19e Jaarg. JiARLIJKSCHE VEEMARKT EEN FAMILIETAFEREEL. No. Zaterdag 10 October 1003. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwseli - Vlaanderen. F. MELEMAN, Maandag, dei 26 October aanstaande. iL Herhalingsonderwijs, Buitenland. FEUILLETON. COIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPR IJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat de in deze gemeente, dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat zij die wenscben deel te nemen aan het met 2 November a.s. aan te vangen zich daartoe tot en met 27 dezer by het Hoofd dei Openbare School alhier kunnen aanmeldeD. Axel, den 1 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. DU1TSCHLAND. Volgens den Dresdenscben correspon dent van de Petit Bleu, zou de verzoening Zooals ik zeide was de geheele familie in bet eenvoudige vertrek bijeen. Vador Weiman had het eerlek verdiende week loon aan zijne vrouw-huishoudster ter hand gesteld, in de zekerheid, door de ervaring van vele jaren verkregn, dat het aan hare handen veilig was toever trouwd. In het bekorende vooruitzicht van een' welverdienden vrijen dag, rookte hij met blikbaar welgevallen een »lange pijp,< luisterende naar de gesprekken der kin deren, en zelf nu en dan een enkel woord Oogen schijn lijk dacht bij niet meer aan zijn gezegde van den voiigeD avond, om namelijk in bjjzijn van.Mina's aanstaande de tusschen hem en zijn vrouw gerezen kwes tie te besprekenmaar in werkelijkheid was bij al een geruimen tjjd duendo om een geschikt voorwendsel te vinden, waar uit dan gemakkelijk een verder gesprek kon voortvloeien. Dat dit voor bem een moeielijke zaak was, weten we reeds, bekend als |we ziin met zijn geringe woordenrijkheid. Hoogst welkom was hem daarom eene afleiding, die zijn zoon onwetend hem aan de hand deed, door op te staan en bet blad papier, dat we hem den vorigen avond hebben zien wegsluiten, uit zijn tusscben den Kroonpiins van Saksen en zijn gescheiden vrouw een heel eiud ge vorderd zijn, sedert de piinses op ver langen van hare familie en van het Sak sische hot er in heeft toegestemd stil te gaan wonen op een kasteel bij Lyon en alle betrekkingen met Grion heeft afge broken. De Koning van Saksen, de voor naamste hinderpaal voor een verzoening, zou ook niet meer zoo onverbiddelijk zijn. Reeds zou in beginsel besloten zijn dat de moeder hate kinderen terug mag zien men tracht alleen nog een modus vivendi te vinden, die aan den eenen kant de moeder tevreden zal stellen en aan den anderen kant rekening zal houden met den toestand waarin de Kroonprins en d6 prinses tengevolge van de echtscheiding vetkeeren De Duitsch-Hannoveraansche partij was van plan geweest, den hertog van Cum berland dezen winter met zijn zilveien bruiloft te Gmundeu in menigte te gaan gelukwenschen. Reeds hadden zich 1000 personen aangemeld. De hertog heeft nu echter wegens den politieken toestand voor zulk een huldebetoon bedankt. FRANKRIJK. De Soleil verneemt uit Bordeaux, dat kardinaal Lecot voornemens zou zijd, uit eigen beweging en namens eenige andere bisschoppen aan den Paus le verzoeken, president Loubet te ontvangen, wanneer deze Rome bezoeken zal. Het verzoek zou worden gedaan, zoowel namens bis schoppen, die de republiek eerbiedigen, als nameDS bisschoppen, die haar vijandig gezind zijn. Men hoopt, door het bezoek van Loubet aan bet Valicaan te vermijden, schuilhoek te brengen. 'tWas een afle vering van bet tijdschrift hem door de welwillendheid zijns patroons verstrekt. Zoodra hij het opensloeg, moest noodwen dig zijn oog vallen op een omvangrijk stuk 'met een groote letter gedrukt, en dat tot opschrift voerde>Loon en be hoefte.* Ik moet hier doen opmerken dat, zoo als te verwachten was, Jan van zijne zuster Leenije het geheele geschil verno men en er het zijne van gedacht had. Onder het lezen der woorden loon en behoefte, kwamen Leentjes mededeelingen hem weder voor den geest en onwille keurig speelde er een lichteD glimlach om zijne lippen. Zwijgend gaf hij het tijd- schiift aan zijn naast hem zittenden vader over, met den vinger het stuk aanwijzende. Weiman zette met veel omslag zijn bril op en las het opschrift. Daarna wendde hij zich plotseling tot zijo aan staanden schoonzoon, en met meer drift dan gewoonlijk sprekende, vroeg hij hem: Wat verdien-je tegenwoordig. Frits?* Deze op zulk een driftigen toon en ge heel zonder eenige voorafgegane opmer kin? regelrecht tot hem gerichte vraag, deed Frits een oogenblik verwonderd op zien, doch zich spoedig herstellende, ant woordde hij ♦Tegenwoordig om en by acht gulden 1 »A!s d.t zoo is, hebben wij, duukt me, geen reden van klagen.