Burgerlijke Stand. Marktberichten. werkzaam zijn. hadden zij zich in hinder laag opgesteld en wachtten de komst van hun slachtofler af. Deze, die v n een en ander atwist en op den donkeren weg een overvalling duchtte van de beide hem kwalijk gpzinde kei els, had op den terug tocht naar huis gretig het aanbod aange nomen van P. Leen slagersknecht, die voorstelde hem te vergezellen. De aan randing droeg zich daarop als volgt toe. Aan De Hoek gekomen, kwamen de twee knechts plotseling uit een kreupel boschje te voorschijn, gewapend met knup pels en sloegen zoo hard zij konden op de hoofden der niets vermoedende onge- wapenden L. v, D. en metgezel Deze eerste slagen kwamen zoo aan, dat zij reeds dadelijk vei suft waren. D ch zij trachtten zich niettemin to verdedigen, zoodal een gevecht ontstond. Toen L. v. U. op bet laatst uitgeput op den weg viel, uit groote wonden bloe dende, b^gon zijn aanrander hem op het hoofd te trappen, waarop deze moord ging roepen. Op het gezicht van een aanko mend rijtuig namen de aanranders daarop de vlucht. P. L. verzocht den koetsier van het inmiddels genaderde ijjtuig te stoppen en zijn vriend, die zwaar gewon 1 was, naar den dokter te brengen, doch de inzittende heer beval door te rijden, waarop be d in weer alleen stonden op den eenzamen weg. Zij trokken daarop zoo goed en kwaad als het ging naar Driobergen, om zich te laten verbinden. Drie veldwachters gingen inmiddels met eenige bewoners naar de boerderij De Hoek en gelastten de knechts, die reeds naar bed waren, zich te kleeden en ben te volgen. Beide knechts, zeer brutale en onverschillige individuën, hielden stijf en strak vol dat zij door L. v. D. en P. L. waren aangevallen en mishandeld Als we zeggen dat de knechts nietig van gestalte en bun twee slachtoffei s zeer sterk gebouwde mannen zijn, blijkt al dadelijk, dat deze verklaring een verzinsel is. We moeten opmaken uit de verschil - leqde verklaringen dat wanneer P. L. niet men was gegaan, wat voor beide aan randers een tegenvaller was, waar zij niet op gerekend hadden, L. v. D. door beide woestelingen zeker vermoord zou zijn. De verdachten zullen, naar men hoopt bun welverdiende stral niet onthopen De wonden van L. v. D. zijn ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Op gezag van Ret Volk beeft in bjjna alle Nederlandscbe, ja zelfs in bui- tenlandscbe, couranten een bericht de ronde gedaan, dat in den laatsten kermis' nacht hier ter stede een echtpaar dronken thuis kwam, waarvan hei hoofd zich da delijk te bed begaf, terwijl de vrouw, die erg bedwelmd zou zijn geweest, ietwat later dood aan de tafel zittende weid gevonden. Ons was daarvan niets bekend gewor den en de politie, waar wij inlichtingen vroegen, verklaarde ook van niets te weten. Naar wij vernemen beett de betrokken man bet voornemen aan bet commissari aat van politie alhier een klacht in te dienen tegen deu uitgever der Kleine Rotterdamsche courantwaarin hij bet be wuste bericht gelezen heeft. M. Ct. Een zonderling avontuur wordt uit Zaandam verleid: Een stuurman van een in de haven te Zaai-dam liggend stoomschip had zooveel aan Bacchus geofferd, dat hij geen bank meer kon onderscheiden van zijn kooi. Zoo kwain het dat hij zich des nachts op straat ontkleedde, zyn kleeron op een bank legde en toen een eind verder in het gras gmg liggen slapen. Een voorbij ganger vond de kleeren, maar zag deo man niet, en daar de bank aan de Zaan stond dacht hij aan zelfmoord door ver drinking. Hij bracht dus de kleereu by de politie en deze ging dreggen. In den tusscbentijd was de stuurman ontwaakt zijn bed was waarscnjjnlijk wat koud E en zijn kleeren missende, wandelde hij in „négligé" verder Op die wandelii g is bij bljjkbaar vau den weg afgedwaald, althans hij heeft op een particulier erf een schuurtje gevonden, waarvan de deur los was. Hij er in, eu ziet. daar .bin" een