hartig is, dat de scheiding van Venetië hem zwaar op bet hart drukt. H\j schreide bij de gedachte, dat bij zjjn gansche verdere leven gebonden zal ziju. Men koestert op het Vaticaan bezorgd heid voor zijn gezondheid De Paus zou zich, te oordeelen naar dit bericht, dus slochts noode aan de fictie van de gevangenschap* op het Vaticaan onderwerpen. De Italiaansche pers bevestigt dit in zekere mate, waar zij verklaart, dat de aan de gebruiken onder Leo XIII gewende omgeving van den Paus alle mogeljjke moeite doet oin hem zooveel mogelijk van de buitenwereld af te sluiten Als een teekenend staal tje daarvan wordt aangehaald, dal Pius X op weg vau zijn appartementen naar den Vaticaanschen tuin in de Galleria Lapidaria eenige daar aan 't werk zijnde arbeiders gaarne zijn zegen wilde geven, maar de majordomus Cagiano, die zijn ambt ook al onder Leo XIII bekleedde wist dit te beletten en beval tevens dat geen onbevoegde personen zich voortaan up mochten houden in de ruimten, waar de Paus zich vertoonde. Daargelaten of die werklieden op dat oogenblik »onbe- voegden* waren, heeft de maatregel on tevredenheid verwektbij wie wordt ech ter niet gezegd, maar kan tot gissingen aanleiding geven. Overigens wordt ver zekerd, dat Cagiano krachtig gesteund wordt in zijn afzonderingspolitiek door mgr. Merry del Val, den pj ostaatssecre- taris, aan wiens invloed is toegeschreven terecht of ten onrechte, dat Pius X zijn eersten zegen na zijn verkiezing, niet buiten St. Pieter heeft gegeven, maar binnen de kerk. Voor een man als Pius X, die als pas toor, als bisschop en als kardinaal-patri aren van Venetië steeds neiging tot min- zameD, belangstellenden omgang met het algemeen en lot deelneming aan openbare functies koesterde, bjj wien gemeenzaam heid het wint van plichtmatige stroeve teiuggetrokkenheid en hooge ongenaak baarheid, voor een man met zulk een aanleg moet de door Pius IX uitgevon den en door Leo XIII met zorg geculti veerde fictie der pauselijke gevangenschap hoezeer van Vaticaansch standpunt vei- klaarbaar, een zware last zijn. Maar ieder kardinaal, die papabile was, wist welke consequensie voor hem de aanvaar ding eener eventueele keuze zou meebren gen en daarom lijkt 't onaannemelijk, dat Pius X, zij het dan ook tegen wil en dank, niet zal eindigen met in het voor alsnog onvermijdelijke zich te schikken maar een ernstige poging zou willen wa gen om een andere politiek ingang te doen vinden. ENGELAND. Te Battersie, in Londen, ia het Don derdag bij een verkooping van in besiag genomen goederen van eenige burgers, die geweigerd hadden hun scnoolbelasting te betalen, rumoerig toegegaan. Een groote troep drong de verkoopzaal binnen en hinderde den afslager aan den lijve. Hij trok toen een revolver De politie om wapende hem. Alle goederen werden ten slotte, als gewoonlijk, voor de eigenaars ingekocht, behalve een kinderwagen en een kinderstoel, die de eigenaar niet meer noodig had. Te Birmingham is een wan betaler gevangen gezet, omdat hij thuis niets bad dat in beslag genomen kon worden. De gouverneur van Jamaica heeft aan het departement van koloniën geseind, dat de wervelstorm, die Dinsdagavond over het eiland is gewaaid, schromelijke verwoestingen heeft aangericht. De bizon- derheden zullen later volgen- De Daily Express heeft er van zqn correspondent ti Kingston al ettelijke ontvangen, maar de aard van het blad noopt tot voor zichtigheid. Volgens de laatste, nog on volledige opgave, seint hij, zyn zeventig menschen omgekomen en tusscheu de vijl- en zeshonderd gekwetst. Het ooste lijk stuk van het