VERGETEN No. 417. Woensdag 16 September 1903. I9e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. E. DIELEMAN, Bnitenland. FEUILLETON. COIJIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgië 70 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrüdagnamiddas; TWEE uren. DUITSCHLAND. In de kringen van het hof te Dresden vertelt men dat koning George graag zou zien dat zijn zoon de Kroonprins hertrouw de, omdat het niet aangaat dat Saksen later zonder koningin blijft. De Kroon prins die, naar men zegt, nog altijd veel van zfjn gescheiden vrouw houdt, wil daar echter niet van weten. Men gelooft dat koning George alleen daarom zijn zoon nog tjjdens zijn leven getrouwd zou willen zien, om een terugroeping van prinses Louise, welke het volk oo< zeer zou- toejuichen, voorgord onmogelijk te maken. Te Metz is een sergeant-majoor in hechtenis genomen die een granaat met het slaghoedje voor 400Ü frs. aan Frank rijk verkocht had. Voor het geld was uitbetaald, kwam de zaak echter aan hel licht. De verrader had dikwijls samen- sprekiogeu met Fransche agenten te Pagny en Pont a Mousson, waar htj langs om wegen heen ging, om niet de aandacht te trekken. FRANKRIJK. In een kartonfabriek te Marseille zijn eenige werklieden overleden. Daar het gerucht ging, dat men bier met pest te doen had, heeft de gezondheidscommissie van Marseille, gehoord den inspecteur- generaal van den gezondheidsdienst Chan- temosse, de volgende mededeeling aan de bladen doen toekomenEr zijn eenige verdachte gevallen van longontsteking voorgekomen onder het personeel van een kartonfabriek. Alle zieken zijn tot dusverre Vol verwachting blikte bij haar in de donkere oogeu er lag slechts eeu ernstige uitdrukking in, toen zjj bem ten antwoord gat »Ik twjjfel niet of gij zult uw plicht vervuilen tot het eind die vrouw moge zwaar tegen u misdreveri hebben door u aau te nemen terwijl een ander haar liever was, gij hebt haar gedurende drie jaren voor uwe verloofde lateu doorgaan, en het is niet onwaarschijnlijk dat zij u in dien tijd heeft gekregen. Heeft hij dat nietdan »Welnuvroeg hij snel. »Dan zijt gij geheel vry te handelen gelijk gij verkiest. Maar zijt gij daarvan wel oveituigd Het afzijn werkt gewoon - Ijjk by eene vrouw geheel anders dan bij den man.* »Ik zal het spoedig weten,* gaf hij somber ten antwoord»Maar mag ik althans geen hoop voor de toekomst me- denemen >Neen,< fluisterde zij, bijna onhoorbaar. Paula, gjj hebt zooeven geproken van vergetelheid en leedhet is misschien vermetel zulks te vragen, maar.gij hebt toch niemand lief, wel Angstig zag hij haar aan, on zij sloeg afgezonderd. Er zjjn voorzorgsmaatregelen genomen ten aanzien van hun omgeving. Het clinisch en bacteriologisch onderzoek wordt voortgezet. Dank zij de getroffen maatregelen zoowel met betrekking tot de zieken, als tot den algemeenen gezond heidstoestand van de stad, is er alle noop dat er geen epidemische ziekte te Mar seille zal uitbreken. Een officieele bevestiging, dat er pest is uitgebroken, is dit dus niet. Blijkt het inderdaad pest te zijn, dan zou het een vry ernstig bericht zijn, want er zijn reeds 29 ziektegevallen geconstateerd. Bij na evenveel personen worden in observatie gehouden. De Germania verzekert intusschen, dat het ondanks alle officieele bekendmaking buiten twijtel vaststaat dat de builenpest te Marseille is uitgebroken. De karton fabriek van Giry, zegt dit blad, ontvangt geregeld lompen uit het Oosten en de fabriek moet van overheidswege zijn afge brand. Ook een andere lompenbergplaats moet verbrand zijn Op het schip dat de verpeste lading lompen beeft binnenge bracht