JE VEEIEMS. \o. 39. Woensdag 19 Augustus 1903. 19e Jaai'f! Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u *wsch- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. „Boerenbedrog." F F. I)IL h ET0 Muiten land. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdair- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In den loop van dit jaar schreven we een en ander over vervalschingen. Het giDg toen over het verknoeien van vee voeder. Door dat knoeien lijdt, de ver- bru ker schade, wordt hij bedrogen. Even wel in dit geval wordt niet de bron, maar ieder gebruiker van veevoeder en daa onder zijn vele niet-boeren beet genomen. Boerenbedrog in engeren zin, d. w. z. bedrog, dat alleen den boer betreft, komt echter ook wel voor. 't Is vei wonderlijk, hoe vele »heeren«, meer speciaal hande laars en fabrikanten, over het verstand van een boer denken Een boer is volgens velen van hen een man zonder hersens, dien men gewoonweg alles kan wijs maken. Het eenige, wat volgens zulken van een boer deugt, is zijn geld. Op dat boerengeld hebben die heeren het dan ook gemunt. Met mooie woor den en nog mooier circulaires tracht men den landbouwer zijn duiten uit den zak te kloppen. Wie herinnert zich niet onder onze landbouwers, hoe eenige jaren geleden zulk eon mooie mijnheer den boer opging met doosjes, die gevuld waren met een wit poeder. Dat poeder, zoo maakte hij de boerinnen wijs, moest men koopen om in de melk te doen Dan kreeg men meer en betere boterdan ging de karn gemakkelijker af enz. Veel had men er niet van noodigmet een doosje kwam men lang rond Heusch, het werkte voordeelig. En de prijs? Die was niet voor iedereen gelijk De een moest 2,50 XXXII. Helena had zich niet bedrogen in haar vermoeden, dat het vei trek van den kape laan haar een zekere rust zou geven. Evenwel had dit vertrek onder de vrienden der Zusters en in den lering van mejuffrouw de la Bussocnière veel geschreeuw tegen haar doen opgaan men had allerlei plannen ontworpen om haar te verderven men had nieuwe middelen beraamd om haar te bestrijden en dien armen kapelaan Périchard te wreken. Maar 't was veel geschreeuw en weinig wol geweestde zial des weerstands ontbrak. Vervolgens durfde men zich niet te ver meer wagen, want, zonder te weten welke wapens zij tegen den kapelaan gebezigd had, was er een feit dat voorzichtige overdenkingen inboe zemde; de kapelaan Péiichard, een vast beraden man in allen geval, was er door geslagen geworden zulks moest in aan merking worden genomen. Zekerlijk moest de strijd voortgezet en baar het verblijf te Yvrancbes onmogelijk gemaakt worden maar het was verstandig zich niet bloot te stellen al de slagen welke men haar kon toebrengen, daarbij even wol zelfs buiten schot blyveud, zou men de ander 5 - een derde zelfs 10,— betaien dat hing voornamelijk af van het meer of minder gemakkelijk over tuigen der koopers. - - Dat was inderdaad brutaal bedrog Want in de eerste plaats had het poeder volstrekt niet de uitwer king. die was voorgespiegelden in de tweede plaats was de priis buitensporig hoog. In zulk een doosje toch bevond zich een stof, die boorzuur genoemd wordt. En als ondergeteekende er nu bijvoegt, dat een heele kilogram van dat goed ongeveer 80 ct. kost. dan kan ieder ge makkelijk uitrekenen, dat elk doosje een waarde had, van eenige centen. Toch is menigeen door de mooie woorden van dezen bedrieger verleid en er ingeloopen. Werd in dit geval voornamelijk de boerin bedrogen, in den laatsten tijd tracht men een artikel a,i te zetten waarbij het den zak van den boer moet ontgelden Hoor slechts. Eenigen tijd geleden kon men in sommige bladen eene advertentie lezen, waarin menschen gevraagd werden, die in de week 15 wilden verdienen Nu, wie