JE verleiding. No. M. Zaterdag 5 September 1903. 19e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaand eren. F. DIELEMAA, AXEL. Builen I and. FEUILLETON. WliUSIIIU COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag:- en Vrijdagnamiddag: TWEE uren. DUITSCIILAND. Maandag ondervond Berlijn een groote teleurstelling, doordat de Keizer, op liet laatste oogenblik toen alles kant pn klaar was, de groote najaarsparade om het ongunstige weer afgelastte. Later is zij echter toch nog doorgegaan. Niemand had er meer op gerekend. De parade-unifor men waren al schoon gemaakt en opge borgen, vele officieren met verlof ver trokken De laatsten zg'n telegrafisch teruggeroepen. Behalve da Keizer was de Keizerin met twee harer kindoren in een rijtuig getuige van het schouwspel. Verder waren aanwezig de hertogen van Koburg en Teek en vele vreemde officie ren. De prinsen van het Koninklijke huis ook prins Eitel Frits die te Bonn studeert, liepen met hun compagniëen mee. De Keizer keerde na de parade aan het hootd van de vaandel-compagnie naar het paleis terug. In Duitschland verwacht men een depu tatie van de Fransche gezondheidscom missie die de verzorging van de man schappen met drinkwater, de bestrijding van tering en epidemische ziekten en de voeding bij het Duitscbe leger komt be- studeeren, daar gebleken is dat de sterfte bij dat leger veel geringer is dan bij het Fransche. Achtereenvolgens zullen de Fransche heeren Aken, Dusseldorp, Ham burg, Berlijn, Dresden, Leipzig, Frankfort en Straatsburg bezoeken. FRANKRIJK. De school van de Marianisten te Grand- villars heeft zich overgegeven aan de (Slot.) „Hé watzeide hij, „zi)t ge boos op mij? Maar, 'tis het hart dat mij tot u gedreven beeft, zocals 't hart is dat u in mijn armen heeft gelegd" »Ik heb heden mijnheer Lebeurier ge sproken,* zeide zij, »hij heeft mij uw aanstaand huwelijk aangekondigd.» Geheel ontstemd, wist de geneesheer niet wat te antwooiden. Hij liet de armen neerzinken en boog het hoofd. Helena had gehoopt dat nij zich zou ver dedigen, piotesteeren; zijn stilte en houding verpletterden haar. „'tls dus waar?" stamelde zij; »uw stilzwijgen is een bekentenis.* Nu begreep Tarot verkeerd te hebben gedaan van niet te spreken maar het was nu te laat. Zoo bü niet kon looche nen, hij kon zich evenwel nog verdedigen, opheldering geven. Hij beproefde zulks. »Het leven is waarlijk een treurig iets,* zeide bij »Is 't niet ellendig en dom nooit te kunnen doen wat men wil, wat hart of geest wenschen, maar dat men zijn belangen in aanmerking nemen en, tegen zijn wil, aan het stoffelijke denken moet. Want gevoel en zaken zijn, belaas tweëerlei.* troepen die met macht van veel wapentuig en manschappen io den namiddag onnieuw kwamen opzetten om den liquidateur van de goederen der orde in dö gelegenheid te stellen het schoolgebouw te verzegelen. Toen de mannen van het gerecht bij het gebouw kwamen bleek het nog bezet te zijn door de werklieden van Viellard, op wiens terrein de school staat. De ver dedigers sloegen met stokken naar de paarden der artilleristen en oeu dame heeft een rechter in het gezicht gespogen, maar toen de troepen tot een ernstigen aanval zouden overgaan, ging de bezetting recapituleeren. Zij vroegen of een broeder Marianist, die in het gebouw ziek lag, daar nog twee weken blijven mocht. Dit verzoek werd toegestaan en daarna wer den op 4 deuren de zegels gelegd. Om half zeven trokken de troepen weer af met de mannen van 't gerecht. De me nigte juichte voor het leger en voor de vrijheid. Felix Roussel heeft uit naam van de commissie van onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de ramp in den Metropo litan van 10 Augustus, rapport uitge bracht in eene vergadering der commissie van den Metropolitain in het stadhuis. De commissie van onderzoek dringt aan op allerlei verbeteringen. Vooreerst acht zij het wenschelijk, dat, als een trein door twee locomotieven wordt gedreven, die vóór aan den trein zullen gaan en niet een voor en een achter. In geval van brand moet de locomotief afgezonderd kuoneu worden van de andere wagens. Zij moeten van onbrandbaar materiial worden vervaardigd. Voorts moet de Hij zweeg een poos, verlegen, van zijn stuk, beschaamd en woedend. Maar na die stellingen van alledaagsche wijs begeerte. moest toch iets bepaalds en persoonlijks gezegd worden. „Mijn hemel 1" riep hij»het spreekt van zelf dat zoo ik u gekend had vóór dit huwelijk vast te stellen, ik nooit aan een huwelijk gedacht zou hebben,(hg ver beterde zijn woorden) met dat meisje. Maar dit huwelijk is door mijne ouders bewerkt, en ik kan het niet breken. Men moet aan ie toekomst denken geeft geld al geen geluk, het geeft toch aanzien gg zelve Zij onderbrak hem met een handbewe ging en wees hem de deur. „Begrijp toch," zeide hij, »dat mijne gevoelens nog zijn wat zij gisteren waren." Juist daarom moeten wij elkander niet meer wederzien.* »Maar ik zal u altoos beminnen, dier bare Helena Zy trad op hem toe, hg trad achteruit maar aan de deur gekomen hield hij stand. Toen begrgpende dat hij niet heen wilde gaan, trad zij bij haar grootmoeder bin nen en liet hem alleen. Welk een nacht bracht zij doorHet was hare deugd haar geloof aan de liefde, haar vertrouwen in de eer, haar illuziën, haar overtuigingen, wat zij beweende. Bij deze instorting bleef niets overeind om haar heen. Iuchtver7erscbing, de regeling van den in- en uitgang, de verlichting, de inrich ting der stations, enz. verbeterd worden. Bernard Lazare is overleden, een be kende figuur uit de zaak Dreyfus. Hij is een der eersten geweest die in een brochure de onschuld van Dreyfus heeft staande gehouden en de overtuiging uit sprak, dat het borderel van Esterhazy was. Vooral in den eersten tjjd dat de zaak begon te rollen was bij de rechts geleerde raadsman vaG de familie Dreyfus. Toen later heel Frankrijk, ja de heele beschaafde wereld zich het lot van den balling ging aantrekken, is zijn naam niet zoozeer op den voorgrond getreden. De overledene was in 1865 te Nimes geboren, ENGELAND. Volgens Reuter's correspondent te Aden is 't gebleken, dat de Somali's hun ge weren en patronen grootendeels uit Fiank rijk en Engeland krijgen. Het is weer dezelfde Eogelsch-Indische firma, met kan toren te Bombay, Maskat en Londen, die reeds om haar handel in vuurwapenen in de Perzische Golf met de Eogelscbe re geering in botsing is gekomen Sedert het begin van den veldtocht in Somaliland heeft zij 3,000.000 Lee-Metford-patronen naar Dzjiboeti en Harrar verscheept, be nevens groote hoeveelheden geweren. Zaken zijn zaken Maar er zijn nu En- gelsche bladen die de firmanten wegens hoogverraad het leveren van wapenen aan 's konings vijanden vervolgd willen hebben DE MACEDONISCHE OPSTAND. De correspondent van de Times te Sofia Evenwel ging zij den volgenden mor gen naar beneden en hield schoolzij ver keerde in oen droom, maar met die van een helderziende slaapwandelaar. Zoo was het dat zg de afwezigheid van een haier schoolieren, een Engelsch meisje, opmerkte. Men zeide haar dat dit meisje ziek was. Na het eindigen der school, wilde zij het meisje gaan bezoe ken zulks zou een reden voor haar we zen om met haar grootmoeder en hare kostleerlingen niet aan tafel te zijn, wat haar anders onmogelijk ware geweest; zij moest zich bewegen en een poging aanwenden om zich te beheerschen. Toen zij aan de woning harer leerlinge kwam, ijlde de moeder haar tegen. »Ik dank u voor uw bezoek, mejuffrouw, maar kom niet binnenRebecca heeft de pokken een zoo schoon meisje als gij, mag zich niet blootstellen ze ook te krijgen.