zijn doode ratten gevonden. Men denkt dat er geen ratten levend van het schip zijn gekomen, maar als voorzorvs- maatiegel is er Ioc'q een algemeene rat tenvangst in de buurt van da baven onder nomen." De Fransche bladen blijven ontkennen dat er te Marseille pest zou zfjn uitge broken. Tot dusverre zjjn er 4 personen aan de ziekte overleden. Van de 9 pei- sonen die ziek ligg«n in oen voor derge lijke bestemde inriebtiog, zijn er 8 op weg van beterschap, de 9e blijft dobberen. de oogen neder, terwijl zij stamelde »Jamaar vraag nu niet rnper.* »Vergeef mij, freule,* sprak hij terstond op eerbiedigen toon. »Ik bad dat niot kunnen vermoeden, anders had ik u dit onderhoud bespaard. Gij kunt echter verzekerd zijn van mijne geneimbou- uing. Doch willen wij de anderen niet inhalen, ik vrees dat zij zich reeds afvra gen wat ons zoo druk bezig houdt?* Zij knikte toestemmend en de avond veidar verliep zonder dat er sprake was van meer afzondering. Op de terugreis was weder de dikke dokter Paula's cavalier, en eerst op de boot kreeg zij hare vrijheid terug. Het was inmiddels koud geworden en zeer donker, zoodal het Fredenk Van Bergen eenige moeite kostte aleer hij het jonge meisje gevonden bad, dat over boord ge< leund in de donkere golven stond te turen. Zwjjgend wikkelde hij haar in een plaid die hij uit voorzichtigheid medegenomen bad. »Dank u zeide zij, zonder bet hoofd om le wenden. »Ik voelde geen koude, de nacht is zoo heerlijk.* »En toch zoudt. gij licht door de nacht lucht bevangen zijn geworden. Hebt gjj leeds plannen gemaakt voor morgen? Mevrouw van Beerschoten is zeeziek en ik hoorde haar juist in wanhoop uitroepen dat nu de dag van morgen geheel misluk ken zou.* Dit maal keerde zij zich om. ENGELAND. De Iersche landconf eren tie, die een groote mate van verzoening heeft gebracht tusschen de grondbezitters en de pachters in Ierland en den stoot gaf tot de indie ning van de Iersche landwet, is voorna melijk het werk geweest van kapitein Sbawe-Taylor. Hij was ook lid van die conferentie. Door het welslagen van zijn poging om de oude landveete fe verzoe nen, is hij er toe aangespoord het nu te wagen, met een veete die misschien nog dieper zit, de godsdienstige. Aan de pers wordt het volgende mede- Ten einde de veete tus3cben het Oran- gisme en het Katholicisme in het Noor den te delgen en tevens de godsdienstige onverdraagzaamheid, waar die in andere deelen van Ierland bestaat, weg te nemen, is kapitein Sbawe-Taylor van plan binnen kort vertegenwoordigers van het Oranje- Genootschap en de Roomsch-Katbolieke en Protestantsche kerken, de leeken inbe grepen, en tevens de hoofden van de ver schillende middelpunten van onderwijs en scholen in Ierland uit te noodigen le Dublin in vergadering bijeen te komen." Het doel van de vergadering, zoo heet het verder, zal zijn het oude geschil over hooger en ander onderwijs in Ierland tot een voor Roomschen en Protestanten beide aannemelijke oplossing te brengen. De vergadering „zal, naar men gelooft, eens vooral een einde maken aan den eeuwen- langen godsdienstoorlog Men kan kapitein Sbawe-Taylor stellig geen krachtig geloot ontzeggen. TURKIJE. Hieronder geven wij voor wat zij waard »Ik gelooi,* sprak zij met een glim lachje »dat wij morgen ochtend een eind ver ia zee zouden gaan om uw schip te zien voorbijkomen »Ook dat nog,* prevelde hij»En hebt gij daar gnnoegeu ïd, freule »Geuoegen Ik voor mij vind er iets wreeds in tot zijn vermaak getuige te willen zijn van de droefheid van zoo menigeen die veel acuter laat '.var, hem lief is; doch zijn onze vei maken niet dik wijls wreed »Hoe meent gij dat?