BEKENDMAKING. No. 53. Woensdag 7 October 1903. 19" J aan*. Herhalingsonderwijs, EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FËBILLËTOiV Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdatr- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Belgik 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dal zij die wenschnn doel te nomen aan het met 2 November a.s. aan te vangen zich daartoe tot en met 27 dezer bij het Hoofd dei Openbare School alhier kunnen aanmelden. Axel, den 1 October 1903. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TURKIJE Gruwelen in Macedonië. De toosten van den Tsaar en Frans Jozef te Weenen hebben in Jildiz-kiosk diepen indruk gemaakt, maar geen pijn lijken, want de verzekering dat Rusland en Oostenrijk beide den vrede wenschen gehandhaafd te zien, heeft den Sultan groote voldoening verschaft. Daarbij komt dat de nota's der Oostenrijkscbe en Rus sische gezanten over de wandaden der Turksche geregelde troepen en basji-boe- zoeks, resp. verledeo Woensdag en Maan dag jl. aangeboden, in een zachteren toon gesteld waren dan gewoonlijk. De vermelde bewering van Turksche zijde, dat do opstandelingen minder ge vaarlijk worden, wordt door de jongste Zeker, zijn patroon zou het verzoek afslaantien gulden was toch wis en wezenlijk zoo'n héél gering loon niet. Waarom zou hij meer loon vragen - Wat zou hij moettn antwoorden, als de patroon hem deze vraag deed? Had zijn vrouw hem niet zelve gezegd dat ze nog kon rondkomenal was 't dan ook met enkele uitzuinigingen, wat behoefde ze méér 1 - De goede man kon tevens niet nalaten te denken aan de dikke boter hammen. Hm die konden toch wel iets schraler, meende hij en dan zooveel oog 1 Het oogenblik van zijn' geest was voorbij! Zijn denkbeelden weiden weder onbestemd, nevelachtigHij her innerde zich een woord van zijn vrouw »hoe ze niet van den wind konden leven*, neen, dat ging toch ook niet; en, als de kwade dag toch eens kwam, hij, Weiman, was nu nog krachtig en arbeidzaam maar dat zou ééns ophouden en dan De slaap erbarmde zich over den tim merman, maar nog kwelden hem voort durend allot lei ontrusteode droomen zoo dat hij den anderen morgen nog even slaperig en niet best gehumeurd zijn leger stede verliet. Ook Jan junior had een groot gedeelte Van dien nacht wakende doorgebracht telegrammen volkomen gelogenstraft. De Turken verzekeren, dat ze in Nevrokop Raslog, Dsjoemawala en elders invallen deden en aanslagen op de telegraaflijnen benevens pogingen tot brandstichting in Turksche dorpen. De troepen slaagden er echter in hen te verstrooien, waarbij «eenige* comitadji's gedood werden. Een officieel Turksch telegram uit het wilajet Uskub maakt melding van een botsing met een bende in bet district Kotsjana waar ongeveer 100 comitadji's sneuvelden. In het Lesebau-gebergte werd de aanvoer der Petrof Wasil met zes zijner aanhan gers gedood. Een telegram uit Saloniki vertelt, dat in het Perum-gebergte (Seres) nog 17 comitadji's gedood zijn. En ten slotte verzekeren consulaire berichten uit Uskub - die echter ook wel op Turk sche berichten zullen steunen dat bij Loekovo 30 comitadji's en 2 Turksche soldaten gedood en 11 soldaten gewond zjjn. Aldus een korte samenvatting van Turksche berichten. Daar tegenover staat een Reuterbericht uit Uskub van het be gin der week. Nu heelt Reuter vooral in den Zuid-Afrikaanschen oorlog glashei der bewezen geen volkomen neutrale oor logsberichten te kucnen leveren, in 't bij zonder wanneer zij voor Engelsche con sumptie bestemd zijn. Bij de opgeschroef de droefheid der Eogelschen over de ar me Macedoniërs valt