Dokter J. v. d. CALSEIJDE wordt, heeft de Budapesti Hirlad eergis teren eene verklaring gegeven, die groole verbazing wekt en druk besproken wordt. Dit dagblad zegt de bewijzen te bebbeD, dat koning Peter van den tegen het Ser vische koningspaar beraamden moord ge heel bp de noogte was, en de samen zweerders reeds lang te voren schriftelijk medegedeeld had dat b(j de misdadigers niet alleen nooit zou straffen, maar dat zjj steeds op z(jne dankbaarheid aanspraak zouden kunnen maken. En door bun bedreiging, dat zij dezen brief zuilen pu- bliceeren, is de Koning nu een willoos werktuig in de handen der moordenaars. Koning Poter begint moedeloos te wor den onder al de twisten en naijver om hem heen en schijnt zich voor te bereiden op den reeds aangekondigden troonsaf stand Daarbij worstelt h(j met de finan cieels zorgen. Een makelaar heeft tever geefs in Boedapest beproefd, volgens den correspondent van de Temps te Belgrado om op promessen van den Koning een millioen te krijgen. Hij is daarop naar Weenen en Berlijn vertrokken, maar daar schijnt men ook niet happig op 's Konings handteekening. De zusters van wijlen Draga hebben bet plezierjacht opgeëiscbi, dat de stad Belgrado indertijd aan Draga present heeft gedaan. RUSLAND. Er is een officieuse lezing verschenen van het onlangs te Kieff gebeurdede arbeidsonlusten die daar hebben plaats gehad. Dit officieus verhaal is, op last van de provinciale autoriteiten, opgenomen in het blad »Kievlanio.« Volgens deze verklaring zou de staking van de beambten aan de spoorwerkplaut- sen in bet Zuidwesten onverwachts zijn uitgebroken. Zij is bewerkt door geheime leiders, die de werklieden hebben opgezet den arbeid neer te leggen en elke poging tot bemiddeling tusschen de werklieden en de directies der spoorwegmaatschap pijen hebben verhinderd, tengevolge waar van men de werkplaatsen mo6st sluiten. De arbeiders hebben bovendien in bun beweging meegesleept menschen, die in andere werkplaatsen en fabrieken in dieost waren verder koetsiers en conducteurs van trams, werklieden in de verschillende drukkersbedrijven, bakkerijen enz. Volgens de Kievlanin heeft de staking van de werklieden in de verschillende vakken plotseling plaats gebad zonder voorafgaande waarschuwing van bun kant. Een groot aantal onder ben is meegesleurd niet alleen door het opzetten van de eersten die het werk neerlegden, maar ook door hun bedreigingen. Door middel van de gewapende macht zegt de Kievlanin, is de orde heisteld. De winkels zijn weer geopend, der bevol king is weer geregeld voedsel verzekerd, terwql het brood, waarvan de prijs ge stegen was, weer tot normale prijzen vei- kocht wordt. Maar de staking duurt voort. AXEL, 21 Augustus 1903. Voor de vacante betrekking van ver loskundige alhier hebben zich 10 sollici tanten aangemeld. Op Zondag 6 September a. s. zal in de Geref. kerk A alhier de bevestiging plaats hebben van ds. N. P. Littooy Az. door diens vader ds. A. Littooy te Middel burg. Bij Kon. besluit is aan de onder staande gemeenten boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der onder wijswet, ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs eene subsidie toe gekend Hengstdijk 600 en Ossenisse 750. ernstige gevallen welke h{j genezen had. Zij spraken fluisterend en nu en dan zwe gen zlj plotseling, om naar de ademhaling der zieke fe luisteren, of zij stonden op om tot baar te gaanvervolgens namen zij weder plaats en hervatten hunondei- boud, dat van het een tot het ander onder werp overging, maai meestal weder op hen zelven terugkwam. (Wordt vervolgd.) Zondag jl. werd op Clipge druk feest gevierd en wel ter eere van J. van Hiel en Echtgenoote, die den dag her dachten, waarop ze voor 50 jaar in het huwelijk traden. Allerwege waren ver sieringen en opschriften aangebracht. In optocht geleidden verschillende gezelschap pen //de oudjes" die om half 9 in een rijtuig naar de kerk reden, waar te hunner eere een H. Mis werd opgedragen door den Z. E. heer kapelaan. Na afloop der kerkelijke plechtigheid werd het echtpaar met hare familie op de pastorie onthaald, waarna men weer stoetsgewijze naar huis keerde, waar de familie, dank zij de milddadigheid der Clingenaren, die daartoe een sommetje verzameld hadden, ruimschoots feest konden vieren. