Gratis Yee-uitïoer naar Zuid-Afrika. Itinnenland. raad veroordeelde NicholsoD ochter slechts tot een uiterst lichte strafzette hem eenige punten op de ranglijst achteruit. Evans vernietigde dit vonnis, maar de tweede behandeling gaf dezelfde uitkomst De schout bij-nacht noemde nu de heele behandeling der zaak een ergeilijke come- die, en bepaalde dat drie dei leden van den krijgsraad voortaan het recht verbeurd hadden, in een krijgsraad zitting te nemen dezen wendden zich echter tot het mini sterie van marine. De zaak wekt veel opzien. Naar 't schijnt is de minister van marine het vol komen eens met Evans. Geschenk van den Nederlandschen Landbouwgesteund door verschillende belangstellenden. Zooals bekend, werd in September van het vorig jaar in de te Alkmaar gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandscbe Maatschappij van Landbouw door den heer P. Loopuyt voorgesteld de gelegenheid in Nederland te openen om ten behoeve van de Boeren in Zuid Afrika Nederlandsch vee beschikbaar te stelleD een voorstel dat in de vergadering met groote sympathie werd begroet. Het feit, dat de heer Loopuyt tot dit vooistel leidde was dat een aantal boeren uit den polder Koegras in Noord Holland bijna allen pachters, hadden toegezegd een kalf voor dat doel beschikbaar te zullen stellen en het zelf met de meeste zorg te zullen opkweeken. Het zijn thans prachtige pinken geworden. Evanals in de vergadering, werd het denkbeeld, zoodra het. bekend werd, ook in den lande met veel sympathie begroet en vormde zich eene hoofdcommissie, be staande uit de heeren P. J. A. de Biuïne, voorzitter, J. P. Wiersma (Friesland), J. Blom (Drenthe), mr. E. B. Bavinck ten Cate (Overijsel), A. Staring (Gelderland), mr. H. J. Doude van Troostwijk (Utrecht H. J. van Poppel (Noord-Brabant), jhr. mr P. van Foreest en W. Teengs (Noord Holland), P. Loopuyt, (Zuid-Holland), H Hanken (Zeeland) en mr. A. Ferf, secre taris. Deze commissie had zich tot de in ont vangstneming bereid verklaard en ontving al spoedig van verschillende zjjden toe zegging. Zij belastte zich tevens op verzoek met den aankoop van vee voor enkele parti culieren en thans is zij zoover dat Maan dag a. s. de inscheping heeft pla.ts gehad Het resultaat van hare werkzaamheden bij miste, om hare bedoelingen in behoor Ijjken vorm uit te drukken en anderen duidelijk te maken terwijl ze, waar Wei man zijne opinies opgaf, de haie met hardnekkigheid vasthield. Haar welbe spraaktheid, en de menigte argumenten die zij b(j verschil van gevoelen, gepast of ongepast, WelmaD naar het hoofd wierp, deden hem wanhopig toegeven en alles beamen, wat ze van hem verlangde. De beide dochters, Mina en Leentje, de eerste 21, de laatste 16 jaren tellende gaven beide hare moeder meestal gelijk Mina voornamelijk, die zelve op 't punt stond met een jong oppa»sende timmer mansknecbt in 't huwelijk te treden zamelde met angstvalligheid alle wenken en opmerkingen haror moeder op, ten einde daar later haar voordeel mêe te doen maar juist daardoor onthield ze er minder van dan de andere familieleden Leentje, een lief meisje, die de dingen dezer wereld gewoon was van de vrolijkste zijde te beschouwen, liet de wenken 't eene oor in 't andere uitgaan en werd er soms naar hare meening gevraagd, dan bleek ze de gevoelens van haar geleerden broei* niet geheel-en-al le verwerpen. Deze broeder blijft mij nog over voor te stellen. Vaders naamgenoot, was hij ook zijn lieveling, 't Was eeu feime jongen, even 18 jaren oud, en bedeeld met een helder „hoofa". Hij was in de leer op een kleine drukkerjj, de drukkerjj de