Landbouw. Iets over Zaaizaad. Gemengd Nieuws. derde mate, waarbij uit Turksche berichten lusschen de regels te lezen is dat het succes niet altijd aan hun wapenen ver bleet. In het district Ras'.og schijnt het toch lang niet zuiver te zijn, Eerst waren de Bulgaren de winnende partij, tot de Turken versterking kregen, en dus moordend en brandend de opstandelingen konden ver jagen. Thans schijnen de Bulgaren weer teruggekeerd te zijc. Tegenover de 20.000 Turken staan 8000 Bulgaren, in 25 ben den verdeeld, gereed om opnieuw hun geluk te beproeven in den guerilla. Uit Dubnitza, een Bulgaarsche grens plaats, wordt gemeld, dat de staat van beleg is afgekondigd langs de goheele grens. Den ganschen dag door patrouilleeren militairen langs de straten. De autoriteiten nemen strenge maatregelen om den benden te beletten de grenzen over te trokken Aan de overzijde der grens ziet men iD alle richtingen dikke rookwolken opstijgen. Dorpen in het Perim-dagh zijn door Turken in brand gestoken. Een belanghebbende vroeg ons, wat toch z. g. n. harde zaden zijn. We willen ons antwoord hier kort herhalen. Wat het buitenste van een zaadkorrel is noemt men de zaadhuid. Zal de zaadkorrel ont kiemen, dan moet het water door die zaadhuid naar binnen dringen. Is nu bij een zaad de zaadhuid voor water ondoor dringbaar. dan noemt men zulk een zaad hard. Zulks komt nog al eens voor bij klaverzaden Snijdt men bij harde zaden op eer. paar plaatsen de zaadhuid aan, dan kan het water er in komen en volgt de ontkieming. Voor klaverzaden heeft men ijzeren trommels, van binnen voor zien van scherpe punten, vervaardigd. De zaden in den trommel gebracht zijnde, draait men dien krachtig rond, waardoor zij tegen de punten aanvliegen en de zaadhuid min of meer geschonden wordt. Dit werktuig noemt men preparator. Ook de kleur van het zaaizaad is van belang. Afwijking van de normale kleur wijst gewoonlijk op vermindering van kiemkracht. In het algemeen kan men zeggenhoe donkerder de kiem is, (in vergelijking met de normale kleur na tuurlijk) hoe minder kiemkracht. Om een zaaizaad beter van kleur te maken, neemt men wel eens kunstmiddelen te baat. Miskleurige haver wordt wel eens gezwaveld b.v. Zwavelen vermindert de kiemkracht niet, maar het zaad lijkt er beter door, dan het werkeljjk is. 'tls dus bedrog. In vele gevallen kan men zulk bedrog, vooral van een eenigszins groote hoeveelheid, ruiken. Om zaaizaad meer glans te geven bezigt men wel eens raapolie. Sommige lui kunnen dit beoliën uitstekend doen slagen Wie echter twijfelt, of men hem in dit opzicht fopt, kan er wel achter komen. Soms kan men het rniken Als de reuk niets bijzonders zegt, doet men een beetje van het zaad in een fiescbje en giet er heet water op, Komt er op het water, na flink schudden, een vetlaagje, dan gen,* riep Weiman uit,c we ujn allen lot zijn dienst »Dat kan er naar zijn, Jan,zei vrouw Weiman, meer voorzichtig. »Nu, luister dan en allen luisterden met de meeste aandacht naar wat de ge leerde broêr te vertellen zou hebben. »Mijnbeer Noorhuijsen heeft me dezen avond medegedeeld, dat hij wegens uil breidiog zijner zaak, een tweeden druk kersgezel had aangenomen, voor zoover bij wist een zeer latsoenlijk mensch. »Jong of oud kon de vrooljjke Leen- tje niet nalaten uil te roepen. »Jong, mooi en vroolijk, zusje,» ant- wooidde Jan, baar met den vinger di ei gende, „pas mair goed op je hait 1" Leentje dook eensklaps weg in de scha duw van Frits kloeke gestalte, om een opkomend hoogrood te verbergenmaar weet men genoeg. Is er maar zeer wei nig