zou dat niet willen? Sommige per sonen dan. die graag zulk een weekgeld wilden maken, schreven op genoemde advertentie En wat kregen ze? Drie circulaires. Eén daarvan handelde over Cullura-sodalcalk Dit is eene meststof. En een prachtige meststof ook. Hoor maar. wat de circulaire er van zegt: »Cultura-sodakalk is ondanks haar tal rijke en zeldzame voortreffelijkheden beduidend goedkooper, dan ieder ander »bemestingsmiddel. daar wij binnen zeer »korten tijd daarmede zulke reusachtige resultaten hebben verkregen, dat de »groote uitbreiding onzer zaken ons in haar toebrengenmaar, zoo men zich blootstelde, zou men het latei»-. Eu daar voorzichtige lieden zich gaarne verbeel len blootgesteld te zijn zelfs wanneer niets hen bedreigt, had men zich over het algemeen teruggehouden. Zulks had Helena vergUDd rustig te ademen, en daar er met den pastoor, die vrouw MargU6iitte's biechtvader was ge worden, geen sprake meer over de Zusters van St. Jozef was, en daar anderzijds de nieuwe kapelaan, die mijnheer Péiichard verving een wijze terughouding in acht nam, zou zij voor hel eerst sinds hare komst te Yvrancbes een weinig rust genoten hebben, indien mijnheer Lebeurier, juist nu, niet noe langer hoe dringender was geworden. Sinds de notaris Helena de eer had bewezen haar te verklaren dat hij haar naar zijn smaak vond, had die smaak verschillende afwisselingen ondergaan in sommige cogenblikken had mr. Lebeu rier zich vol vuur betoond, alsof hij slechts voor Helena leefde en aan haar alleen dachtvervolgens was hij plotseling bekoeld, alsof hij van haar afzagdaarop was h,i weder vooikomend teruggekomen, dan was hij weder heengegaan, om weldra terug te zijn. Had Helena deze afwisselingen van rijzing en daling gemakkelijk kunnen waarnemen, zij bad er de oorzaak niet van doorgrond, die evenwel allereenvou digst wastelkens wanneer de notaris afgewezou was geworden, Was hijoldeis staat stelde den prijs zoo billijk moge lijk tie maken.» De schrijver van dien volzin heeft inderdaad voortreffelijke» kennis van mest en bemesting, 't Is bespottelijk Want. lezer, de man geeft er de analyse van zijn voortreffelijke waar bijwe weten dus wat cultura-sodakalk is. Het is dit Water 2,17 °/0 (waarde: niets) Zar.d en kiesel 2.44 niets). Koolzure kalk 86,6 35 ct) Phosphorzuur 1,08 U/2 Kali 0,12 21/2 Diversen 8,59 (waardeloos of misschien schadelijk). Aldus heeft dit voortreffelijk» produkt eene bemestingswaarde van acht stuivers. Dit is geen verzinsel, maar het blijkt uit de cijfers die de circulaire zelf geeft. En wat vraagt men den boer voor 100 Kg van deze beduidend goedkoopere» mest stof? Drie gulden en geen cent minder. En bij dien prijs komt nog de vracht Nietwaar, dat mag beduidend goedkooper genoemd worden Wel moet de man, die dit schreef en de samenstelling er bij opgaf, goed op de hoogte zijn van de waarde eener meststof »Zooveel weet hij er van», schreef iemand. >als een koe van de sterrekunde En zoo is het Het is inderdaad boerenbedrog». Drie gulden vragen voor een waarde van 40 ctdat lijkt nergens op Bovendien mogen we gerust zeggen dat deze mest stof voor vale kleigronden absoluut geen waarde heeft, aangezien zij aan koolzure kalk geen behoefte hebben. Laten we toch al onze landbouwers mogen waarschuwen, zich niet te laten troost gaan zoeken, de man niet zijnde, zooals h(j zelf zeide, om te vergeefs te zuchten wanneer die troost, voor een oogenblik krachtdadig, door de nieuwheid, zijt, invloed verloren had, wat zich bij hem niet lang liet wachten, bad hij nieu we pogingen aangewend, die even spoedig opgegeven als hernomen werden. Doordien hij met laug in zijn vei vol gingen volhardde, had Helena zich ver beeld dat hij eindelijk moede zou worden. Maar juist het