De wind wis! een gat te krijgen in de groote kalkloods der aannemers van de sluiswei ken de beeren Medaets en De Clercq, en in een oogwenk vlogen daarop bet giootste deel der ijzeren platen, vor mende de dakbedekking, door de lucht sommige kwamen aan de overzijde van bet kanaal op een daar liggende stoom boot terecht. Een op de reede lig^endö stoomboot, gekomen van Antwerpen, sloeg van voor de ankers en strandde aan den »Aie«w- OfAenepolder, Bij opkomend water is bet met eigen kracht vlot gekomen en heeft het de reis vervolgd. Te Sluiskil stortte een arbeiderswoning door den wind in. De telegraaf was ook daar in alle 1 icb- tingen gestoord. Eerst laat in den namid dag was er communicatie met België en in den avond ook met een deel van Ne derland. Te Philippine was het verzenden van mosselen 'ojjna onmogelyk, doordat slechts enkele vaartuigen geladen binnenkwamen. De dienst op de tramlijn Hulst-Wals oorden moest voor een deel gestaakt wor" den omdat de lijn onberijdbaar was door de omgewaaide boomen, terwijl ook de spoorbootdienst Walsoordon Vlake door den onstuimigen golfslag den dienst moest opgeven. De stoomtram Breskens Maldeghem had ook tengeyolge van den storm strem ming io haar verkeer. Te Aardeuburg kon de eerste tram uit België niet aankomen, daar omgewaai de boomen de tramlyn onveilig maakten de tweede tram naar België kon even min door rijden en moest van daar weer terugkeeren. Op een der derde-klasse-waggons van de tram, die Vrijdagmorgen te half negn van Vlissingeu te Middelburg aankwam, viel bij de Zandstraat een deel van een zwaren boom, staande naast de hout schuur der firma I. de Broekert en Co. In dien waggon, den tweeden na de locomotief, waren o. a. gezeten leerlingen van de Rijks Hoogere Burgerschool uit Vlissingeu. Het zware stuk boom kwam met zoo veel kracht neer dat de waggon voor eeo groot deel werd verpleltt-rd en een dier leerlingen dadelijk gedood weid, terwijl negen andere inzittenden miD of meer ern stig werden verwond. De overledene is de vijftienjarige R. W. Blankert uit Viissingen, die Vrijdag juist jarig was, en voor de tweede maal de school te Middelburg bezocht. Zooals gemeld, is de waggon grooteu- deels vernieldzoldering, banken en ba lustrade zijn kapot. Akelig was de aanblik van het geheel vooral omdat op ders» vloer van hel rijtiug sporen zichtbaar waren afkomstig van den zoo ongelukkig omgekomen jongeliDg. Volgens ooggetuigen greep het ongeluk aldus plaats: Het stuk van den boom, dat op de waggon terecht kwam, brak in tweeën waarvan het eene met de zoldering in den wagen viel op den ongelukkige, die daartusschen en de banken bekneld raak te. Hg was oogenblikkelyk dood. Met moeite werd het lijk door verschillende personen, met behulp van eenig materi eel, er onder uitgehaald en binnengebracht in een naburige wagenmakerij, vanwaar het per biancard naar het gasthuis is ge voerd om 's avonds verder per tram naar Viissingen vervoerd to worden, waar het stoffelijk overschot io handen geleverd werd van de zoo diep-getroffene ouders Het tweede stuk van den boom rolde naar de balustrade van den wagon, waar door een passagier op het balkon, ook gekneld raakte tusschen het stuk en het hek. Hg kreeg een hoofdwonde en werd ook gebiacbt in de wagenmakeij, waar bij met de anderen werd verpleegd. Deze bekwamen gelukkig slechts kleine verwondingen zoodat ze spoedig per rij tuig konden huiswaarts keeren met uit zondering van een, die in bet gasthuis nog eenigen tijd op bet herstel van zijn voet moest wachten. Te Viissingen werden eenige boomen van hun kruin beroofd en andere tegen den