No. 55. Woensdag 14 October 1903. I9e Jaarif. EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- en Advertentieblad voer Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, A X E L. Buitenland. F E111 liji K T 0 V zÜn- AXELSCHE COIIIUIVT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlflk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCIILAND. De Kölnische Ztg. spreekt het bericht van Belgische bladen tegen, dat de Bel gische regeering zich beklaagd zou hebben over de maatregelen van de Pruisische regeering tegen de speelbank te Altenberg. De Belgische regeering had bij voorbaat verklaard, de ontbinding van de speelbank, zonder eenige beperking, goed te keuren. Voor de rechtbank te Kottbus heeft Vrijdag de zaak gediend van een houtbe werker, zekeren Friedrich Jagel, die op 29 Mei bij Drebkau een dwarsligger over de spoorstaven had gelegd, die een trein uit het spoor wierp, met bet gevolg dat een reiziger gedood en verscheidene ande ren ernstig gewond werden. Jagel kreeg 14 jaren tuchthuisstraf en 10 jaar vei lies van eererechten Het O. M. had levenslange tuchthuis straf geëiscbt. Te Oldenbach, in de Palts, hebben 50 menschen na het gebruik van slecht drink water tyfus gekregen. ENGELAND. Om half twaalf Vrijdagmorgen heeft de Koning een Privy Council gehouden in het Bucking-paleis om de zegels der af tredende ministers in ontvangst te nemen en aan hun opvolgers ter hand te stellen Hondeiden menschen waren samenge stroomd om het aflossen van de wacht om elt uur te zien en daarna de aankomst der ministers, 't Eerst kwam Lord Stanley, de nieuwe postmeester-generaal. Daarna de Chamberlains, vftder en zoon, samen. Het volk ontblootte eerbiedig voor deze ^«Luistert eens,* riep Jan, die ondertus- schen een gedeelte van 't bewuste stuk had gelezen. «luistert eens, dan zal ik je een juiste opmerking voorlezeu.« Hij schoot de lamp wat naar zich toe en las «Och, wanneer alle huisvrouwen, die »nu hare mannen 't hoofd op hol brengen »met jeremiades overtolligheden, ja, dik »wijls dwaasheden, die nu van 't. week' «loon moeten betaald worden achterwege •lieten, we gelooven vast, dat er ondanks »dure levensbehoeften nog wei ejn pen «ningske zou op te sparen zijn.» »Een mooi ding,* viel Leentje hier in »dwaasneden was 't zoo met t welke dwaasheden voeren wij dan uit? »Hoü-.je mond, malle meid,* voegde Jan haar toe, en las verder »Zoovele huisvrouwen zien nog niet in «dat de zoogenaamde dure tijd, niet alleen «op hun, maar ook, en in véél grooterr »mate op de patroons en werkgever: »drukt, en dat «Die dit geschreven heeft, ia er goed achter,* meende Weiman, »dat stuk moet ik keelemaal lezen.* »Alles goed en wel,* zei viouw Wel mau, »dat de dure tyd ook diukt, wil ik Wel gelooven maar 'tgaat toch beter van beide groote mannen het hoofd. Vervol gens kwamen Brodrick, Ritchie, Murray, Hamilton en eindelijk Balfour. Arnold- Forster was afwezig door ongesteldheid en de hertog van Devonshire was niet verschenen, maar kwam om 12 uur om een persoonlijke audiëntie te hebben. Om half een was de zitting afgeloopen. De hertog van Devonshire en Chamberlain kwamen eerst ver over eenen naar buiten zij hebben blijkbaar een lang particulier onderhoud met den Koning gehad. De KoniDg teekende een proclamatie, waarbij het Parlement opnieuw verdaagd wordt. Chamberlain heeft Vrijdagmiddag af scheid genomen van de hoofden der ver schillende afdeelingen op het departement van koloniën. Tevoren had hij zijn op volger aan de hoofdambtenaren voorgesteld. Om half vijf spoorde Chamberlain met zijn vrouw eu zoon Austen naar Bir mingbam. Te Dublin