* De handschoen was toegeworpen dat de Franscbo regeering beslist breekt met den Pauselyken Stoel. De Temps heelt het program van de ontvangst, welke den Koning van Italië de volgende week in Frankrijk wacht. Ook de lijst vin 's Konings gevolg. Daar onder vinden we een luitenant ter zee Heukensfeldt-Siaghek, adjudant van den vice-admiraal Morin. Reeds blijken de bestuurders der werk- liedenbewegmg in hetNoorder-depanement onmachtig de stakende wevers te leiden. Het is al tot botsingen gekomen, in weer wil van hun manen tot kalmte. Duizend mannen zijn van Armentières naar Rijssel getrokken en hebben den arbeid siop gezet in de werkplaatsen waar zij laogs kwamen. Te Halluin zijn ze met de politie slaags geweest in een stoelentabriek. Buiten Rijssel hebben zij in de weverijen van Duhot frères, Fré maux en Delpbanque de ruiten ingegooid. De heer Frémaux schoot een revolver af, maar zonder iemand te raken. Bij de fabriek Duhem hebben de stakers een hek afgebroken en de palen tusscbec de poolen van de paarden der dragonders gegooid. Zij hebben de machinerieën stop gezet en 't personeel is heengegaan. In Rijssel zelf zijn zij aanvankelijk niet kunnen door dringen, maar langs een omweg zjjn zij in de slad gekomen en zoowat overal is het werk gestaakt. Men telt er al een vijfduizend stakers. Ook in andere indu strieën houdt bet werk op, te Armentières b. v. in het metselvak, te Halluin in alle vakken. Te Houplines heeft de burgemeester geweigerd troepen te heibergen. De schipbreukelingen van de Amiral Gueydon zjjn te Maiseille aangekomen. De ontploffing bleek den 30en Juli ooste lijk van Sokorota te hebben plaats gehad. Acht en veertig uur hebben zij moeten wachten, voordat ze zich op de booten der inboorlingen naar Salazio konden Vrouw Weiman nam hem op Ze lei haar breiwerk neêr, zette baren bril te lecbt (volgens hare gewoonte, wanneer ze in allen ernst sprak) od vroeg op bare beurt >Geen klagen Waaruit maak je dat op Had Weiman reeds met innerlijke on rust bemerkt, dat zijn wederhelft zich in allen ernst tot een, hoewel vrodelieven- deu redetwist voorbereidde deze op kal- men toon geuitte wedervraag bracht bem geheel in de war. Hij gevoelde spijt, zoo plotseling zich blootgegeven te hebben. Maar er kwam hulp, Frits, die natuur lijk Diet weten kon, wat ïeeds voorfge gaan was, en die zich teiecht verwonder de, over het ietwat al te plotselinge van den ophanden woordenstrijd, wenddo zich tot vrouw Weiman met de woordeD: Waarover praat ge eigenlijk, moeder Nu was het ijs gebroken. Zy vertel de hem in den breede, wat wij reeds weten, het gesprek van den voorgaanden avond, en verzweeg ook niet, dat Weiman voornemens was de kwestie nogmaals op te warmeD, wanneer de geheele familie, Frits daaronder begrepen, bijeen was. Toen ze uitgesproken had, wat een ge- ruimen tijd duurde, zei Jau, »oorwien het gehoorde teu deele ook nieuw was, wij zende op het tijdschrift „Ik geloof dat dit thans goed te pas zal komen, lees slechts," tegelijk het blad aan Frits overreikende. Deze gaf het Visscbers te Parijs haalden Maandag ochtend b'ij de nieuwe Alexanderbrug uit de Seine het lijk van een grijsaard op. Het lag al een dag of wat in het water. Er was geen spoor van geweldpleging aan. De dooie was in blauw laken gekleed en had een buitenlandscbe orde in 't knoops gat, aan de manchetten gouden knoopen. In de zakken een leege portemonaie en een portefeuille met twee kaartjes Graaf del Poggio, rue de l'Arcade. Het was een oud-attaché van het Ita liaansche gezantschap, die jarén lang in een klein botelje een alkoofje had be woond. maar nu de huur niet meer kon betalen - toen was hij in de Seine gesprongen. ENGELAND. Van bet oordeel van de pers over de nieuwe ministers weet men al iets af. De liberale bladen en enkele unionistische viuden het een treurig zwak gezelschap. Maar de meeste unionistische bladen be tuigen hun instemming en vertrouwen. Hel jonge bloed kan geen kwaad, zeggen z\jof sterkeris juist goed in een over gangstijd. Een der Cbambeilain-bladen zegtdit ministerie kan het werk gaande bouden, terwijl Chamberlain hei land op voedt. Ir. één blad viDden wij het ver plaatsen van Brodrick afgekeurd, niet echter Da een vluchtige inzage aan Jan terng, en merkte op »Ik ken de redeneD niet., welke vader beletten om loonsverhooging te verzoe ken, maar 'k kan 'i niet helpen, 'k zou er, geloof ik. toch óók tegen opzien »En dat waarom vroeg moeder Weiman. >Wel,« meende Frits, vaders weekloon, tien gulden, is dunkt me. toch nog al schappelijk »Ja, voor een huisgezin van inan en vrouw op zgn hoogst met één kind Moeder, moeder," viel haar zoon baar, in de rode, „nu maakt ge het le bont. Menigeen met grooter gezin dan onze zou wenschen tien gulden 's weeks vast te hebben 1" „Dat's net precies ook mjjn gevoelen, jongen," zei Weiman, »we mogen Onzou Lieven Heer danken, dat ik geregeld iedere week tien gulden thuisbreng en dat zoowel 's winteis als 's zomers, en dan zou ik verbooging vragen-.-? Dank je wel.* »Ook ik geef je van baile gelijk, vade; verzekerde Frtta. „Jelui verstaat me allemaal verkeerd,* zoo begon vrouw Weiman weêi, die 't om de waarheid te zeggen benauw 1 lo gon ie krijgen; »lien gulden op zien: li is zeker zoo'n heel geringe som met, maar voor ons huishouden is het te wenng ik althans kan er tegenwoordig niet in eer meè rondkomeu.*

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1