grond geslagen. Een der schoursteenen van de open bare school op de Groote Markt viel door bet dak en het plafondde kinderen vluchtten op straat. Begrafenissen werden uitgesteld mai kt werd niet gehouden. Een in de binnenhaven liggende lichter gebruikt wordende voor het uitnemen en plaatsen van sluisdeuren, sloeg van zijne trossen en kwam op de sieenen glooiing bij de kleine sluizen terecbl. Een uit zee komend Fransch visschers- vaartuig verloor zjjn fok toen aan boord de noodvlag gehescben werd, verleenden eenige opvarendtm van een Hollacdsche loodsboot de noodige hulp, waarna hel vaartuig in veilige haven gebracht werd Uit Arnemuiden wordt het volgende gemeld Vrijdagmorgen voeren de hoogaartsen ARM. 12, ARM. 19, ARM 22, ARM. 25 en ARM. 47 uit de haven te Colijusplaat. Zt1 werden toen buiten overvallen dooi den hevigen wiüd. Omstreeks 9 uur ver keerden alle vaartuigen in gevaar en slechts met de grootste moeite werden zij ir. koers gehouden. De lucht was dik van den regen, zoodat het uitzicht slecht was. Twee der vaartuigen zijn iu het gezicht vau de ARM. 47 ongeveer te 9 uur in de Zandkreek omgeslagen. De opvarendeu zijn jammerlijk verdronken. Hulp ver- leenen was on mogelijk zonder eigen leven te verliezen, want alles verkeerde in nood. Van de 5 genoemde vaartuigen zijn er slechts twee te Veere binnengeloopen. De ARM. 19 en 25 zijn vergaan, en de ARM. 22 is nog vermist. De schipper vaQ de 19 heette B de Noojjer Bz.de bemanning bestond uit 3 mannen buiten den schipper. Van ARM. 25 was schipper K. van Kettery; de bemanning bestond uit 3 mannen buiten den schipper. Yan de ARM. 22 was schipper Jan de Nooijer, met een bemanning van 3 man nen buiten den schipper. Het vermoeden dat ook de bemanning van het hoogaarsschip ARM. 22 is omge komen, is thans droeve waarheid geworden. Zatetdag middag werd dat vaartuig ter hoogte van den polder Owerkerk vol water drjjvende gevonden, op sleeptouw genomen en op de slikken van Oosterland droog gemaakt. Het vaartuig is daarop naar Bruinisse gesleept en in de haven aldaar opgeborgen. De ramp heeft in het geheel aan 13 inwoners van Arnemuiden, waaronder 9 gehuwden, die 25 kinderen nalaten, bet leven gekost. De verongelukten zijn, behoudens enkele uitzonderingen, allen mannen in de kracht van hun leven. Aan een groot aantal woningen in de kom der gemeente is het van buiten te zien dat er binnen getreurd wordt over het verlies van een man, vador, een of meer zonen, broeders of bloed-of aanver wanten. Ook in het dorp zelfs heerscbt een doodsche stiltede geheele bevolking voelt bijjkbaar mede het ieed dat zoovelen der burgers plotseling en onverwacht te dragen krijgen. Zeer donker is de toekomst die velen der nagelaten betrekkingen te gemoet gaan. Geen spaarpenningen voor den aanstaanden winter zijn aanwezig omdat de verdiensten der garnalenvisschers dit voorjaar eeist laat zijn begonnen en in da zomermaanden alles behalve hebben gevloeid. Voor velen dar achtergeblevenen is het zeker dat honger en ellende voor de deur staau, indien ten minste de liefdadigheid niet de reddende hand uitsteekt. Te Bruinisse verkeerde een groot deel der visscbersvloot alhier in doodsangst omtrent het lot van een der vele vaar- iuigen, die des morgens ler visocherij uitgegaan waren, zonder dat men van hier uit te weten kon komen van wie dat vaartuig was en wie de opvarenden waren, totdat eindelijk de mare bevestigd werd, dat het vaartuig was van D. van den Berg Dz., dat het was omgeslagen en de drie opvarenden verdronken waren namelijkW. van den Berg Dz.. zoon vm den eigenaar, als schipper, gehuwd en vader