3* AANKONDIGING. UUU Voetpaden iet ie Kunstwerken. No. 57. ff oensdag 21 October 1903. I9e Jaaiü. EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee ii W8C li - V I a a n <1 ere n F. Itll.l.lMW, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nuinm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad verten tiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/ 2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdaff- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Axel, brengen ter kennis van belanghebbenden dat, te beginnen op 3 November a. s., van wege de Gemeente een algemeene opneming zal worden ge houden van de Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM DUITSCHLAND. Een Spaacsch ingenieur, de uitvinder van een onderzeesche boot, beeft met be hulp van de Germania-werf te Kiel zulk een vaartuig gebouwd en daarna aan die werf verkocht. De boot wordt geareven door een electriscben motor en moet ge noeg verscbe lucbt kunnen meevoeren, om drie personen een etmaal laog op te laten teren. De werf is echter zeer ge heimzinnig met het vaartuig. Men denkt dat zij er verschillende proeven mee wd nemen, voor zij de uitvinding aan h9t departement van marine aanbiedt. Intus bcben is reeds eonigen tjjd geleden offi cieus te verstaan gegeven, dat üuitschland voorhands geen zin heeft in de invoering van onderzeesche booten. De avood kwamen daarmeede bleek het eerst wolk een aanwinst voor de ge zelligheid Egger was. - Hij sneed ver tellingen op, die zijne hoordeis deden schudden van lachen en waarin hij-zelf de hoofdrollen vervulde en mocht er ook al wat spekscbieterij onder looper.zo hadden toch dit voordeel dat ze den avond deden omvliegen. In T kort, - wat trouwens te voorzien was Eisberg bleef bij Weiman in den kost. Moeder vooral was te zeer met bem ingenomen, dan dat ze hem nu zou hebbeu laten glippeo. Bovendien, zjju;kostgold 5 gulden - te meer was een mooie aanwinst en kon opperbest gebruikt worden. Twee waren er echter, die met den kostganger niet op een goeden voetston- deD, te weten Jan en Frits. Niet dat ze hem met opzet bemoeilijktenVerre van daarmaai ze lieten zich ook niet gemeenzaam met hem in. Jan beklaagde zich bij alwezigbeid des kostgacgers meer malen, dat hij sints diens komst geen enkel verstandig woord had kunnen spre- keD, allerminst tot hem. Fiits daaren tegen liet 't niet bij klagen hij «topte den praatzieken Egger nu en dan den (öoud door eeu vraag, die deze niet be- ITALIË. In goed ingelichte kringen wordt in het afbestellen van het bezoek van den Tsaar niets anders dan een wraakneming der Russische geheime politie gezien. Men herinnert zich misschien, dat eenige maan den geleden door Rusland de uitlevering is gevraagd van een te Napels aangehou den nihilist, die beschuldigd werd met de plegers van moordaanslagen in Rusland in betrekking te staan. De Italiaanscbe openbare meening trok echter aanstonds partij voor den gevangene en protesteerde tegen de uitlevering van dezen man, die op zijn hoogst een politiek misdadiger kon zijn. Na een nauwgezet onderzoek besliste de Italiaansche justitie dat de man niet zou worden uitgeleverd. De al gemeene overtuiging was trouwens dat er geen sprake was van een nihilisten- komplot, maar van een samenzwering der geheime politie om haar onmisbaarheid nog weer eens aan te toonen en vervol gens het loon voor haar ijver te oogsten. De Russische geheime politie zou nu door afschrikwekkende voorstellingen van de gevaren aan een bezoek aan Rome verbonden zich een zoete wraak verschaft hebben voor de weigering der IialiaaDsche justitie om in haar kaart te spelen. Op merking