Iliuneiilaiid. Landbouw. zeer belemmerd. Eerst nadat een hulp- trein was aangekomen, kon het bevrijden der gewonden uit de puinhopen met kracht worden aangevat. Toen bleek dat meer dan 60 personen gekwetst waren, waarvan 12 levensgevaarlijk. Onder laatstgenoem den bevond zicb kolonel Bona. Nadat de gewonden bevrijd en vervoerd waren, kwam men tot de droevige ontdekking dat 15 soldaten, benevens de machinist en de stoker van den militairen trein, om 't leven waren gekomen, De oorzaak van het ongeluk schijnt te moeten worden gezocht in vertraging van den militairen trein, die te laat uit Udine was vertrok ken, terwijl de goederentrein het spoor vrij waande. Wetsontwerp betreffende loterijen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende wettelijke bepa lingen betreffende loterijen. Bij het ont werpen van de in dit ontwerp aangegeven regeling heeft de Regeering zich laten leiden door de overweging dat, terwijl niet het aanleggen van en nog- minder het deelnemen in elke loterij reeds op zichzelf als onzedelijk mag worden ge brandmerkt, de speelhartstocht als zoo danig en nog veel meer de exploitatie daarvan, ook van overheidswege strenge veroordeeling verdienen. Daarom wordt met onvoorwaardelijk elke loterij verbo den en evenmin strafbedreigend opgetre den tegen den deelnemer in een verboden loterij. De ontworpen regeling keert zich alleen tegen hen die uit particulier winst bejag gelegenheid verschaffen tot het deel nemen in loterijen. Niet tegen den spe ler in de loterij is het ontwerp gericht maar tegen de loterijen zelf en tegen hen die de speelzucht ten eigen bate exploi- teeren. Drieërlei vleit de regeering zich hier mede te bereiken bescherming van het individu tegen bedrog en misleiding bij loterijen tegen baatzuchtige, schoon niet met bedrog of misleiding gepaard gaande, exploitatie van zijn speellusttempering van dien speellust zelf bij het individu. Artikel 1 noemt in het algemeen de kenmerken, waardoor eene onderneming in den zin der wet loterij* wordt De deelneming moet ten doel hebben mede te dingen naar prijzen of premiën. In den zin der wet van 1814 viel onder loterij, waarvoor toestemming was ver- eischt, niet het houden van verlotingen waarin de deelneming zoogenaamd gratis wordt verstrekt, dus zonder een zeker bedrag als inleg te vorderen, zooals door winkeliers meermalen ten Dehoeve hunner klanten pleegt te worden gedaan. Laatst vermelde, meer en meer insluipende ge bruiken behooren intusschen niet tot de minst verderfelijke Eveneens werden door de vroegere definitie buitengesloten van het begrip >loterij« al die onderne mingen waarbij het vaststaat dat het geheele bedrag tot den inlegger zal terug- keeren, waarbij echter het ontbreken van de kans op verlies slechts schijnbaar is en integendeel het gemis van da rechten van het ingelegd bedrag gedurende even zoovele jaren zeker. Met de aangenomen te enge opvatting van het begrip loterij* kan derhalve, waar het te doen is om het publiek te beschermen tegen de exploitatie van zijn speel- en winzucht, bezwaarlijk worden volstaan. Vandaar de voorgestelde definitie waar bij het onverschillig is op welke wijze medegedongen wordt naar prijzen of pre miën, mits de toewijzing geschiede door het lot of door eenig andere kansbepa ling waarop de deelnemers geen invloed uitoefenen. De hier voorgestelde definitie maakt het onnoodig bepaalde soorten van loterijen met name te verbieden. Doch de nu aangenomen definitie zou weer te veel omvatten indien niet uit drukkelijk enkele uitzonderingen worden gemaaktvoor sommige soorten van levensverzekering (mits geen vermomde loterijen), rentegevende premieleeningen en zoodanige andere premieleeningen, welker aandeeleu