Uinneiilaiid, Landbouw. Gemengd Nieuws. tijdens het bezoek van minister Combes Een troep socialisten beeft bij twee kle rikale bladen de ruiten ingegooid. Het was vooral de in sjouw gerolde en met krip omwoelde vlag, stekende uit het bureau van de Soleil du Midi, die de ver bolgenheid der betoogers opwekte. Op de Cannebière werden tw< e Roomscbe geeste lijken uitgejouwd en zelfs geslagen. Com bes werd aan de prefectuur thuis gebracht door een bende, die de 100de vlag voor hem uitdroeg en hem de Internationale en de Carmagnole nazong. Met dat al kan men zeggen, dat de meerderheid van de bevolking van Marseille getoond heeft op de hand van Combes te zijn. In de Midi loont men zijn geestdrift wat anders dan in de lage landeD aan kanaal en vliet. De Italiaansche kolonie te Marseille heeft Combes 6en adres aangeboden waarin zijn nauwere betrekkingen tusschen Frank rijk en Italië bepleit en zjjn regeering gelukwenscbt met haar streven om het burgerlijk en leekengezag in den staat het overwicht te bezorgen. ENGELAND. Koning Eduard reist naar Marienbad en houdt daar tot den 31en dezer verblijf onder den naam van hertog van Lancaster. Dan houdt zijn incognito op eu gaat hij als koning Edöard een bezoek brengen aan keizer Frans Jozef. Nog altjjd dus blijft het officieels bezoek aan zijn neef keizer Wilhelm, die hem in en na zijn ziekte zooveel hartelijkheid betoonde, achterwege. ITALIË. De Paus celebreerde Dinsdagochtend een Mis in bet kleine oratorium, waar zich een honderdtal personen bevonden. Z. H. werd toen licbt ongesteld, doch borstelde zich betrekkelijk spoedig van zijn flauwte en kon zich te voet naar zijn vertrekken terug begeven. Intusschen zijn de audiëntie aan den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant voor de aanbieding zijner geloofsbrieven, bene vens de ontvangst van het geheele corps der adelwacht tot bet aanbieden van ge- lukwenscben bij de troonbestijging, een dag uitgesteld, daar Lapponi volgens anderen de uit Venetië meegekomen dok ter wilde dat de Paus volkomen rust zou houden. RUSLAND. Behalve aan de kust der Zwarte Zee is de werkliedenbeweging, naar bekend is, ook meer in 't binnenland merkbaar De vraag, zoo gesteld, maakte Helena het antwoord gemakkelijker, en zij zeide >Ik heb mijnheer den kapelaan niet het minst te verwijten." »Is 't niet ter oorzake van u, dat hij Yvranches verlaat »Hierop, eerwaarde hoer, is 't mij moei lijker te antwoordenmisschien beeft mijnheer de kapelaan erkend, dat hij jegeos mij niet goed gehandeld had, en, ziende dat hij mij niet kon doen heengaan, waar mede hij mij dikwerf gedreigd had, be sloot hij misschien zelf te vertrekken, niet langer mijne tegenwoordigheid kunnende dulden." »Ik kan hem dus niet van uwentwege schrijven dat het u aangenaam zou zijn hem te zien terugkomen?" «Ach, doe dat niet, eerwaarde heer, het zou niet waar zijn want dat vei trek kan mij niet spijten, daar het mjj zooals ik hoop, rust zal geven." De pastoor moest zich met deze antwoor den tevreden stellen. Welk een schandaal in een gedeelte van Yvranches, toen men vernam dat de scboolmatres den kapelaan gedwongen had van den strijd al te zien, dien hij tegen haar voerde en dan, welke vragen „Wat bad zii hem gedaan Wat had zij hem gezegd? Zij was dan een helsche geest Daarentegen was 't anderzijds een zegepraal. »Ziedaar nu wat politiek en gematigd heid vermogen,* zei Bonnot. „Het eenige wat overblijft," besloot Paildieu, „is dat de Zusters ingezeept zijn en nu nog maar geschoren moeten worden.