verdient dat de vaak zeer goed ingelichte Vorwarts in een artikel »Die Boykottierung des Zarismus* al een paar dagen geleden een nagenoeg gelijkluidende lezing van de kwestie heeft gegeven. RUSLAND. Onomwonden staal het in de Russische bladen te lezen dat het uitstel van de reis des Keizers naar Italië geheel en al amwoorden kon of een opmerking, die hem in den war bracht, ja weêrhield zich niet hem somtijds rondweg een snoever te noemen. Vatten we nu den draad van dit hoofd stuk weêr op. Op den Zaterdag, juist veertien dagen na den boven beschreven avond, wasJan Weiman met zjjD' patroon op diens kan toor in een veitrouwelijk gesprek gewik keld. Mijnheer Nooi hupsen, eenkoit, dik mannetje, wien de goedhartigheid uit de blauwe oogen straalde, had al spoe dig bemeikt, dat er tusschen Jan en den drukker niet die vertrouwelijkheid hrerscbte, welke hjj mocht verwachten van twee menscben, voortdurend met elkander in aanraking zijnde. Gaarne van alles wat hem min of meer aanging het naadje van de kous willende weten, ont bood hjj dus Jan en vioeg hem naar de redenenen der in T oogloopendo koelheid jegens zijnen nieuwen huisgenoot. Jan achtte zich in 't minst niet verplicht iets te verzwijgenallerminst voor den heei Noorhuijsen, in waarheid zijn besten vriend. Dus maakte hij dezen deelgenoot van hetgeen hem iu Egger's karakter tegen de borst stiet. En hierover sprekende bekende hij den beer Noorhuijsen volmondig, in den kost ganger niet ééne eigenschap ontdekt te hebben, die hem gunstig onderscheidde Zijn praatjes, welke voor ieder nadenkend tnensüh duidelijk den stempel der ou waar te wijten is aan de dreigende houding, die de socialistische afgevaardigden in het Italiaanscbe parlement hadden aaugeno- men. Het Nowoje Wreraja noemt hen verdoolden*, die door buu eigen partij zelfs berispt worden wegens hun schaam- telooze voornemens. Jaurès toch ried in naam der Fraüsche socialisten vijandige betoogingen bij het bezoek van den Tsaar in Rome sterk af. Natuurlijk wordt de vriendschap tusschen de vorstenhuizen en tusschen het gros van het Italiaansche volk en het Russische volk er niet min der door, ja zelfs wordt zij gesterkt door deze betreurenswaardige gebeurtenis. Het berouw, dat sommige socialisten al ge toond hebben, komt nu te laat. De Pet. Wed. drukt ook zijn leedwe zen uit over 't gebeurde, en heeft vooral meelijden met het Italiaansche volk, dat toch een groot nut uit bet bezoek van den machtigen monarch vau het vasteland had kunnen trekken. Italië zou daardoor namelijk nader gekomen zijn tot de vreed zame alliantie van Rusland en Frankrijk, en de zegeningen van het tweevoudig verbond waren haar dan eerder ten deel geworden, bijv. 't uitzicht op verlichting der militaire lasten, die het verbond met Oostenrijk-Hongarjje en Duitschland haar oplegt. OOSTENRIJR-HONGARIJE. Verschillende Hougaarsche bladen be- bebelzen sensatieberichten over een re volutionaire beweging, die er onder de Roemeenscbe bevolking in Transsylvanië zou heerscben. Volgens deze berichten was er een opstand beraamd tegen den nacht van 14 op 15 dozer, maar door de tijdig door beid droegen, hadden, volgens Jan, de overige huisgenooten een soort van stom men eerbied jegens hem ingeboezemd, waarvan door den slimmen snoever be' hendig profijt werd getrokken. D&t evenwel woog Jan nog^ niet het zwaarste op 't hart. Er was meer. Mijn beer Noorhuijsen, meermalen met den ouden Weiman in aanrakiug geweest zijnde, kende zeer goed de onzelfstandig heid van diens karakteren ook zijn beschermeling ontveinsde zich niet, dat zijn vader door mooi praters* zeer ge makkelijk zou kunnen bewogen