wordt een vereeniging ge vormd om in Ierland voor Chamberlain's politiek te werken. Chamberlain heeft zijn zegen gestuurd. Hij raadde daarbij aan, de vereeniging geheel van Engelsche vereenigingen van dien aard gescheiden te houden. Dat zal meer pakken bij de Ieren. Men weet, dat de stemmen dei nationalistische parlementsleden voor Bal four en Chamberlain nu meer dan ooit van belang zijn. Het is daarom ook meent Sir John Gorst, naar hij dezer dagen in een redevoering zeide dat Cham berlain in zijn ontwerp van invoerrechten, te Glasgow openbaar gemaakt, maïs van beffing vrijstelde. Dat is voor Ierland een stal dan van een dorp af, hé Tot alle antwoord ging Jan voort »en dat een loonsverhooging op den langen duur het kwaad niet weg nemen zou,»Nu moeder, is dat alles waar of niet?* jJongen,* antwoordde de aangespro kene, »ik kan legen die kranlenschrijvers niet pratenmaar dat er van de tien gulden, die je vader me iedere week in de hand geeft, Zaterdags niets meer te vinden is «Toevallig zei Leentje, »dat het geld juist des Zaterdags opgebruikt, is »Dat zeg-je zoo kwaad niet zusje,* ant woordde Jan, üd zich tot zgne moeder wendende, vroeg hij »GbSteld, dat de week één dag minder telde en hetzelfde loon verdiende »Dan zou het des Zaterdags even goed verdweneo zijn,* riep Frits lachend, »de vrouwtjes leggen het allen daarop aan Deze toeleg om het gesprek door een paar schertsende woorden een andere wen ding te geven, mislukte echter vrouw Weiman was niet tot schei tsen bestemd. »Nu, JaD,« vroeg ze h tren zoon, zonder op de aanmerking vau Frits acht te slaan, is bet stuk uit?* «Jongens neen,* antwoordde deze, •luis ter maar »Eenige weinigen zouden wel- licht voor een korten tijd met meer loon «gehaat wezen maai algemeene ver boo- «ging zouden de prijzen der levensmidde zeide Gorst, want daar wordt veel maïs gebruikt. TURKIJE. üit Sofia komt bericht, dal het centraal besuuur der Macedonische comite's een manifest ontwerpt, waarin het zal ver- klaren, dat de comite's in de verwachting dat de Porte met de verdrukking der Bul- gaarsche Macedoniërs en de uitspattingen tegen deze zal ophouden, besloten heb ben de operaties der benden en de dyna- mietaanslagen tot het voorjaar te staken en af te wachten of de hervormingen worden ingevoerd, In velband mat het telegram over de vrijwillige demobilisatie aan Turksche zoowel als Bulgaarsche zijde lijkt boven staand bericht uit Sofia nog zoo onwaar schijnlijk niet. Dit telegram luidtSedert 6 dezer zijn er geen consulaire rapporten ontvangen betreffende de weikzaamheid dor opstandelingen. In diplomatieke krin gen houdt men het er voor dat tengevolge van de besprekingen te Mürzsteg de toe stand kalmer is. In elk geval meent men dat voor dit jaar een oorlog tusschen Turkije on Bulgarije is afgewend. Teiwijl deze mededeeling van het Bul gaarsche officieuse orgaan, dat de voor stellen tot gedeeltelijke ontwapening uit gegaan van de Regeerfng te Sofia bij de verheven Porte een gunstig onthaal ge vonden baddetf, nog onbevestigd is ge bleven en daarmede dus niet de gehoopte ontspanning verkregen werd, komt een zeer ernstig uitziend bericht over een grensincident do vooruitzichten veiduiste- ïen. Donderdagavond werd nl. een ge vecht geleverd bij Kotchana. 100 Bul- _len enzspoedig nog meer rjjzen en »wat helpt het of men in plaats van een «stuiver een dubbeltje ontvangt, wanneei «men daarvoor niet meer koopeo kan, «dan vroeger voor een stuiver Jan hield even op. Hij had op lang zamen, nadrukkelijken toon gelezen, het geen op zijne hoorders zichtbaar invloed had. Vader Weiman vei brak 'teerst de stilte, die onaangenaam dreigde te worden, door zijn' zoon te verzoeken, voort te gaan. »Nu volgt er een heel stuk, dat we gerust kunnen overslaanmaar wacht eens, hier heb ik nog een oproer king «Hetgeen de waarde van het geld uit «maakt, is niet de som zelve, maar de «hoeveelheid, die men er voor krijgen kan.