No. 51. if oensdag 30 September 1003. 10e «fuarg. EEN FAMILIETAFEREEL. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h-V laan deren. F. RIFLEMAN, Buitenland. FE UiLLETO V. COURANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nurnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. ENGELAND. Lord Methuen ruoest te Bath, een van de ontelbare gedenkteekenen van den Boerenoorlog onthullen, en gewaagde in zijn rede van de uitmuntende en hartelijke manier, waarop in den oorlog leger en vloot hebben samengewerkt. Blijkbaar wilde Methuen olie gieten op de verbolgen wateren van den twist tüsscben Lamb- ton en Hunter. De Engelscbe bladen hou den zich nog di uk met de zaak bezig De correspondent van de Daily Telegraph, die het beleg van Ltdysmith heeft bijge woond en beweert verstand van artillerie te hebben, zegt dat Hunter ongelijk heeft en Lambton's geschut prachtig schoot. Een ander blad trekt de les uit het geschil, dat, volgens Lambton's eigen verklaring, het cordiet zoo ondei hevig is aan tempe ratuursverschillen, dat de dracht van de projectielen er honderden meters door verschilt. Aangezien bij de vloot niet of bijna niet anders dan cordiet wordt ge bruikt, kan men dus op bet scheepsge schut niet al te best staat maken. Een andere opmerking over den twist willen wij zelf maken, deze nl. dat in Engelan i, onder de millioenen Britten, een officier (Lambton) eeG anderen officier (Hunter) voor een koninklijke commissie van onder zoek een domkop en meer van dien aard kan noemen, ponder dat generaal Hunter er over denkt zijn »beieediger« tot een tweegevecht uil te dagen. En toch is er niemand in Engeland die in het minste er aan twijfelt of HuDter een man van eer, of hij een dapper en ridderlijk man is. Daaraan twijfelt niemand in Engeland, L In het kleine, bij dag vrij levendige stadje M. heerschte diepe rust. 't Was ruim negen ure des avonds en daarbij" regende het dat 't goot. Wie niets op de straat te maken had, deed maar best t'huis te blijven en zoo schenen de M. naars er ook over na te denken, die, daar er in het stadje geen koffiehuizen of so- ciëteiten van eenigeu naam te vinden waren, zich allen teruggetrokken hadden in de gezellige huiskamers. In den kom van het stadje bevindt zich een straat, bijna geheel bestaande uit werkmanswoningen, allen aan elkan der gelijk en één' persoon toebehoorende, Daarheen wenden we ons. Alle wo ningen zijn helder verlicht, en zoo kost het geene moeite No. 14. de woning van den timmerman Jan Weiman, te vinden. We openen de buitendeui, ver volgens nog een deur aan onze linkerhand en bevinden ons in een door een petro leumlamp genoegzaam verlicht vertrek, op eenvoudige wijze gemeubeld. Het was tegelijk keukeD, woon- en slaapkamer; doch niettegenstaande deze verschillende uiteenloopende doeleinden heerschte er oene in 't oogvallende netheid. maar geen duel. Gelukkig land RUSLAND. Toen de Russische vloot in de baai van Ioiada lag, werden den 10den/23sten Au gustus twee Russische officieren door Turken gevangen genomen, die meenden dat zij met Bulgaarsche officieren te doen hadden. De Russen werden gekneveld en slecht behandeld Toen men op de Russische vloot van de zaak hoorde, wer den dadelijk 300 man met vier snelvuur- kanonnen aan land gezonden. Door lus- acheukomst evenwel van den dragoman der Russische ambassade, die zich daar bevond, werd de zaak opgeheldeid en in der minne geschikt. De pasja kwam aan boord van 't admiraalschip zijn veront schuldiging maken, waarvan ook een schriftelijk document werd opgemaakt. 