natte wasch. Beter natte kiperen dan niets en al waren het meest voorwerpen, die tot een damestoilet behoorden, dat hinderde hem ook niet. en weldra ver scheen miinheer weer op straat, maar nu als dame Zoo bereikte hij zijn schip, waar men wonderlijk opkeek, maai hem eerst gelegenheid gaf zijn roes uit te slapen, alvo rens opheldering te vragen. De politie, die inmiddels ook van den diefstal had gehoord, bracht de zaak weldra tot klaar heid. De stuurman kreeg zijn eigendom terug en de wasch was ook spoedig weder in bet bezit der eigenaresse. In den nacht van Woensdag op Donderdag ontstond op de spoorbaan nabij hel station te Gouda brand in een wagen geladen met vaten benzine en deelde zich mede aan een daaraan gekoppelden wagen, waarin meubelen en stukgoederen. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist de brandende wagens af te koppelen en te vervoeren naar de waterkranen. De brandende benzine veroorzaakte een geweldige hitte, die de blussching bemoei lijkte. De schade is nogal aanzienlijk de wagen waarin de benzine geladen was, is zoo goed als geheel verbrand, een twee tal an-lere wagens gedeeltelijk de goede ren bekwamen waterschade. De brand schijnt te zijn ontstaan door bet ontploffen der benzine, tengevolge van het schokken der wagens bij het rangeeren. (M. Ct.) - Men schrijft uit den Gelderschen Achternoek aan de „Arnh. Crt." Meermalen komt het bij de behandeling van techtszaken aan het licht, hoe spoedig hier het mes getrokken wordt en de be volking daarbij bewijzen van ruwheid geeft. Wie gelegenheid heeft de opvoeding onzer dorpelingen meer van nabij te be schouwen zal zich hierover minder ver wonderen. Dreumesen van 6 a 7 jaren rjjgen een mes van flinken omvang als een dagelijkscb speelgoed op zak. Het snijden van bet. roggebrood, dat met een zwaar scherp mes moet geschieden, woi dt aan de kinderen zelf zonder vrees voor ongelukken toevertrouwd. Op de school banken hebben de kinderen met hun griffel ook het mes bij zich. En dan bet varkensslachh n, dat bij eiken landbouwer in huis geschiedt, de ki< deren inogen er gerust bij 2ijn, bet is voor hen een ont spanning een koe te zien stuiptrekken We kennen de gevallen, dat kalveren door schoolkinderen de kop werd afge- snedeo. Waar dus de kinderen het mes steeds bij zich dragen en ongestoord bloed mogen zien vloeien, is bet wonder, dat deze kinderen opgegroeid, bij de eerste woordeowisseling naar het mes grijpen Het woidt wel tijd om deze wreedheid den kop in te drukken. Een hoogst brutale inbraak beeft Zaterdagnacht te Rotterdam plaatsgehad in het kleedingmagazijn West ot Engeland van den beer Leo de Vries aan de Kolk kade 7, welk pand aau de achterzijde grenst aan het water. De Kolk en aldaar van de aangroozende panden o. a. bet kantoor van de Rott. Deli-Maatscbappij aan den Toerijstuin gescheiden is door een brandgang op bet water uitkomende. De inbreker hebben zich met bebnlD van valsche sleutels door het winkelhuis toegang verschaft eu zich voorts naar de eerste verdieping begeven, waar zjj alle kasten, alsmede bet schrjjfbureau bebben opengebroken. Door een raam uitkomende op voor noemde brandgang hebben zij met bun buit bet pand verlaten en daar alles in een roeiboot geladen, die in De Kolk ge reed lag en waarmede zij ontvlucht zijn. Vei mist worden uit een kistje dat in bet bureau stood 460, uit de zilverkast nagenoeg al het tafelzilver, als 36 lepels, 36 vorken, 24 theelepels, 12 ijslepels, 12 messenleggers, verder sauslepels, soeple pels, eierlepels, zilveren suikerstrooiers enz. en voorts uit het winkelhuis 40 k 50 rollen laken 's Morgens te haltzeven werd de inbraak door de dienstbode ontdekt. De heer Leo De Vries was den vongen avond omstreeks 12 uur thuisgekomen De familie sliep op de tweede verdieping Men bogrjjpl de ontsteltenis de bewoners I1ET ONGELUK TE PARIJS. In de Temps