250 CANADAPOPULIEREN, («emeus*! Nieuws. Advcrtcntiën, Cursus Fransche Taal. Openbare Verkoop 150 Canadapopulieren 100 Canadapopulieren ZEA. vorderde bevestiging van bet vonnis der Middelburgsche Rechtbank. Te vijf uur ving mejuffrouw mr. Van Dorp haar pleidooi aan. Zij wees er, zonder meer, eenvoudig op. dat het heden de eerste maal was dat zij als verdedigster optrad en wel in deze zaak met zekere voorliefde omdat zij in gemoede overtuigd is dat deze beklaagde niet schuldig is. Volstrekt onbewezen achtte pleitster dat de bankbiljetten, waarvan in deze zaak sprake is, zich in de kast bevonden Waaruit zij dan moeten ontvreemd zijn en wel om de eenvoudige reden, dat zelfs de bestolene noch diens vrouw er zeker van zijn dat die geldswaardige papieren daar waren. Het eenige bewijs in casu is de beken tenis van beklaagde, welke echter, naar pleitster breedvoerig uiteenzette, met ver gezeld gaat van de omstandigheden welke haar aannemelijk moeten maken volgens artikel 405 van het wetboek van straf vordering. Voorts is niet alleeu niet bewezen dat beklaagde de sleutels van de kast op de tafel in de woning van den bestolene heeft gevonden, maar is integendeel wel bewezen dat hij de sleutels daar niet heeft kunnen vinden. Uit een en ander blijkt dat beklaagde, zijn bekentenis doende, eigenlijk onbewust hoeft nagepraat wat men hem bij de ver schillende verhooren heeft voorgepraat. Meenende dat hij toch de gevangenis in zou gaan. achtte hij het de wijste partij, ten slotte maar te bekennen om er op de beste wijze af te komen. Ook wees spreekster op het onwaar schijrdijke dat deze beklaagde, die 50 cents in de week verdient, bankbiljetten zou stelen. Bij de eerste keer de beste dat hij zou trachten er een in te wisselen, zou dat de aandacht trekken, daar hij erg bekend is in Zaamslag, waar men weet, dat hij slechts een kleinigheid als week geld verdient. Omtrent zijn gedtag had pleitster overal de beste inlichtingen be komen vooral omtrent zijn eerlijkheid. Ten slotte wees spreekster gesteld dat het Hof de schuld van haar cliënt aan nam, er op, dat hier in geen geval weder rechtelijke toeëigening plaats had. gege ven de dwaze wijze waarop bekl de bil jetten, eenmaal in zijn bezit hebbende, daarmede handelde door ze, 11a een bezit van enkele oogenblikken, te verbranden Voor clementie achtte pleitster ten laatste hier ook alle redenen aanwezig. Deze beklaagde wordt met zooveel sym pathie beschouwd door de bewoners van Zaamslag dat. om maar een staaltje te jmemen. zijn vorige patroon reeds ver klaard heeft hem in dienst terug te nemen of hij veroordeeld wordt of niet Zij concludeerde dus tot vrijspraak met verzoek tot onmiddellijke invrijheidsslel ling van beklaagde. De advocaat-generaal zag wegens het I vergevorderd uur van depliek af. zich om trent de invrijheidsstelling refereerende aan het oordeel van het Hof. Het Hof besliste na zich in de raad kamer te hebben begeven, dat er geen termen zijn om aan het verzoek van de verdedigster te voldoen. Uitspraak over 8 dagen. (Het Vod.) een bierglas tegen den slaap van zijn hoofd heeft gekregen, bewusteloos is neer gevallen en naar Hopital Wallone is vervoerd, waar de hoogleeraren prof. Jel- ger«ma en Korteweg hem behandelen. Feit is ook, dat voor eenige dagen nog, zoodra op de getroffen plaats werd gedrukt, de patiënt onmiddelijk weder flauw viel. Volstrekte rust werd hem dan ook voor geschreven In de laatste dagen wordt gelukkig eenige