IraramT TE VERLEIDING. No. 40. Zaterdag Ü2V2 Augustus 1003. 19e Jaarg. ys Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwscli - Vlaand ere n. F. DIELEMAN, Gemeenteraad. F E UIL li E TON. Buitenland. AXELSCHE COIRXNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per B Maanden 50 cent: franco per post 60 cent voor België 70 eent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A X E-L. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den G'emeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 25sten Augustus 1903, des voormiddags ten 93I± ure, ten Jtaad- huize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2 Vaststellen Gemeenterekening over 1902. 3 Idem begrooting Algemeen Burger lijk Armbestuur voor 1904. 4. Aanbieding Gemeentebegrooting voor 1904. 5. Benoemen verloskundige. 6 Reclames in zake hoofdelijken omslag. Axel, den 21 Augustus 1903 De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat op Maan dag 24 Augustus aanstaande, des vooriniddags te 9 ure, ten raadhuize zal worden aanbesteed, de levering van I. Plus minus 1700 liter zuivere Amerikaansche (geen Russi sche) PETROLEUM. En als hij zoo sprak, vroeg Helena zich, welk denkbeeld de mannen zich van de liefde vormen verbeelden zij zich dat, als zjj beminnen, men ben moet bemnnen, dat de liefde in het hart eener vrouw met vrjjen wil, op bevel, uit berekening of uit vrees ontstaat Haar scheen bet, dat als zij ooit beminde, zulks onwillekeu rig zou zijn, zonder te weten wat zij doen zou en niet omdat. men haar om liefde vroeg. Overigons was 't niet waar schfjnlijk dat zulks ooit geschiedde. Het woord liefde alleen veroorzaakte baar af keer. Had het baar niet reeds ongeluk kig genoeg gemaakt? En waarom be minde men baar Om bare schoonheid zeide meD. En dan begon zij te verlan gen dat zorg heur haar plotseling zou doen vergrijzen, of somwijlen kwam de gedachte in haar geest op heur blond haar, dat haai zooveel vijanden berok kende, glad af te sngden. Als zij leelijk was zou men haar misschien met rust laten, niet alleen de notaris, maar al degenen die haar wel de eer wilden doen haar naar huD smaak te vinden de eerste klerk van mijnbeer Lebeurier, die nooit de school voorbijging zonder zijn knevel op te strjjken; de ontvanger die. wanneer II. 5000 Kilogram prima Bel gisch ANTH.RAC1T, grootte o m.M. III. öOOO Kilogram mechanisch geklopt, gesorteerd en gezeefde COKES No. 1. Axel, den 13 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLtND. Een prachtig staaltje van ultraraon- taansche verkiezingapraktijken wordt uit Bellmaringen, in bet Badensche Schwarz- wald, geradd. De strijd was in dat plaatsje", waar 83 percent van de bevol king roorasch is, zeer heftig en de katho lieken hebben ei bij de herstemming geen middel onbeproefd gelaten om den libe ralen candidaat het onderspit te doen delven, wat bun nochtans niet gelukt is. Drie clericale meisjes gingen in hun Ljver zoover dit zij bun ouden, vader, vanwien zij wisten, dat hij op den liberaal zou stammen, op den dag van de herstem ming de beenen samen bonden. Zoodra de justitie van het geval boorde, heeft ze een instructie geopend tegen de drie poli ti6ke feeksen. Prins Prosper Arenberg, die, wegens mishandeling van inboorlingen tot gevan genisstraf is veroordeeld, kan volgens den hjj haar het gering traktement betaalde, steeds gereed scheen haar zijn haard en zijn kas aan te bieden kortom al degenen die om haar heen draaiden en baar aan schouwden met overwinnende of smach tende blikken. Maar de vervolging van den notaris was niet de eeniee kwelling geweest, die op dat oogenbliir de rust stoorde, welke het vertrek van den kapelaan haar scheen te moeten verzekeren. Door te zeggen dat zij dagelijks zwak ker werd, had de grootmoedor met over dreven hetzij dat de verandering van leefwijze, van gewoonte haar nadeelig was, hetzij dat de onrust van haar ge weten, welke de kapelaan Périchaid haar had veroorzaakt, haar diep ontsteld had, hetzji andere oorzaken armoede, arbeid duidelijk was bet dat de goede gezond heid, welke zij te Condé komende, genoot en die den ouderdom scheen te tarten, niet meer bestond. Helena had dokter Tarot willen roepen maar de oude vrouw had zulks niet ver gund zooals vele boeren bad zij een afkeer van geneesheeren. „Waarom wilt ge uw geld aan den arts geven?" had zij gezegd, »ik klaag niet.