0>k bood de pasja persoonlijk tegenover elk der boleedigde officieren zijn veront schuldiging aan. TURKIJE. De gemengde commissie, die naar de Porte thans verzekert aan bet werk zal gaan om Hilmi pasja bij te staan btj de uitvoering der hervormingen in Mace donië, zou uit Turken, Bulgaren, Grieken en zelfs mannen van anderen landaard bestaan, maar in welke verhoudmg de commissie saamgesteld zal zijn, zegt de Porte niet. Er zouden voorts bevelen uitgevaardigd zijn aan de burgerlijke en de militaire overheid, betrefiende den wedei-op-bouw van dorpen, en het terug brengen van de uitgewekenen naar hunne haardsteden. Daartoe zal de walji van Adrianopel met instemming van de Bulgaarsche regeering, naar men verwacht Het huisgezin van den timmorman be stond uit vijf personen hyzelf, zijn vrouw, twee dochters en één zoon; met uitzon dering van den laatsteu thans allen om d9 groote vierkante tafel gezeten, en naar allen schijn aandachtig luisterende naar een gewichtig betoog der moeder, een ruim veertigjarige, knappe vrouw. Jan Welmau, een kloeke gestalte met goedhartige gelaatstrekken, scheen door de bondige redeneeringen zijner viouw geheel terneergeslagen hij had zijn pijn laten uitgaan en zat nu nadenkend voor zich heen te staren terwijl de dochters, te oordeelen naar een paar vluchtige op merkingen, hare moeder niet geheel in 't ongelijk stelden. Weiman was zichtbaar in geen opga- ruimde stemming. Zwijgend stond hij op, ging naar den kachel en stak zijn nog balfgevulde pyp weêr aan. Na een paar duchtige rookwolken, die zyne vrouw voor hem geheel onzichtbaar maakten, uitgeblazen te hebben, zei hij»Ik zal eens bij den patroon aankloppen maar of 't helpen zal, meen ik te moeten betwijfelen.* »Je kunt het licht probeeren*, meende de vrouw, weigert hij, dan zijn we nog dezelfden*. Geen antwoord ontvangende, vervolgde zij»Ik zeg je nog eens, ik kan met den besten wil niet meer rond komea en als je dat je patroon maar recht duidelijk aan zijn verstand brengt, dan zou bij al heel last ontvangen om zicb rechtstreeks in verbinding te stellen met den prefect van Boergas. Het Russische communiqué eindigt, naar Havas mededeelt, aldus In weerwil van de voorzorgsmaatre gelen, door de regeeiing te Sofia genomen, hebben de onlusten in Macedonië onge lukkigerwijze een groote uitbreiding ver- kregeu, en zelfs in het vorstendom Bul garije omdat de regeeriog van het vor stendom niet gesteund is door ben die ten onrechte gelooven dat de opstand Rusland, zou dwingen tot wijziging van zijn pro gram, en tot ondersteuning van de plannen der hoofden van de beweging, welke plannen toch niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. Die noodlottige dwaling, waartegen de keizerlijke regeering voort durend gewaarschuwd heeft, breugt ont zettend onheil over de christenen in de Turksche provinciën, en daaraan zal niet voorgoed een eind gemaakt kunnen wor den teuzij aan nieuwe benden belet wordt de Turksch-Bulgaarsche grens over te steken, zoodat de werkzaamheid der comi- te's wordt belemmerd. Eerst 1an zal het mogelijk zijn, de onmiddellijke tenuitvoer legging der hervormingen te eischen. »Er zijn zeer krachtige pogingen gedaan om het mohammedaansche fanatisme te beteugelendat is echter uiterst moeilijk wegens de uitbreiding die de troebelen genomen hebben. De Russische, en ook de Oostenrijk-Hongaarsche regeering heb ben opnieuw krachtige vertoogen in dien geest gericht lot de regeeringen te Sofia en Konstantinopel. Bovendien hebben de mogendheden die het Berlijnsche verdrag onderteekenden, op uitnoodiging van Rus- onmeédoogend zijn, indien hp weigerde. Weiman schudde het hoofd. »Dat zie ik nog zoo niet in,« waagde hjj in 't mid den to brengen, terwijl hij op zijne echt- genoote een zijdelingscben blis. sloeg »Niet vroeg deze, »zie-je dat niet in En haar bril terecht zettende, ging ze voort»Zie-je dan in, dat we niet van den