dus ook al niet op Reuter's onbevangenheid te rekenen, maar zijn telegrammen zijn dan toch in ieder geval goed genoeg om ze tegenover de Turksche lezingen te leggen. Reuter verzekert ons nu, dat het schoon vegen van bepaalde streken door Turksche de denkbeelden die hem door 't hoofd dwar relden, waren van geheel anderen, van vrolijker aard. Zijn patroon - de heer Noorhuijsen, - (en dat was de reden, dat hij zoo laat 'thuis was gekomeD,) had hem na affloop der bezigheden bij zich ontboden. Niet, dat dit ieis onge woons was, maar toch weid hij tot vóór dezen avond steeds op het kantoor ont boden, en thans had de patroon hem in de huiskamer, te midden van zijn gezin, gevoerd. De patroon was vriendelijk geweest a.s altoos; en ook de overige familieleden, deelende in den goeden dunk, dien de heer Noorhuijsen van hem had, hadden hem voorkomend behandeld. In den beginne was bij wel wat schuchter geweest, maar dit bad spoedig plaatsge maakt voor eene gepaste vrijmoedigheid, die nog verhoogd werd door 'tgeen hij bad gehoord. Eerst had hij toezegging out- vangen van een uitmuntend boekwerk, dat hem binnen eenige dagen zou worden t' buisgezonden, als belooning voor zijn voorbeeldelooze vlijt en als aanmoediging om zoo voort te gaan. Vervolgens, en dat was de vervulling van zijn liefsten wensch, zou hij met Januari van het volgend jaar niet meer als leeiling, maal ais gezel worden beschouwden als zoo danig dan ook loon genieten. Tot heden namelijk verdiende hij op de drukkerij nietshetgeen wel zeer tegen den zin zijner moeder, maar geheel overeenkom, stig do bedoeling z(jns vaders was; die troepen gebleken zijn ellendige misluk kingen te wezen. Said-pasja vei telde ten minste driemaal dat hij een groote bende had omsingeld, maar eiken keer ontglip ten hem de Bulgaren. Suleiman-pasja ging het niet beterhij kreeg nn en dan iets van de taliijke benden, die zeker in dit district rondwaren, te zien, maar hij bleef ten eenenmale in gebreke ze in een ge vecht te wikkelen. Wie denkt hier weer niet aan Zuid-Afrika Maar Reuter heeft meer. In het dis trict Melnik zijn de operaties tegen Dont- sjo's bende ook zonder gevolg gebleven de troepen schijnen met zware verliezsn teruggeslagen te zijn toen ze op Vrijdag 18 Sept. de stelling der opstandelingen aanvielen. Sedert dien tijd heeft het slechte weder den Turken gedwongen het dorp Perin te ontruimen en terug te val len op behaaglijker stellingen, terwijl Dont- sjo meester blijit van het terrein. Uit Colonia, in het zuiden van Monas- tir, komt bericht, dat een Bulgaaiscbe bende, 800 man sterk daar is opgedoken en vier Moslimsche dorpen bpeft verbrand. De bevolking werd gespaard, maar haar eigendom werd vernield of meegevoerd. Dit optreden schijnt een wraakneming te zijn geweest, omdat de soldaten van Co lonia vooraan waren bjj b-4 plunderen van Bulgaarsche dorpen. Colonia zit vol met buit uit zulke dorpen. De Bulgaren hebben zestig Moslimsche vrouwen mee gevoerd als gijzelaars, die zij van plan zijn vast te houden totdat de geroofde goederen door de Mohammedanen in Co lonia aan de recht hebbenden zijn terug gegeven. terecht begreep dat het beter was een vak in den grond te leeren, zonder loon genot, dan geen kennis, van wat ook, op te doen en zich te rangschikken, onder net achtbaar gild der loopjongens, al was 'took dat hij daarmede iets «inbracht.