* «Dat begrijp ik niet best,* zei vrouw Weiman. «Ik wel,* voegde haar echtgenoot haar toe. «Zie-je, wij kunnen voor onzen doen met tien gulden rondkomen, maar mijn baas zou voor diezeltde som z'n neus ophalen, vat-je? Dat komt, omdat hij in zijn stand heel andere behoeften heeft.* «Juist vader,» Voegde Jan aan dien eeoigzims afwijkende explicatie toe, «tien gulden, doch de waarde van die som is voor ons véél grooler, dan voor den baas.* »'t Was vrouw Weiman nog niet recht helder, Ze wendde zich tot Jan met de wooideu garen werden gewond en de leden der bende sneuvelden. De Turken hadden 12 dooden en 18 gewonden. Een andere bende, die uit Bulgarije terugkeerde, had een hevige ontmoeting bjj Vade Tepisi, in het noorden van het district Raslog. De opstandelingen hadden 80 dooden, namen 100 gewonden mee en lieten een even groot aantal op het veld achter. De rest ontvluchtte na hevige vei liezen toegebracht te hebben aan de Tui ken. Men zal zich herinneren, dat berichten van overschrijding van de Bulgaarsche grenzen door Turksche soldaten reeds meer geseind zijn doch weer tegengespro ken of verder met bevestigd. Dan was er echter altijd sprake van een vervolging van opstandelingen, die in de opgewon denheid van den strijd wat te ver werd voortgezet, een neiging, die zelfs in vre destijd de douane-ambtenaren soms niet dan met moeite te kunnen onderdruk ken, als zij een smokkelaar nazitten. Maar het nu gemelde ziet er uit, als een fornaeele aanval, er wordt gesproken van een geheel bataljon, ooder regelmalig com mando Moge spoedig blijken, dat er gelogen is, want de gevolgen van een dergelijk ongeluk zouden niet te voorzien Het is voor alle oorlogzucbtigen. die zich juist bij den vrede gingen neerleggen een te schoon voorwendsel om er niet op door te gaan. Het manifest tot opschorting van den guerilla van de zijde der opstandelingen, waarvan Vrjjdag sprake was, verscheen nog niet en de telegrammen blijven ver vuld van moord en doodslag in onvermin- «Wat 'k maar zeggen wou, is dat-je beter gedaan hadt dat blad maar achter wege te laten dan hadden we elkander veel gauwer verstaanal dat geleerde krantengeschrijf past voor ons slag toch niet 1* Dat heette, Jan in zijn zwakke zijde ..e lasten. Hij poogde dan ook de eer van zijn blad op te houden, door te autwooi- den «Geleerd is dit blad alles behalve moeder; een kind kan 't begrijpen, en ik, geloof dat het ons dezen avond van veel nut is geweest. Nu evenwel heb ik nog wat op 't hart en dat moet er af. «En dat is vroeg vrouw Weiman terwijl de overigen de oorer. spitsten, «Ik meen bemeikt te hebben,* begon Jan, tot zijne moeder sprekende, «dat een vermeerdering van huishoudgeld u niet onwelkom zou zijn.* «Let op,* fluisterde Frits zijne aan staande in 'toor, die als gewoonlijk hare hei sens inspande om moeders opmerkin gen te onthouden. «Daartoe,» ging Jan voort, «zou ik mis schien wel een middel weten.* «Jij?* vroeg zijn moeder ongeloovig. «Die drominelscbe jongen.* prevelde Weiman, een bjjna bewonderendeo blik slaande op zijn suaihouder. «Ja, ik,* vervolgde Jan junior, «maar vooraf, moeder, zou ik willen weteu ot ge genegen zoudt zijn mijn patroon een dienst te bewijzen «Je patroon, meneer Noorhuijseu, jou-

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1