wind kunnen leven? Ja, dat zag Weiman in. »En zie-je dan ook in, dat we spoedig tot die onmogelijkheid zullen gebracht worden, als er geen verandering komt Mia of meer ontevreden klopte Weiman zijn pijp, die nu leeg geiookt was, uil maar zei niets. Hjj kon de gedachte niet van zich afzetten, dat zyn vrouw de din gen wel eens met elkander verwarde en een zonderlinge manier had om iemand hare overtuiging te doen deelen De goede man beklaagde zich in stilte over zyne geringe woordenrijkheid, waardoor 't hem onmogelijk was ooit een pleit van ziju wederhelft te winnen. Kon ze zijne ge dachten maar lezen, jadan zou ze wel leeren begrypen, hoe hij over sommige zaken dacht, maar Weiman misleidde zien zeiven. Wel is waar had hij in sommige opzichten een goed oordeel, maar toch bekeek hij veel dingen ör van ééa, öf van een geheel verkeerden kant. Hij was een uitmuu tend werkmanzijn baas, die om den drommel ook niet van gisteren was, had 't hem meermalen gezegd maar een goed land en Oostemyk. en om elke ongegronde verwachting, en alle gevaarlijke en onbe zonnen handblingen te voorkomen, hun vertegenwoordigers opgedragen opnieuw aan de Porte en aan de Bulgaar«cbe re geering te verzekeren dat zij het volkomen eens zijn met de beide genoemde rijken ten aanzien van de crisis op het Balkau- schiereiland, eu aan de Turksche en Bul gaarsche regeeringen het volgeDde te verklaren De toestand, thans in de Turksche provinciën teweeggebracht door het mis dadige streven der comités en revolutio naire benden wijzigt de zienswijze van de mogendheden niet, wat betrbft bet program van actie dat in het begin van dit jaar door de twee meest belanghebbende mo- gendbedeu is opgemaaktbijgevolg kan noch Bulgarije noch Turkije rekenen op den steun van eenigerlei Europeesche mo gendheid, in 't geval van een openlijk of geheim verzet tegen de verwezenlijking van dit plan.* Het stuk wordt met een herhaalde waarschuwiug besloten. AMERIKA. Eenigen tjjd geleden zocht een onder geschikte Amerikaansche marine officier Nicholson, te Tsjifoe (China) in dronken schap twist met een burger, naar men zegt was't de Duitscbe censul. De om- si andigbeden waren van dien aard dat schout-bij-nacht Evans, de commandant vaa het Amerikaansch smaldeel, Nichol son voor een krijgsraad liet brengen, ook omdat de man, tegen de waarheid in. schriftelijk verzekerd bad dat het hem ten laste gelegde onwaar was. Dekrygs- werkman te zyn, en een helder oordeel te hebben in dingen buiten hot werk, zijn twee zaken die niet noodwendig uit elkander voortvloeien. Bij was bovendien een goedmis schien al te goed. mensch; doch juist daardoor gaf hij niet zelden een eigen meening om des lieven vredes wilde, op. Ik zeide »Welman misleidde zich zei- ven.* Hij lekende zich een verstand toe, dat hij niet bezaten. vallen we hem niet hard, bij wist niet, dat bij vele dingen éénzydig beoordeeldeniemand maakte ei hem opmeikzaam op. Van dit alles gaf hij in den regel de schuld aan zyn geringe woordenrijkneid. Maar al werd zijn weuscb vervuld, al k m zyn vrouw zjjoe gedachten lezen, dan nog zou ze niet veel wijzer geworden zijn want die gedachten dwairelden soms zoo vreemd door elkaar, 't Was goed, dat hem niet meer woorden ten dienste stondenwie weet welke zonderlinge gezegden anders zouden gehoord wordon gezegden, „waar geen kop of staart aan was." In 'tkort Weiman had een onzelfstan dig karakter. Om eene spreekwyze des dagelijkscnen levens te bezigen »viel bij in goede handen, dan kou hij juiste, in 't tegenovergestelde gevai valsche begrippeu opdoen.* Eu zijn vrouw? - In veie opzichten deelde zij de meening van haren heer echlgeuoutmaai zy bad den tact, dieu

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1