beterschap geconstateerd Eeo feit is eindelijk ook, dat de zaak niet buiten oen rector-magnificus omgaat en zelfs een justitieel onderzoek niet bui tengesloten schijnt. Maar zooals ik zeide in mijn eerste bericht, of voor het onge val een bepaalde dader valt aan te wijzen, is nog niet zeker. Wellicht ware bet sommigen aangena mer geweest dat wij over deze zaak het zwijgen gedaan hadden. Het kwam ons ecbter voor dat 07er dergelijke dingen, die toch altijd afkeuringswaal dig plegen ge acht te worden, wel het licht mag opgaan en niet het minst waar het geldt studen ten, jonge menschen dus, die in ontwik keling en opvoeding op velen een voor beeld ten goede dienen te geven. Moge zoo'n geval tot een afschrikwek kend voorbeeld zjjn voor anderen en voor het vervolg. Bij gelegenheid der kermis te Raams- donksveer heeft een woesteling met een Amersfoortsch huzaar eersteen man afge ranseld die door een aantal burgers bevrijd werd. Daarna liep hij zijn woede niet kunnende koelen, een café binnen, stak zonder de minste aanleiding een der be zoekers met een mes in de dij en trok het mes over het bovenbeen door. De geneesheer, die den gewonde ver bond, verklaart dat de wonde levensge vaarlijk is. Uit Leiden woidt aan het Hbld ge schreven Er gaat haast geen jaar voorhij of er beeit gedurende den groentijd iD de stu dentenwereld iets plaats, dat, met een burgeroog bekeken, niet door den heugel kan. Verleden jaar bracht een mishan deling van een groene alhier heel wat rumoer teweeg, waardoor zelfs hel colle gium van het studentencorps aftrad en de rector magnificus ernstig voornemens scheen zien er mede te bemoeieD. Dit jaar is er weer ieis gebeuid met een «groene eu wel op de Studecten-so- cieteit. Of er van mishandeling sprake kan zijn of dat het een ongeluk is geweest gevolg van baldadige onbezonnenheid, heb ben wy niet kunnen gewaar worden, doch vast staat het feit, dat de jong6 man Te Prinsenhage is Maandag een moord gepleegd op Wilhelmus Willerasen, geboren in J884, wonende aan de Groote Straat te Prinsenhage bij zijn stiefvader, den heer B. De Vree, in. Willemsen, pas 19 jaar oud, raakte in een gezelschap verzeild, met hetwelk hij verder de kermis opging. Dat gezelschap was ongeveer 30 man steik, meest allen opgeschoten knapen van 15 tot 20 jaar. Tegen half- acht verlieten zij het café Dirven, gelegen aan de Dreef te Prinsennage. Zooals het gewoonlijk gaat, bleven er eeuigen in het café hangen, en de groote meDigte wachtte op hen even voorbij café Dirven in de richting der Markt. Dat wachten scheen Willemsen te ver drieten, die daarom met eeu zekeren De Hoon zachtjes aan opliep, en zooloende een 15 a 20 meter op de rest vooruit raakte. Zij waren ongeveer tegenover de woning van den koster der Protestantsche kerk, toen een troepje van zeven of acht man nen wilde passeeren, onder wie een hu zaar on een zekere M. B. J., zoon van een tuinman uit Prinsenhage, en loop knecht bij een firma van de Boschstraat in Breda. Volgens verklaring van ooggetuigen was Willemsen noch een zijner genooten dronken; ook viel er geen uitdagend woord. J. gaat ecbter recht langs Willemsen en De Hoon, en toen by vlak voor don eerste was gaf bij dezen onverhoeds den doodelijken steek. Een zekere Vissers komt toeloopen. Willemsen, die slechts een stomp had gevoeld en in 't geheel niet dacht, dat T erg was, maakt zijn vest los, en duar zagen bij en De Hoon bij "Willemsen het bloed aflekken van de kleeren. Met schieten