worden afgelost met een hooger bedrag dan bij de deelneming daarvoor werd betaald. Artikel 2 behelst een verbod van aan leg en houden, en van exploitatie eener loterij. Ouder 'aanleggen* is te verstaan het inrichten der loterijhet houden* is het verrichten of doen verrichten van de betrekking of het aanwijzen door andere middelen van de gewonnen prijzen of premies. Het »exploiteeren* bestaat in het verkoopen enz. van aandeelen en het op eenige andere wijze openstellen van de deelnemingen in ioterij. Volgens den aanhef van art 3 zal de Minister van Justitie de Kroon voorlich ten omtrent het verleenen van toestem ming voor sommige niet absoluut ver boden loterijen nl. voor soortgelijke als bli de wet van 1814 ten behoeve van „corporatiën" voorwaardelijk waren toe gelaten. Een uitzondering voor onder- handsche loterijen van slachtvee, meu bilaire goederen, boeken, liefhebberijen, zijden en andere stoffen, kleederen of dergelijke objecten als in de wet van 1814 voorkwam, is in het ontwerp niet opgenomen Kleine loterijen, d. w z die waarin de gezamenlijke prijzen geen grootere waarde hebben dan van 100 met uitsluiting van die van geld of geldswaardig papier worden bij art. 4 afhankelijk gesteld van de toestemming van B. en W.. mits die loterijen strekken tot een liefdadig doel of tot bevordering van wetenschap, kunst of' andere algemeene belangen. Voorts geeft art 5 gelegenheid om, ook al levert de aard der loterij of de persoonlijkheid van den verzoeker geen termen om de toestemming te weigeren toch nog bijzondere waarborgen te stellen tegen verkeerde inrichting of exploitatie en tot verzekering van een strikt eerlijke trekking. Overtreding van de verbods bepalingen of de voorwaarden waaronder vergunning is verleend wordt strafbaar gesteld met geldboete tot een maximum van 1500 met de mogelijkheid van ver beurdverklaring van de aandeelen, prijzen, en gelden uit den verkoop der ioten. Gaat het werkzaam zijn voor een ver boden loterij gepaard met of bestaat het in opzettelijke misleiding van het publiek dan worden die feiten als misdrijf be schouwd en gestraft met gevangenisstraf van hoogstens 1 jaar of geldboete van hoogstens 1500. Dit ontwerp is natuurlijk niet toepasse lijk op de Nederlandsche Staatsloterij, waaromtrent een afzonderlijk ontwerp reeds is ingediend, zoomede niet op premieleeningen, vallende onder het be grip loterij in den zin van dit ontwerp, op het tijdstip van de inwerkingtreding dezer wet reeds aangelegd. Zaterdag sprak alhier in het hotel »Het Gulden Vlies* de he6r Vorsterman van Oyen voor een niet talrijk publiek over de oprichting van een coöperatieve super phosphaatfabriek. In de eerste plaats deelde de spreker mede, hoe men op het denkbeeld gekomen was, zoodanige fabriek in het leven te roepen Bij eene aanbesteding te Wol phaartsdijk had één der leden van Land bouw en Veeteelt te kennen gegeven dat hij zijne opgave niet gestand zoude doen, indien de inschrijving ver liep boven 2,50 per baal. omdat die prijs de ge middelde prijs was, waarvoor men het superphosphaat in andere landen kon be komen Bij de aanbesteding was slechts één inschrijver; deze schreef in voor 2,695. De levering werd niet gegund Daarop bood de heer Van Arenthalsaau dezelfde hoeveelheid van jlezelfde qualiteit te leveren tegen 2 52. Dit werd aange nomen en de kunstmest werd geleverd. Hij voldeed aan de voorwaarden van A2 en A1 van het Goesche formulier. Wat bleek nu bij nader onderzoek De fabri kanten in Nederland, alle vijf en die in België 8 van de 10, hebben zich verbon den tot tweeërlei -. lc. het superphosphaat niet meer te leveren beneden een door hen vastgestelden prijs, waarvoor het met bohoorlijke winst nog geleverd kan