* Wordt vervolgd.) en zijn met name te Kiel eveneens ern stige botsingen voorgekomen. Een tele gram van daar aan de Times schat bet aantal personen dat bij de werkstakingen in de nijverheidscentra in Rusland betrok keD is geweest op niet minder dan een half millioen, terwijl het levensonderhoud van bijna drie millioen menschen er bij in 't spel was. Verleden Woensdag, Don derdag en Vrijdag zijn zestig personen gedood en bijna 100 ernstig gewond. Verscheiden menschen, waaronder vrou wen en kinderen, werden door de kozak ken de rivier ingejaagd. „Vadertje'' laat toch maar raar met zijn onderdanen omspringen 1 SERVIË. De kinderen van koning Peter en zijn broeder Arsène zijn te Belgrado aange komen en afgehaald door den Koning, het diplomatieke corps en de ministers. De minister-president Avakoemovits hield een welkomstrede tegen den kroonprins, dié deze in 't Servisch beantwoordde. Onder levendige toejuichingen van het publiek reed het gezelschap vervolgens naar de kathedraal en ten slotte naar den nieuwen konak. Ten slotte is overste Lesjanin toch be noemd tot hofmaarschalk ondanks de drei gementen der koningsmoordenaars. Het officieels blad bevat de oekas zijner aan stelling. Zoodra zij dit gelezen hadden, hebben kolonel Popovits, eerste adjudant des Konings, overste Lazarevits en overste Misits. alle drie voormannen bij de samen zwering tegen koning Alexander, hun ontslag gevraagd. Gisteren is bij het departement van koloniën het volgende officieel telegram uit Korintji ontvangen »In Korintji is 9 dezer Poelan Tengah na hardnekkige verdediging genomen. Gesneuveld drie militairen beneden rang officier, gewond een officier, 29 militairen beneden rang officier, Driehonderd vijan den gesneuveld Volgenden dag is bij doorzoeking hui zen gedood een officier en gewond twee fuseliers. Overigens alles geheel rustig De Koning van Engeland kwam Woensdagnamiddag eerst te halfzes met het jacht «Victoria and Albert* op de reede te Vlissingen aan geëscorteerd door de twee kruisers „Kent* en >Isis«. Met een stoombarkas verliet Z. M. met gevolg het jacht en landde aan den zuidelijken ponton. De Koning ging door de Kon wachtkamer en begaf zich onmiddellijk naar den trein, Z. M. reist onder den naam van Duke of Lancaster naar Marienbad. Buitengewone veiligheidsmaatregelen wa ren genomen. Niet minder dan een 40-tal Rijksveldwachters met karabijn gewapend en de noodige politieagenten hadden alle toegangen naar de haven op een verren afstand afgezet. Een stoombootje met een vlag in top waarop «Rijkswaterstaat", waarop 2 Rijksveldwachters hadden plaats genomen, doorkruiste de buitenhaven. Z, M. keert 3 Sept. weder via Vlissin gen naar Engeland terug. De St. Ct. van heden bevat een staat van de gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nederland voorgekomen gedu rende de maand Juli. In het geheele rijk kwamen voor 211 (28) gevallen van schurft, 165 (31) van fotkreupel, 378 (238) van vlekziekte, 24 (22) van miltvuur en 5 (3) van*honds- dolheid. In Zeeland kwamen voor 30 (24) ge vallen van vlekziekte, waarvan 13 (1-3) te Oud-Vossemeer en 6 (IJ te Vlissingen De tusschen haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan. De St. Ct. bevat de statuten van de coöperatieve boerenleenbank te Klooster zande, gemeente Hontenisse, gevestigd