olie gebruikt, dan gaat het soms op deze wijze niet Verwarmt men echter het zaad met wat daar op gegoten spi ritus en voegt men daama wat water toe, dan wordt de vloeistof melkachtig. Het spreekt van zelf, dat dit oliën alleen toegepast wordt bij zaden, die wei nig glans hebben, dus die slecht geoogst of slecht bewaard zijn, of bij oude zaden In al deze gevallen loopt men gevaar een slechte opkomst te krijgen. Boven dien houdt de olie het iudringen van het water min of meer tegen en wordt dus de kieming vertraagd Het is duidelijk, dat deze vervalschingen geen schade zul len doen aan hem, die zijn zaad zelf teelt. In vele gevallen moet men echter zijn zaaizaad koopen en staat men dus aan dit bedrog bloot. Van groot belang voor iemand, die zaad moet koopen, is ook de echtheid van het zaad, Onder echtheid verstaat men eenvoudig, dat men werkelijk het zaad krijgt, dat men heeft besteld. Ook in dit opzicht wordt soms schiikkelijk ge knoeid. Het is al gebeurd, dat iemand echte Probsteier haver voor goed geld kocht en dat toevallig bleek, dat deze haver van hemzelf afkomstig was. Een voorwerpje, door den boer verloren, was in de gekochte haver aanwezig. Wel treurig, als men zijn eigen goed voor be langrijk meer geld, dan men er voor ont ving, onwetend terugkoopt. Bovendien komt dan nog dikwijls de schade van een minder opbrengend gewas. Wie toch zijn eigen haver verkoopt, en voor duren prijs nieuw zaad aanschaft, doet dit na tuurlijk niet voor zijn pleizier, maar voor zijn voordeel. Als iemand echt Brabantsch klaverzaad meent te koopen en men geeft hem b. v. Amerikaansch, dan loopt hij gevaar, dat door een strengen winter het gewas sterft. Sommige onkruidzaden kunnen de herkomst van een zaad dik wijls verraden. Dit is b. v. het geval met het daareven genoemde Amerikaansch klaverzaad en met vlaszaad. In dit laatste (tonzaad) komen haast altijd zaden voor van een onkruid, dat vlasdodder heet. Maar gewetenlooze zaadhandelaren bren gen die onkruidzaden er opzettelijk in en daardoor weet men nooit zeker, of, bij het voorkomen daarvan, het zaad echt is. Gelukkig, dat een microscopisch onder zoek den deskundige in vale gevallende echtheid van het zaad kan doen vaststel len. Goed zaaizaad mag ook niet gemengd zijn met een min of meer groot aantal zaden van een verwante soort. Wie kortstrooerwten koopt, ziet later wel eens veel erwten met lang stroo er tusschen staan. Roodkaftarwe bevat soms ette lijke korrels eener andere tarwesoort. Dit is voor een zaadhandelaar volstrekt geen aanbeveling. Men moet bepaald van hem eischen, dat zijn zaad ook in dit opzicht, niets te wenschen overlaat, 't Is een slordigheid, die den boer gewoon lijk schade oplevert. Goed zaaizaad moet zuiver zijn. De onzuiverheid van het zaad kan men on derscheiden in onschadelijke en in schade lijke onzuiverheid. Onschadelijke onzuiver heid noemt men b. v. zand en steenjes. Te veel van dien rommel is echter in niettemin zei ze, hoewel eenigzints schuchter „Mijn hartzal ik hem dan zien „Och, daar heb-ik me weer verpraat," hernam Jan, „maar enfin,'t moest ei toch uit. Die drukker dan zal waaischijnlijk morgen vroeg „Hoe, op Zondag riep Frits, „dan merk ik er alles van 1" „hier aankomen, om dan op zijn gemak uaar een kosthuis te zien. Nu verzocht mijnheer Noorhuijsen mij, u eens te vragen, of ge dien vreemdeling voor dezen éécen dag kor.dt huisvesten; maar hij voegde er bij, »indien ge het schikken kondt,* zoo niet, dan zou hij hem zelf wel onder dak brengen, 't Zou den patroon evenwel aangenaam zijn, wanneer wij ons met