eenigste in het stadje, eu werd door was dat 94 stuks tokvee werden ten ge schenke ontvangen, terwijl 26 weiden aangekocht ook als een geschenk van ver eenigingen of particulieren. Het was een goede gedachte het bijeen gebrachte vee, alvorens het naar de Kaap stad wordt ingescheept, nog eeist voor belanghebbenden en belangstellenden ter bezichtiging te stellen. De beer J. Boere aan den Honingerdijk te Rotterdam stelde daarvoor zijne wel ingerichte veestallen beschikbaar en daai was liet dat wij in de gelegenheid werden gesteld een kijkje te nemen. Wanneer ooit eene veetentoonstelling met recht op dien naam mocht aanspraak maken, dan is het zeker deze. Een ieder heeft gegeven naar zijn beste vermogen en ook de commissie heeft het geen door haar voor derden werd aange kocht aan strenge eischen onderworpen. Friesland schonk 25 stuks waaronder 2 stieren Noord-Holland mede 25 stuks Gelderland 2 Zuid-Holland 28 waaronder 2 stieren Zeeland 4, Utrecht 6, terwijl de Hollandscbe Maatschappij van Land bouw nog 4 stieren schonk, nl. 2 uit Noord- en 2 uit Zuid Holland. Onder de aangekochte stieren bevindt zich ook een pracht-exemplaar uit Zwit serland, aangekocht op speciaal verlangen van den beer A. F. W. Wolmarans. Het vee is op bet erf van den heer Boere ondergebracht in 6 stallen. In den eersten stal dien wij bezich tigden, zagen wij de vier genoemde stieren der Hollandsche Maatschappij van Land bouw en voorts de stieren van de afdee lingen Beverwijk en Delft, die van den heer De Snoo uit Geervliet en de twee Friesche stieren, flinke exemplaren, terwijl deze stal nog een zestal aankochte stieren bevat. In den tweeden stal staat no. 1 een zeldzaam fraaie stier, welke van particu liere zijde werd aangekocht als geschenk aan generaal Botha, en verder de 25 vaar zen, door particulieren uit de provincie Friesland bijeengebracht eene verzame ling welke zich mag laten zien. In den derden stal zijn ondergebracht de geschenken uit Noord Holland, Utrecht, Zuid Holland, Zeeland en-Gelderland. Ook deze ruime stal, waar de dieren, in twee rijen staan, levert een schouwspel op welke den schenkers alle eer aandoet. Wanneer ooit het spreekwoord »Men moet een gegeven paard nooit in den bek zien* werd gelogenstraft, dan is het zeker bij deze gelegenheid, want Nederland heelt werkelijk iets goeds gegeven. Voegen wij er nog bij, dat alle koeieD kalfdragend zijn. De drie andere stallen verdienen niet minder de aandacht. Daar is in hoofdzaak het aangekochte vee ondergebracht en deze getuigen van de groote zoig door de commissie, daaraan besteed. z()n patroon nog al geprotégeerd. Jan Welleman junior hield veel van lezen een zucht, die uit des heeren Nooibuijsen' (zoo heette de patroon) bibliotheek ruim scboots voldoening vond. Maar hij deed meer. Hij las met ver stand, eigende zich toe wat met zijne gevoelens overeenkwam, en verwierp wat daarmede streed onder dit alles steeds raadvragende aan den heer Noorhuijsen In betrekkelijk korten tijd was diens bibiio theek, voor zoover de werken betrof ge- ëveuredigd aan de bevatting van zijn be schermeling, te klein geworden. Van toen aan bezorgde bij zijn leerling geregeld iedere week een tijdschrift, dat op popu laire wijze belaDgruke vraagstukken be handelde. Dat tijdschrift werd in den beginne door de gansche familie Weiman gblezen,maar niet begrepen, en dan ook al ras niet meer ingezien. Alleen Jan hield het vol, en vandaar den naam „geleerde broêr." Na deze lange, doch noodzakelijke uitwijding keeren we tot onzen Jan Welleman senior terug, zooals hij zijn pijp stond uit te kloppen, 't