te Kloosterzande en omvattende het gedeelte van de gemeente dat ligt ten noorden van den Boodeloodijk en ten westen van de Weststraat. Haar doel is ter verbetering van het landbouwbedrijf, a, aan vertrouwbare mededeleden geld voor te schieten b\ aan iedereen gelegenheid te geven om beschikbaar geld veilig te beleggen c. een fonds te vormen. Men schrijft uit de Geldersche vallei Op onrustbarende wijze begint zich de ziekte in de aardappelen te vertoonen, zoodat de oogst zeer zal tegenvallen. Ook de appel- pere-en pruimenboomen dragen zoo goed als geen fruit, waardoor menig landbouwer een aardige bijverdienste ontgaat. AXEL, 14 Augustus 1903. Voor den in den a. s. winter alhier te houden Landbouwwintercursus hebben zich acht leerlingen aangemeld. Hoewel dit aantal voldoende is wek ken we belanghebbenden op, zich alsnog daarvoor aan te geven. Aan den heer J. P. Vervenne ge" pensioneerd kommies-ontvanger alhier werd een jaarlijkscb pensioen toegekend van 483. Door de spoorwegmaatschappij Meche- lenTer Neuzen zal worden overgegaan tot een belangrijke verbouwing en tevens vergrooting van het station te Hulst. Het geheele benedengedeelte, dat thans voor visitatiezaal en kantoren dient, wordt tot woning voor den chef ingericht. Een nieuw deel wordt bijgebouwd met ruime bergplaats voor verschillende goederen. De inrichting wordt zoodanig, dat men aan rechten onderhevige goederen gelijk vloers van de wagens in het magazijn kan lossen. Ook de tram kan aan dit magazijn laden en lossen, wat verkregen wordt door het aanbrengen eener derde rail tusschen de spoorrails. Bij onderhandsche aanbesteding is dit werk aan een Belgischen aannemer op gedragen voor ruim 15000 fr.ook Hol- landsche aannemers waren in de gelegen heid gesteld hiernaar in te schrijven. Zooals vele lezers weten, zijn ook reeds eenigen tijd geleden aan het station al hier, belangrijke verbeteringen aange bracht. Met ingang van 1 September a. s. zijn verplaatst de commiezen bij 's rijks belastingen P. J. Ie Grand, van Well (tijd.) naar IJzendijke, D. C. van der Hooft, van IJzendijke (tijd.) naar Aarden burg, L. Manneke, 1 e kl., van Rotterdam naar Middelburg, A. P. M. Meij, 2e kl., van Middelburg naar Rotterdam, P. Bou- dens Az., 2e kl., van Aardenburg naar Vlissingen (stad), C. J. van de Walle, 2e kl., van Sas van Gent naar Aarden burg, K, Molenaar, van Sluis naar Sas van Gent, J. van der Werf, van Aarden- burg naar Sluis, W. Jansen, 3e kl., van Hontenisse naar Hansweert, F. B. Tas, 3e kl., van Hoedekenskerke naar Honte nisse, A. Sonnevijlle, van Oostburg naar Hoedeken skerke, J. Kesteloo, van Kau- ter naar Oostburg, D. C. Verpoorte, van Hansweert naar Kauter, C. R. Jansen, van Sas van Gent, doch gedetacheerd te St. Jansteen, naar Hansweert. De commiezen, bij wier namen geen klasse is genoemd, zijn 4e klasse. Omtrent de afschuwelijke moordge schiedenis te Kuitaart meldt men het volgende In den namiddag van Dinsdag was een timmerman bezig eenige herstellin gen te doen in den veulenstal en brak daartoe een plank van het beschot weg. Bij het kloppen hoorde hij een verdacht rinkelend geluid en bij onderzoek vond hij in een opening tusschen de planken, verborgen tusschen wat hooi en stroo, een blikken bus, waarin enkele Holland- sche en Belgische bank- en muntbiljetten en daarnevens een grauw linnen zakje met Hollandsch en Belgisch zilvergeld, totaal ruim 350. De bewoner