* Eindelijk had mijnheer Noorhuijsen hem aangezegd, dat hij ten zijnen opzichte eeni ge plannen koesterde, die hjj voorloopig nog voor zich houden en welker veiwe- zenlijking alleen zou afhangen van de vlijt zijns beschermelings. Na zijn' patroon beloofd te hebben vooralsnog van deze vooruitzichten aan niemand le spre ken, was Jan vertiokken, min of meer opgewonden door hetgeen hij had gehoord. Dat alles kwam, - wat wonder 1 - hem nu voor den geest en belette hem te slapen. H(j trachtte te gissen, wat zijn patroon toch wel met hem bedoelen kon, er, nam zich voor met verdubbelden ijver zijne plichten te vervullen. Ten laatste viol ook hij in slaapen de glim lach om zijne lippen bewees, dat hij alles behalve door akelige droomen werd ver ontrust. II Hoewel lang slapen b(j de familie Wel man een onbekende zaak was, vond ech tei de volgende dag, een Zaterdag, haar buitengewoon vroeg «bij de hand,* voor een goed deel veroorzaakt door de ve.-l. omvattende Zaterdagsche bezigheden. De correspondent der Daily News, die op 't oogenblik zich bevindt met een me nigte van 3000 vrouwen en kinderen, die over de bergen vluchten van Meho- nia naar het klooster Rilo op Bulgaarsch gebied, waar reeds zoovele Macedoniërs een toevluchtsoord hebban gevonden, deze correspondent vertelt hoe het met de ver woesting van Mehomia is toegegaan. Voordat de opstand er was geprocla meerd, hadden de Turken er reeds een cordon om getrokken. Toen staken zij de huizen in brand en schoten ieder neer, die trachtte te ontsnappen. Een groot deel der Bulgaarsche bevolking, die de meerderheid vormt in deze streken, vond den dood in de vlammen of door de kogels of sabels der troepen. Alle dorpen in de buurt ondergingen een gelijk lot. Hier plunderden de Turken alleen eerst de bui zen, vei moordden allen, die niet konden ontsnappen en staken dan het dorp in brand. Duizenden vluchtelingen zitten met het weinige, dat ze redden konden, in de besneeuwde bergen van Rilo. Met bitterheid besluit d1 correspondent zijn telegram aldus: Evenais in andere deelen des lands worden de benden der comitadji's niet rechtstreeks door de Turk sche troepen aangevallen. Die hebben alleen moed om op weerlooze vrouwen en kinderen te schieten, Verscheiden ben den zijn naar Mehomia vertrokken met het doel wraak te nemen over het ver. moorden van bun gezinnen en hunne betrekkingen. Dit slot van het telegram lijkt niet handig, om er het minste van te zeggen. Men kan zich begijjpen, dat een oorlogs correspondent, die de vreeseljjke gruwe- Vroeger dan gewoonlijk en vroeger dan strikt noodig was, werden vader en zoon de zakjes met boterhammen terbandge- steldeen zwijgend verzoek van hoe eer hoe liever net huis te ruimen, en voor dezen dag aan de vrouwelijke huisgenooten over te lateu. Vader en zoon vertrokken volgens hunne gewoonte gelpktydig, na een wederzijdsch »werk plezierig!* We willen het gezin ongestoord de ver schillende bezigheden laten verrichtten en eerst des avond de nederige woning nogmaals binnentreden. Het vertrek is ous reeds bekend als zindelijk dezen avond echter blinkt alles wat eenigszins voor blinken vatbaar is, ons met verdubbelden glans in de oogen het gewone gevolg van een roezemoezi- gen Zaterdag. Het gansche gezin thans nog met een zesden porsoon vermeerderd, is gezellig om de groote tafel gezeten. Met dien zesden persoon moet ik mijn lezers nog bekend maken. Het w Frits van Kam pen, Mina's verklaarden preteudenieven als zijn aanstaande schoonvader timmer mansknecht. Tusschen Leentje en zijn aanstaande gezeten, komt zijn kloike gestalte gunstig uit. Krullend koolzwirt haar omringde overvloedig een wel wat groot, doch innemend gelaat, dat aan een paar schitterend zwarte oogen oen vroo- lijke uitdrukking ontleende. Hij was geen M.naar; z(jn accent verraadt den

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1