JUS TESLEIDINS. No. 41. Woensdag 20 Augustus 1003. 19e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli- Vlaand ere F. D1ELEM AN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. ii iL" C01IR4MT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent: franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzondert. numm. 5 et. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND Te Bazel was men in den laatsten tijd, gelijk al meer het geval is geweesl, weer ongerust over alleilei geheimzinnige land- opmetingen aan de Duitsche grens. Een Bazelsch blad ha I al in geuten en kleuren beschreven, waar de Duitsche kanonnen zouden komen te staan om de Franscben een binnendringen aan dien kant te be letten en Bazel in dit. geval te kunnen platschieten. De Münchener Nueste Nachricbten meldt nu dat de Duitsche regeering, op een ver zoek om inlichting uit Bern, geruststellend heeft geantwooid dat de opmetingen in het Badecsche en Eizasser grensgebied in goeneilei verband stonden met vesting plannen. Voor het eerst sedert de inlijving van het rijkstand, heeft men dit jaar de dienst plichtige miliciens uit Elz is-Lothai ingen voor verreweg het grootste gedeelte slechts met uitzondering van de recruten voor de gard) daar gelaten, instede van hen over gehoel Duitscbland te ver spreiden. Het lijkt dus, alsof men te Berlijn gaandeweg meer vertrouwen gaat stellen in de nationale gezindheid vau de rijkslanders. Donderdagmiddag hebben reizigers op den ondergrondschen spoorweg van Trep- tow naar Stralau-Rummelsburg (hij Berlijn) die in een tunnel onder de Spree door loopt, benauwde oogeoblikken doorge bracht. Midden in de tunnel ging het electrische licht uit en bleef het rijtuig staan. De machinist en de conducteur riepen dadelijk de reizigers toe, dat zij met bang behoefden te zjjo, omdat er geen gevaar was. De geleidingsstang onder het rijtuig was door een onbekende oorzaak gebroken. Twee van de beamb ten gingon te voet dooi de tunnel naar Stralau Ruramelsburg om een nieuw rij tuig te halen, dat het deffecte rijtuig met zijn reizigers uit de tunnel optrox eu naar Stralau bracht. FRANKRIJK. Het eiland Martinique verkeert nog steeds in kommervolle omstandigheden. De laatste berichten vaD ooggetuigen, die pas van het eiland zijn teruggekeerd, geven een beeld .van de groote ellende, die er heerseht onder de bevolking, voor zoover «leze door de uilbarstingen van de Pelée is gespaard. De vluchtelingen uit het Noorden zijn voor het grootste deel in Foit de France blijven hangen, zoodat deze stad onmogelijk de tegenwoordige bevol king behoorlijk san huisvesten. Dat ei zeveD oi acht gezinnen in een enkel huis samenhokken is geen zeldzaamheid. Zoo go'd en zoo kwaad als het kan houden zij zich met bananen in het leven. Hoe- velen zijn er met onder die ongelukkigen die vóór de groote ramp een ruim bestaan vonden en thans niet weten hoe zij van den eenen dag in den anderen moeten komen. Ondanks de hulp die aan alle kanten der wereld is betoond voor de slachtoffers van de uitbarsting der Mout Pelée, lijden nog honderden gebrek. Daarbij komt de ontzettende angst waarin de be woners van Fort de France voortdurend blijven verkeeien, de vrees, dat op zekeren dag do stad het lot van haar zuster zal moeten deelen en ovenals St. Pierre door den vuurberg zal worden verslonden. Die angst is zoo diep in hun gemoed gewor teld, dat er soms dooi het knallen van een kanonschot van een oorlogschip een hevige schrik ontstaat ODder de bevolking die ic alle verdachte geluiden het rom melen van de aardbevingen meent te hooren, de voorboden van een nieuwe ramp. Deze berichten dateeren nog van vóór