteren alhier gehouden vee markt waren aangebracht 6 paarden, 128 stuks hoornvee en 69 varkens. De premiën werden uitgereikt als volgt Voor liet schoonste paard van 3 tot 7 jaar le prijs 5,Jan Dieleman Wz., 'koopman 2e prijs 3,—, P. van Hoeve, landbouwer. voor het schoonste hengst- of merrie veulen, beneden het jaar oud een prijs van f 2.(niet uitgereikt). voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaar, le prijs f 4,Jan Dieleman Wz., 2e prijs, 2,50, Jan de Putter Lz„ land bouwer voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaar een prijs van 5,(niet uit gereikt) voorde schoonste baatgevende ofkalf- dragende koe le prijs 5,C. N. Jan sen van Rosendaal, landbouwer, 2e prijs 3,dezelfde voor de schoonste kalfdragende vaars le prijs 4,Jan de Putter Jz., land bouwer; 2e prijs 2,50, W. Koster Az., landbouwer; voor het schoonste 2-jarig rund een prijs van 3, H. Andries, koopman te Wach- tebeke. voor den schoonsten hokkeling, een prijs van 2,Jan de Putter Jz., land bouwer voor den schoonsten springstier een prijs van 5,Jac Verstraten, slachter voor het grootste getal paarden door een eigenaar ter markt gebracht een prijs van 4,Jan Dieleman Wz., koopman; voor het grootste getal hoornvee als voren een prijs van 4,H. Andries, koopman Wachtebeke. voor het grootste getal schapen als voren boven de 10 stuks een prijs van 2,(niet uitgereikt). voor het grootste getal varkens als voren boven de 6 stuks 2,Jac. deMeij Zuiddorpe. voor het vetste stuk hoornvee een prijs van 5,R. Blankert, slachter. De eigenaars achter wier naam geen woonplaats is vermeld, zijn allen woon achtig te Axel. De handel was levendig. De St. Ct. bevat een kon. besluit, waarbij aan E. L. D'haene, op 7 Mei 1879 als loteling van dat jaar bij de militie ingelijfd voor de gemeente West- dorpe, ontheffing, van den werkelijken dienst bij de militie is verleend voor het nog onvervulde gedeelte van zijn diensttijd. Bij dat besluit is overwogen dat genoemde Eduardus Levinus D'hae ne op 7 Mei 1879 als loteling van dat jaar bij de militie is ingelijfd voor de gemeente Westdorpe en wel bij het 3de reg. infanterie dat hij op 18 Juni 1879 is overgeplaatst bij de 1ste compagnie hospitaalsoldaten, en, na op 6 Mei 1880 in het genot van groot verlof te zijn gesteld, 11 November 1882 als deserteur uit de sterkte van zijn korps is afgevoerd wegens het niet vol doen aan eene oproeping voor den wer kelijken dienst dat hij, geboren op 26 September 1859, thans naar Nederland wenscht terug te keeren dat er, zijn 44-jarigen leeftijd en den reeds door hem volbrachten dienst in aanmerking nemende, termen zijn om hem van verderen werkelijken diëtist bij de militie ontheffen. Door den Commissaris der Konin gin in Zeeland is, met ingang van 24 dezer, ter vervanging van mr. JG. van Dein se, benoemd tot lid van de Gezond heidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel heeft te Hulst, mr. F. A. Ebbinge Wubbe, grif fier hij het kantongerecht te Hulst. -L- Zaterdagavond is door de politie te Ter Neuzen aangehouden zekere C. E. Barbé, geboren te Zuiddorpe. Den 31 sten Dec. 1897 was genoemde B. ook reeds te Ter Neuzen gearresteerd, daar hij in 1891 als tamboer bij het 3e regiment infanterie, was gedeserteerd naar België. Hij wist echter twee dagen later weer te ontsnappen en sedert hoorde men niets meer van hem. Zondag jl. is hij aan de militaire macht te Vlissingen overge leverd. Gisterenochtend werd te Ter Neu zen gevankelijk binnengebracht de land bouwersknecht C. V. te Bouchaute woon achtig. Deze had de vorige week de dochter van den landbouwer v. D. in den Vogelschorpolder gedwongen hem te zeggen waar geld was geborgen en had zich daarna naar België uit de voeten gemaakt.. Hij werd Zondagavond ge snapt door de Sluiskilsche politie ten huize van v. O., wien hij vergiffenis kwam vragen en tevens of hij hem weer in dienst wilde nemen, dan zou hij het geld teruggeven. Heden is hij naar het huis van bewaring te Middelburg over gebracht. Zaterdagochtend had te Ter Neu zen aan de sluiswerken de ongeveer 40-jarige, gehuwde, werkman P. H, van Boschkapelle, het ongeluk bij het inzetten van een wissel onder een geladen kipkar te geraken, die hem over het rechterbeen ging, waardoor dit op twee plaatsen brak en zoo ernstig verwond werd, dat het 's avonds in het ziekenhuis, waarheen H. was vervoerd, onder de knie moest wor. den afgezet. Vrijdagnamiddag had te Walsoor den een ernstig ongeluk plaats. Bij het laden en lossen van balken struikelde een timmerman met het noodlottig ge volg dat een zwaren balk op het rechter been viel, waardoor dit lichaamsdeel ver brijzeld werd. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, werd de man naar huis gevoerd. Zondagmorgen om 5 uur heeft in de Zandstraat te Rotterdam een formeels vechtpartij plaats gehad tusschen vijf Itaiiaansche zeelieden, die quaestie kregen over een Hollandsch meisje, waarmede een hunner in een logement gelogeerd had De messen werden getrokken en weld.a stroomde bloed Een hunner Gio vanni Mazuho kreeg een diepen messteek in de rechterzijde, terwijl een ander Mi chael Lima een messteek in den rug be kwam. Onder hevig bloedverlies werden ze ter verpleging in hetZiekenuisopgenomea.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2