van twee jonge kindertjes, H. Okkersö Pz- en D. van den Berge Jz. de laatste ongehuwd, Te Anna-Jacobapolder spoelden aan 40 pakken stearine, vaten vet, 1 kist bloem bollen en 1 roeiboot. Een garnalenvisscher uit Tholen, die des vooi middags met zijn vaartuig van Zierikzee huiswaarts wilde gaan, werd door den storm aangegrepen en op een zandbank geworpen. Daarbij veiioor hij zijn roer en brak een zwaard Dit laatste tot zijn geluir, want anders was bet vaar tuig waarschijnlijk omgeslagen. Dit kwam nu vlot en den schipper bleef niets over dan vóór den wind naar Ierseke te vaien waar het vaartuig tegen den dijk en zwaar lek geslagen werd. Van daar werd het niet zonder moeite naar de haven gesleept. De schade beloopt een paar hondeid gul den maar de viei opvarenden bleven on- Hoek van Holland. Om 4 uur bij vlie gend stormweder slraDdde daar 25 meter benoorden de Noorderpior het Noorsche stoomschip «Leander* komende van Nar- vick en geladen met 4100 ton ijzererts, bestemd voor Rotterdam. De hooge zee- en beukten tegen het zinkende schip op en deed de bemanning in doodsgevaar verkeeren. Do stoomreddingsboo(- «Presi- dent Van Heelt met haar kranige beman ning en vier zeesleepbooten stoomden on middellijk buitengaats, doch vermochten wegens de sterke branding het schip niet te naderen. De bemanniDg van de „Lean- dert zocht een veilige plaats in het want Meerdere vuurpijlen voorzien van red- dinglijnen werden door de «President Van Heel" afgeschoten. De meeste lijnen bra ken tengevolge van den storm af. Om 5 uur gelukte 't een lijn te bevestigen en werd de eerste man langs deze gei ed. Successievelijk volgden nu alle opvarenden ten getale van 29, de kapitein het laatst. Te 7 uur waren allen gered. De kranige redding verwekte veel be langstelling aan het strand. Allen wer den liefderijk te Hoek van Holland opge nomen en van droge kleeren voorzien. De kapitein had inwendige kwetsuren beko men. Het schip zal vermoedelijk verlo ren zjjn en maakt tban9 veel water. Nader meldt men Zondag is getracht met vier sleepboo- ten het schip af te sleepen, dat niet is mogen gelukken. Met behulp van blazer schuiten is daarop 158 tons ijzerets ge licht en zal getracht worden de „Leander* af te sleepen. Er bestaat daartoe veel kans. Alleen in het achterruim staat 4 voet water, overigens is het schip droog. De geheele bemaDning bevindt zich aan boord ten einde behulpzaam te zijn bij de bergiDg Uit geheel West Europa komen storm- berichten, die vau ernstige schade sprekeD aau woningen, parken en bosschen, te velde staande oogst en aan de middeleD van verkeer toegebracht Uit Havre wordt melding gemaakt van een groote over- slroomingde wijken Ste Frangoise en Notre-Dame stonden blank. De telefo nische gemeenschap tusschen Parijs en Londen werd verbroken. Op de kust van het Kanaal is oveial schade aangericht evenzoo op de Engelsche kusten. Veel schepen moeten vergaan zyn, en bier en daar zijn ook menschen omgekomen, maar nauwkeurige opgaveD ontbreken nog we gens de storing in bet verkeer. In Zweden is het nu reeds winter. In de eeiste dagen dezer maand daalde het kwik in de thermomether iu het noorden van dat land reeds onder nul. Iu den nacht van Woensdag op Donderdag zelfs tot23gia- den Fahrenheit. Het graan dat nog te velde stond, en de aardappelen hebben veel geledon, zoodat over groote uitge strektheden in Lapland de oogst grooten deels mislukt is. In bet zuiden des lands vielen zware regens. Een geval van schandelijke onacht zaamheid wordt uit üden aan »De Tel.c gemeld Bij een boer stierf plotseling een kalf, dat eenige oogenbikken te