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een der logeergasten van het //Hotel Centraal" te Ter Neuzen, zekere P. uit Ierseke, na geruimen tijd op zijne kamer blijken van opgewonden heid te hebben gegeven, zich ongekleed door het raam laten vallen hij kwam terecht op een schuin afdak van het naastgelegen perceel, dat daardoor aan merkelijk beschadigd werd, terwijl hij zelf verwond werd. Na een korten tijd daar te hebben ge legen, is hij weggegaan. De politie vond hem tegen den morgen in de buurt Java, nam hem mede en bracht hem weder in het hotel, waar hij door een geneesheer verbonden werd. Men vermoedt dat zijn geestestoestand niet normaal was. M. Ct. Door den Commissaris der Koningin in onze provincie is aan de burgemeesters eene circulaire gericht, bevattende inlich tingen en bepalingen betreffende de Land- weerwet. Volgens deze is de provincie Zeeland verdeeld in twee landweerdistricten no. XXXVIII en XXXIXde districtscom mandant van het 38e heeft zijn stand plaats te Middelburg, die van het 39e te Ter Neuzen. Tot district 39 behooren de gemeenten Aardenburg, Axel, Baarland, Biervliet, Borsselen, Boschkapelle, Breskens, Cad- zand, Clinge, Driewegen, Eede, Elle- woutsdijk, Grauw en Langendam, 's-Gra- venpolder, Groede, 's-Heer Abtskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hengstdijk, Hoedekenskerke, Hoek Hontenisse, Hoofd plaat, Hulst, Yerseke, Yzendijke, St. Jan steen, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Koewacht, Krabbendijke, Kruiningen, St. Kruis, Neuzen, Nieuwvliet, Nisse, Oost burg, Ossenisse, Oudelande, Overslag, Ovezande, Philippine, Retrancjiement, Rilland-Bath, Sas van Gent, Schoondijke, Schore, Stoppeldijk, Sluis, Waarde, Water landkerkje, Wemeldinge, Westdorpe, Wolphaartsdijk, Zaamslag, Zuiddorpe en Zuidzande. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de verlofgangers, voor wie bovenbedo"1de wetsbepalingen thans gel den, sedert het tot standkomen van de Landweerwet niet meer onder de wapenen zijn geweest en dus bij het korps van hunne verplichtingen ten dezen niet zijn onderricht geworden, is het te verwachten, dat velen hunner met die verplichtingen niet bekend zullen zijn. Het wordt daarom hoogst wenschelijk, zoo niet noodzakelijk geacht, dat de ver lofgangers, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied, door de burgemee sters van hunne woonplaatsen, hetzij bij openbare kennisgeving, hetzij op eenige andere doeltreffende wijze, met nadruk op eenige van hunne verplichtingen, in dachtig worden gemaakt. De Provinciale adjudant in Nqprd- Brabant, te 's-Hertogenbosch, is tijdelijk belast met het commando in de beide landweerdistricten, waaruit deze provincie bestaat. Rechtszaken. Arromlisscuients-Reclitbaiik te Middelburg. Zitting van 21 Augustus 1903 J B. de B 20 jaar oud arbeider te Sas van Gent is wegens wederspannig- heid veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. T. J. I. 21 jaar oud, arbeider te Sas van Gent is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf. P. J. V. 27 jaar oud, arbeider te Kau- ter (Clinge) is wegens bele3diging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis C. P. K. 52 jaar, tijman. wonende te Ter Neuzen is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boe te of 10 dagen hechtenis Uitsluiteüjk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten, den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Sint Nicolaas Waas) no. 43 Statiestiaat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraal no. 34. van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 33 Augustus 1903. Ned. flerv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ur« Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 ure Ds. J. M. Mulder. Nam. 2 ure Ds. J. M. Mulder. van 's-Hertogenbosch. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. (ieraenffd Nieuws. Poging tot moord. Tusschen twee uren en half drie Woens dagnacht meldden zich aan de politiepost op het West Nieuwland te Rotterdam, de 27-jarige Karei de Vos, een vleesch- houwersknecht, in betrekking op den Bergweg, en zijn meisje, de 19-jarige Wilhelmina Meijer, wonende in de Zijl - steeg no. 30. Eerstgenoemde deelde aan de politie mede, dat h(j, met zijn meisje op de Groote markt loopende, twist kreeg met een onbekenden man, omdat deze zich aanmerkingen veroorloofde op den hoogst zwangereu toesiand waarin zijn meisje veraeert. Die twist had tengevolge, dat de onbekende hem te lijf wilde, het geen voorkomen werd door Wilhelmina M°jjer, die tusschenbeide kwam en een zware verwonding aan bet onderlijf kreeg, door het steken met een mes veroorzaakt. Na deze mededeelin?, door de verwonde bevestigd, werd onmiddellijk de politie- geneesbeer dr. Mees gerequireerd, die den toestand van het verwonde meisje zóó gevaarlijk achtte dat hij hare onmiddel lijke overbrenging naar het ziekenhuis gelastte. Zoo spoedig mogelijk geschiedde dit per brancard, waarbij dr. Mees zelf de zwaargewonde derwaarts vergezelde ook haar beminde K. de Vos ging met de politie derwaarts. In bet ziekenhuis is Wilhelmina Meijer toen van een kind verlost, dat inmiddels overleden is. Zij zelve verkeert in hoogst bedenkcljjken toestand en mag nog