* Zij ging steeds voort met te arbeiden, en wat haar kleindochter mocbt zeggen, zij wilde geen- rust nemen. Maar er kwam een morgen, toen zij het bed niet kon verlaten, en Helena, directeur van de strafgevangenis te Han nover niet tegen het gevangenisleven. Daarom stelde de directeur voor hem naar een ziekenhuis over te brengen. Het departement van justitie vond de zaak eenigszins verdacht en liet daarom een nauwkeurig en onpartijdig onderzoek naar 's mans toestand instellen. De uit komst daarvan is geweest, dat besloten is geen gevolg te geven aan het voorstel van den directeur, maar prins Arenberg integendeel naar een andere gevangenis over te brengen, daar het hem, dank zij zijn prinselijken titel, gelakt was te Han nover een ongeoorloofde bevoorrechting te verkrijgen. De directeur van de Hanno- versche gevangenis heeft zich door dit geval wel eenigszins onmogelijk gemaakt. Uit consideratie voor Van der Bilt, den milliardair, hadden de Duitsche beamb ten bevel gekregen, bem zoo min moge lijk met douane-formaliteiten lastig te vallen. De Amerikaansche autoriteiten hebben er echter anders over gedacht bij zijn terugkeer te New-York werd hij met 8000 dollars beboet, omdat zijn 40 koffers te laag waren aangegeven. In Duitschland gevoelt men thans veel spijt dat de Duitsche douane ook niet een beetje voordeel heeft getrokken van den vetten buit. Een van de nieuwigheden die in den laatsten tijd bij bet Duitsche leger zijn ingevoerd, is het dragen van bruine hand schoenen door de officieren. Deze nieu wigheid heeft voldaan en nu is er apra ke van, ook de onderofficieren liet dragen van bruine, in plaats van witte, band schoenen aan te bevelen. De fabrikao ten van witte militaire bandschoenen verwonderd haar niet te booren - want zij was altijd het eerst bij de hand in baar kamer trad, en haar overeind zittend vond, moeielijk ademend, het voor hoofd bleek, maar de wangen hoog ge kleurd, de oogen met blo9d doorloopen het gelaat lijden en neerslachtigheid uit drukkend. »'t Gaat niet, mjjn dochter,* zei de oude vrouw»ik wilde opstaan, maar was gedwongen weêr te gaan liggen Alles draait voor mijn oogen, ik gevoel mij machteloos, een steek in de zijde verhindeit mij te ademen.* Verschrikt zond Helena om docter Tarot die een ontsteking d9r long n, voroorzaakt dooi het vatten van koude konstateerde. Bij een verzwakt, weinig warflue voort brengend persoon, had deze verkoudheid zonder belangrijk te zijn, de borst aan getast. Nu moest de oude vrouw zich wel lates verplegen, en, buiten de schooluren zat Helena aan baar sponde om die dag noch nicht te verlaten. Snel had de ziekte een verontrustenden keer genomen on Taiot had Helena zijn vrees niet ver heeld. „Wij kunnen haar redden, hoop ik, maar wij kunnen haar ook vei liezen." En daar zij bij hem aandrong, zich duidelgker Le verklaren, had hij gezegd dat bij pleuris vreesde. „Maar wat dan te doen?" »Voorhands niet aüders dan wat we doen van avoud kom ik terug en schfjnt zouden zoodoende groote schade lijden en hebben daarom de militaire autoriteiten verzocht, deze aanbeveling achterwege te laten blijveD. ENGELAND. Te Londen is een merkwaardig geval voor den politierechter'geweest. Een politiebeambte had, om iemand, dien hij in hechtenis moest nemen, uit diens huis te lokken, hem ergens besteld in een te legram, onderteekend met den naam van een van 's mans vermoedelijke medeplich tigen in een diefstal van zegels Deze medeplichtige bracht nu een aanklacht wegens bedrog in geschrifte tegen den politiebeambte io, o. a. naar hij zeide, om bem als getuige in de diefstalzaak onmogelijk temaken. De politiebeambte zeide. dat hij meende zoo'n streek te mogen uithalen in het belang der zaak. De rechter behield zich de uitspraak voor. Te Whitacre bij Birmingham heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een goederentrein reed door een signaal heen, tegen een stoot blok aan en werd gedeel telijk versplinterd, op betzelfde oogenblik dat, op dezelfde tails, een pleziertrein uit Bristol het station binnenliep Er kon niet meer gestopt worden, en de passa gier strein botste op de ruïne van den goederentrein. Gelukkig bekwam niemand ernstig letsel. SERVIË. Over de groote mate van lijdzaamheid die de Kouing van Servië nog steeds tegen over de militaire misdadigers betoont, en die niet alleen in bet buitenland veel op zien baart, maar ook in Servië veroordeeld mij de toestand gevaarlijk, dan zal ik een gedeelte van den nacht met u bij de zieke doorbrengen. Dan zult ge tenminste niet aHeen zijn overgegeven aan de kwel ling der vrees, zonder te weten wat er gedaan moet worden.* Helena was getroffeu geworden door die aaobiediDg en door de wijze waarop die gedaan werd zij was niet door betui gingen van sympathie verwend geworden. Des avonds was Tarot gekomen, zooals bij beloofd had, en zonder dat Helena hem zijn aanbieding behoefde te herhalen, was bij tot een uur 's morgens bij haar geble ven eerst toen was bij vertrokken, zeg gende dat er in dezen nacht nog niets te vreezen was. Den volgenden avond was hij terug gekomen om weder een gedeelte van den nacht hu haar door te brengen en toen Helena in weerwil van haar verlangen hem te houden, er op aandrong dat hij naar huis zou gaan, had hij geantwoord, dat hjj gewoon was laat het bed op te zoeken, en hem overigens weinige uren slaap voldoende waren. Zooals den vorigen avond hadden zij in een boek der kamer, tegenover het bed, plaats-genomen aan een tafel, waarop een lamp stond, die fliuw brandde en bovendien met een licht scherm bedekt wa3. Daar zaten zjj, samen pratende: Helena hem nopens de longontsteking OGder vrageod, hij haar de ziekte verkla rende en voornameiyk sprekende over de

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1