woidt melding gemaakt van de meening door een iugenieur France, een deskundige voor vervoermiddelen, over den nog nieuwen Parijschen onderaard- schen spoorweg uitgesproken. Hij acht het van minder beteekenis om den persoon te zoeken dio vei antwoor delijk zou zijn, dan wel ladioale maat regelen te nemen om de oorzaak van de tamp weg te nemen eu die ooizaak is de ontzettende snelheid waai mee een geheele trein in brand kan geraken, wan neer er een kortsluiting plaats heeft. Dit woord kortsluiting komt tegenwoor dig heihaaldelijk voor. Te. toelichting zij gemeld dat onder dat woord wordt verstaan het regelrecht overslaan van den electri- schen stroom van een punt der leiding naar een ander, zonder dat do langere weg van den geleiddraad wordt gevolgd. Men schijnt die kortsluiting niet absoluut te kunnen verbioderen. Kleinigheden, een metalen voorwerp in de buurt, vochtige warme lucht, geleidende stofdeeltjes in de lucht e.d. kunnen er aanleiding toe geven. En bij stroomen van zeer hooge spannin gen, zooals bij de electrische trams ge bruikt weiden, kan de overslaande vonk ernstige ongelukken veroorzaken. De heer France wijst er op dat men de reizigers blijft bloo1 stellen aan bet gevaar van levend te verbranden wanneer men wageGS gebruikt, die èn de machine èn een atdeeling voor de reizigers bevatten. Op de Central Electrice in Londen wordt voor de machine een afzonderlijke meta- len, onbrandbare wagen gebruikt, afge scheiden en geisoleerd van de passagiers wagons. Als er dan een kortsluiting plaats heeft, en de enorme vonk of vlam raakt de wagens niet, dan zullen zij niet aan on middellijk in brand geraken bloot staan Een ander gevaar is het aanvoeren van den stroom langs de rails. Het kan altijd gebeuren dat de reizigers zich moeten redden door den tunnel en dan loopen ze kans bij bet aanraken der rails te worden doodgeslagen. De beer France zou daarom stroomaanvoeiing van boven af willen bebben. Een correspondent van de Matin heeft een onderhoud gehad met Chauvin, den bestuurder van den trein die in d-n ondeigrondschen spoorweg te Parijs in brand is geraakt. Chauvin is vrij ernstig gekwetst bij de ramp. Hjj kwam in verzet tegen de beschul diging dat hjj zijn plicht verzuimd zou hebben. Integendeel, hij bad gedaan wat voorgeschreven is voor 't geval dat er kortsluiting ontstaat. Toen de reizigers te Barbès waren uitgestapt, bad hij den haltechef in kennis gesteld met den slech ten toestand van zijn raotoi, die Ma .ndags reeds tweemaal hersteld had moeten wor den. Die herstelling was echter maai v lucbtig geschied, omdat de maatschappij geen trein ongobruikt wilde laten nu bet 's avonds zoo diuk was. Reeds in het station Barbès ontstond kortsluiting, en hjj oodeizocht de machine. Had hij daar aan meer tijd besteed, dan zou üy onge twijfeld gestraft zjjn. Nadat bij Couronnes was voorbijgere den, zag hij dat de bodem van het i jjluig in brand stond. Hjj blies het signaal om op te houden, maar de bestuurder van no. 52, die hem voortduwde, hoorde het niét. Toen had er een hevige ontploffing plaats, en de trein stond stil met bekende gevolgen. De 19 niet opgevorderde Ijjken zjjn Donderdag begraven. Eerst heeft ef een plechtigheid plaats in de stadskazerne waar de doodkisten waren neergezet, bedekt met bloemen en bewaakt door republikeinsche gardisten in groot tenue. De offic.eele wereld was aanwezig of vertegenwoordigd. Minister Coinbes was aanwezig maar verkouden en zijn toe spraak werd daarom voorgelezen door zjjn zoon Edgar. Namens d. n gemeente raad van Parijs sprak de voorzitter Delville Na deze officieele plechtigheid hadden lpkdienstec plaats in de Notre Dame en in de kerk van St. Gei vais, en van daar gingen de Ijjkwagens naar het kerkhof, eerbiedig gegroet door de voorbijgangers, Een Kermispaniek. Maandag tegen half acht uur, toen de bloom9nstoet te Gent voorbij het