eiland is geheel ver woest De pisang-, cacao- en koffieplan tages zijn er weggevaagd Een beelo be volking is dakloos. Te Port Antonio zijn slechts zes huizon overeind gebleven. Verscheiden groote en een aantal kleine vaartuigen zijn op het strand geworpen Kingston is zonder electriscb licht en zonder drinkwater. De storm heeft de inrichtingen daarvoor verwoest. De schade is hier overigens niet gioot. Door den stortregen, die aan den orkaan vergezeld ging, zijn de rivieren overstroomd; vele menschen zijn daardoor verdronken. Uit New York werd Donderdag ge seind, dat de wervelstorm ook Cuba be zocht had, maar behalve te Santiago wei nig, schade deed. De storm was toen in de Golf van Mexico bjj hel Zuiden van Floralia en richtte zich naar den Atlan- tischen. Oceaan. Het weerbureau heeft alle schepen in Zuid-Atlantische baveDS aangeraden binnengaats te blijven. Binnenland. DE RIJKSMIDDELEN Kon in de vorige maand over Juni 1903 een stijging van 's lands inkomsten worden geconstateerd van anderhalf mil- lioen vergeleken bij dezelfde maand van 1902, ook de afgeloopen maand was bij zonder gunstig voor de schatkist Juli 1903 leverde een totaal van f 12.654.231.455, tegen ƒ11.920.025,064 in Juli 1902 Dit loont alweder een vooruitgang aan. en wel van meer dan 7 ton. terwijl 1jl2 der ramiDg met meer dan een millioen gulden werd overtroffen. Moet voor een aanzienlijk deel die meer dere opbrengst worden toegeschreven aan een hoogere ontvangst van ruim 4 ton op het wisselvallige successierecht, er blijven dan toch nog f 300 000 over, die op de andere bronnen van inkomst meer ontvangen zijn dan in Juli van verleden jaar. De directe belastingen vertoonden slechts geringe verschillen Steeg de grondbe lasting met ruim 60.000 het personeel bleef stationnair de bedrijfsbelasting bracht 40.000 meer op en de vermogensbelas ting had ook een klein avans Voorts zien wij de invoerrechten vermeerderd met 60 000, en van de accijnzen valt een hooger bedrag van ruim 50.000 te constateeren voor de suiker, waartegen over kleine verminderingen staan bij den wijnaccijns, dien op het gedistilleerd, dien op het zout en o het bier, en een ge ringe verhooging voor het geslacht. Bij de zegelrechten een stijging van 24.000, de registratierechten van ruim 40.000, de hypotheekrechten van ruim 5000 en successierechten gelijk wij reeds opmerkten van een flinke 4 ton. Ook de verdere rubrieken gingen vooruit. Posterijen gaf zelfs 50 000 meer, de rijkstelegraaf 5000 en de loodsgelden ruim ƒ8000 meer. Er bestaat dus voorzeker reden tot tevredenheid, niet slechts over de afge loopen maand, maar ook over het tijdperk van 7 maanden, dat reeds verloopen is, daar tot nu toe bijna 3^2 millioen gulden meer is ontvangen dan in 1902, en de raming over deze 7 maanden met onge veer 2 millioen gulden is overschreden. Aan de interparlementaire vredes conferentie te Weenen nemen uit Neder land deel de leden der Eerste Kamer Rahusen, Van Nierop en H. van Asch van Wyck Voorts de heeren mr. S- van Houten, C. V. Gerritsen, A. Bouman, Goeman Borgesius. S M. van Wijck en mr. M Tydeman Jr. Teneinde te voorkomen, dat per sonen die dienst doen als hulpbesteller of hulpbode. hieruit aanspraken op een latere vaste benoeming bij de administratie der posterijen en telegraphie meenen te verkrijgen, hetgeen volstrekt niet het ge val is, heeft de directeur-generaal bepaald 1. dat de directeuren bij voorkeur als hulpbesteller in dieust moeten nemen personen, die reeds een of ander bedrijf uitoefenen, dat zij als hulpbesteller niet behoeven te laten varen 2. dat