hoofd vervuld met allerlei denkbeelden, die hij te vergeefs tot een geheel poogde samen te voegen. Wordt vervolgd. En zoo heeft deze verzameling van 130 stuks vee waarvan velen nog in bet Rund veestamboek zijn ingeschreven, dan Maandag de groote reis aanvaard en wol met bet ss. Maslionavan d6 Union Castle Line door bemiddeling van de firma Vries Co. te Amsterdam. Het transport geschiedt onder hoofdge leide van den heer M. Hillebrands uit s Gravenhage en de medegeleiders de hh. Drost uit Apeldoorn. Löw uit Emmerik, Goudriaau Sr. en Goudriaan Jr. uit Baarn, en Barbas uit Groningen. Van dezen be hoorden de eerste vijf tot de krijgsgevan gen Boeren en zullen zij zich thans even als ook de beer Barbas weer in Transvaal gaan vestigen. De Zuid-Afrikaanscbe Vereeniging voor Landbouw en Veeteelt, opgericht onder leiding van de heeren Botha, De Wet, Wolmarans en Wessele, zal zich belasten met de inontvangstneming en verdeeling. Dat bet transport van zulk een aan zienlijke kudde op zulk een verre reis niet gering te schatten is, blijkt o. a. daaruit dat als voedsel on tot verdere verpleging van de dieren wordt medegevoerd 40 000 K.G. hooi, 20.000 K.G. stroo, 10.000 K.G. turfstrooisel, 135 H.L. haver, 62 kisten lijnkoeken, 5 H.L. lijnmeelen nog tal van ander6 zakeD, o. a. geneesmiddelen naar ies van den heer Fauel, Rijksveearts te Rotteidam. Onze beste wenscben begeleiden dit geschenk van Nederland aan de Zuid- Afrikaansche Boeren op den verren tocht. Moge bet een steentje bijdragen om de welvaart onder ben te doen wederkeeren Zaterdag jl. werd gelegenheid tot be zichtiging gegeven. H. M. de Koningin eu Z. K H. de Prins der Nederlanden vertrokken Vrijdagoch tend op het vastgestelde uur, 8 u. 10 min. stadstijd met het gevolg naar Mecklenburg. De reis werd gemaakt in den Konink lijken trein welke onder geleide stond van de heeren Mieling, inspecteur in buitenge wonen dienst, Huijsinga, inspecteur van exploitatie en Van Hoorn, inspecteur van tractie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Tot.het doen van uitgeleide aan Koning in en Prins bevonden zich aan het station de gouverneur en de burgemeester der residentie en de stalmeester, baron Ben tinck. H. M. en de Prins plaatsten zich bij het vertrek van den trein op het balcon. Even voor het vertrek onderhield H. M. zich eenige oogenblikken met den burge meester. Niettegenstaande het vroege ochtenduui bevonden zich talrijke belangstellenden zoowel in de Rijnstraat als op het station om het vertrek bij te wonen. H. M en de Prins werden, toen de trein zich in oeweging had gesteld, har telijk toegejuicht. AXEL, 29 September 1903. Wij maken het publiek indachtig, dat te beginnen met 1 October de winterdienst op de spoorwegen intreedt. Op de lijn Ter NeuzenMechelen zullen de dage- lijksche treinen vervallen die om 11.10 en 4.25 van Ter Neuzen vertrekken en die welke aldaar om 10.47 en 2.55 aan komen. Ook vervalt de trein die op de marktdagen van St. Nicolaas, van daar om 6.20 en uit Hulst om 6.52 's morgens vertrekt. De buitengewone Zondagstrein is reeds van 20 September vervallen. In de overige treinen is geen noemenswaar dige verandering gekomen. Vrijdag had aan het gemeentehuis te Zaamslag de aanbesteding plaats van het bouwen van een nieuw gemeentehuis, Ingeschreven werd door de heeren P. Duijvestein voor 13623Jan Wis se voor ƒ13419; Jan van de Velde voor 13300C. H. H. Wisse voor ƒ13295; Gebr. L. Stoffels voor ƒ13294; D. Galle voor ƒ12947 en D. W. F. Kaij- ser en P. J. Wisse voor 11678 gegund aan den laagsten inschrijver. Te Hoek is men druk bezig aan aan