stadhuis ging, ontstond er eensklaps een vervaar lijk geroep onder de menigte: „Brand! biandU En inderdiad, in eens stond, te midden der kermis, een wildenbeesten- barak in volle vlam. Het gepekte zeildoek, dat de barak bedekte, h id vlam gevat. Een vreeselijk gewoel ontstond in de menigte. Men hoorde het vervaarlijk gehuil der wilde dieren boven de angstkreten van het volk. Dadelijk daagde van alle kan ten hulp op. Heeren, uit den stoet gespron gen, hielpen met bun witte bandschoenen, om het vuur meester te worden. Alles ging met een verblinde snelheid. Na on geveer 7 minuten, was men het vuur meester. De brandweer haastig toegesneld, deed alle verdere gevaar wijken. Men kan zich voorstellen welk een schrik dit voorval onder het volk teweegbracht. Vele menscban liepen angstig voort met den kreet»De wilde beesten gaan los breken Zoover kwam het echter niet. Nochtans verzekerde een brandweerman, dat boven het hok van een beer een groot vierkant gat was uitgebrand. M. Ct. Van 1 tot en met 15 Augustus 1903. Axel. Geboorten. 1 Jan Marinus, z. van Mari- nus Brandes en Susanna Jansen. 2 Jacob, z. van Jan Riekwel en Janna Wilhelmina Koster. 3 Flo- rent Joseph, z. van Edmondns de Booy en Louisa Nathalie van Geersaem. 5 Maria Martha, d. van Abraham Moes en Aagje Dehora Naeije. 8 Cornelis z. van Andries Overdulve en Maria Wilhelmina van Wijck. 9 Johannes Franciscus, z. van Lauren- tius Eggermont en Anna Catharina de Rijk. 10 Joseph, z. van Polydorns de Vos en Elodia van de Gooije. 15 Geertruida, d. van Jozias van de Wege en Neeltje Dieleman. Overigden. 3 Elisabeth Susanna van Bendegem, oud 19 m., d. van Pieter Cornelis en Elisabeth Riemens. Abraham Haak, oud 74j,weduwn van Anna Maria de Bruijne. Neeltje Elizabeth Ortelee, oud 5 m., d. van Lonrens Pieter en Elizabeth Wijna. 8 Pieter Johannes Verescken, oud 1(1 j., z. van Adriaan en Elodie Meul. Helena Anna van Alten, 3 m., d. van Araham en Adriana Wolfert. 11 Catharina Sara Verpoorte, oud 21 j. d. van Jan en Leuntje Galle. 12 Sander Johannes Jan Wijna, oud 3 w.. d. van Karel en Geertruida Wilhelmina de Krijger. 13 Cornelis Maris Tacip, oud 1 m., d. van Gustaaf en Elizabeth Sophia Jacobs. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Edmondus Leopoldns Huijgens, 32 j. jm. en Sophia Coleta Jacobs, 25 j. jd. 10 Philemon Joseph de Block, 21 j. jm en Augusta Rombaut, 24 j. jd. Geboorten. 1 Maria Joanna, d. van Eduardus Aerens en Ema Maria Kindt. 6 Maria Seraphma, d. van Charles Ludovicus M'sseghers en Mathilde de Vliegher. 7 Alma Maria Catharina, d. van Franciscus Dominicus de Potter en Leonie van Damme. Overlijden. 1 Carolus Ludovicus de Bouvre, oud I m., z. van Dominicus Anthonius en Pru- dentia de Meijer. Axel, 15 AUG. Ter Graanmarkt vau heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,50 a 8,75, Rogge ƒ6,— a 6,50, Wimergorst ƒ0.— a. O,—, Zomergerst 0,- a f 0 llavur j 6 a ƒ6,25, Erwten ƒ9,- ft 9,50, Paar- denboonen ƒ0,— a ƒ0.Lynzaad a, j i Aardappels, ƒ2,50 Koolzaad per zak van 106 liters ƒ0,-. Hulst, 17 AUG. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,25 Rogge 6,50 Wmtergerst ƒ0,- Zomergerst ƒ0,- Haver 3,- Erwten 9.25 Paardenboouen 8,25 Dui- venboonen ƒ0,- Wittebooueu 00.- Bruineboonen ƒ0,— Boekweit 0,—Lyn zaad ƒ00, - Aardappels ƒ4,50 Koolzaad per zak van 106 liters 12,- Boter per kilo 1,20 a 0 - Eieren per 26 stuks 0,95. Èr waren ter weekmarkt to koop ge steld 26 stuks Hoornvee, 51 Varkens. Verkocht10 stuks Hoornvee, 11 Varkens. 00 Paarden. Rotterdam, 17 AUG._ Ter graanmarkt van heden waren de pryzen als volgt Best, Zeeuwsche tarwe 7,90 a 8,70 per heet. overige 8.40 a 10,— per UlO kilo, rogge ƒ5.20 a ƒ5,60 wintergerst ƒ6,75 a 7,50, zomergerst. 0,— a, ƒ0 haver 6,40 a 7,10, koolzaad 6.50 a 7.75 witteboonen ƒ0,- a bruine dito 0, a erwten, ƒ8,50 a ƒ9,50.

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 3