der hofstede stelde direct den commandant der marechaussee te Hon tenisse in kennis met de vondst, die van een en ander procesverbaal opmaakte en het geld in beslag nam. Naar beweerd wordt kleefde aan een der geldstukken bloed. Door stembevoegde ingelanden van den polder Oude Graauw en Langevdam is besloten om gedurende 40 jaren een jaarlijksche toelage van f 50 te geven aan den polder Willem Hendrik c. a. Deze subsidie is verleend als een bij drage in de kosten voor den aanleg van een verbindingsweg tusschen Nieuw- en Klein Kieldrecht en den Langendampoldbr. M Ct Aan den candidaat-veearts de heer. L. J. Colson van Hontenisse is na afge legd examen het diploma als veearts uit gereikt. Zondag heeft te Hoek zekere J. D. een wielrijdster, die met een clubje huis waarts keerde, omgeworpen, enkel uit baldadigheid. De fiets werd erg geha vend en tegen den held is een aanklacht ingediend. Het schijnt, dat het moderne vervoermiddel, dat reeds zoo algemeen is, in de oogen van sommige menschen nog altijd geen genade kan vinden. Gebrek aan beschaving en geringe ont wikkeling zullen daar wel de oorzaak van zijn. Een kleine jongen van 5 of 6 jaren te 's-Gravenbage kreeg het Dinsdag in zijn hoofd om een uitstapje te maken naar Scheveningen. Daar aangekomen, wilde h(j ook de baden gebruiken, en ontdeed zich van schoenen en kousen. Nadat hij zich eenigen tijd in de plassen had ver maakt, scheen hij toch we6r naar huis te verlangen, maai schoenen en kousen waren verdwenen, en zoo zat er voor hem niets anders op dan barrevoets naar huis te wandelen. Omstreeks balfacbt kwam hij bier aan, doch in de Papestraat deden hem de beentjes zoo'n pijn, dat hij moest gaan zitten. Door een juffrouw werden hem toen kousen verstrekt en een paar aankomende jongens namen hem op hun schouders en brachten hem naar de ouder lijke woning aan de Gedempte Gracht. Hij had instructies. De Hooge Brug te Breda gerepareerd, en er mogen geen rijtuigen over. Wel voetgangers. Maar nu gebeurde dezer dagen, verbaalt het „Dbl. v. N. B.« dat een heer met een fiets voor de brug kwam. Halt, zei de daar gestationeerde poletieagent, u moogt er niet over. Waarom niet De brug is alleen toegankelijk voor voetgangers. Goed, dan zal ik mijn flets bij de hand leiden. Mag niet. Dan zal ik mijn flets op den schouder nemen. Mag ook niet. He? Neen, mijnbeer, 't mag niet. Maar ik ben toch een gewoon voet ganger, als ik met mijn fi^ts op mgn schouder over de brug wandel Kan wel zijn, maar u moogt er niet over. Juist kwam er een bakkerskaecht aan met een mand brood op den schouder. Die weid ongehinderd doorgelaten. De heer met de flets Z9i natuurlijk, dat het precies hetzelfde was of je een flets of wel een mand met brood op je schouders hadt. De politieagent vond dat ook. maar hij had zijn instructies, zeide hij Nu. die waren dan toch wel 'n beetje zonderling. Gisterenmiddag is op den Vlissing- schen weg een automobiel, die eenige koeien moest passeeren en wijl de tram juist aankwam niei kon uitwijken, tegen een boom aangereden Een der in het voertuig zittenden viel eruit doch bekwam geen letselwel de automobiel, die het werk moest staken en met een paard ervoor naar Vlissingen moest worden ge bracht. Onder Soest brandde een arbeideis- wooing af, waarbij de geheele inboedel, die eebter verzekerd was, verloren ging. H. M. de Koningin Moeder beeft aan het

Axelsche Courant | 1903 | | pagina 2