deze personen daarenboven zoo mogelijk gekozen moeten worden uit hen die de leeftijdgrens voor toelaflDg als vaste besteller of postDode reeds hebben overschreden 3. dat de als hulpbesteller in dienst genomen personen vóóraf een schriftelijke verklaring moeten onderteekenen welke behelst dat zij zich bewust zijn, geenerlei aanspraken op eene vaste benoeming aan het hulpbestellerschap te kunnen ont- AXEL, 18 Augustus 1903. Gisteren slaagden voor de acte in de Fransche taal 1. o. de heeren P. J. Vercouteren en D. Galle, onderwijzers aan de Chr. scholen alhier. Proq. blad no 61 bevat een kennis geving van den Commissaris der Konin gin dat de opening der jacht op klein wild is bepaald als volgt a. in den Damespolder en in den Anna J/an'opolder, op 29 Augustus 1903, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op 1 October d. a. v., met zonsopgang, wordt geopend b. in het overige deel der provincie, op 1 September 1903,. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op 1 October 1903, met zonsopgaug wordt geopend. Voor de geheele provincie zal de korte jacht geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zon dagen. Dezer dagen deden in verschillen de bladen hoopvolle berichten de ronde omtrent de Ter Neuzensche Staalfabriek, geruchten, waaruit men zou kunnen af leiden, dat een begin der werkzaamhe den zeer aanstaande was. We kunnen deze geruchten tot ons leedwezen niet bevestigen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat er niets bekend is van over name der fabriek door een groep Ame rikanen. Wel is men steeds in onder handeling, doch dat is niet vandaag of gisteren begonnen, reeds voor het stil vallen der werkzaamheden waren onder handelingen aangeknoopt. En zooals die steeds zonder resultaat gebleven zijn, is er ook thans nog geen uitzicht op een voor het aanvangen der werkzaamheden gunstigen uitslag. Wat die vermoedens heeft kunnen op wekken is misschien de omstandigheid dat door een Belgische en ook door een Duitsche fabriek eenige wagons met ma chines en onderdeden zijn aangevoerd. Deze stonden evenwel reeds vóór lang ter verzending gereed en thans is men daartoe overgegaan. Het staat evenwel niet het minst in verband met eene over name der fabriek. Tem Ct. Niettegenstaande het ongunstige weer had Zaterdag jl. het georganiseer de wielrijders feest toch plaats en waren velen van heinde en verre komen fietsen om, zoo geen deelnemer, toch getuige te zijn van de wedstrijd. Bij aankomst in het dorp bleek het al dadelijk dat het leest nog al iets beloofde, daar hier en daar nogal versieringen waren aangebracht, o.a. ook een eerepoort. Om één uur nam het feest een aanvang met het houden van een optocht, bestaan de uit het plaatselijk muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten*, een praalwagen, waarop een wielrijder en voorts tal van versierde fietsen. Door een stortbui over vallen was de stoet even verhinderd voort te trekken, doch weldra werd de tocht weer voortgezet naar het schoolplein waai de wedstrijden zouden worden gehouden. Hieraan namen 299 personen deel. Voor de bekroning behaalde de le prijs dhr. J. P. Bosscliaart. De 2 overige prijzen vielen bij loting ten deel aan J. Kolijn Jz. te Ter Neuzen en A. Waeijhaert te Hoek. Om 3 uur begon het planken rijden. Hierin blonken 4 personen uit. Bij afwezigheid van één hunner werden de prijzen verloot. Den len prijs be kwam M. Bakker te Axel, den 2en Ch. Vlaander te Oostkapelle, bij Brugge, den 3en Jules de Meij, te Bouchaute, terwijl de 3e aan J. v. d. Welle van Hoek ten deel viel. Hierna volgde