wor den 20. het land in rayons te verdeelen, waar ieder fabrikant kan leveren en geen concurrentie heeft te vreezen van één van de leden van 't verbond. Spreker lichtte dit nog met eenige voorbeelden toe Tengevolge van deze wetenschap, kwam de heer Van der Slikke secreta ris van Landbouw en Veeteelt op het denkbeeld een superphosphaatfabriek te bouwen, die in de behoeften van Zeeland ongeveer zoude kunnen voorziende leden van L en V. konden zich met dit denkbeeld vereenigen, zij richtten zich tot verschillende vereenigingen in Zeeland, die gemeenschappelijk kunstmest en voe dermiddelen aankoopen, deze zonden af gevaardigden naar eene vergadering, die te Goes gehouden werd onder leiding van den heer C. Zuydweg en ddar werd een commissie van voorbereiding benoemd. Er werden een tweetal deskundigen gehoord, bereid om de noodige inlichtin- tingen aangaande inrichting en kosten van zoo'n fabriek te geven, terwijl de hoofdbepalingen werden ontworpen van de statuten. In een vergadering te Vlissingen wer den nogmaals twee deskundigen gehoord en de voorloopige statuten vastgesteld. Het resultaat van de vergaderingen was, dat de commissie tot de conclusie kwam, dat voor de stichting der fabriek met aankoop van terrein pl. m. 50,000 en voor bedrijfskapitaal eene gelijke som noodig zoude zijn De vier deskundigen, hoewel in détails van kosten uiteenloo pend, kwamen hierin overeen, dat voor genoemde sommen de fabriek gesticht en in werking kon worden gebracht, en dat bij tegenwoordige prijzen van de phos- phaten. met- bijberekening van 10 pCt, afschrijving op de machines, 5 pCt. op de gebouwen en 4 pCt rente van het kapitaal, het superphosphaat aan de aan deelhouders met winst voor 2,40 kan geleverd worden, vrachtvrij vóór den wal of aan het station. Hoe nu aan het verlangde kapitaal te geraken Besloten werd zoo mogelijk 10000 aan deelen van 10 te plaatsen en aan elk aandeel de verplichting te verbinden 1000 K.G. kunstmest te nemen, 't zij super phosphaat, 't zij ammoniak-superphos- phaat, beide, of één van beide. Dat besluit steunde op deze berekening. Blijkens den Zeeuwschen Landbouw almanak wordt in Zeeland door een der tigtal vereenigingen gebruikt 10 millioen K.G. superphosphaat. De fabriek dient dus een capaciteit te hebben om 12 mil lioen K G. superphosphaat te fabriceeren. De 10 millioen woiden gebruikt voor de eerste behoefte, mocht men daarna nog meer superphosphaat noodig hebben, dan wordt in die behoefte voorzien door de overblijvende 2 millioen. BUjkt daarna, dat de behoeften aanzienlijk toenemen, dan wordt de fabriek vergrootdaarom wordt bij tijds een terrein aangekocht, dat elke denkbare vergrooting zal toe laten. De plaats van stichting zal later wor den bepaald Eerst de beer 100,000), eer men de huid verkoopt Het lidmaatschap is persoonlijk Ver- eenigingeu met rechtspersoonlijkheid kun nen als één persoon toetreden. Kan een lid door omstandigheden het hem toekomende quantum niet gebruiken dan kan het bestuur hem voor één jaar geheel of gedeeltelijk van zijn verplich tingen ontheffen. Aandeelen mogen niet van eigenaar veranderen zonder toestemming van het bestuur. De erfgenamen van een overleden lid kunnen zijne aandeeien onder elkaar ver deelen verkiezen zij dat niet te doen, dan hebben zij zes maanden tijd om ze van de hand te doen, kunnen zij ze in dien tijd niet overdoen, dan neemt het bestuur ze over tegen tweederde van de waarde Elk lid aat door uitscheiding van be drijf, of door vermindering van pacht landen of door verkoop van gronden niet meer in staat is dezelfde hoeveel heid kunstmest te gebruiken, kan de over tollige aandeelen overdoen aan de fabriek tegen de volle waarde. Wanneer de fabriek meer aandeelen