* Niettemin trad Helena binnen. Wat bekommerde zij zich nu om hare schoon heid Acht dagen later gevoelde zij zich mis- lijk en had zij pijn in de lenden en een heftige koortszij moest zich te bed „Laat geen geneesheer komen,zeide zg aan haar grootmoeder. Maar vrouw Margiieritte lette niet op die aanbeveling: dokter Taiot had haar gered, en 't was dokter Tarot dien zg riep. Hij kwam en konstateerde de pokken. verneemt uit Sofia dat een groote Turksche strijdmacht naar de grens in de districten Djoemaa en Raslog oprukt. Een bataljon Bulgaarsche infanterie wordt bij het klooster verwacht. Men meldt dat de uitroeping van een algemeenen opstand in noordelijk Mace donië ophanden is. De uitroeping van den opstand in Ras- log, zoo schrijft een kenner van het land, wil zeggbn dat de revolutie zal uitbreken van Uskub in het westen tot Djoemaa in het oosten, dus in heel de streek die rechtstreeks aan Bulgarije grenst. Dan dreigt het gevaai van eene botsing tus- schön de Turksche troepen en het Bul gaarsche legerwat er daarna gebeuren kan is niet te voorzien. Voor de opstandelingen is het. gebied tusschen de groote stad Serres en de Bul gaarsche grens een ideaal slagveld, het is één bergketen, waarvan zij, de bewo ners der streek, iederen weg, ieder hol, iederen schuilhoek kennen, terwgl de Turksche soldaten er vreemd zijn. Wei nige opstandelingen kunnen daar een groote krijgsmacht van den vgand in be dwang houden. Zooals men weet. heeft de sultan in deze streek een lichting gelast van 60,000 manmen verwacht dat hij enkel het uitschot gewapend zal krijgen, aangezien de Macedonische inwoners, indien zij te velde moeten trekken, honderd maal liever naar de opstandelingen zullen overloopen. De Sultan en de Porte toonen weer de zenuwachtige radeloosheid, die men steeds in hachelijke omstandigheden in de Jildis- kiosk kan waarnemen. Nadat eerst bepaald Den volgenden dag openbaarden zich de verschijnselen der ziekte met groote he vigheid het waren de samenvloeiende pokken die het gelaat, den hals, het bo venlijf en de slgmvliezen bedekten. Ge lukkig was Helena buiten kennis en ging zij van de ijlende koorts tot slaapzucht en van slapen tot ijlen over. De ziekte was ernstig maar er ontstonden geen verscbgnselen van gevaarlijken aard, en. de ziekte volgde een geregetden loop. Toen Helena zich in den spiegel kon be schouwen, herkende zij zich niet, 't was monsterachtig Wegens Heiena's ziekte was de school gesloten en daar de administratie geen plaatsvervangster had gezonden, waren schier al de scholieren overgegaan bij de Zusters, zoodat, toen Helena weer school kon houden er niemand kwam. »Dat vereenvoudigt de zaak,* zei de politieke Bonnot, »de strijd tegen de Zus ters was onmogelijk vol te houden, hij houdt toevallig op, maar hetleeken begin sel is gered.* 't Was zeer mooi dat het beginsel gered was, maar dat baatte Helena nietzij had aan den heer Malatiré geschreven om hem haar toestand mede te deelen, en eenige dagen later had zij bericht ont vangen van haar aanstelling te Fres- maye, het dorp waaronder Gourtomer be hoorde. „Misschien zoudt ge, in een zeker op zicht," schreef haar de inspekteur in een

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1