den nieuweling konden be lasten." (Wordt vervolgd.) zooverre schadelijke, dat de boer iets. dat volstrekt geen waarde heeft, betaalt aan den prijs van zaad en bovendien kan ook het te dun staan van 't gewas voor hem nadeelig zijn. In Frankrijk had men eenige jaren een fabriek, die klaver zaden maakte. Het waren zaden van steen, die heel precies op klaverzaad ge leken Het voordeel van den bedrieger zat natuurlijk in 't feit, dat hij de stee nen zaden, die hem ongeveer niets kost ten, met den duren prijs van goed kla verzaad betaald kreeg. Een goed zaad handelaar zal zorgen, dat zijn zaad zoo schoon mogelijk is Maar veel erger is de schadelijke onzui verheid. Schadelijke onzuiverheid noemt men namelijk onkruidzaden. In dit op zicht heeft al menig landbouwer moeten ondervinden, dat „wat een jaar zaait, zeven jaar moeten wieden." Alle on kruidzaden zijn niet even schadelijk te noemen. Heel schadelijk zijn b. v. bol derik (vergiftig; in rogge warkruid (ruiej of bremraap (longe) in luzerne en klaver. Deze laatste twee zijn z g.n. woekerplan ten en daarom zeer nadeelig. We zagen eens in deze streek een klaverveld, waar op verbazend veel bremrapen groeiden. We maakten er den boer attent op, dat zijn zaad met. dat tuig besmet moest geweest zijn. Deze meende echter, dat dit niet kon, omdat de zaden van deze woekerplant zoo groot waren. De man zag echter de zaaddoozen voor zaden aan. Toen we dan ook zulk een zaaddoos fijn wreven en daardoor de tallooze uiterst kleine zaadjes voor den dag kwamen, was hij direkt overtuigd. Zaden van bolderik, warkruid of bremraap mogen in een zaaizaad absoluut niet voorkomen. L F. AXEL, 13 October 1903. Heden hebben alhier 432 kiezers van de 654 aan de stemming voor een lid van de Provinciale Staten deelgenomen. Zaterdag jl. had alhier ten overstaan van de notarissen Yan der Moer te Ter Neuzen en Dregmans te Axel krachtens rechterlijk bevel en ten verzoeke van 1. den heer Mr. J de Witt Hamer te Goes, als curator in het faillissement van Janna Franse, wed. A. Sorber, en 2 Janna Franse voornoemd, als voogdes over hare kinderen, in het open baar de verkoop plaats der volgende onroerende goederen. I. Een huis met toebehooren en erf aan de Noordstraat groot 1 are 10 centi aren. Kooper hiervan werd dhr. P. Dreg mans, notaris alhier voor 1900. II. Een huis met toebehooren en tuin aan den nieuwen dijk groot 7 aren 75 centiaren. Kooper hiervan werd dhr. Adr. Dieleman alhier, voor 1660. III. Een huis met toebehooren en het recht van erfpacht op den grond in de Oude Stad groot 71 centiaren. Kooper hiervan werd dhr. Adr. de Jonge, alhier voor f 490. en IV. Een huis met toebehooren en het recht van erfpacht op den grond in de Oude stad groot 71 centiaren. Hier van werd kooper dhr. L. de Feijter Jz. alhier, voor 500. Zaterdagavond werd in »Het gul den Vlies* alhier ten overstaan van no taris Dregmans, ten verzoeke van de wed. en erven J. Naeye en krachtens Rechterlijk bevel in het openbaar ver kocht een woonhuis, schuur, aanhoong- heden en erf alhier, groot 6 aren 80 cen tiaren, aan Abr. Naeije Jz. alhier, voor f 1000. Vanwege het Algemeen Burgerlijk Armbestuur alhier, had jl Zaterdag de aanbesteding plaats van eenige manufac turen en 12000 K.G. Ruhrkolen. Voor de manufacturen schreven in de volgende heeren: Joz. de Feijter voor 123,75; K. J. Goslinga voor 123,en J. K. Vink voor f 111,47. Aan den laagsten inschrijver werd de levering gegund. De levering der Ruhrkolen werd ge gund aan D. C. Schieman voor 9,70 per 100 K.G. ^.lle inschrijvers wonen te Axel. Walsoorden