heeft overgenomen dan 100 die bekend zijn onder den naam van „aandeelen van alle leden*, dan moeten deze door de leden worden overgenomen. De levering geschiedt overeenkomstig de voorwaarden, te Goes vastgesteld op 6 Aug. 1902, en uitsluitend in Zeeland. De betaling heeft plaats acht dagen ca de ontvangst der analyse. Het bestuur zal bestaan uit 11 leden, van wie 5 een dagelijksch bestuur vor men zjj worden voor 3 jaar uit en door de leden gekozen op de algemeene ver- gadeiing en benoemen uit hun midden een voorzitter, een vice voorzitter en een secretaris. De directeur, die, behalve met de ad ministratie, belast is met bet algemeen toezicht, en de onder-directeur aan wien de fabricatie wordt opgedragen, worden door de algemeene vergadering benoemd en ontslagen. Zij krijgen naast een vas te jaarwedde een veranderlijke toelage; afhangende van de uitgebreidheid der werkzaamheden. Het dageljjksch bestuur kan de kosten, die het eventueel moet betalen wegens veroordeeling uithoofde van nietvoldoening aan de voorschriften dör wet op de coöpe ratieve vereenigingen niet verhalen op de leden. Er zijn voorbeelden van coöperatieve boteriabrieken, en cichoreifabriekeu, en suikerfabrieken, die den deelnemers wel eens haarpijn hebben bezorgd. Dit gevaar hangt hun bij deelneming aan deze fabriek niet boven het hoofd. Een ondenkbaar geval is het volgende Iemand heeft 20 aandeelen. De zaak wordt geliquideerd. De fabriek brengt niets op, hoegenaamd niets. Welnu, dan verliest die man 200. - Een onaangename dag, waarop men klak keloos 200 armer is, maar dan toch een verlies, waarvan een deelnemer, die 20.000 K.G. gebruikt, niet dood zal gaan. Maar die ongunstige gevallen zijn bij deze coöperatie niet denkbaar, omdat men bij de oprichting van de fabriek zeker is van het debiet niet alleen, maar zeker van het debiet tegen contant geld. Richt men eene speculatieve coöpera tieve fabriek op, dan moet men afwachten of men verkoopen zal. Hier is men van den verkoop zeker. Een tweede ziekte, waaraan coöpera tieve fabrieken we! eens sterven, is een lichtvaardig begin. Men begint met minder kapitaal dan men dadelijk noodig heeft. Dat geeft aanleiding tot leeningen, waar door het vertrouwen wordt geschokt. Hier wordt begonnen met een kapitaal, dat verdere leeningeu geheel uitsluit. Een derde bezwaar tegen coöperatieve fabrieken bestaat in de groote jaarwedden van directeur en verder hoofdpersoneel. Ook dat is hier niet geldend, omdat men zal beginnen met betrekkelijk kleine jaarwedden en de vergrooting daarvan zal laten afhaDgen van den ijver en de nauwgezetheid van den ambtenaar. Wij hebben dus inderdaad naast alle kansen van slagen, geen enkele kans van schipbreuk lijden. Noodig is de fabriek om baas te blijven op de markt. Een trust woidt daardoor onmogelijk. Al leveren vtij bet super phosphaat slechts 15 cent per baal minder dan de fabrieken, dan zijn de rentegevende aandeelen in 7 jaar reeds afbetaald. Op sommige plaatsen in Zeeland doen zicb ziekteverschijnselen in de sui kerbieten voor. Een der landbouwonder- wijzers zond eenige zieke planten naar het laboratorium voor plantenziekten te Amsterdam Willie Commelin Scholten en het antwoord op de vraag, met welk ziekteverschijnsel men hier te doen had, luidde als voigt »Uw bieten zjjn aangetast door een zwam, die den groei van de biet belem mert en door bet dood maken van de zij worteltjes de plant verhindert voedsel uit den bodem te nemen. Daardoor ster ven de bladeren af en rotten zij weg. De zwam is waarschijnlijk een Tusarium- soort. Aanbeveling verdient het in de eerstvolgende jaren geen bieten te ver bouwen op het besmette land, terwijl

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2