den cycloon van 30 Juli. ENGELAND. Te Londen schijnt men in politieke kringen van meening te zijn dat koning E'luaid blijkbaar den Duitschen Keizer mijdt. Men zegt dat Mariënbad dit jaar in plaats van Homburg opzettelijk als bad plaats voor den Koning is gekozen, om «lat Eduard VII er de voorkeur aan gaf, op Oostenrjjksoh, in plaats van op Duitsch gebied te vei toeven. Men vindt het op merkelijk dat koning Eduard, nadat hij den Koning van Italië en president Loubet een bezoek heeft gebracht, den Duitschen Keizer voorbij zou gaan, wien hij na zijne troonsbestijging geen ambtelijk bezoek heeft gebracht. Men gelooft daarom dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland op dat oogenblik buitengemeen koel, om niet te zeggen gespannen, zijn Eeu liberaal blad, schrijft boven het telegram, dat van de overwinning der Engelsohen in Nigerië bericht bracht vreeselijke slachting onder de inboorlingen. En dat is het geweest. Den 27en Juli n den ochtend viel de Engelsche colonne besta mde uit 30 blanken en 500 zwarte soldaten, met vier maxims en twee ka nonnen van 7.5 cM., den sultan van Sokoto XXXIII Gedurende vijf avonden kwam docter Tarot alzoo van acht uren tot midder nacht toen de ziekte het beslissend tijdperk bereikt had, was hij voortgegaan met te komen, maar hij bleef slechts twee uren, van acht9n tot tienen bij Helena. Toen hielden zij Zich niet meerdn de ka mel der zieke op, want bij vrouw Margueritte behoefde niet meer gewaakt te worden buitendien kwam zij vroeg in dien her stellenden slaap der beterschap, di«j zoo aangenaam na verscheidene koortsige nachten is. Zoo«ira de geneesheer zich van haar toestand verzekerd had, dat is, een aanhoudende beterschap, verheten zjj de kamer en begaven zich in het vertrek, dat aan Helena tot voorkamer, eetzaal en ontvangkamer diende, en daar bleven zij fluisterend voortpiaten. De tijd ver streek zonder dat zij er zich i ekenschap van gaven, en toen zjj in de nachtelijke stilte de forenklok tien uien hoorden slaan, waren zij geheel verwondeid. »Wat! reeds tien uren riep Helena uit. »Hebt ge slaap?» »Q volstrekt uiotmaar hel istijdoua naar bed te gaan.* »Ik ga< Zij begeleidde hem, om de voordeur te openen. Het marktplein was eenzaam, al de vensters waren duister, het dorp sliep. >Tot morgen ochtend!» zei Tarot. »Tot morgen, hu dank.» »Ik ben 't, die u dankt, mejuffrouw, voor dezen aangenamen avond. Zij sloot de deur en, luisterend, hoorde zij hem heengaan het gerucht zijner voetslappen verflauwde, vervolgens ont stond stilte. Zij ging naar boven, en na onderzocht te hebben of haar grootmoeder iets be hoefde, ontkleedde zij zich langzaam, peinzende over hetgeen zij in die lange gesprekken gezegd hadden, en ook over den geneesheer zelf. Hoe zachtmoedig en dienstvaardig was hij vooi haar grootmoeder geweest, hoe vol zorg 1 Hij had baar gered Maar bot was niet alleen erkentelijk heid, wat zij voorden geneesheer gevoelde, het was nog een levendige, zeer levendige sympathie, welke zjj voor dien man ge voelde Zij zag in hem een fraai jongman oprecht en eenvoudig, en wat het belang, rijkst in haar oogen was. zij vond hem verstandig, vrooltjk. welwillend en van toegeeflijken aard. De uren van hun onderhoud waren vol bekoorlijkheid voor hair, het scheen baar alsof zij een nieuw leven was ingegaaD, sinds zij hem kende. En voor den spiegel beur haar in orde breDgend, dacht zij er niet meer nan het af te knippen, of hegeerde zij nog dat het plotseling wit zou worden er waren dagen, wanneer zij verlangen kon niet leeltjk te zijn. Iets zonderlings, 't welk haar, die zoo gereed was zich te beangstigen of in verwaï riug te