Zaterdagavond circa half elf, is te Walsoorden, in enkele minuten een noodlottig drama afgespeeld. De brigade-commandant Galeinse en de mare- chaussée Van der Linden, der brigade Hontenisse, kwamen in de herberg van J. F. Andriessen, sluitingstijd aanzeggen. De nog aanwezige bezoekers schenen het niet aangenaam te* vinden dat ze moesten vertrekken, waarop deze, Bouchautsche visschers, den brigade-commandant heb ben aangegrepen en een hevige worste ling ontstond. De brigadier moest voor zelfverdediging van zijn revolver gebruik maken en loste 3 schoten op zijn aan vallers, met het gevolg dat zekere Serie, visscher te Bouchaute, doodelijk werd getroffen. Door de aanvallers is het wapen daarna den brigadier ontwrongen, waar door deze ernstig aan de hand werd gewond. De revolver is nog niet terug gevonden. Dokter Vossenaar en een geestelijke bezochten, daartoe ontboden, den ver- wonde. Ook de burgemeester met meer dere politiemacht, kwam ter plaatse. Bij het alsnu ingesteld onderzoek werden 6 verdachten voorloopig aangehouden, en naar Kloosterzande overgebracht. Een verdachte is nog voortvluchtig, op bloote voeten had hij het hazenpad gekozen. Zondagmorgen ongeveer 5 uur is de getroffene overleden, hij was gehuwd en had 3 kinderen. Zondagmiddag te 3 uur, arriveerde de heer Thomson, le luitenant districts-com mandant uit Vlissingen alhier tot het instellen van een onderzoek ter plaatse. Ook de burgemeester was daarbij tegen woordig. Het lijk is onder hun toezicht van voor noemde herberg naar een leegstaande woning in de nabijheid vervoerd in af wachting der justitie die hier Maandag hun onderzoek zou instellen. (Tem. Crt.) Ten behoeve van de slachtoffers der ramp, die Arnemuiden trof, is DOg ont vangen van Prins Hendrik der Nederlan den 50,—. De „Zuid-Hollandsche maatscnappij tot Redding van schipbreukelingen" te Rot terdam schonk 1000. Donderdagavond was in t geheel te Arnemuiden ontvangen 15,135,085. In een dien avond gehoudeD vergade ring van het comité is besloten een bedrag van 18.000 uit te zetten op prolongatie. De door den heer Hubrecbtse te Mid delburg geschonken naaimachine werd toe gewezen aan de weduwe S. van de Schelde. Aan de heeren J. J. van Doeselaar, H. P. Monté en J. Boeijinga werd het ontwerpen van een reglement voor het comité, dat dus werkzaam zal blgven, opgedragen. Met de specifieke verantwoording der ontvangen gelden zal zoo spoedig mogeljjk een begin worden gemaakt. M. Ct. STORM. Uit verschillende deelen van het land komen nog berichten van ongelukken en schade door den storm veroorzaakt. De Noordelijke provinciën hebben vooral veel van het hoogs water geleden, doch ook uit Bolnes en Bergen-op-Zoom meldt men dat het water over de djjken is gestroomd. Te Bergen-op-Zoom zijn de huizen aan de haven gedeeltelijk ondergeloopen. In de Groninger-en Drentscbe veenko loniën mogen de meeste sluizen met meer schutten, daar aanhoudend gestroomd moet worden. De scheepvaait ligt zoo goed als stil, wat vooral veel schade berokkent aan de aardappelmeelfabrieken, welke nu geen voldoende aardappels kunnen krijgen. Aan het Hbld. meldt men dat Vrijdag de kaden van het Hooiddiep (een kanaal dat afwatert van het Stadskanaal op de Mussel A) bezweken zijn voor den .druk van het water, dat ongeveer vier en een halve voet hooger staat in het kanaal dan in het omliggende land gelegen is. Met woest geweld is het water in de lage velden gestroomd die nu over groote uit gestrektheden blank staan Men denkt aan kwaadwilligheid.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2