het poppengooien. Dit bleek een waar kunstje te zijn. Ook hierin stonden 4 deelnemers met gelijke kans, zoodat ook deze weer bij loting werden toegewezen. De le prijs verkreeg A Menu te Hontenisse, de 2e Van der Male, te Sas van Gent, de 3e C. de Visser, te Philippine en de 4e E. Boeijkens, te Hontenisse. Na een korte pauze begon het vogel- pik*. Van de 5 deelnemers die de roos wierpen, werd de le prijs geloot door M. v. d. Welle, te Hoek, de 2e prijs door M. Jansen te Boschkapelle de 3e prijs door Bollet van Biervliet en de 4e prijs door A. Dieleman te Hoek. De prijzen bestonden in elke afdeeling successievelijk uit ƒ4, ƒ3, t 2 en ƒ1. Hiermede waren de wedstrijden afge loopen en volgde het uitreiken der prij zen, hetgeen plaats had in het logement >'s Lands Welvaren*. Nu scheen de nieuwsgierigheid ten top gerezen, want een groote menigte volgde de commissie, om toch maar te weten, wie nu eigenlijk de fiets zou hebben, die onder alle 299 deelnemers zou worden verloot. De ge lukkige bleek te zijn de heer R. Rip- meester te Hoek, die onder No. 94 de bezitter werd van het rijwiel. De premie voor de grootste club, ƒ5, bekwam »Simplex« van Zaamslag met 14 personen, die voor het verst komende gezelschap, ook 5, >Nut en Vermaak* van St. Gilles (Waes). Dat dit feest aan de anders stille ge meente een gezelligen dag verschafte, behoeft geen vermelding, want evenals er vele wielrijders waren, waren er ook talrijke belangstellende voetgangers naar het dorp gekomen. Bovendien droeg het muziekgezelschap nu en dan er het hare bij om het volk in opgewekte stemming te doen verkeeren. Jammer was het, dat het weer niet beter was, anders zouden er voorzeker nog tal van nieuwsgierigen zijn opgekomen, die nu waren thuis gebleven. Door het gemeentebestuur van Hulst is een perceel in de Groote Begijnen straat aldaar aangekocht om er een kan toor van registratie en domeinen, tevens woning voor den ontvanger, te stichten. Door het gebrek aan geschikte wonin gen bestond er kans dat er pogingen werden aangewend het kantoor verplaatst te krijgen. M Ct. Het gemeentebestuur van Philippine heeft aan Gedeputeerde Staten vergun ning aangevraagd tot het gedeeltelijk afgraven van een gedeelte dijk van den Stad-Phi lip pinepolder, ten einde de los plaats aun de Zuidzijde van de haven te kunnen vergrooten. "Naar aanleiding van een bij de gezondheidscommissie in Zeeuwsch-Vlaan deren Oostelijk deel ingekomen klacht over den bouwvalligen toestand van de openbare school te Philippine werd Vrij dag jl. door drie leden dezer commissie een onderzoek ingesteld. Ter voorkoming van ongelukken is het thans noodig gebleken het grootste der drie lokalen te sluiten. In den loop dezer week zal opnieuw onderzocht wor den of ook de beide andere lokalen nog geschikt zijn om er onderwijs te geven. In Februari jl. besloot de gemeente raad een geheel nieuwe school te bou wen, maar dit besluit is de vorige maand ingetrokken op aandringen van gedepu teerde Staten, die in overweging gaven de tegenwoordige raadszaal tot schoollo kaal in te richten en het bestaande schoolgebouw zooveel mogelijk te her stellen. (Af Ct.) Voor de notaris H. A. van Dalsum te Hulst is Zondag jl. de acte verleden betreffende de oprichting eener Boeren leenbank, te St. Jausteen, waaraan 31 leden toetraden." (■emciigd Nieuws. In den omtrek van het do;p Driebergen hebben Iwee boereukDechts, ruwe klanien van 20 en 22 jaar, een aanlanding voor bereid tegen zekeren L. v. D. Nabij de hofstede De Hoek aldaar, waar beiden

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2