geraken, lang deed overpein zen, was, dat ZLj nooit eenige ongei ust neid, zelfs niet de minste ontroering had ondervonden, wanneer zij de blikken van den jeugdigen arts op de hare gericht voelde Want die blikken waren niet beieedigendzij waren een liefkozing, de zachtste die haar ooit gedaan was. Beminde hij haar Hij had bet haar niet gezegd maar zjj geloofde het, en in die liefde, zoo zij bestond, was ni6ts beangstigends voor haar. Niet alleen was de jeugdige geneesheer een fraai, maar ook een eerlijk man hiervan was zij zeker indien hjj haar beminde, zooals zij geloofde en gelukkig was het te geiooven, had zij niet» van hem te vreezen. Wat had zij te hopen" Dat wist z(j niet, tenminste zij had daaromtrent geen zekerheid, maar hield zich overtuigd dat bij een man was die zich door zijn hart, niet door el.endige tedenen van geldelijk belang liet leiden Wat zij vau beu) iu hun lange gesprek en zijn leger aan, in een stad genaamd Barmi. De sultan had het gezag van de Eogelschen niet willen erkennen en werd sedert eenigen tijd vervolgd. Te Barmi r, hij dan of overvallen of heeft hij ge meend met z(jn kijjgers het te kunnen uithouden tegen snelvuurgeschut, maxims en repeteergeweren. Tot in de straten, huis aan huis is gevochten. Volgöüs het ambtelijke Engelsche bericht zijn er 700 lijken van den vijand geteld. Onder hen de sultan en zijn grooten. Een Engelsch majoor, vier soldaten en zes dragers vielen aan de andere zijde benevens 8 officieren. 62 soldaten en 7 dragers gewond. OOSTENRIJK. Paris Nouvelles verneemt uit Rome dat de Oostenrijksche regeering met het Vatikaan onderhandelt over een bezoek van keizer Frans Jozef te Rome. Het Italiaansche hof heeft aanleiding om te geiooven dat de Keizer op het Vatikaan door den nieuwen Paus zou ontvangen worden, en dat dus aan de reis van den Keizer niets meer in den weg staat. Men weet, dat onder Leo XIII nooit vreemde katholieke vorsten op het Vatikaan zijn ontvangen, omdat dezen zich dan hadden moeten verbinden, het Quirinaal te mijden, wat de internationale hoffelijkheid natuur lijk verbood. Pius X schijnt dus ook in dat opzicht een verzoeningsgezinder hou ding te willen aannemen. TURKIJE. De Macedonische opstand. Het Russische eskader is Woeosdag de baai van Iniada (80 KM. ten noorden van den Bosporus) binuengestoomd. ken vernomen had, was dat h(j volstrekt, geen fortuin bezat. Als de zoon van kleine neringdoenden, die hun hulpmidde len hadden uitgeput om hem arts te doen worden, was bjj, zonder eenig vermogen, de wereld ingetreden, en sinds hij te Yvranches gevestigd was, had hij geen geld terzijde gelegd, maar kon hij toch ruim leven zocdei schulden te maken of geld te leenen en meu kon ongeveer bet oogenblik berekenen, wanneer hij volkomen op zijn gemak zou zijn. Was 't hem in dez9 omstandigheden vergund een arm meisje te huwen, dat hem geen centime kon aanbiengen, maai goed opgevoed was, dezelfde taal als de zijne sprak, zijn denkbeelden en neigingen deelde en hem behaagde? Zij achtte hem te veel, om hem te beleedigeu dooi een oogenblik te onderstellen, dat hij zulk een man niet was. Zij had trouwens eenige ondervinding van het leven maar het was haar onmogelijk aan te nemen, dat er geen maanen zouden zijn, die in het huwelijk de zedelijke voortreffelijkhe den van een jongedochter, de hoedanig heden van haar hart en geest boven alles verkozen, welke hoedanigheden, zooals zij geloofde, beter dan fortuin geluk kuu- nen schenken en Verzekeren. Eu wareu er zulke mannen, dan, voorwaar, behoorde dokter Tarot tot hen. Hij zou niet om een rijken huwelijksuitzet trouwen. (Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1