ze op J. 10s, die juist zijn hoed opraapte (welke bij den stoot op den grond was gevallen) en 't op een loopen zette. Eerst J., die een eind vooruit was, toen De Hoon en Visser, daarna Willemsen, doch ziende dat J. te ver is, geven ze het op. Nog dachten ze niet, dat de steek zoo gevaarlijk was geweest. Maar toen ze op hun schreden terugkeerden en voor 't huis van den winkelier Blom hun kameraad zagen iD elkaar zakken, toen begonnen ze 't te begrjjpen. Vissers snelde naar de politie en De Hoon naar den dokter. Daar ziet hij. tegenover een huis J. staan, die hem toeroept: „Heb ik hem nogal goed geraakt „Ge hebt hem zeker goed geraakt*, antwoordt. De Hoon hij is misselijk ge vallen en ligt languit op straat. J. zette het daarop op een loopen. den Bredascben weg op. Onderweg moet hij ook nog een boerenknecht hebben gespro ken, en tegenover dezen hebben gebluft over zijn daad. Intusschen was Willemsen door eenige agenten en burgers bjj den beer Blom ingedragen, en was er geestelijke en ge neeskundige hulp aangekomen. Men zag aanstonds, dat hier hoogst ernstig levensgevaar was. Een kapelaan was spoedig ter plaatse maar kon slechts het H. Oliesel nog toe dienen. Twee doctoren verleenden ge neeskundige hulp en legden een voorloo- pig verband. Willemsen had een diepe, doch slechts H/2 cM. breede wonde de steek is rechts van het borstbeen ingekomen, bijna in de middellijn. Omdat de wond zoo smal is maar toch zoo diep, vermoedt men, dat zij is toegebracht door een dolkmes. Schrikkelijk moet het oogenbiik zijn geweest, toen de moeder, op het gerucht van den moord toegesneld, de deur van deu winkel van Blom openrukte en daar plotseling stond voor haar stervenden zoon. Men meldt uit Antwerpen dat Dinsdag aldaar ingevolge lastgeving van den Pro cureur des Konings uit België op signale ment der Bredasche justitie, is gearres teerd M. P. Janssen uit Prinsenhage, de vermoedelijke moordenaar van den 19-jari gen Wilhelmus Willemsen. Men meldt uit 's-Gravenzande Woensdagmiddag te half vier uur wer den de lijken der verongelukte Fransche matrozen op do algemeene begraafplaats alhier bijgezet, in legenwoordigheid van de heeren Gustave Altazèn, reeder, en Auguste Vidal, kapitein van de gestrande viscblogger Boulogne 2033. Behalve vele belangstellenden waren mede aanwezig de heeren H. M. J. van Lennep, burgemeester, en P. M. vau Nierop secretaris dezer gemeente, en G. Jansen kapitein der stoomreddingsboot President van Heel te Hoek van Holland met de vaste bemanning der boot. De lijken werden een voor een graf waarts gedragen. Op de baar van het eerstellijk had de heer Van Lennep, bur gemeester, een fraaie krans van levende bloemen doen nederleggen, met opschrift: «Dormez en paix*. Nadat alle lijken waren bijgezet nam de heer Van Lennep het woord en schetste in vloeiend Fra.nsch hoe diep treurig het was dezen plicht te vervullen. Zij allen waien verdronken, met de redding nabij, immers op den geringen afstand van 6 of 7 meter was de stoom reddingsboot om hulp te verleenen. Hij sprak den wensch uit dat net der familie tot troost mocht verstrekken dat allen waren gevallen in de uitoefening van hun beroep, op het veld van eer dus. In het bijzonder sprak hij daarna reeder en kapitein toe en verzocht hen zijne hartelijke deelneming aan de familie te willen overbrengen. Daarop sprak hij (nu in het Hollandseh) den gezagvoerder der stoomreddingsboot toe. Spreker zei o.a. dat m6n niet moest zeggen maar zes