den bouw der Ger. kerk. Naar we vernemen, bestaat thans ook bij de Her vormde gemeente het plan, de oude kerk af te breken en een nieuw kerkgebouw te doen verrijzen. Reeds is aan den ar chitect De Bruijne opgedragen hiervan een ontwerp te teekenen en begrooting te maken. Meldden we als een bijzonderheid in ons vorig nommer, dat een raap was getrokken van drie en een halve K.G. zwaar, thans mogen we 't zeker wel als een zeldzaamheid rekenen, dat er bij den landbouwer F. Verbrake onder de ge meente Koewacht, een raap is getrokken, wegende vijf K.G. In een bijvoegsel tot de Staats Crt. zijn opgenomen de statuten van de coö peratieve boerenleenbank te Koewacht. Datzelfde bijvoegsel bevat ook een wij ziging in de statuten van de vereeniging Eerste Nederlnndsche coöperatieve beetwor telsuikerfabriek te Sas van Gent. Met ingang van 1 November 1903 is benoemd tot kommies-ontvanger der 2e categorie voor het grenskantoor Roode- sluis, de kommies 2e klasse A. L. Atze- ma te 's Hertogenbosch. Zaterdag had te Hulst de plechtige teraardebestelling plaats van den heer L. J. M. van WaesbergheJanssens, ridder in orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van de Gedeputeerde Staten van Zeeland en oud-Burgemeester van Hulst. Ongeveer 150 personen namen deel aan den lijkstoet, waarin zich o.a. bevon den de heeren W. A. Graaf van Lijnden, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot en J. A. van Rompu, leden van de Gedepu teerde Staten, afgevaardigden van den Provincialen Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde en van de spoorwegmaat schappij MechelenTer Neuzen. Een viertal kransen dekten de lijkkist. De heeren P. F. Fruijtier, lid van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten te Hontenisse en de heer Van den Broeck te St. Nicolaas voerden het woord bij de geopende groeve, terwijl de oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Thans kan met zekerheid gemeld worden dat de centrale R. K. Kiesver- eeniging in het kiesdistrict Hulst tot can- didaat gesteld heeft in de vacature Mr. van Deinse den heer E. B. Dumoleyn, notaris te Hontenisse. De verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten, in het district Hulst, noodig geworden door het overlijden van den heer L. J. M. Van Waesberghe Jans sens, is bepaald op Zaterdag 10 October, de stemming zoo noodig op Dinsdag 20 en de herstemming op Vrijdag 30 October. Zondagavond ontstond, vermoede lijk door het inslaan van den bliksem, brand in de schuur van de wed. P. van Damme te Hontenisse. Het paard en de koeien werden gered, doch een rund, een kalf en 9 varkens zijn in de vlam men omgekomen. De dochter heeft bij het redden van het vee ernstige brand wonden bekomen, daar een deel van het brandende dak voor hare voeten viel, zoodat haar de uitweg afgesneden was. Het gelukte haar broeder, haar door de vlammen heen te redden. De telegraafkantoren van Vlissin- gen, Ter Neuzen, Hansweert en Walsoor den zullen van 1 October a. s. dag en nacht open zijn voor het verzenden en het ontvangen van telegrammen betrek king hebbende op scheepsongevallen op de Schelde en het vragen van bijstand. Deze telegrammen mogen ook aan het Belgisch loodswezen worden gezonden, dat alsdan de belanghebbenden zal ver wittigen. Met 1 October a. s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij de Rijksbe lastingen W. Leeuwenburg, 4e kl., van Sas van Gent (tijd.) naar Nieuwesluis, (tijd.) J. S. Bondewel, 2e klasse, van Strijen naar Hulst, en G. Kuiper, 3e kl. van Hulst naar Strijen.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2