voren nog go- zond wasalthans, niemand had iets ver dachts aan hot dier opgemerkt. Zonder onderzoek ri iar de oorzaak van den dood geeft de boer het vleesch aan eenige arme lieden, d e er van gebruikten met het gevolg, dat een twaalftal personen zwaar ziek werden, een zelfs reeds over leden is. Te vreezen is, dat nog meerderen deze onvoorzichtigheid met den dood zullen betalen. Een droevig ongeluk had te Gro ningen plaats. Eenige kinderen speelden omstreeks half zeven op en bjj met koren gevulde zakken, die aan de Oosterhaven opgestapeld lagen. Plotseling gleden de bovenste zware zakken weg met het coodlottig gevolg dat de negenjarige Ca* tharina FiÖerica Van der Laan eronder geraakte. Een paar der kleinen riepen geheel ontsteld de hulp in van den voerman De Vries die zich in de nabijheid bevond en de kinderen tien minuten te voren van den stapel had weggejaagd. Het gelukte De Vries de zakken spoedig te verplaat sen. Maar 't was beiaas reeds te laat; de kleine gaf geen teeki-n van leven meer, de borstkast was onder den zwaren last ingedrukt. Teveigeefs trachtten eenige omstanders de ademhaling langs kunst- matigen weg op te wekken. Dr. Tijmstra, die inmiddels aankwam, kon slechts den dood constateeien. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning in de Lijnbaanstraat vervoerd. Dit is het tweede kindje dat de ouders door een noodlottig toeval hebben verloreD, Den 14den Juli 1900 geraakte hun negen jarig zoontje spelende op een driemaster welke in de Oosterhaven lag, tusschen een stapel plaüken bekneld en kwam op een even treurige wjjze om het leven als thans het meisje. Vrijdag schrikte in de Bleekstraat te Arnhem een koe voor een hond het beest brak los en rende de Klarestraat in, waar het een groote spiegeliuit van den wis keiier J. verbrijzelde. De woedende koe vloog vervolgens d6 Koningstraat en daarop een open gaDg in naast Je Groote Sociteit. Men trachtte hier het dier meester te worden bet ging evenwel zoo verwoed te keer, dat men de pogingen er toe moest opgeven. Men sloot toen het hek, waar tegen eenige personen gingen staan. De koe rende met gebogen kop op het hek en de daarachter staaude raenscbec los en geraakte met zijn bek in de spijlen beklemd. Toen was het natuurlijk een 0ogenblik werk, het dier een touw om (jen nek te werpen en het weer naar zijn gtal terug te voeren. Uit Scbeveoingen meldt men De man die de politie van het posthuis in het gure stormweer Dondei dagavond geneel ontkleedt aan 't strand aantrof, heelt, nadat de politie hem eenige kle dingstukken had verstrekt dien nacht in het posthuis doorgebracht en is den vol genden morgen door de goede zorgen van den dd. inspecteur en den brigadier van de noodige onder-en boveukleeding voor zien, zoodat hij zijn reis naar Noordwijk kon voortzetten. Het bleek dat de man langen tijd van huis was geweest en nu op weg zijn familie te Noordwyk op te zoek60. Hij wilde echter voor dien tijd zich eens flink baden, vandaar dat hij, vooibij bet artil leriepark zijnde, zich ontkleedde en zyu kleeren aan den duinvoet neerlegde en een verfiisschend zeebad nam. Toen hij uit zee kwam waren zijn kleederen verdwenen en ook een portemoncaie met 5 en een nikkelen horloge. Het vei moeden ligt voor de hand, dat bramenzoekende pei- sonen hem in de duinen hebben begluurd en zijn plunje hebben medegenomen toen hg in zee was. De man had van twee uur tot 7 uui bij dit gure weer in zijn paiadijskleedmg aan 't strand en duinen rondgezworven. Hij was blauw en paars vau koude toen de politie hem aantrof

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 3