* »Nog onlangs was ik in de komedie, en zag daar een prachtig stuk„L e supplice d'une femme;" de gan scbe vergadering was in tranen, en ik zelve weende meê, doch Diet om de aan grijpende toóneelen die Emiie de Girardin zoo meesterlijk schetste, maar over een kind, een achtjarig kind, dat avond op avond raedespeelde in een schouwburg, die op haar jeugdig gevoel de grootste schaduwen moet werpen, en haar nog vóór zij volwassen is alle achting voor de vrouw, alle vertrouwen in de moeder benomen moet hebbeD.* »Gy hebt gelijk, en toch kunt gij op die wijze nimmer voikomen genieten. Zie, freule, ik ga morgen van hier, maar ook van verre vermag men veel voor zijne viienden, zeg mij, kan ik Diets toe- brengen aan de bevordering van uw geluk?* „Niets!" autwoorddo zjj zacht, doch zijn eenige berichten betreffende den op stand in Macedonië. De Porte heeft aan de gezanten van Oostenrijk en Rusland medegedeeld, dat het oecumenische patriarchaat herhaalde lijk telegrammen krijgt van de Grieksche landbevolking, vragende om bij de Porte aan te dringen op krachtig optreden tegen de Bulgaarsche benden. De burgerlijke en de militaire overheid in de Macedonische wdajets hebben bevel gekregen tegen uitspattingen van de Turk- sche troepen en Basjibazoeks tegen de rustige landbevolking, vooral de Grieken, te waken en de schuldigen streng te straffen. De klachten over bet wangedrag van de Albaneesche redifs nemen toe. De belichten der consuls schatten het aantal afgebrande en verwoeste dorpen in tiet wilajet Monastir tusschen de 80 en 100, en in het sandja Kirkkilise tus schen de 20 en 30, Zij viagen dringend om hulp, aangezien er anders hongersnood en ziekte komt. De verwoesting schyut grootendeels het werk te zjjn van de Turksche troepen en de Basjibazoeks. De Turksche berichten over de gevechten, die er den laatsten tijn in het wilajet Monastir zijn voorgevallen en waarbij de Komitadji's tusschen de honderd en drie honderd man verloren, zijn afkomstig van eerzuchtige bevelhebbers en zijn scbiome- lijk overdreven. Volgens berichten uit Adrianopel houdt men het er iu Turksche officierskringen voor, dat Kirkkilisse nagenoeg van benden gezuiverd is, en eveneens de streek tus schen Wassliko en Midia. Uit Uskub melden de consuls, dat er in deze week in het wilajet geen gevechten strekte hare hand naar hem toe „Niets maar ik dank u, en ik wilde vergiffenis vngenik heb u van avond verkeerd beoordeeld. Ik ben blijde mjj vergist le hebben." Hy klemde hare kleine, ijskoude hand in de zijne. Paula!* stamelde hij alleen. »Moigen zal ik u waarschijnlijk niet moer spreken,* ging zjj voort, „en ik wil u daarom liever van avond vaarwel zeggen en hopen dat gjj zeer, zeer gelukkig zult wordeu. Die vrouw heeft tijd gehad om over uwe zelfverloocbeu, uwe vergevende liefde na te denken en men moet al zeer bedorven zijn, wanneer bene handelwijze als de uwe niet tot inkeer brengt. Uw gevoel voor haar zal weder uit zijn slui mering ontwaken, en gij zultgelukkig zijn.* „En Paula? Wil zij mij haregescnie- denia niet toevertrouwen Waartoe?» sprak zij bitter. »Niemand beeft die ooit gekend, niet eens mijne beste vriendm, Da man dien ik lief had is eenvoudig voor mij gestorven.* »Maar. vergeef mij, treule, en geloot dat alleen belangstelling in u mij zooveel doet vrageo leeft hij naby, of ver vau hier »Voor mij is zijne herinneriug altijd nabij*, sprak zij snel, „doch ik zie de lianen reeds, zuileD wij niet eens gaan omzien naar ónze gastviouw „En mijn vaaiwel?" Zy greep de uitgestoken band, en drukte die zacht tusschen hare vingeren.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1