zijn er gered, doch gelukkig nog zes. De reeder betuigde, zeer aangedaan, zijn bartelijken dank voor de betuigingen van oprechte deelneming, die hij heeft mogen ontvangen Hiermede eindigde de droeve, doch zeer indrukwekkende plechtigheid. landen, en niet ook in de Kaapkolonie, tenzij voor behoeftigen uit de oude Repu blieken in die koloöie. Dat in Transvaal de weduwen slechts 40-50 pond gekie- gen hebben, is mede een vergissing. Op de laatste vergadering vaD het hoofdbestuur van het boereDhulpfonds te Bloemfontein (20 en 21 Augustus) is uit de verslagen geblekeo, dat in beide landen „geldelijke hulp verleend" is „aan ongeveer 20 OüO weduwen en verminkten met hun kin deren en aan heele weezen, in bedragen van 4 P. S tot 40 P. S. per huisgezin.'1 De weduwen, die uit het Pbipps-fonds (waarmede bedoeld zal zijn het geld dat aan Botha en De la Rey zelf is gegeven en afzonderiijk werd gehouden) zijn ge holpen hebben, gelijk ons gebleken is uit Botha's brief aan Lawley., dd. 29 Juii, allen 50 P. 8. gekregen. Dat er een som voor onderwijszaken op zij gelegd was, bleek ook uit dien brief, en wel »voor ondersteuning van de weesbuizen door de Hollandscho kerk gesticbt>. Vol gens de Standard heeft Botha nu gezegd, dat het P. S. 30.000 was. Op de verga dering te Bloemfontein werd meegedeeld, dat »aan de weesimiebtingen ook een aanzienlijke mate van hulp is verleend*. Daar werd ook besloten de 15.000 P. 8, die men nog had dadelijk te besteden. Te Parijs is de graaf van Arenberg zinneloos geworden. Hij kwam per trein uit Ostende in het station du Nord aan, trok zijn jas, vest en broek uit en begon op 'net perron een cakewalk te dansen. De in Duitscliland woonachtige familie is gewaarschuwd, dat hun bloedverwant tijdelijk in een gesticht is opgenomen. - De N. R. Crt. wijst er op,dat een door Reuter overgeseind telegram aan de Standard uit Durban, over een redevoering van generaal Botha aangaande het geld, in Europa voor de Boeren opgehaald, aller lei onjuistheden bevat. Het Boerenhulp- fonds wordt niet beheerd door een com missie in Transvaal, maar een commissie in Transvaal, en Vrijstaat; het geld is besteed voor do behoeften in die twee Ondeigeteekende verzoekt av opgaaf van het door Con cordia verschuldigde tot 1 October j.l. C. P. MINJON, Secretaris-Penningm Ondergeteekenden verzoeken w vriendelijk aan de landbouwers bij levering hunner beeten hunne namen op de voertuigen te plaatsen. Een en ander ter voorkoming van abuizen. De Wegers. BLANSAART. Axel, Oct '03 MANGOLD. Bij genoegzame deelneming wenscht ondergeteekend den Isten November a s. een eursus te openen in de Fransche Taal, voor jongens en meisjes afzonderlijk. Bij het onderwijs zal vooral het spre ken der taal, op den voorgrond staan. TWee lesuren per week, prijs 1,50 per maand. Aangifte tot 15 October a. s. A. J. VAN DE VIJVER, AXEL. Hoofd der R. K. School. onder de gemeente AXEL. De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Hulst, zal op Dinsdag 20 October 1903, ten overstaan van Notaris V. Drogmans, to Axel in het openbaar bij opbod verkoopen a. 's voormiddag» 10 uur precies op den noordelijken dijk van het zij- kanaal naar Hulst, tusschen hecto- meterpalen 44 en 48. b. 's namiddags 1 uur op den Zuidelijken dijk, van bet zij kanaal naar de Axelsche-Sassing tusschen hectometerpalen 23 eu 28. Nadere inlichtingen te bekomen ten kautoie van voornoemden OntvaDger.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 3