worden lot handelingen, waarover hij bij dieper inzien spijt zou moeten gevoelen. Zulk een gevaarlijk mooiprater, meende Jan, was Egger in de hoogste mate Nu reeds had de oude Weiman, - wellicht zonder 't zelf te weten - sommige zijner eigen meerlingen laten varbn, doordien hij ze niet tegenover Egger's woordenvloed kon staande houdenen nog was deze eerst veertien dagen te M Wel deden Jan en Frits al 't mogelijke om Egger's invloed te vei minderen en zijn somtijds belachelijke, altoos onjuiste voor stellingen van gewichtige zaken te weder leggen, doch ook Z(J, Jan erkende het volmondig, - waren niet altoos bij machte zijne woordenrijke beweringen te ontze nuwen. Bijna met tranen in de oogei verhaalde die goede jongen, dat Frits, ein deljjk gemelijk geworden meer en meer begon aan ie dringen op een spoedige de overheid genomen beschikkingen mis lukte het plan. Op de voornaamste stra tegische punten waren troepen geplaatst, de spoorwegen waren dag en nacht onder militaire bewaking en alle ambtenaren haddeG revolvers gekregen. Dat de Roemeenen het met hun Ma- gyaarsche landgenooten niet al te best vinden kunnen is reeds van aigemeene bekendheid, maar wat zij met een opstand hoopten te winnen is raadselachtig. Ver moedelijk zijn de geruchten dan ook over dreven geweest. Maar vast schijnt wel te staan, dat er in den laatsten tijd een zekere onrust in dit gebied heerscüt, en vooral onder de geestelijken en onder wijzers. Te Lamberg hebben de Roethenen weer eens bun Polenhaat gelucbt. Twintig Roeteenscbe studenten, vergezeld van een aantal onbekenden, drongen Vrijdagmor gen in de zaal, waar de rector pater Fijalek college gaf, en bombardeerden dezen met eieren. Omringd door een lijf wacht van zijn Poolsche theologische leer lingen gelukte het pater Fijalek aan zijn aanvallers te ontsnappen. De universiteits- secrelaris had gelegenheid de namen van een aantal jongelui op te teekenen, terwijl deze onder geschreeuw de academie verlieten. TURKIJE. De plaatsen der twee, in Europeescb Turkije verleden jaar en dit jaar vermoor- do Russische consuls zijn weer bezet. Te Mitrovitsa, waar wijlen consul Sisjerbina Rusland vertegenwoordigde, is beuoemd consul Oi lof uit Skoetari a/Zee. Te Mona- stir heeft consul Kahl uit Samsoen de huwelijksvoltrekking, en dat waarschijn lijk de dag da n toe niet zeer ver meer af zou zjjn. - Jan, met zijn beider hoofd en opgeklaarde denkbeelden, meerendeels de gevolgen van de bemoeiingen des boeren Noorhuijsen ten zijnen opzichte, verweet zich zeiven de oorzaak van dit alles te zijn en al duchtte hij ook geen oogen- blikkelijk gevaai, toch gaf hij ais zijne meeniDg te kennen, dat Egger in 't eind de ooi zaak zou kunnen worden van huise lijke oneenigbeid, - zoo niet van iets ergers. Mijnheer Noorhuijsen begreep Jan volkomen en deelde zijne meening. Hij beloofde hem al hel mogelijke te zullen doen ten einde Egger's invloed te verminderen en zoüd bem daarna naar de drukkerij teiug. Terwijl dit voorviel op 't kantoor van den heer Noorhuijsen, vond er in het spreekvertrek van den aannemer en tim merman Bronkamp, patroon van den ouden Weiman, een ander voorval plaats, hetwelk met dit verhaal samenhangt, waarom ik mijnen lozers verzoek mij naar dat spreekvertrek te willen volgen. Het was ood klein vierkant kamertje, dat duidelijk bleek het bizouder vertrek van een bouwkundige te zijn. Teeken- en bouwkundige gereedschappen, een me nigte kaarten en plannen aan de wajden, een lessenaar en een lange, vlakke latei ziedaai bet geheeie ameublement. Hol grensde pumiddoiyk uau do werkplaats,

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1