tegendeel was gebeurd instede van moede te worden, had hij zich aangespoord gevoeld, en instedo van zwakker tot zijn denkbeelden terug te komen, keerde hy er krachtiger en hals starriger naar terug, als gevoelde bij spijt en toorn. Was het waarlijk niet deemoe- digend voor hem, dat een meisje als deze onderwijzeres en de schoonste, welke hy ooit begeerd bad, een man van zijn r mg weerstand bood, die gezag op haar had en haar kon verderven, als hij maar wilde? Hetzij dat die spijt by hem vermeerderd was, hetz(j dat de lente gesproken, hetzij dat de troost, dien hij in dien laatsten tyd gevonden had. weinig te beteekenen had, hoe het zij, by het vertrek van den kapelaan had hij zich driugender dan ooit betoond. Men sprak over de onderwijze res men berispte, men prees haarhaar oaam kwam elk oogenblik iü alle gesprek ken voor, en zulks was een uitdaging voor den inspekteur, die nu alle weken de kinderen kwam inspekteeren en zelfs beetnemen. Want ook in onze gemeente wordt (of werd althans) met deze voor treffelijke» meststof gewerkt. Ook hter was een man, die gaarne 15 per week wilde verdienen en wie zal het hem euvel duiden Hij was echter gekomen bij een boer, die van ondergeteekende een ex. van »De Veldbode» had ontvangen. In dat blad werd juist ook over die voortreffelijke» meststof gehandeld. De boer had dit gelezen en zond den man naar mij Toen hebben wij bedoelden man geraden, dat, als hij eerlijk wilde blijven, hij zijn handel met de '►voor treffelijke* meststof staken zou. Natuurlijk was de man er geheel te goeder irouw ingeloopen. Of hij onzen raad opgevolgd heeft, Veten we niet. Mochten er landbouwers zijn^ie wellicht reeds een proefje van cultura sodakalk, die voortreffelijke» meststof, bestelden, dan raden we hen zeer aan die bestelling eenvoudig in te trekken. Het is letterlijk geld weggegooid Ten slotte nog dit Het is reeds ruim een maand geleden, dat »De Veldbode» op een krasse wijze deze oneerlijke handel werd besproken We hebben met opzet uitgesteld, er zelf over te schrijven, omdat we van de be trokken handelaar tegenspraak in dat blad verwachtten. Dit is echter tot nu toe niet geschied Bewijs te meer, dat de zaak niet in 't reine is L. F. ITALIË. De ultramontane Germania beeft een telegram uit Rome ontvangen, waarin verklaard wordt, „dat de Paus zeer week- meermalen. „Vergeet vooral niet de wet ten der zedelijkheid, kindeien, daarop steunt het geluk en de eer van haar echtgenoot en hare kinderen." En ern stig, zonder te lachen, zonder eenive terug houding preekte hij die gemeenplaatsen, daaibij Helena aanziende met sluwe blik ken, die zoo veel zeiden als: „Ge weet, lieve mejuffrouw dat deze dwaasbeden voor domkoppen zijn Voor Helena was dit een onverdrage- lyke foltering en de notaris een waar schrikbeeld. Zij droomde er van telkens als men van buiten de schooldeur opende, verbeeldde zij zich dat bij het was. Ofschoon zyo natuurlijke verwaandheid en het door talrijke overwinningen ver kregen zelfvertrouwen op den neus van den notaris een rooskleuiigen bril hadden gezet. J001 welken hij alles wat zijn minna- rijen betrof zag, had by toch ook de uit werking moeten zien, dien by voortbracht, en zoo hij, al in den beginne lachend ge dacht had „zij zal zoet worden zooals de anderen,» werd by ten laatste toornig en onder zijne komplimenten was hij begon nen dubbelzinnige woorden vol bedreiging te mengen, zij moest ondersteund worden hjj verlangde niets liever dan alles voor haar te doen maar dan moest zij 00a iets voor hem doen, zij deed verkeerd hem wanhopig te maken gelukkig zijnde, was hij de beste dor menschenongelukkig was bij wreed en in staat tot alles, om zich te wioken. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 1