niet nader door de politie geboord worden om trent de toediacht van de verwonding. Na de opname van zijn meisje in bet ziekenhuis ging K. de Vos weg. Verschil lende omstandigheden, in den vroegen echtend eD in den ioop van den voor middag aan het licht gekomen, hebben de politie aanleiding gegeven om te gaan twijfelen aan de mededeelicgen van K. de Vos omtrent de toedracht der plaats gehad hebbende verwonding. Bekeüd is, dat hij geruimen tijd met Wilhelmina Meijer omgang heeft en vele nachten met baai in hel portaal harer ouderlijke woning doorbrengt. In dat portaal is een plas bloed gevonden, zoo ook daar vóór op de straat, en bloedsporen waren aanwezig op den weg loopende uit de Zjjlsteeg over dt>n Visschersdijk naar de politiepost aan het West Nieuwland en dat niettegen staande De Vos medegedeeld bad, dat hg met zijn meisje na het plegen van de verwonding eeist van de Groote maikt door het Hang heen naar huL was ge- loopen, vóór bij aan de politie van het voorgevallene kennis gaf. Op den weg van de Gioote markt door het Hang naar de Zijlsteeg is echter van bloedsporen geen sprake. Ook meldde zich Woensdagmorgen bij de politie in de Pauwensteeg een bewo ner van het Zijl, die verklaarde vannacht omstreeks half twee in zijn buurt moord, te hebben hooren roepen, waarop hij verder geen acht geslagen heeft, omdat »moord roepen* daar in de buurt bijna dagelijksch werk is. Een en ander bijeengenomen heeft de politie termen doen viuden om K. de Vos Woensdagmorgen, nadat h(j het veidero van den nacht vry rond geloopen had, te arresteeren en mede te nemen naar het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij nu voorloopig woidi vastgehouden. Een mes of ander scherp voorwerp, waar mede de verwon iing gepleegd is, is niet gevonden, terwijl, naar wij vernemen, ook opmerkelijk is, dat in den bovenrok die het doodelijk verwonde meisje droeg, geen messnede aanwezig is. N.R. Ct. Schoenen buiten zetten t Men deelt aan de N. C. mede In een hotel der residentie zit aan de ontbijttafel een familie, vader, moeder en zoon, blijkbaar kleiüe luiden uit een stadje of dorp van den Achterhoek, die, aangelokt dooi de goedkoope reis gelegenheid van tegenwoordig en door het voorbeeld van zooveel anderen, er eens op uit zijn gegaan om den Haag en ScbeveniDgen, waar zij zooveel van gehoord hadden, te bezichtigen. Maar goed zien wilden ze, en daarom had vader voorgeslagen om, voor de eerste maal in bun leven, eeD nacht in een hötel te gaan doorbrengen. Aan bovengenoemde ontbijttafel zaten ze echter met hun drieën met vrij lange gezichten te kijken j vooral moeder zag er erg boos uit en snauwde man- en zoonlief nog al eens af. Zou bet lieflijke zomerweertje de oorzaak van deze minder gunstige gemoedsstemming zijn of heeft Morpheus hun zijn gaven onthouden Neen, dat is het niet, maar er is hun iets overkomen, dat ten volle dat kwade humeur rechtvaaidigt. Den vorigen avond, na een lange reis, helemaal van achter Zutfen, klaagt vader, in bet hotel aangekomen, bad men hun, op hun vraag, wat zij met de schoenen en laar zen moesten doen, geantwoord dat zij die buiten moesten zei ten. Nu, als je nu zoo iets gezegd wordt door zoo'n meneer met een rok aan, dan vertrouw je daarop, niet waar Vader, moeder en zoon hadden dan ook netjes hun schoeisel buiten het raam op het kozijn gezet. Ongelukkig was dien nacht moeder natuur, die in den laatsten tyd toch al zoo slecht te spreken is, al bijzonder uit haar luim, het stortregende, hagelde en donderde, dat het een lust was. Dientengevolge wat is die natuur toch wreed, ook in kleine dingen stonden 's morgens de bewuste schoenen en laarzen vol water, ja in moeders scboeneD hadden zich de hagelkorrels van den nacht bijzonder goed geconserveerd. Zie je, dat is nou het beroerdste koopje, dat iemand krijgen kan. Want, op kletsnatte schoenen loopen is niet alleen ongezond, maar zij konden er ook niet eens inkomen, onmogelijk, de schoenen waren om te wringenvan den anderen kant kan je toch Diet op pantoffels of kousevoeten de Gevangen poort en de andere bezienswaardigheden van den Haag bezoeken, noch naar Scbe- veningen gaan. En hun schuld was het toch niet, want duidelijk had men het hun gezegd, ze moesten hun laarzen en schoenen huiten zetten, en dan doe je dit, is het niet zoo? Ten slotte kropen onze arme luidjes, volgens den raad van onzen hotelhouder, op huu mooie, gebloemde pantoffels, in afwachting dat hun schoeisel ODder het keukenfornuis het drogingsproces onder ging, in een rijtuig en lieten zich rond rijden, maar dat maakt de reis veel duur der en is toch ook lang zoo aai dig niet. Lezer en lezeres, roept na niet uit: si non vero, hen tiovato, maar ge*

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2